Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hetime pėr projektin "Shkupi 2014"
alb_te
Postuar nė: 06.07.2012, 15:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012



Nė Maqedoni sė shpejti do tė nxitet debati dhe hetimet pėr "Shkupi 2014" dhe milionat eurot e harxhuara pėr realizimin e kėtij projekti.

Opozita ka paralajmėruar se pėrmes procedurave dhe rrugėve parlamentare do tė nis me kėrkesat pėr hetimin e plotė tė realizimit dhe kostos sė projektit tė ndėrtimit "Shkupi 2014", lidhur me ndėrtimin e pėrmendoreve, objekteve tė ndėrtimit pėr nevojat e Qeverisė por me stile klasike si dhe objekte tjera kulturore, informon INA.

Sipas opozitės deri tani dyshohet se ky projekt ka arriturt njė shifėr prej 200 milion deri nė 300 milion euro, por deri tani nuk ka pasur shifra tė saktėsuara.

Qeveria akoma nuk ka dalur me koston finale pėr harxhimet lidhur me realizimin e projektit, duke shtuar se po vazhdon procesi i ndėrtimit dhe akoma nuk ėshtė pėrmbyllur tėrėsisht projekti, ku janė paraparė vendosja e pėrmendoreve tjera dhe finalizimi i objekteve kulturore dhe qeveritare.

Hetimet pėr projektin "Shkupi 2014" do tė nisin nga Komisioni parlamentar pėr kulturė, ku sipas paralajmėrimeve tė opozitės do tė kėrkohet raport i plotė nga Ministria e Kulturės pėr tenderėt e realizuar dhe koston financiare tė ēdo projekti, ndėrsa ėshtė planifikuar qė dėshmitarė kyē tė thirret kryeministri Nikolla Gruevski, i cilėsuar si ideolog i projektit dhe ministrja e Kulturės, Elizabeta Kanēeska - Mileska. (INA)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio