Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wilders dėrgon mesazhin e tij anti Islam nė Amerik
R66
Postuar nė: 10.07.2012, 14:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 22742
Bashkangjitur: 30.06.2009Wilders dėrgon mesazhin e tij anti Islam nė AmerikėDuke dėrguar mesazhin e tij islamofob nė shtetin amerikan tė Kolorados, ekstremisti i djathtė holandez Geert Wilders u bėri thirrje ligjvėnėsve amerikan pėr tė ndaluar ndėrtimin e xhamive dhe pėr ta ndihmuar atė nė ndalimin e “Islamizimit” tė perėndimit.

“Nėse ne nuk e ndalojmė Islamizimin, ne do tė humbim gjithēka; identitetin tonė, kulturėn, shtetin tonė kushtetues demokratik, lirinė tonė si dhe qytetėrimin tonė,” tha Wilders para njė Samiti ligjvėnėsish nė shtetin Kolorado.

Wilders nga partia e djathtė ekstreme tha se ndalimi i xhamive do tė ndihmonte nė ndalimin e islamizimit tė Evropės dhe Shteteve tė Bashkuara.

“Ne duhet tė ndalojmė ndėrtimin e xhamive tė reja. Ka mjaft Islam nė perėndim tashmė.”

Ai gjithashtu bėri thirrje pėr ndalimin e librit tė Shenjtė, Kur’anit, duke e cilėsuar si “fashist.”

Nė vitin 2008 ai kishte publikuar njė dokumentar ku kishte akuzuar Kur’anin pėr nxitje dhune.

Fushata e tij anti Islame, megjithatė i kanė mundėsuar partisė sė tij tė pėrfitojnė numėr tė madh pasuesish qė nga themelimi nė vitin 2006.

Wilders megjithatė, kėmbėngul se nuk ka problem me muslimanėt.

“Unė gjithmonė e bėj dallimin mes njerėzve dhe ideologjisė. Ka shumė mysliman qe janė tė moderuar,” shtoi ai.

“Por me besoni, nuk ekziston diēka si Islam i moderuar – ėshtė vetėm njė Islam, dhe ai ėshtė i rrezikshėm, ideologji totalitare qe ėshtė jotolerante, e dhunshme, dhe qe nuk duhet tė tolerohet nga ne por qė duhet tė jemi tė pėrmbajtur,” tha ndėr tė tjera Wilders pėr The Colorado Statesmen.
PM
Top
arsimtari
Postuar nė: 10.07.2012, 16:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 460
Antari Nr: 24627
Bashkangjitur: 02.03.2010 Citim (R66 @ 10.07.2012, 15:14)

“Nėse ne nuk e ndalojmė Islamizimin, ne do tė humbim gjithēka; identitetin tonė, kulturėn, shtetin tonė kushtetues demokratik, lirinė tonė si dhe qytetėrimin tonė,” tha Wilders para njė Samiti ligjvėnėsish nė shtetin Kolorado.


Tė vėrtetėn e paska thėnė.... Pėr kėtė deklaratė e meriton njė LIKE... smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
"Fjalėt e keqdashėsit janė si qymyri, edhe nėse nuk tė djeg , pėrsėri tė nxin."
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio