Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nė Kosovė naftė kancerogjene
alb_te
Postuar nė: 06.07.2012, 15:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Qytetarėt e Kosovės vazhdojnė t’i nėnshtrohen rrezikut tė madh nga ndotja qė shkakton emetimi i gazrave nga lėndėt djegės tė makinave.

Nga matjet e kryera nga laboratorė me pajisje tė teknologjisė sė fundit, qė i kanė ofruar raporte gazetės, ka dalė se nafta qė importohet zyrtarisht nė Kosovė dhe qė shitet nė shumicėn e pikave tė karburanteve pėrmban deri nė 1142 ppm, sasi kjo e sulfurit qė ėshtė 114 herė mė e lartė sesa qė parashihet dhe lejohet tė importohet me Udhėzimin Administrativ tė Ministrisė sė Tregtisė.

Nė njė dokument tė Bankės Botėrore tė publikuar sė voni thuhet se rreth 1.000 persona nė Kosovė vdesin parakohshėm brenda vitit nga sėmundjet qė shkaktohen nga ndikimi i grimcave qė notojnė nė ajrin e ndotur.

Nė bazė tė kėtij raporti qė flet vetėm pėr tė dhėnat e dy viteve mė parė, kėto grimca besohet se shkaktojnė sėmundje tė zemrės, kancerin nė mushkėri dhe sėmundje tė tjera tė frymėmarrjes. E, tė dhėnat qė ka Instituti i Shėndetit Publik, afro 700.000 kontrolle mjekėsore qė realizohen nė vit, kryesisht janė tė diagnostikuara me sėmundje tė frymėmarrjes dhe tė rrugėve respiratore. Ndėr shkaktarėt kryesorė tė kėtyre sėmundjeve thuhet se ėshtė edhe prania e squfurit nė karburante. (KD/INA)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio