Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Flet rektori i USHT-sė Vullnet Ameti!
Lexo
Postuar nė: 02.07.2012, 12:56
Quote Post


Robot
*****

Posti: Antarė
Postime: 3366
Antari Nr: 18687
Bashkangjitur: 24.11.2008Nė njė intervistė pėr “Lajm” rektori i sapozgjedhur i USHT-sė, Vullnet Ahmeti, flet pėr obligimet dhe detyrat qė e presin, bashkėpunimin me institucionet e tjera, mundėsinė e ndryshimeve nė strukturėn e universitetit, etj. Ai thotė se puna e tij do tė jetė vazhdimėsi e punės sė ish rektorit Agron RekaLAJM: Cili do tė jetė hapi i parė qė do ndėrmerrni nė USHT, pas zgjedhjes si rektor nė kėtė Universitet?Ahmeti: Fillimisht mė lejoni t’ju shpreh falėnderimin dhe mirėnjohjen time anėtarėve tė Senatit tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, pėr konsideratėn dhe besimin e tyre pėr zgjedhjen time Ushtrues i detyrės Rektor i kėtij Universiteti.

Pėr mua, kjo detyrė paraqet obligim dhe pėrgjegjėsi mbi tė gjitha kombėtare dhe angazhim profesional e moral pėr kėtė vatėr tė shenjtė tė arsimit sipėror tė shqiptarėve nė Republikėn e Maqedonisė.

Ndryshimet e lartpėrmendura, ndodhin pėr herė tė parė nė historikun gati 18 vjeēar tė Universitetit tonė, nė mėnyrė dinjitoze, demokratike dhe tė qytetėruar, nė funksion tė vazhdimėsisė sė konsolidimit tė traditės arsimore dhe shkencore, forcimit tė kapaciteteve akademike, administrative dhe hapėsinore tė gjitha kėto pėr interesin e studentėve dhe cilėsisė sė studimeve deridiplomike dhe pas diplomike.

Sa i takon pyetjes tuaj, pėr hapat e mėtejmė, sigurisht se nė agjendėn time tė punės bėjnė pjesė njė sėrė aktivitetesh, disa prioritete qė do tė jenė vazhdimėsi e punės sė rektorit Prof dr.Agron Reka.

Do tė vazhdojmė tė punojmė pėr ndėrkombėtarizimin e Universitetit, krijimin e marrėdhėnieve tė reja pėr bashkėpunim sidomos me Universitet shqiptare, nga rajoni dhe ato ndėrkombėtare.

Ne sapo kemi pėrmbyllur njė vit tė suksesshėm akademik, dhe kemi ndėrmarrė tė gjitha pėrgatitjet pėr regjistrimin e studentėve tė rinj nė 11 fakultete dhe 36 programe studimore.LAJM: A planifikoni tė bėhen ndryshime nė strukturėn e Universitetit?Ahmeti: Nė Universitetin tonė, punon njė staf i shkėlqyer akademik qė ėshtė i pėrkushtuar pėr realizimin e punės mėsimore dhe shkencore, po ashtu nuk duhet harruar edhe punonjėsit e tė gjitha shėrbimeve tė administratės sė Rektoratit dhe tė tė gjitha Fakulteteve si nė Tetovė, po ashtu edhe nė qytetet ku kemi studime tė disperzuara.

Nė kėtė aspekt, mendoj se kontributi i tyre ėshtė i ēmuar, dhe do tė vijojmė angazhimin tonė tė pėrbashkėt pėr forcimin e USHT-sė.LAJM: USHT u rangua e fundit nė Listėn e Shangajit. A do tė mund tė mėnjanoni njė pjesė tė problemeve qė sollėn kėtė renditje?

Ahmeti: Ne edhe mė herėt jemi prononcuar pėr kėtė ēėshtje, dhe mė lejoni tė ritheksoi se ky rangim pėr ne mbetet i pa pranueshėm. Stafi akademik i Universitetit tonė, ėshtė pjesė aktive e konferencave tė ndryshme shkencore qė organizohen nė vend, rajon e me theks tė veēantė merr pjesė edhe ato ndėrkombėtare. E theksoj kėtė pėr faktin se u manipulua nė opinion pėr goja mos publikimin e punimeve shkencore tė mėsimdhėnėsve tė USHT-sė, nė revistat me impakt-faktor.

Po e pėrsėrisė, profesorėt tanė jo vetėm qė kanė publikuara punimet e tyre nė revistat e lartpėrmendura, por ne si Universitet jemi nikoqir i dhjetėra aktiviteteve shkencore qė kanė karakter ndėrkombėtar dhe ne tė cilat marinė pjesė studiuesit mė nė zė nga fusha tė ndryshme shkencore.LAJM: USHT, po ashtu pėrballet edhe me mungesė kuadri, a keni ndonjė plan se si mund tė zgjidhet kjo ēėshtje?Ahmeti: Unė e pėrmenda edhe mė herėt se ne me stafin akademik qė ėshtė i angazhuar aktualisht, pėrmbushim tė gjitha kėrkesat pėr mbarėvajtjen e procesit mėsimor dhe shkencor nė Universitetit, Mirėpo, nė po ashtu investojmė pėr specializimin, apo avancimin profesional tė mėsimdhėnėsve dhe tė tjerėve qė janė tė pėrfshirė nė kėtė mision tė rėndėsishėm.

Nė kėtė kuadėr, vlen tė thekson trajnimi i kuadrit akademik nė Universitetet mė tė njohura me tė cilat Universiteti ynė ka marrėveshje bashkėpunimi ku bėn pjesė edhe shkėmbimi i stafit akademik, shfrytėzimi i literaturės universitare dhe bashkė-organizimin e ngjarjeve me rėndėsi shkencore.

Qė nga viti 2004, ne rregullisht kemi kėrkuar dhe do tė kėrkojmė edhe nė tė ardhmen ndarjen e vendeve tė reja tė punės nė funksion tė rritjes sė kapaciteteve kadrovike.LAJM: Fakultetet e USHT-sė, tė disperzuara nė Shkup, po pėrballėn me mungesė hapėsire, a ka ndonjė zgjidhje pėr kėtė ēėshtje?Ahmeti: Drejtuesit e Universitetit deri mė tani, nga mjetet buxhetore vetanake kanė investuar mjete tė konsiderueshme financiare pėr krijimin e hapėsirave tė nevojshme nė objektet e studimeve tė disperzuara si nė: Gostivar, Dibėr, Kėrēovė, Strugė, Kumanovė dhe pėrfundimin e punėve nė ndėrtesave tė reja nė Tetovė.

Me kėtė ritėm investimesh do tė vazhdojmė edhe nė tė ardhmen, aq me tepėr kur dihet se numri i studentėve nė rinj nė Universitetin tonė nga viti nė vit shėnon rritje tė jashtėzakonshme.LAJM: Edhe pse politika ėshtė e ndarė nga Universiteti, megjithatė pėr disa probleme qė pėrmenda mė lart duhen vendime politike. A keni mbėshtetje politike pėr tė mėnjanuar njė pjesė tė problemeve qė varen prej saj?Ahmeti: Keni bėrė mirė qė kėtė pyetje e keni rezervuar pėr ta pėrmbyllur intervistėn tonė! Zhvillimet e fundit pozitive nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės, si duket e kanė “brengosur” njė pjesė tė politikės.

Pėr shqiptarėt janė tė njohura sulmet, shantazhet dhe etiketimet e panumėrta qė njė partie politike qė i ka bėrė ndaj kėtij institucioni. Dhe deklaratat e fundit tė lėshuara nga kėto “zotėrinj” qė asnjėherė nuk ja deshėn tė mirėn Universitetit nuk janė tė denja pėr t’i komentuar mė tepėr.

Sikur e dini edhe ju, ky universitet ėshtė institucion shtetėror dhe bashkėpunimi me institucionet e ndryshme nė vend ėshtė njė obligim ligjor.

Nė traditėn tonė mbetet pėrkushtimi pėr institucionin, bashkėpunimin me tė gjitha ata qė angazhohen pėr pėrparimin e kėtij tempulli tė dijes ne Republikėn e Maqedonisė.


----------------------------------------
This is an automatically sent message, i'm Robot please do not reply!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio