Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> FSK e gatshme edhe pėr Afganistan!
EDI.RAMA
Postuar nė: 01.07.2012, 17:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8123
Antari Nr: 18352
Bashkangjitur: 06.11.2008Forca e Sigurisė sė Kosovės ka kapacitete edhe pėr misione jashtė vendit, ka theksuar pėr Radio Kosovėn, Komandanti i saj, Gjeneral-lejtnant, Kadri Kastrati.
Sipas tij disa prej fushave ku FSK-ja mund tė jap kontributin e vet janė: deminimi, logjistika, fusha e mjekėsisė dhe kėrkim-shpėtimit, pėr ēka njesitet pėrkatėse janė tė licencuara ndėrkombėtarisht.
Komandanti i FSK-sė ,Gjeneral Lejtnant Kadri Kastrati tha se Forca qė ai drejton ėshtė e aftė tė kryej operacione jashtė vendit. Mirėpo pėr ta bėrė kėtė Kastrati tha se FSK-ja duhet tė ketė mbėshtetje logjistike.
“Arsyeja ėshtė se ne nuk mund t’i zbarkojmė trupat jashtė vendit. Nė rajon ne i transportojmė me forcat tona, por e kam fjalėn me larg siē ėshtė Afganistani, Iraku, ndoshta nesėr Afrika qė na nevojitet transport ajror. Ne nuk i kemi kėto mundėsi dhe pėr kėtė arsye neve na nevojitet njė shtet pėrkrahės qė tė na merr nėn ombrellėn e tyre qė ne tė marrim pjesė nė kontingjentin e tyre nė misione paqeruajtėse”, ka thėnė ai.
Kastrati bėri tė ditur se i ėshtė bėrė kėrkesė shteteve tė fuqishme tė NATO-sė qė ta ndihmojnė FSK-nė, nė kėtė aspekt.
Ai tha se Republika e Shqipėrisė ka premtuar qė do tė loboj tek vendet anėtare tė NATO-sė pėr t’i bindur ato se FSK-ja ka kapacitete pėr misione paqeruajtėse.
Kontributi mė i madh qė FSK-ja mund ta japė ėshtė nė fushėn e deminimit gjė qė ėshtė duke e bėrė qe 10 vjet nė Kosovė dhe njėsitet e deminimit janė tė licencuara ndėrkombėtarisht, bėri tė ditur Gjeneral Kastrati.
“Njė prej operacioneve qė ne kishim mundur me dhėnė kontribut ėshtė edhe deminimi ku jemi tė licencuar ndėrkombėtarisht dhe jemi duke e bėrė tashmė 10 vite. Pastaj nė kapacitetet e logjistikės, mjekėsisė ku ne mund tė jemi krah pėr krah me ushtritė tjera dhe iu garantoj juve dhe opinionin qė FSK-ja do kryente me sukses kėtė detyrė qė do tė na jepej nė njė tė ardhme tė afėrt”, tha ai.
Misioni i FSK-sė ėshtė qė tė kryej operacionet e reagimit ndaj krizave nė vend dhe jashtė tij; operacionet e mbrojtjes civile brenda Kosovės si dhe t’i ndihmoj autoriteteve civile nė pėrgjigje ndaj katastrofave natyrore dhe emergjencave tė tjera.
Detyra tė tilla do tė pėrfshijnė operacionet e kėrkim shpėtimit; mėnjanimin e mjeteve shpėrthyese; kontrollin dhe pastrimin e materieve tė rrezikshme; zjarrfikjen; si dhe detyrat tjera tė ndihmės humanitare.


----------------------------------------
Ti Shqipėri mė jep nder,mė jep emrin shqipėtar - Naim Frashėri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio