Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vetėm 33 njerėz nė botė mbajnė mend ēdo moment tė
vani-1
Postuar nė: 04.08.2012, 21:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1312
Antari Nr: 26370
Bashkangjitur: 04.04.2011A mund tė mbani mend se ēfarė ka ndodhur mė 8 mars 1999, apo ēfarė keni veshur mė 29 tetor 1985?
Njė grusht njerėzish (deri mė tani janė regjistruar vetėm 33), mund tė kujtojnė pothuajse ēdo moment tė jetės sė tyre, qė nė moshėn 10 vjeēare e tutje.

Shkencėtarėt e quajnė kėtė aftėsi si kujtesė tė jashtėzakonshme autobiografike, ndėrsa vonė kanė zbuluar se pse truri i kėtyre njerėzve dallon nga truri i tė tjerėve.

Ekspertėt nga Universiteti i Kalifornisė kanė analizuar 11 vetė me kėtė aftėsi. Gjatė studimit, nė nėntė hapėsirat e trurit tė tyre janė vėrejtur disa specifike, ku shumica e tyre ndėrlidheshin me kujtesėn autobiografike. Pėrveē kėsaj, pėr dallim nga grupet e kontrollit, pjesėmarrėsit e studimit kishin njė masė mė tė fortė tė bardhė qė lidhte pjesėt qendrore dhe periferike tė trurit.

Sipas shkencėtarėve, faza e ardhshme kishte tė bėnte me zbulimin e mekanizmave prapa kujtesės. "A ėshtė nė pyetje vetėm truri dhe mėnyrat me tė cilat komunikojnė strukturat e tyre? Ndoshta fjala ėshtė pėr mekanizmin gjenetik e ndoshta molekular”, thotė shkencėtarja Aurora LePort.

Fenomenin e njohur si hipermnezia , shkencėtarėt e kishin pėrshkruar pėr herė tė parė mė 2005. Ata theksojnė se njerėzit me kėtė ērregullim nuk arrijnė rezultate tė duhura nė testet e kujtesės dhe se superkujtesa e tyre dallohet nga kujtesa e njerėzve qė mund tė pėrsėrisin listat e gjata tė fakteve dhe numrave.

Nė mesin e 33 njerėzve tė cilėt vuajnė nga aftėsia e mbajtjes mend tė ngjarjeve tė kaluara ėshtė edhe aktorja Marilu Henner, e cila cili nė vitet ’70 dhe ’80 tė shekullit tė kaluar u bė e njohur pėrmes serisė televizive amerikane
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio