Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Policia shkapėrderdhė bandėn serbe, plagosen dhjet
EDI.RAMA
Postuar nė: 29.06.2012, 11:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008(I plotėsuar) - Ministri i Punėve tė Brendshme i Kosovės, Bajram Rexhepi ka konfirmuar se disa pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės janė lėnduar, pėrderisa po pengonin kalimin nė Kosovė tė njė grupi serbėsh nė Merdare.
Gjatė njė informate tė prezantuar para Kuvendit tė Kosovės, Rexhepi tha se janė gjithsej 32 policė tė lėnduar. Por, sipas tij, tė gjithė kanė lėndime tė lehta dhe nuk bėhet fjalė pėr lėndime tė rėnda trupore.
Lidhur me kėto informacione, Ministri i Shėndetėsisė Ferid Agani tha se nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės, janė trajtuar vetėm 9 prej tyre.
Zoti Rexhepi ndėrkaq tha se kishte edhe tė shtėna armėsh, por nuk janė shėnuar plagosje tė pjesėtarėve tė policisė nga kėto tė shtėna.

“E kemi kthyer njė grup tė njohur si Delije (simpatizantė futbolli tė Cėrvena Zvezdės), qė njihen si nacionalistė dhe me atė rast janė lėnduar disa policė; kryesisht bėhet fjalė pėr lėndime me gurė”, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė, ministri Rexhepi.
“Janė dėgjuar edhe tė shtėna me armė zjarri, por ato kanė qenė nė anėn e Serbisė", theksoi ai.
Ky grup i serbėve qė tentuan tė futen nė Kosovė besohet se kishte pėr qėllim pjesėmarrjen nė festėn serbe tė Vidovdanit.
Kėtė vit, komuniteti serb shėnon 623 vjetorin e Betejės mesjetare tė Kosovės, e cila ndryshe njihet nė radhėt e kėtij komuniteti si “Vidovdan”.
Manifestimet qendrore pėr kėtė ditė mbahen nė Graēanicė dhe Gazimestan.
Mediat serbe njoftojnė ndėrkaq se ėshtė sulmuar njė grup i serbėve qė me autobus ishin nisur pėr nė Gazimestan.
Sipas njoftimeve, nė shtėpinė e shėndetit nė Kurshumli janė dėrguar 13 tė lėnduar.
Mediat serbe, citojnė mjekun, Zoran Vuēkoviq tė ketė thėnė se dhjetė serbė kanė plagė nga armėt e zjarrit, por nuk dihet "nėse janė shkaktuar nga plumbat e gomės apo plumba tė vėrtetė".
“Nė pėrgjithėsi janė plagė tė rėnda, andaj janė dėrguar nė Kirurgjinė ne Prokuple”, ka thėnė Vuēkoviq.
Edhe nė Mitrovicė, Policia e Kosovės njofton se dhjetėra serbė kanė prishur rendin e qetėsinė nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm.
"Rreth orės 05:00 njė grup prej afėr 70 vetash, i paparalajmėruar i qytetarėve tė nacionalitetit serb, pjesėmarrės te marshit tė Vidovdanit janė mbledhur ne afėrsi tė urės kryesore. Tre prej tyre kanė kaluar pengesat me gurė nė urėn kryesore dhe kanė filluar tė ofendojnė policet nė detyrė", thuhet nė njoftimin e policisė.
"Policia me qėllim tė qetėsimit tė situatės ka pėrdorur sprejin dhe ka larguar kėta qytetarė nė pjesėn veriore tė urės dhe nėn pėrcjellje tė policisė me dy autobusė, tė njėjtit janė pėrcjellur nė pikėn kufitare ne Merdare, pėrmes sė cilės pikė janė larguar nga territori i Kosovės", njofton policia.
Me urdhėr te prokurorit ėshtė hapur rasti “ Prishje e rendit dhe qetėsisė publike”, thuhet nė njoftim.
Mbi 20 policė tė lėnduar nė Merdare, mbyllet pikėkalimi kufitar

Mbi 20 pjestarė tė policisė sė Kosovės kanė marrė lėndime tė lehta nė pikėkalimin kufitar nė Merdar, si pasojė e hedhjes sė gurėve dhe mjeteve tjera tė forta nga njė grup i huliganėve serb, qė ishin futur nė Kosovė pėr tė marrė pjesė nė manifestimin me rastin e Vidovdanit, e qė janė kthyer pėr nė Serbi pėrmes kėsaj pike kufitare.
Lajmin pėr incidentin e konfirmoi zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės Baki Kelani, i cili nuk dha ndonjė shifėr tė tė lėnduarėve, por tha se incidenti ka ndodhur nė zonėn neutrale nė Merdar.
Edhe Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi ka konfirmuar se disa pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės janė lėnduar pėrderisa po pengonin kalimin nė Kosovė tė njė grupi serbėsh te pika kufitare nė Merdare.
Rexhepi ka theksuar se bėhet fjalė pėr lėndime tė shkaktuara me gurė, qė ky grup serbėsh kishte hedhur nė drejtim tė policisė sė Kosovės.
Ai ka deklaruar se kishte edhe tė shtėna armėsh, por nuk janė shėnuar plagosje tė pjesėtarėve tė policisė nga kėto tė shtėna.
Sipas tij, janė dėgjuar edhe tė shtėna me armė zjarri, por ato kanė qenė nė anėn e Serbisė.
Ndėrkohė, Drejtori Emergjencės nė Qendrėn Klinike Universitare, Basri Lenjani ka theksuar pėr Radio Kosovėn se nė kėtė qendėr po trajtohen 7 policė tė lėnduar nė pikėkalimin kufitar nė Merdar.
Ai ka theksuar se lėndimet janė tė natyrės sė lehtė dhe se gjendja shėndetėsore e tyre ėshtė stabile.
Kurse Policia e Kosovės nėpėmjet njė kumtese ka theksuar se policia, ka arritur ta menaxhojė situatėn e sigurisė duke ua ndaluar hyrjen nė territorin e Kosovės dhe momentalisht situata nė pikėkalimin kufitar Merdare ėshtė e qetė.
Pėr shkaqe sigurie pikėkalimi kufitar pėr momentin ėshtė i mbyllur pėr qarkullim deri nė njė vendim tjetėr.
Edhe mediat serbe raportojnė pėr incidentin nė Merdare. Sipas tyre, nė shtėpinė e shėndetit nė Kurshumli janė dėrguar 13 serb tė lėnduar.
Raportohet se grupin e serbėve e ka ndaluar Policia e Kosovės nė vendkalimin kufitar nė Merdare dhe ėshtė pėrpjekur qė t’i kthejė prapa.
Pas kėsaj, ka pasuar pėrleshja, ku thuhet se janė pėrdorur edhe armė. Raportohet se nga 13 tė lėnduarit, 10 janė dėrguar nė spitalin kirugjik nė Prokuple.
Rexhepi: Disa policė tė lėnduar nė Merdare nga serbėt
Ministri i Punėve tė Brendshme Bajram Rexhepi ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė se disa pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės janė lėnduar pėrderisa po pengonin kalimin nė Kosovė tė njė grupi serbėsh nga Serbia pėrmes pikės kufitare nė Merdare.
Ministri Rexhepi tha se bėhet fjalė pėr lėndime tė shkaktuara me gurė, qė ky grup serbėsh kishte hedhur nė drejtim tė policisė sė Kosovės.
Ai tha se kishte edhe tė shtėna armėsh, por nuk janė shėnuar plagosje tė pjesėtarėve tė policisė nga kėto tė shtėna.
“E kemi kthyer njė grup tė njohur si Delije (simpatizantė futbolli tė Cėrvena Zvezdės), qė njihen si nacionaliste dhe me atė rast janė lenduar disa policė, kryesisht bėhet fjalė pėr lėndime me gure”, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė, ministri Rexhepi.
“Janė dėgjuar edhe tė shtėna me armė zjarri, por ato kanė qenė nė anėn e Serbisė", theksoi ai.
Ky grup i pjesėtarėve serb qė tentuan tė futen nė Kosovė besohet se kishte pėr qėllim pjesėmarrjen nė festėn serbe tė Vidovdanit.
Kėtė vit, komuniteti serb shėnon 623 vjetorin e Betejės mesjetare tė Kosovės, e cila ndryshe njihet nė radhėt e kėtij komuniteti si “Vidovdan”.
Edhe nė Mitrovicė, Policia e Kosovės ka njoftuar se dhjetėra serbė kanė prishur rendin e qetėsinė nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm.
"Rreth orės 05:00 njė grup prej afėr 70 vetash, i paparalajmėruar i qytetarėve tė nacionalitetit serb, pjesėmarrės tė marshit tė Vidovdanit janė mbledhur ne afėrsi tė urės kryesore. Tre prej tyre kanė kaluar pengesat me gurė nė urėn kryesore dhe kanė filluar tė ofendojnė policėt nė detyrė", thuhet nė njoftimin e policisė.
"Policia me qėllim tė qetėsimit tė situatės ka pėrdorur sprejin dhe ka larguar kėta qytetarė nė pjesėn veriore tė urės dhe nėn pėrcjellje tė policisė me dy autobusė, tė njėjtit janė pėrcjellė nė pikėn kufitare ne Merdare, pėrmes sė cilės pikė janė larguar nga territori i Kosovės”, njofton policia.
Ndryshe, manifestimet qendrore pėr kėtė ditė mbahen nė Graēanicė dhe Gazimestan.
Autoritetet e rendit kanė shtuar praninė nė rrugėt qė ēojnė drejt kėtyre lokacioneve.
Vidovdani, serbėt provokojnė policinė nė Mitrovicė
Policia e Kosovė pėr rajonin e Mitrovicės, njofton se dhjetėra serbė kanė prishur rendin e qetėsinė nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm.
"Rreth orės 05:00 njė grup prej afer 70 vetash, i paparalajmėruar i qytetarėve tė nacionalitetit serb, pjesėmarrės te marshit tė Vidovdanit janė mbledhur ne afėrsi tė urės kryesore. Tre prej tyre kane kaluar pengesat me gurė nė urėn kryesore dhe kanė filluar tė ofendojnė policet nė detyrė, thuhet nė njoftimin e policisė.
"Policia me qellim tė qetėsimit tė situatės ka pėrdorur sprejin dhe ka larguar kėta qytetarė nė pjesėn veriore tė urės dhe nėn pėrcjellje tė policisė me dy autobusė, tė njėjtit janė pėrcjellur nė piken kufitare ne Merdare, pėrmes sė cilės pikė janė larguar nga territori i Kosovės, njofton policia.
Me urdhėr te prokurorit ėshtė hapur rasti “ Prishje e rendit dhe qetėsisė publike”, thuhet nė njoftim.Fotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtme


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio