Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polica e Kosovės nisė patrullimin territorin e Shq
alb_te
Postuar nė: 01.07.2012, 15:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Policia e Kosovės dhe ajo e Shqipėrisė kanė ripėrtėrirė marrėveshjen e patrullimit tė pėrbashkėt nė territorin e Shqipėrisė, gjatė sezonit turistik, konkretisht deri mė 30 gusht. Sipas pėrfaqėsuesve tė dy vendeve shqiptare, kėto praktika edhe nė tė kaluarėn kanė treguar rezultate tė mira pėr ofrimin e sigurisė sė qytetarėve dhe parandalimin e aksidenteve rrugore.

Drejtori i Divizionit tė Komunikacionit nė Policinė e Kosovės, Sheremet Ahmeti deklaroi se Policia e Kosovės ėshtė nė ndihmė tė Policisė shqiptare dhe beson qė kjo marrėveshje edhe sivjet do tė jep rezultate tė mira nė sigurimin e qytetarėve.

"Mendojė qė praktika e dy viteve tė mė hershme ka treguar rezultate tė mira nė ofrimin e sigurisė sė qytetarėve dhe mund t’iu them se tė gjitha parametrat nė periudhėn e dy viteve tė mė hershme tregojnė qė ka pas rėnie tė fatkeqėsive tė qarkullimit rrugorė”, ka thėnė Ahmeti.

Kurse, drejtori i Policisė rrugore, nė Policinė e shtetit shqiptar, Vullnet Topalli tha se bashkė me kolegun tij, do fillojnė planifikimin e shėrbimeve dhe patrullimin e pėrbashkėt ndėrmjet punonjėsve tė Policisė rrugore tė shtetit shqiptar me punonjėsit tė Policisė tė shtetit tė Kosovės.

“Patrullimi i dy policive do tė jetė nė gjithė territorin e vendit, por kryesisht do tė jetė nė zonat ku fluksi mė i madh i qytetarėve tė Kosovės vizitojnė shtetin shqiptar nė sezonin veror”, ka thėnė Topalli, njofton KosovaPress.

Sipas tij, nga sot deri mė 30 gusht i gjithė efektivi i policisė shqiptare dhe atyre tė Kosovės do tė kenė synim parandalimin e aksidenteve rrugore dhe parandalimin e ēdo lloj kundėrvajtje administrative nė fushėn e qarkullimit rrugorė.

Ai kėrkoi nga drejtuesit e automjeteve qė tė zbatojnė me korrektėsi tė gjitha normat e kodit rrugorė, nė mėnyrė qė tė ketė sa mė pak aksidente rrugore.

Po ashtu, nga pika kufitare nė Vermicė u nisė grupi i parė i policėve tė Kosovės, tė cilėt do tė patrullojnė dhjetė ditė nėpėr territorin e Shqipėrisė, pėr tė vazhduar me grupet tjera.

Ndryshe, ky ėshtė viti i tretė qė dy policitė shqiptare aplikojnė marrėveshje pėr patrullime tė pėrbashkėta nė territorin e Shqipėrisė gjatė sezonit turistik.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio