Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A thua Pse ??? A me tė vėrtete ia vlente ???
alb_te
Postuar nė: 30.06.2012, 00:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012DR. VLERA EJUPI

Rregulla mė e lashtė nė tėrė rrruzullin tokėsor ėshtė-trego tė vėrteten, lufto pėr tė vėrtetėn, ajo ta mban integritetin mental, shpitėror, njerėzor, kombėtar. Dhe mendimi pėr kėto gjėra tė shkrin nė heshtje tė pakuptimtė vetėm e vetėm nga tmerri qė do ta kishte shkaktuar pyetja- e cila do tė ishte pėrgjigja po tė kisha kėrkuar pyetje tė cilat do tė mė kishin dhėnė pėrgjigje krejtėsisht tė kundėrta nga ato tė cilat janė tė formuluara nė frazat e mėlartme. Njerėzit mėsojnė gjatė gjithė jetės sė tyre, dhe ēdo ditė e kaluar ėshtė njė mėsim i cili ėshtė pakrahasueshėm i begatshėm me mėsimin e ditės paraprake. Shpesh herė futemi nė rrethe tė pakuptimta vetėm duke pėrdorė imagjinatėn kur nuk mund ta gjesh pyetjen e nevojshme e cila do tė tė kishte shpier kah e vėrteta e qėlluar.
Кujtoј qė kėto janė pyetjet me tė vėshtira ekzistencialiste tė cilat ne te gjithė po mundohemi tu gjejme pėrgjigje, por, o Perėndi ashtu qenka e pakuptimtė, prandaj edhe disa herė mė e fuqishme qenka forca e gėnjeshtrės dhe shpifjes nė kėtė hapėsirė, mė duket se tė quajtur FYROM, nė tė cilėn ne jetojmė, sa qė puna mė e lehtė e cila tė shkon pėr shtati ėshtė pa dyshim, ti nėnshtrohesh gėnjeshtrės e cila ėshtė vlera themelore e shoqėrisė sė FYROM-it. Madje ėshtė vėshtirė tė shkatėrrohen kopjet e gėnjeshtrės se mė duken si njalat tė cilat do ti kapish, po tė ikin nga dora. Ėshtė vėshtirė ti flakish sėmundjet e pėrditshmėrisė, sepse mėkatet janė tė mėdha, tepėr tė medha…
Gjithashtu kujtoj qė njerėzit kanė humbur rrugėn e gjatė dhe plot sfida tė tė kėrkuarit tė origjinalitetit tė sė vėrtetės e cila meriton aprovim tė ēeliktė, meqė fjalėn origjinalitet na e kanė imponuar kėta tė cilėt kėmbė e krye janė maskė plastike, nga ato mė tė lirat me erė tė keqe. Pse njerėzit e mėdhej tė kombit tim, kur shpėrthejnė shembėlltyrėn e tyre, tė tjerėt, pra kėta tė cilėt bėjnė pjesė nė grupin e maskamajtėsve, aktrojnė tė kenė harruar se e bėjnė pėr nder tė kombit. Edhe kjo ndodh kėshtu sepse kėta hanė harruar kombin, duke harruar kėshtu edhe origjinėn e vetes, tė themi me rezervė se edhe ata do te duhej tė jenė pjesė e tij, pra e po tė njėjtit komb-sa e tmerrshme qė ėshtė kjo. Asnjė popull tjetėr, qoftė nė Gadishullin Ilirik, po edhe shumė mė gjėrė, nė ish trojet tona, nuk ka sjellje tė kėtillė infantile ndaj individėve tė cilėt, janė lojal ndaj popullit tė vet, me njė madhėshti e cila ėshtė ēdo ditė e mė tepėr nė zmadhim e sipėr, duke pranuar me sinqeritetin mė tė madh se ndonjėherė, gabimi ėshtė testi mė real dhe i drejtė i madhėshtisė. Ne jemi tė kapluar nga studimet embicile pėr tiu shmangur tė vėrtetės, dhe kjo ata i kėnaq. Nė mėnyrė profetike po presim tė mbyllet dita, e cila ėshtė e stėrmbushur me tentime qesharake pėr kėta tė cilėt janė tė stėrmbushur nga egzaltimi pėr origjinalitetin e tyre fashizoid ndaj popullit tė tyre. U neveritėm mė nga degėt e tyre aq tė dendura rreth e pėrqark jetės tone, pa pasė as trungun e as rrėnjėt e tyra. Apo, mė falni tė nderuar dhe shumė tė respektuar lexues, mė iritojnė pa masė portretet e tyre tė projektuara nėpėr kthinat aq tė kufizuara tė trurit tė tyre mu pėr shkak tė konfrontimeve tė tyre individuale me tė keqen, dhe natyrisht nuk mund tė rezistoj e pa e thėne, me dogmėn e ēmendurisė sė tyre.
Nuk dua mė tė ju gjykoj, ju refugjatė tė vetėdijshėm nga jeta normale, tė stėrngarkuar me faje, hezitime shkatėrruese pėr popullin tim, edhe me shumė gabime, shumė shumė gabime nulfatėse qė tė shpiejnė gjer nė demoralizim shkatėrrues.
Shqiptarėt mė nuk duan tė jetojnė nė kohė tragjike, sepse ata e refuzojnė kėtė, pse “ju tė legjitimuarit” po mundėsoni kėtė dhe vetėm kėtė? Deri kurrė mė do tė vazhdoni tė dėgjoni mentorėt e juaj, tė cilėt vetėm po zmadhojnė ēmendurinė e juaj, e cila mė tutje po tentohet tė imponohet te tė gjithė ne si stil normal i jetės, u bė shumė, me shumė se shumė…Jo nuk ėshtė stil origjinal i jetės tė vini nė trojet shqiptare, dhe tė na tregoni neve shqiptarėve tė vėrtetė tė cilėt kemi hequr tė zinjtė e ullirit pėr tė mbajtė mirėqenien tonė kėtu. U kėputėt duke na shitur mend se kush e paska nenshkruar dokumentin “Shkupi 2014”, edhe pse me dokument menjėherė u demantuat, u kėputėt duke na i mbajtė njerėzit nėpėr shtėpi kinse janė tė punėsuar dhe duke marrė 250 Euro rrogė, u kėputėt duke na i varfėruar lagjet shqiptare dhe getouizuar shqiptarėt pa pikė turpi e fytyre, u kėputėt duke shpifur gėnjeshtra tė cilat janė tė drejtuara nga lideri i opozitės i cili po iua pėrplasė tė vėrtetėn nė fytyrė, pėr vargun e pandėrprerė tė gabimeve tė juaja tė cilat shkelin pamėshirshėm – se tė tillė jeni ju – njėra tjetrėn, se janė gabimet e juaja tipike tė natyrės sė tillė tė pandėrprerė, po atė qė nuk mund tua fal ēdo njeri i cili ka sens pėr ti gjykuar gjėrat drejtė ėshtė se na kėputėt me USHT. Vetėm sė paku keni obligim qė ide tė na jepni ēfarė kėnaqėsie ju shkakton shkatėrrimi i gjeneratave tė reja, tė cilat jo vetėm qė nuk marrin dije, po nuk mund ti marrin as doplomat e merituara, u kėputėt duke mos bėrė gjė pėr FAMILJET E DĖSHMORĖVE, tė cilėt ju kėputėn me tenderė e nuk e di mė se ēka….
E humbėt RESPEKTIN- a e keni ditė vallė ndonjėherė ēka ėshtė kjo..Vetėm reflektime tė zbehta tė shqetėsimeve tė juaja mentale…Kjo dekade do tė njihet pa dyshim si aksidentale e cila mbijetoi nė euforinė dhe pamendėsinė e juaj, por tė cilėn mentorėt e juaj tė ish-BRSS-sė, dalėngadalė po kontribuojnė qė e gjithė kjo tė shndėrrohet nė njė proces tė harruar, krejtėsisht tė panevojshėm, po me pėrmasa aq shkatėrruese.
Pse ju terminatorė tė popullit tė juaj, mė falni tė popullit tim nuk po i ndėrperni kėto procese nėse i paska nėnshkruar dikush tjetėr, apo po harrova prandaj e vodhėt votėn e shqiptarit, pėr tė shkatėrruar atė votė krejtėsisht??? Po a thua sa tė holla do tė lėshoni tani nėpėr celularėt qė tė vėrtetohet vota duke u fotografuar.
E gjithė kjo qė e bėni ėshtė njė anahronizėm i pashpresė-vetėm pėr momentin, i cili zgjati pak si shumė.
Populli shqiptar nė Gadishullin Ilirik, nuk pėrmban gjenetikisht asnjė nga kėto absurditete, prandaj i gjetėt tė papėrgaditur, edhe i keqpėrdorėt si askush gjer mė tani. Ky popull ju besoi shumė duke menduar se ju do ti bėni tė ndihen shumė tė sigurt dhe patriotik nė token e tyre iliriko-pellazge tė uzurpuar me aminin e juaj.
Po e dini se ku gabuat ju-nė afėrsinė dhe lidhjen e mirėfilltė qė nė tė vėrtetė nuk e patėt me popullin asnjėherė. Ju nuk dini ti shikoni shqiptarėt si njerėz, po si objekte, si makineri votuese, si fenomene tė vrazhdėta me tė cilėt mund tė bėni tė gjitha qė ju i doni. E shkelėt edhe nderin e gruas shqiptare, ku bėj pjesė edhe unė, dhe tė gjitha NE- tė nderuara, na rrahėt, na burgosėt gjyshet, motrat tona, po na dhatė edhe etiketa tė natyrave mė se tė rrejshme, populli kure nuk ėshtė ndjerė mė i fyer. E bėtė popullin shqiptar mė obskurant se qoftė ndonjė popull tjetėr nė rruzullin tokėsor.
A THUA PSE?
A ME TĖ VĖRTETĖ IA VLENTE?
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio