Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Drejt njė pasigurie tė re…
alb_te
Postuar nė: 30.06.2012, 15:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Nga Funda Ibrahimi

Nė prag tė njė viti zgjedhor, dhe ne tė rrethuar nga njė pasiguri, frikė dhe lodhje…

Nga ana tjetėr njė vit i plotė pas zgjedhjeve nė vend tė cilėt pėr shumė veta sollėn tė mira materiale por pėr tjerėt vetėm dhunė, vdekje, arrestime , shpifje, mospėrfillje.

Njė shkaravitje e vogėl nė fletat votuese kėsaj rradhe ‘’neve’’ na kushtoi shumė edhe atė vetėm brenda njė viti, vallė ēka na prźt mė tutje?

Ne u mėsuam me dhunė , e pranuam shtypjen, heshtjen. U mėsuam qė pas aksidenteve tė shumta te degjojmė porosi qetėsuese. E pranuam qė gjuha jonė tė mbetet e zyrtarizuar vetėm nė fleta tė bardha e jo nė praktikė.

E pėrtypėm prekjen e njė femre edhe pse nė traditat shumė shekullore nderi dhe morali i femrės shqiptare ėshtė i paprekshėm.

Jemi ne ata qė pranuam qė me tė hollat tona tė ndėrtohet historia e popujve tjerė, nga ana tjetėr populli ynė vuan pėr njė kafshatė dhe atė detyrohet t’a kėrkojė nė mėrgrim.

Asnjė investim nė trojet shqiptare por ne sėrisht nė qetėsi.

Shqipja jonė mbetet e anashkaluar nė shumė institucione zyrtare por ne sėrisht vazhdojmė tė ruajmė qetėsinė dhe urtėsinė tonė tė pa vend .

Ajo qė bėjmė ‘’ne ‘’ėshtė vetėm dhėnia e mesazheve se gjithēka ėshtė nė rregull . Po mund tė jetė nė rregull procesi I mbushjes sė xhepave por jam e bindur qė nuk ėshtė nė rregull situata ku shqiptarėt detyrohen tė shpėrngulen nga vendbanimet e tyre vetėm e vetėm pėr shkak tė pėrkatėsisė sė tyre nacionale.

Aspak nuk ėshtė nė rregull fakti qė shqipja nuk pranohet tė jetė pjesė e faqeve tė ndryshme tė ministrive, burgosja pa fakte dhe shumė e shumė gjėra tjera tė cilat nė tė vėrtetė na lodhin sė pėrmenduri duke e ditur qė asgjė nuk ndyshon , gjithēka mbetet njejtė por ndoshta edhe bėhet mė keq.

‘’Ne’’ qė shpesh deklarojmė se gjithēka ėshtė nė rregull ,duhet tė dalim dhe ta thuajmė realitetin , e jo tė merremi me shpifje e shpekulime pa fakte vetėm e vetėm qė tė kėnaqim egon tonė dhe ti mbulojmė tė zezat tona .

Ne jemi njė popull njė komb njė gjuhė njė gjak dhe kėtė askush nuk e mohon ,t’i japim fund kėnaqėsive personale dhe t’i pėrkushtohemi interesave kombėtare.

Andaj kini kujdes atė qė shkaravitni ditėn e votimit sepse tash e shumė vite kjo zgjedhje e gabuar filloi tė na kushtojė me gjėra shumė te vlefshme !
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio