Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Enveristėt fyejnė me pikturė nga Enver Hoxha
vani-1
Postuar nė: 29.07.2012, 11:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1312
Antari Nr: 26370
Bashkangjitur: 04.04.2011Javėve tė fundit nėpėr rrjetet sociale qarkullon njė adaptim i njė pikture klasike shqiptare ku pasqyrohej LNĒ e Shqipėrisė me figurėn qendrore tė saj Enver Hoxhėn. Nė kėtė adaptim figurė qendrore zė kryetari i opozitės maqedonase Branko Crvenkovski, kurse personazhet tjerė janė Menduh Thaēi i PDSH-sė dhe Ljupēo Georgievski, kurse nė tekstin pėrshkrues fyhet televizioni Alsat-M dhe Lėvizja Pyka.

Nuk dihet saktėsisht se kush qėndron pas kėsaj montazhe tė lirė dhe kush janė pėrhapėsit e saj, por ka shumė gjasa qė kjo tė bėhet nga funkcionarėt e shumtė tė BDI-sė, qė rrijnė kot nėpėr zyra dhe marrin paga tė majme pa mos bėrė asnjė punė pėr ti merituar ato rroga. Kjo ėshtė mė se e qartė nga koha kur bėhen kėto postime nėpėr rrjetet sociale pasi kjo bėhet gjatė periudhės sė ditės; mu nė kohėn kur kėta funkcionarė duhet tė paraqiten nė zyrat e tyre por pa patė asnjė angazhim tejtėr, pasi punėt gjithmonė kryhen nga ana e kuadrove tė VMRO-DPMNE-sė. Mundėsia qė kėtė ta bėjnė administratorėt qė rrinė nė shtėpi dhe ende nuk u janė caktuar vendet e punės nė tė cilat do punojnė nuk ėshtė aq version i bindshėm, pasi shumica e tyre kanė paguar rryshfet pėr punėsimin e tyre dhe nuk ndiejnė ndonjė obligim pėr tė bėrė kėsi aktiviteti partiak.

Ky version i adaptuar i pikturės nė fakt ėshtė montazh qė kanė bėrė sė pari nė shtabin e VMRO-DPMNE-sė pėr tė ilustruar se si gjoja Branko Crvenkoski punon pėr shqiptarėt qė rrinė aty anash nė pikturė. Por gjithė ata shqiptarė qė kanė parė kėtė adaptim mbesin tė ēuditur me guximin qė kėtė version tė marrin edhe partia e udhėhequr nga ish enveristė tė pėrbetuar, tė cilėt nė kėtė mėnyrė mundohen ta denigrojnė aktivitetin politik tė opozitės. Kjo pasi kėto ditė vazhdojnė pyetjet e Murat Jasharit pėr udhėheqėsinė e LPK-sė nė Kosovė dhe Maqedoni, ku shpalosen tė dhėna tė shumta dhe bėhen aludime tė ēuditshme qė spjegojnė shumė pėr vrasjet pas shpine qė kanė bėrė kėto veprimtarė njėri-tjetrit, marrėdhėniet me shėrbimet enveriste tė Shqipėrisė por edhe me shėrbime sekrete sllave dhe tjera tė huaja.

Ashtu ironizimi i kėsaj pikture qė i ėshtė bėrė mė parė nė Shqipėri me pyetjet se ku janė themeluesit e vėrtetė tė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė si Dushan Mugosha dhe Milladin Popoviēi, ku mbet Kosova nė atė pikturė qė duhej tė shėrbente pėr ēlirimin e sajuar tė gjithė shqiptarisė nga ana e Enver Hoxhės ėshtė njė ironizim, qė mund tė pėrdoret edhe nė kėtė adaptim tė ri qė bėjnė ish-leninistėt shqiptarė nga Zvicra. Ashtu dikush do mund tė pyeste se ku ėshtė nė kėtė foto kėshilltari politik i BDI-sė, Ljubomir Frēkovski, ku ėshtė ambasadori i BDI-sė Llazar Elenovski dhe cila figurė nė kėtė adaptim tė pikturės do ishte mysafiri qendror i manifestimeve partiake tė BDI-sė: Kole Dijamanti?/almakos

Ky postim ėshtė ndryshuar nga vani-1 nė 29.07.2012, 11:29
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio