Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Suroi u tha studenteve Kosovės i duhet konsensusi
r.mislimi
Postuar nė: 23.11.2006, 16:50
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Kosovės ende i duhet konsensusi, thotė Surroi nė debatin e tij me studentė


“Nė tranzicionin e bėrjes sė shtetit, Kosova duhet tė ketė konsensus. Sfidat janė shumė tė mėdha, andaj nė tejkalimin e tyre duhet punuar shumė gjatė kėsaj faze”, tha lideri i Partisė Reformiste ORA, duke folur pėr zhvillimet e tanishme politike nė Kosovė, nė njė Tribunė tė hapur tė organizuar nga Asociacioni i Studentėve tė Shkencave Politike. Studentėt nė kėtė debat bėnė pyetje rreth rrjedhės sė procesit tė bisedimeve dhe pėr qėndrimet e palės kosovare nė kėtė proces negociator.

Procesi negociator nuk ishte i lehtė, por mund tė thuhet se delegacionin e Kosovės, gjatė tėrė kohės e ka pėrshkuar uniteti nė qėllimet e statusit, vlerėsoi lideri i partisė ORA, Veton Surroi, i cili tha se, nė muajt qė vijnė, procesi negociatorė ėshtė duke arritur njė fund natyral.”Ne kemi bėrė 8 muaj negociata me zotin Ahtisari, ekipin e tij, kemi dėrguar delegacione dhe ajo qė ėshtė e mira dhe si njė fitore historike, ėshtė qė ka ekzistuar nja unitet nė ato delegacione nė qėndrimet e paraqitura nga kosovarėt, sepse nė ēdo delegacion shqiptarė ka pasur edhe pėrfaqėsues tė komuniteteve qė kanė mbrojtur njė interes tė pėrbashkėt rreth Kosovės”, tha ai. Procesi i negociatave merr fund me momentin e dorėzimit tė pakos sė Ahtisarit, Prishtinės dhe Beogradit, e kjo do tė ndodhė gjatė dy maujve tė ardhshėm, tha Surroi. Ndėrsa, si grup i unitetit dy janė qėndrimet tona tė cilat do t’i pėrfaqėsojmė pas marrjes sė pakos, tha ai.”

Dy janė qėndrimet tona si grup i unitet tė cilat do t’i pėrfaqėsojmė pas marrjes sė pakos e ajo ėshtė se do ta trajtojmė procesin negociator tė pėrfunduar dhe nuk do tė pranohet njė proces tjetėr negociator” tha ai. Me kėtė akt, Kosova ka pėrfunduar negociatat dhe tani pason koha vendimeve dhe pėrgatitjeve pėr arritjen e objektivave pėr statusin e pavarur tė Kosovės si shtet sovran, tha Surroi i cili ceku se grupi negociator nuk do tė pranojė tė hapet ndonjė proces tjetėr negociator nga bashkėsia ndėrkombėtare, qoftė nėn presionin e Sėrbisė , qoftė nėn presionin e bashkėsisė ndėrkombėtare, ndėrsa po ashtu do tė kėrkohet edhe qė tė afatizohet marrja e vendimit. Ndėrsa, duke folur pėr zhvillimet e tanishme rreth statusit , Surroi, shpreson se Kėshilli I Sigurimit do tė merr njė vendim nė mars tė vitit tė ardhshėm.

“Ashtu siē qėndron gjendja sot, ky proces nė KS, i cili do tė fillojė nė shkurt dhe do tė pėrfundojė shpresojmė nė mars do tė jetė shumė i vėshtirė, njė rezolutė eksplicite mund tė kalojė nėpėr veton Ruse, dhe prandaj ėshtė obligim i shteteve tė Grupit tė Kontaktit dhe i shteteve tė KS qė tė gjejnė gjuhė pėrkatėse qė do tė demonstrojė se ēfarė duhet tė jetė statusi i Kosovės” tha Surroi. Pėr tė arritur objektivin tonė, Grupi i Kontaktit duhet tė ketė konsensusin pėr kėtė ēėshtje , tha Surroi.”Edhe po tė ketė njė rezolutė eksplicite tė Kombeve tė Bashkuara ku ceket ēėshtja e pavarėsisė, edhe po mos tė mbėrrihet kjo marrėveshje, Kosova duhet tė kėrkojė njohjen e shteteve veē e veē dh kjo ėshtė njė e drejtė qė e kanė shtetet si subjekte sovrane”, tha Surroi.

Nė muajt e ardhshėm nuk mjafton vetėm trokitja nė dyert e botės por nevojitet njė konsensus i ri brenda shoqėrisė dhe grupit tė unitetit, i cili do tė pėrcaktojė me urgjencė tė gjitha kėrkesat e domosdoshme pėr tė arritur suksesin e statusit nė KS, nė mėnyrė qė Kosova tė funksionojė si shtet me tė gjitha atributet qė nga dita e parė e vendimit tė KS. Nė kėtė debat studentėt bėnė pyetje rreth decentralizimit, eksterritorialitetit dhe ēėshtjes sė Mitrovicės sė ndarė.(RTK)


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio