Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ēka Tė Nervozon Mė Shumė ?, Ēka tė nervozon mė shumė ???
INDEXI
Postuar nė: 28.04.2008, 20:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006http://www.mesazhi.com/news_detail.php?id=3846

Idriz Tewfik

Nga Anglishtja: Hafsa XHEMAILI

Disa njerėz ēdoherė duken tė nervozuar, ajo shihet nė fytyrėn e tyre, kėta njerėz mund tė eksplodojnė ēdo minutė, presin vetėm ku t'ju vie shansa ta nxjerrin nervozėn, dhe shpesh ndodh qė njė i pafajshėm tė bjen sakrificė. Kėta janė njerėzit mė tė vėshtirė, ėshtė jashtėzakonisht rėndė tė punohet dhe tė ēohet jetė me to.
Ekziston dallim mes tė qenurit nervoz, dhe mėnyrėn se si e shfaqė nervozėn. Disa njerėz e shfaqin pikėrisht ashtu si e pėrmendėm mė lartė, ndėrsa dikush pėrkundėr nervozės sė madhe e shfaq atė nė heshtje.

Mėrzitja:

Ēdokush prej nesh mėrzitet, herė pas here. Nėse ne vėrejmė se mėrzitemi pėr gjėra tė vogla, atėherė duhet tė kėrkojmė shkaqet pse ndodh ashtu. Pasi tė gjejmė shkaqet, ne si musliman duhet tė gjejmė edhe ilaēin e pėrmirėsimit, tė jemi mė tė qetė, mė tė butė, sepse kjo lidhet ngusht edhe me sjellejn e muslimanit, ai pėr gjėra tė vogla nuk mėrzitet, besimtari musliman ėshtė shembull pėr tjerėt, tė gjithė i pėrqėndrojnė sytė drejt muslimanėve, duke u munduar tė kapen dikund pėr tė kthyer gishtin tregues, kritikues ndaj tyre.
Mirėpo ėshtė shumė normale qė njė musliman tė mėrzitet pėr gjėra qė me tė vėrtet janė pėr t'u mėrzitur.


Arsyet:

Fatkeqėsisht disa gjendje na bėjnė me tė drejtė tė mėrzitemi, p,sh vuajtja e vėllezėrve dhe motrave nė Palestinė, padrejtėsitė qė u bėhen, vrasja e shumė fėmijėve tė pafajshėm, na bėnė tė ndjehemi keq, ngase muslimanėt janė si njė trup i vetėm. Besimtarėt janė njė, kur besimtarin e godet ndonjė brengė, kjo i brengos edhe besimtarėt tjerė, kur besimtari gėzohet, edhe besimtarėt tjerė janė tė gėzuar.
Ose kemi shembullin tjetėr, kur nė Danimarkė u publikuan karikaturat fyese pėr tė dashurin tonė Muhammedin s.a.v.s. shkaktoi mėrzitjen e shumė muslimanėve nė botė, me kėtė ato e matėn impulsin e muslimanėve, dhe reagimi i muslimanėve ishte shumė i butė pėrkundėr fyerjes sė madhe qė u bė, Allahu thotė nė Kur'an:
'' Nuk ėshtė e barabartė e mira me tė keqen, andaj tė keqen ktheje nė mėnyrėn mė tė mirė, atėherė ai me tė cilin kishit njėfar armiqėsie, do tė bėhet shoku i juaj mė i afėrt''
'' Pra tė jeshė i durueshėm, Durimi ėshtė vetėm me ndihmėn e Allahut, ti mos u pikėllo pėr ata e as mos u brengos pėr veprat qė bėjnė, ska dyshim se Allahu ėshtė me tė devotshmit dhe bamirėsit''
16 : 127 / 8
Poashtu nė kur'an thuhet:
'' E mos u dobėsoni (fizikisht) dhe mos u dėshpėroni (shprtėrisht) ngase ju jeni mė tė lartit, nėse jeni besimtarė tė sinqertė. ''
3: 139
'' Ne patjetėr do t'i ndihmojmė tė dėrguarit tanė nė jetėn e kėsaj bote, si dhe ata qė besuan edhe nė ditėn e prezantimit tė dėshmive''
40: 51
Tė gjithė kėto ajete na bėjnė qė sillemi me butėsi, edhe nėse kemi mundėsi tė hakmerremi.
Kur pėr gjėra tė mėdha qė na bėjnė tė mėrzitemi Allahu na urdhėron direkt me ajetet mė lartė qė tė durojmė, dhe ta frenojmė veten ēka mbetė me gjėrat e vogla, s'duhet bile as vetullat ti dredhim, qė sigurisht dredhja e vetullave ėshtė reagimi mė i vogėl qė mund tė ekziston.
Pejgamberi s.a.v.s i ėshtė lutur Allahut :
'' Zoti ynė, prej Teje kėrkoj ndihmė dhe Ty tė lutem tė mė mbrosh nga mėrzitja dhe pikėllimi ''

PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio