Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ivanov 'injoron' gjuhėn shqipe
alb_te
Postuar nė: 30.06.2012, 15:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Presidenca e Maqedonisė vazhdon tė mos aplikojė gjuhėn shqipe dhe komunikimin nė shqip me mediat shqiptare. Kjo praktikė po ndodhė edhe me zgjedhjen e Gjorgjie Ivanov nė kėtė detyrė, kabineti i tė cilit tashmė ka ngelur edhe pa zyrtarin shqiptar pėr informim, i cili ditėve tė fundit ėshtė suspenduar nga detyra, informon INA.Ivanov i zgjedhur si president i tė gjithė qytetarėve, pėrfshirė edhe votat e shqiptarėve, i ėshtė shmangur pėrgjigjes se pėrse nuk po pėrdoret gjuha shqipe nė portalin zyrtar informativ tė presidencės.

Mungesa e gjuhės shqipe ėshtė regjistruar edhe nė tė gjitha portalet zyrtare tė ministrive dhe drejtorive qeveritare, pėrjashtuar ministritė qė udhėhiqen nga ministra shqiptarė. Disa ministri qė mė parė drejtoheshin nga ministra shqiptarė dhe tashmė nga ata maqedonas, kanė hequr nga pėrdorimi gjuhėn shqipe.

Nė mediat shqipe nė Maqedoni nė disa raste janė nxitur debate lidhur me kėtė ēėshtje, mirėpo ajo akoma nuk po gjen njė zgjidhje nga pala maqedonase. /tetova1/
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio