Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rektori Vullnet Ahmeti docenti FALLC!
babarekes
Postuar nė: 05.07.2012, 15:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009Inspektorati konteston rektorin Ahmeti


Ushtruesi i detyrės rektor i Universitet Shtetėror tė Tetovės, Vullnet Ameti, nė mėnyrė tė paligjshme ka fituar titullin shkencor “Docent”. Kėshtu qėndron nė dokumentin e Inspektoratit Shtetėror tė Arsimit tė cilin e zbuloi Alsat-M e qė mban datėn 26.04.2011. Sipas kėtij dokumenti tė firmosur nga ish drejtori i Inspektoratit Gjorgje Arsov, madje pėr shkak tė kėtyre shkeljeve ėshtė ngritur procedurė kundėrvajtėse nė Gjykatėn Themelore tė Tetovės. Respektivisht nė dokumentin qė mban numrin 21-136/20 qėndron: “Lidhur me angazhimin e d-r Vullnet Ameti, si anėtar i Senatit tė USHT-Tetovė, i njėjti ka vendim pėr ngrirjen e marrėveshjes pėr punėsim pėr shkak tė zgjedhjes si deputet nė Kuvendin e R. Maqedonisė, dhe nė mėnyrė tė paligjshme nė atė periudhė ėshtė zgjedhur me titull docent i Fakultetit pėr kulturė fizike pranė USHT-Tetovė dhe ėshtė angazhuar pėr shėrbime intelektuale. Inspektorati shtetėror pranė Ministrisė sė Arsimit, gjatė inspektimit ka konstatuar paligjshmėri, dhe pėr shkak tė shkeljeve ligjore ka parashtruar kėrkesė me numėr 21-136/16 nga 13.04.2011 pėr ngritjen e procedurės kundėrvajtės deri te Gjykata Themelore, Tetovė”. Pra siē mund tė kuptohet nga faksimile i kėtij dokumenti, kontesti buron nė kohėn kur rektori aktual i USHT-sė, ka qenė deputet nė Kuvendin e Maqedonisė. Sipas faksimiles nė fjalė, nė atė kohė Vullnet Ameti, nė mėnyrė tė paligjshme e ka fituar titullin docent. Rreth ēėshtjes nė fjalė kėrkuam prononcim edhe nga Inspektorati shtetėror pėr arsim pranė Ministrisė sė Arsimit. Nga ky dikaster thanė se pėrgjigjen do ta japin pas shqyrtimit tė dokumentit. Por edhe pėrkundėr ekzistimit tė njė dokumenti tė tillė, zgjedhja e Ametit nė postin e rektorit sipas zv/ministrit tė arsimit Safet Neziri ėshtė plotėsisht ligjor dhe nė pėrputhje me autonominė e brendshme tė Universitetit. “Nė bazė tė gjithė normativit ligjor dhe rregullores sė brendshme tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ushtrues i detyrės Rektor i USHT-sė ėshtė zgjedhur nga ana e prorektorėve ashtu siē e parashikon ligji dhe autonomia e brendshme e Universitetit”, tha Safet Neziri, zv/ministėr i arsimit. Vullnet Ameti nė postin e ushtruesit tė detyrės rektor i USHT-sė u zgjodh mė 28 qershor tė kėtij viti, pas dorėheqjes tė Agron Rekės, nga posti i rektorit titulli i tė cilit nė po tė njėjtin dokument, po ashtu ėshtė i kontestuar. Nė po tė njėjtin dokument nė tė cilin flitet pėr Ametin, thuhet se Reka nė mėnyrė tė padrejtė ėshtė zgjedhur nė postin e rektorit nė USHT. Gjithashtu zbulohen edhe detaje tjera pėr mėnyrėn e marrjes e titullit profesor i rregullt. Dokumenti pėr Rekėn mban numrin 21-245/5 me datė 04.11.2010. Lėnda kundėrvajtėse pėr Rekėn gjendet nė Gjykatėn Themelore Shkupi 1 nė Shkup.http://www.youtube.com/watch?v=IjQrFgTCwnI...player_embedded


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 05.07.2012, 15:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012termet ne USHT smil4a8acd602a050.gif smil4a8acd602a050.gif
PM
Top
kad
Postuar nė: 05.07.2012, 21:40
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 26
Antari Nr: 26462
Bashkangjitur: 06.05.2011Pas termetit, fillon ndertimi.
PM
Top
hOrri.2010
Postuar nė: 06.07.2012, 01:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 59
Antari Nr: 24536
Bashkangjitur: 16.02.2010Puna e Universitetit Shteteror te Tetoves eshte bere si reklama e bires se Shkupit Skopsko dhe gjithcka e mundur, edhe USHT-BDI gjithcka e e mundur.
Ligji per Arsimin e larte e parasher zgjedhjen e Rektorit.
Kerkoje falje se ne gjuhen Maqedonase
ЗАКОН ЗА ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ
Сл.Весник на Р.Македонија бр.35 од 14.03.2008 година
Член 53
Ректорот е раководен орган.
Ректорот го претставува и застапува универзитетот во земјата и
странство.

Rektori zgjidhet nga radhet e profesoreve te rregullt (ordinar)
Ректорот се избира од редовните професори и од научните советници
за време од четири години, со право уште на еден избор. Ректорот се
избира на начин и под условите утврдени со статутот на универзитетот.
Ректорот ја врши својата должност професионално и своите права од
работен однос ги остварува според договор склучен со сенатот. Со
договорот се уредува и обемот на неговиот ангажман на наставник кај
единицата од која е избран, кој не може да биде повеќе од 30% од
работното време.

Универзитетот има еден или повеќе проректори кои се избираат од
редот на лицата избрани во наставно-научни и научни звања од единиците
на универзитетот. Проректорите се избираат на предлог на ректорот, на
начин и по постапка утврдена со статутот на универзитетот.
Вршењето на должноста ректор и проректор е неспојливо со
вршењето на друга државна функција или функција во политичка партија.
Ректорот не мора да биде од редот на вработените на универзитетот.
Начинот на изборот и разрешување на ректорот поблиску се уредува со
статутот на универзитетот.
Pra sic shihet nga ligji per arsimin e larte, nuk mund te zgjedhet e as te emrohet docent ne postin e Rektorit.
Kjo eshte shkelje flagrante e rregullave ligjore, mirepo te vetmin pushtet qe e kane partite shqiptare ku mund ta ushtojne dhe keqeperdorin pushtetin eshte Uiversiteti Shteteror i Tetoves, shkelje qe behet dy here rishtas nga BDI si me doc. dr. Agron Reken e tani me doc. dr. Vullnet Ahmetin, i cili eshte zgjedhur ne menyre te kunderligjshme.
Per te qene edhe me ironike emrimi i Vullnet Ahmeti ud. Rektor, zevendes ministri i Arsimit Safet Neziri "rezili" thote se universiteti ka autonomine e vet, dhe se eshte emeruar ne menyre ligjore, kur nga e njejta ministri Inspektorati thote se eshte zgjedhe docent ne kohen kur ka qene deputet, me marredhenie te ngrire te punes, pra kunder ligjore, por kete dhurat e ka nga ishhhhh-dekani i Fakultetit Juridik mr. Agim Nuhiu i njohur ne opinion si profesor cfurku nga sllatina.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio