Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konkurs Plotesues per studentet ne USHT
r.mislimi
Postuar nė: 23.11.2006, 16:59
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Universiteti Shtetėror i Tetovės

Nė bazė tė nenit 72 dhe nenit 101 tė Ligjit pėr Arsim tė lartė dhe tė Rregullores sė kriteriumeve pėr regjistrim nė studime deridiplomike nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės – Tetovė, si dhe nė bazė tė vendimit tė Kėshillit tė Rektoratit tė datės 15. 11. 2006 nė lidhje me regjistrimin e studentėve tė rinj nė vitin akademik 2006/2007.


Universiteti Shtetėror i Tetovės
ShpallK O N K U R S - PLOTĖSUES
Pėr regjistrimin e studentėve tė ri nė vitin akademik 2006/2007 – nė Programin studimor: Studime pėr Arsim tė Lartė Profesional Mjekėsor - Infermieri

I.Pėr shkakė tė kėrkesave tė shumta drejtuar USHT-sė pėr hapjen e studimeve me korrespodencė nė Programin studimor: Arsim i Lartė Profesional Mjekėsor - Infermieri, pėr vitin akademik 2006/07 nė kėtė Program studimor do tė pranohen gjithsej 60 studentė tė rinj prej tyre 40 me korrespodencė dhe 20 me vetėfinancim

II. Kushtet dhe kriteret pėr regjistrim tė studentėve tė rregullt me vetėfinancim:
1. Nė Programin studimor: Studime pėr Arsim tė Lartė Profesional Mjekėsor - Infermieri, kanė tė drejtė tė regjistrohen kandidatėt qė kanė kryer shkollėn e mesme katėrvjeēare tė verifikuar nga ana e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės.
2. Nė kėtė Programin studimor mund tė regjistrohen edhe kandidatėt qė kanė kryer shkollėn e lartė ose tė ngjashme. Regjistrimi i tyre bėhet nė bazė tė suksesit tė shkollimit paraprak.

III. Kushtet dhe kriteret pėr regjistrim tė studentėve me korrespondencė:

1. Nė Programin studimor: Studime pėr Arsim tė Lartė Profesional Mjekėsor - Infermieri si studentė me korrespondencė mund tė regjistrohen ata kandidatė qė i plotėsojnė kushtet pėr regjistrim dhe ata tė cilėt kanė themeluar marrėdhėnie pune tė rregullt ose Invalidėt tė cilėt nuk kanė mundėsi t’i pėrcjellin studimet e rregullta.
2. Studentėt me korrespodencė regjistrohen me vetėfinancim tė studimeve.
3. Gjatė aplikimit pėr regjistrim studenti me korrespodencė paraqet kontratėn apo vendimin pėr themelimin e marrėdhėnies sė pėrhershme tė punės kurse invalidėt paraqesin vėrtetimin shėndetėsor pėr invaliditetin e vlerėsuar.
4. Kushti kryesor pėr regjistrim ėshtė suksesi i arritur nė arsimin e mesėm dhe pranimi i studentėve tė rinj bėhet pa provim pranues.
5. Vlerėsimi i suksesit shprehet me anė tė pikėve. Nė numrin e pėrgjithshėm tė pikėve, suksesi i arritur nė arsimin e mesėm arrin deri nė 70 pikė, ndėrsa 30 pikė tė tjera fitohen nga llogaritja e katėr lėndėve, dhe atė: dy lėndė nga orientimi i ngushtė tė studimeve tė kandidatit dhe dy nga lėnda e gjuhės amtare dhe gjuhės sė huaj.

IV. Mėnyra e rangimit tė kandidatėve:

 Rangimin e kandidatėve do ta bėjė Komisioni i veēantė pėr rangim i formuar pėr kėtė qėllim.. Komisioni Qėndror e shpall listėn pėrfundimtare tė rangimit tė kandidatėve tė paraqitur nė bazė tė pikave tė fituara nga arsimi i mesėm.
 Komisioni Qėndror listat e rangimit – listat preliminare dhe pėrfundimtare -i shpall nė objektet pėrkatėse tė njėsive akademike dhe nė web faqen e universitetit www.unite.edu.mk
 Kandidati ka tė drejtė kundėrshtimi nė afat prej 24 orėsh pas publikimit tė rezultateve.
 Vendimi i Komisionit Qendror pėr ankesa ėshtė pėrfundimtar. Vendimet e ankesave shpallen nė Qendrėn Informative tė Universitetit. Me pėrfundimin e afateve pėr ankesa dhe pėr zgjidhjet e tyre, Komisioni Qėndror lėshon vendim pėr pranimin e studentėve (rang-lista pėrfundimtare), nė bazė tė sė cilės bėhet regjistrimi i tyre.

V. Kandidatėt shtetas tė huaj dhe mėrgimtar – shtetas tė R.M.-sė me shkollim tė mesėm tė kryer nė botėn e jashtme:
1. Tė gjitha dispozitat tė theksuara nė pikėn II dhe III vlejnė edhe pėr kandidatėt shtetas tė huaj dhe mėrgimtarė. Kandidatėt qė i pėrkasin kėsaj kategorie pranohen pa provim pranues.
2. Kandidatėt prindėrit e tė cilėve janė mėrgimtarė si dhe kandidatėt shtetas tė R.M.-sė tė cilėt tėrė shkollimin e mesėm e kanė kryer nė botėn e jashtme regjistrohen pa provim pranues por me vetėfinancim pasi tė kenė nostrifikuar dėftesat e shkollimit tė mesėm tė fituara nė botėn e jashtme.
3. Nė kėtė kategori studentėsh bėjnė pjesė edhe kandidatėt shtetas tė huaj prindėt e tė cilėve ose vetė ata punojnė nė pėrfaqėsi diplomatike nė Republikėn e Maqedonisė

VI. Afati i paraqitjes dhe regjistrimit nė USHT:

Afati i paraqitjes dhe regjistrimit

1. Paraqitja e dokumentacionit pėr aplikim nė Programin studimor: Studime pėr Arsim tė Lartė Profesional Mjekėsor - Infermieri nė USHT, nė objektet e Fakultetit tė Shkencave Matematikore Natyrore duke filluar prej datės 24 (e premte) dhe do tė pėrfundoj mė datė 30 (e enjte)nėntor 2006.
2. Lista preliminare do tė shpallet mė 01 (e premte) 12. 2006.
3. Lista pėrfundimtare shpallet mė 02 (e shtunė) 12. 2006.
4. Regjistrimi i kandidatėve tė pranuar do tė bėhet me 04 dhe 05 (e hėnė dhe e martė) dhjetor 2006.

VII. Dokumentacioni i nevojshėm pėr aplikim:
Pėr aplikim nė Programin studimor: Arsim i Lartė Profesional Mjekėsor - Infermieri, kandidatėt paraqesin kėto dokumente:

Fletėparaqitjen pėr aplikim
Dėftesat origjinale tė tė gjitha klasave dhe Diplomėn e shkollės sė mesme tė kryer
Certifikatėn e lindjes
Dėshmi pėr nėnshtetėsi tė R.M.-sė (certifikatė ose aktvendim)
Vėrtetim pėr pagesėn e 600 denarėve pėr harxhime administrative paguar nė xhirollogarinė e USHT-sė: 160016005478810, deponent Banka Popullore e Maqedonisė, llogaria 1000000000630095, thirur nė numrin 723019, programi 40.
Kandidatėt shtetasit e huaj pėrpos dokumenteve tė lartpėrmendura (me lėshim tė dokumentit nėn pikėn 4) sjellin edhe:
a) Vėrtetimin pėr njohjen e gjuhės nė tė cilėn do tė studiojė kandidati.
b) Ēertifikatėn shėndetėsore

VIII. Dokumentacioni i nevojshėm pėr regjistrim:

Kandidatėt e pranuar pėr regjistrim duhet tė paraqesin:
Indeksin dhe letėrnjoftimin
Tri fotografi (dy tė madhėsisė 6 x 9 dhe njė 4 x 5)
Fletėparaqitjen
Dėshmi pėr pagesėn e mjeteve tė parapara financiare pėr semestrin e parė tė vitit akademik 2006/2007

Konkursi ėshtė i shpallur edhe nė web faqen e universitetit: http://www.unite.edu.mk/----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio