Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 10 ushqimet me te shtrenjta ne bote, Spaku nga fotografite t'i shijojme
enea
Postuar nė: 28.06.2012, 21:39
Quote Post


Viva Enea
*****

Posti: Antarė
Postime: 631
Antari Nr: 11571
Bashkangjitur: 26.11.2007Sa para jeni tė disponuar tė shpenzoni pėr tė shijuar njė darkė luksoze? Nuk e di se sa mund tė keni thėnė nėn zė, por nė kėtė shkrim bėhet fjalė pėr shuma stratosferike. Gjithsesi, tė paktė janė ata qė do tė shpenzonin 4.200 dollarė pėr njė picė, apo 15.000 dollarė vetėm pėr njė pjepėr, apo jo?

Lista qė po ju paraqesim mė poshtė, pėrfshin ushqimet mė tė shtrenjta qė mund tė blejė dikush, si dhe pjatat mė tė shtrenjta qė janė servirur ndonjėherė…

Shijojini (nga fotografia).

Kėrpudha Matsutake – 2.000 dollarė/kg
Fotografi e jashtme
Kėto kėrpudha, qė janė shumė tė preferuara nė Japoni, janė shumė tė rralla. Pikėrisht ky fakt pėrcakton edhe ēmimin e tyre. Prodhimi i tyre kufizohet nė mė pak se 1.000 tonė nė vit, pėr shkak tė sėmundjeve tė pemėve 50 vitet e fundit. Ēmimi i kėtyre kėrpudhave mund tė shkojė deri nė 2.000 dollarė pėr kg, edhe pse kostoja e importimit shkon rreth 90 dollarė pėr kg.

Bagel e hotelit Westin Hotel nė Nju Jork – 1.000 dollarė
Fotografi e jashtme
Ky ushqim qė “mban firmėn” e Frank Tujague, ėshtė mė i shtrenjti qė mund tė jetė shitur ndonjėherė. Arsyeja ėshtė se si garniturė ėshtė pėrdorur krem djathi prej truffle (zhardhok kėrpudhe), por edhe pėrbėrės tė tjerė tė shtrenjtė.

Omeleta “The Zillion Dollar Frittata” – 1.000 dollarė
Fotografi e jashtme
Kjo omėletė servilet si mėngjes nė restorantin “Norma’s” (pronari i tė cilit ėshtė shqiptar) qė ndodhet nė hotelin “Le Parker Meridien” nė Nju Jork. Pėrbėrėsit e saj janė vezė, karavidhe dhe rreth 300 gr havjar Sevruga.

Bėrxolla prej mishi Wagyu – 2.800 dollarė
Fotografi e jashtme
Ky lloj mishi viēi prodhohet nė Japoni, kryesisht nė krahinėn Hyogo. Kėtyre kafshėve (wagyu) u jepen birra, ndėrkohė qė u bėhet edhe masazh nga njerėzit! 150 gr fileto mishi nė Japoni kushtojnė rreth 50 dollarė, por nė Craftsteak tė Nju Jorkut, njė bėrxollė rib eye nė party speciale shėrbehet, vetėm nėse klienti paguan 2.800 dollarė!

Samundari Khazan (Thesar deti) – 3.200 dollarėFotografi e jashtme
Njė restorant indian nė Londėr, pėr tė festuar qarkullimin nė DVD tė filmit tė vlerėsuar me Oscar, “Slumdog Millionaire”, vendosi qė tė krijonte njė pjatė me pėrbėrėsit mė tė shtrenjtė qė mund tė gjente. Kėshtu, “Samundari Khazan” pėrmban gafore, truffle tė bardhė (zhardhok kėrpudhe), domate tė mbushur me havjari Beluga dhe ėshtė e zbukuruar me gjethe ari!

Picė “Pizza Royale 007” – 4.200 dollarė
Fotografi e jashtme
Pėrbėrėsit e kėsaj pice 12 incėsh e ēojnė ēmimin nė stratosferė. Ėshtė njė krijim i shefit tė kuzhinės Domenico Crolla, qė pėrfshin karavidhe nė konjak, havjar me shampanjė, salmon tė tymosur nga Skocia, proshutė dhe balsam tė vjetėr. Kjo picė shėrbehet gjithashtu e zbukuruar me gjethe ari. Nė fakt, nuk u preferua shumė, ndaj shefi e nxori nė ankand nė eBay dhe siē deklaroi, paratė u pėrdorėn pėr bamirėsi.

Shalqi Densuke – 6.100 dollarė
Fotografi e jashtme
Ky lloj shalqiri i zi prodhohet vetėm nė ishullin Hokkaido qė ndodhet nė Japoninė veriore. Nga vjeljet e vitit 2008 u morėn vetėm 65 shalqi tė tillė. Kėshtu justifikohet ndoshta, ēmimi i njė prej tyre qė peshoi 7.7 kg dhe kushtoi 6.100 dollarė.

Pjepri Yubari – 15.000 dollarė
Fotografi e jashtme
Pjeprat Yubari King prodhohen nė serat e Yubari, qė ndodhen nė njė qytet tė vogėl tė Japonisė, qė quhet Hokkaido. Bėhet fjalė pėr njė hibrid tė dy llojeve pjepri. Nė ankandin e vitit 2008, u shitėn pėr 2.5 milion yen.

Havjar Beluga (lloj Almas) – 25.000 dollarė/kg
Fotografi e jashtme
Havjari Beluga ėshtė njė lloj havjari qė vjen nga Irani dhe quhet “Almas” (diamant). Bėhet fjalė pėr njė lloj shumė tė rrallė, qė ėshtė edhe havjari mė i shtrenjtė nė botė. Ngjyra e tij ngjason me atė tė margaritarit dhe shija e tij ėshtė cilėsuar si shumė e hollė.

Truffle tė bardha (zhardhok kėrpudhe) – 2.000 me 4.500 dollarė/kg (ēmim – rekord 330.000 dollarė)
Fotografi e jashtme
Zhardhoku i bardhė i kėrpudhave, apo i quajtur ndryshe Alba madonna, gjendet nė Itali dhe ėshtė mė i reklamuari, pranė qyteteve Alba dhe Asti. Gjatėsia e tij shkon deri nė 12 cm ndėrsa si peshė, mund tė shkojė deri nė 500 gr.

Edhe pse ēmimi i kėtij zhardhoku shkon rreth 2.000 – 4.500 dollarė pėr kg, nė dhjetor tė vitit 2007, Stanley Ho, pronare kazinoje, pagoi 330.000 dollarė pėr njė zhardhok qė peshonte 1.5 kg dhe u gjend nga Luciano Savini dhe qeni i tij, Rocco!


----------------------------------------
B very careful if u make a woman cry, bcause God counts her tears. The woman came out of a man's rib, not from his feet to b walked on, not from his head to b superior of, but from the side to b equal with, under the arm to b protected for nd next to the heart to b loved.
-Pass this on to all your women friends nd to the men as well so they WOULD KNOW THE TRUE VALUE OF A WOMEN!!


Disa Ketu e Gjejne Veten Por Nuk Pajtohen Me Te Verteten!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio