Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Profesor Haj, PROFESOR HAJ
INDEXI
Postuar nė: 28.04.2008, 20:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006http://drejtesia.blogspot.com/2008/04/prof...esionuar-q.html

PROFESOR HAJ - "Jam shumė i impresionuar qė gjenden tė tilla dije nė Kur'anin famėlar tė...”
Posted by Muhammed at 8:27 AM Apr
28,PROFESOR HAJ - "Jam shumė i impresionuar qė gjenden tė tilla dije nė Kur'anin famėlartė...”

William Hay
Profesor Haj ėshtė ndėr dijetarėt mė tė njohur tė oqeanologjisė nė Amerikė
Professor of Oceanogprahy, University of Colorado, Boulder, Colorado, USA.
Professor Hay is one of the best known marine scientist in the USA.

ARGUMENTET QĖ GJENDEN NĖ DETE DHE OQEANE

Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė tė gjitha botėve.
Paqja dhe shpėtimi qoftė mbi tė dėrguarin tonė, Muhammedin a.s., familjen, shokėt dhe ata qė e ndjekin rrugėn e tij derisa tė jetė jeta.
Ky ėshtė profesor Haj. Me tė bėmė njė udhėtim nė det qė tė na tregonte mbi disa dukuri detare, tė cilat kishin tė bėnin me temėn e seminareve tona, rreth mrekullisė shkencore nė Kur'an dhe nė Sunnet.

Profesor Haj ėshtė ndėr dijetarėt mė tė njohur tė oqeanologjisė nė Amerikė. Gjatė kėtij udhėtimi e pyetėm mbi shumė dukuri detare si dhe rreth sipėrfaqes sė deteve dhe asaj qė e ndan pjesėn sipėrfaqėsore tė deteve dhe thellėsirave tė tyre. E pyetėm gjithashtu edhe mbi pengesat ujore nė mes tė ujėrave tė deteve dhe lumenjve dhe ai na u pėrgjigj nė mėnyrė tė hollėsishme pėr tė gjitha kėto. Kur filluam tė merremi me sqarimin e pengesave nė mes tė deteve tė kripur, ai shpjegoi se detet e kripur s'janė njė det ashtu siē i sheh syri, por ata janė dete tė ndryshėm, kanė shkallė tė ndryshme temperature, kripe dhe dendėsie siē shihet nė kėtė fotografi.
fig.11

Nė kėtė fotografi shohim vijat e bardha, qė simbolizojnė pengesat qė gjenden nė mes deteve. Ēdo pengesė bėn ndarjen nė mes dy deteve tė ndryshėm, tė cilėt ndryshojnė nga temperatura, pėrqindja e kripės dendėsia, gjallesat ujore dhe oksigjeni.
Kjo fotografi me kėtė pamje pėr herė tė parė ėshtė bėrė nė vitin 1942, pasi dijetarėt vendosėn qindra pika studimi mbi det pėr tė studiuar veēoritė e tij.

Do tė shohim nė vijim atė qė ndan detin Mesdhe nga oqeani Atlantik. Kėtu nė mes gjendet trekėndėshi qė tregon malin e Tarikut, sipas tė cilit ka marre emrin ngushtica e Gjibraltarit (rrjedh nga fjala Xhebel-kodėr dhe Tarik sipas Tarik ibn Zijad-it). Kėtu shohim me ngjyra tė qarta atė qė dallon ujėrat e deteve. Kjo gjė nuk duket me sy, mirėpo tani ajo ėshtė e vėrtetė shkencore. Pėrsosja e satelitėve ka bėrė tė mundur studimin e deteve. Kėshtu me ndihmėn e tyre u bė nga lartėsi tė mėdha fotografimi i deteve. Pra, kėta satelitė mundėsuan fotografimin e kėtyre deteve si dhe kufijtė qė ndajnė detet apo thėnė mė mirė ajo qė ndan detet nga njėri - tjetri. (fig. 1 1)
"Ai i lejoi dy detet qė tė puqen mes vete. Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengesė qė ata nuk e kapėrcejnė." (Err-Rrahman 19, 20)

Pra, siē e shohim kjo pengesė ėshtė ajo qė i ndan detet. Dijetarėt muslimanė rreth komentimit tė kėtij vargu kur'anor dhanė dy mendime. Grupi i parė tha:
Fjala "merexhe" e pėrdorur nė kėtė varg kur'anor nė kuptimin etimologjik ka kuptimin e "pėrzierjes", qė sipas tyre do tė thotė se Zoti i pėrzien dy detet, kurse fjala "nė mes atyre tė dyve ėshtė njė pengesė" dhe fjalia "ata nuk e kapėrcejnė", nėnkupton atė qė uji i njėrit det s'mund tė kalojė ujin e detit tjetėr.
Grupi i dytė duke iu pėrgjigjur grupit tė parė tha:
Meqenėse mes tyre ka pengesa dhe nė fund tė vargut kur'anor thuhet se ata nuk e kapėrcejnė pengesėn, atėherė si thoni se fjala "merexhe" do tė thotė "pėrzierje".

Ndėrkaq zbulimet shkencore treguan domethėnien e vėrtetė tė kėtyre vargjeve kur'anore. Pra, ujėrat e detit Mesdhe pėrzihen me ujėrat e oqeanit Atlantik dhe anasjelltas dhe nė mes tyre ka pengesė ujore. Kur uji i njėrit det e kalon kėtė pengesė dhe kalon nė detin tjetėr fillon tė humbė veēoritė e tij, duke marrė vetitė e ujit tjetėr. Kjo pėrputhet plotėsisht me pėrshkrimin kur'anor ku thuhet se "asnjė det nuk e kapėrcen detin tjetėr". Pra, me kalimin e Ujit nga njėri det nė tjetrin, uji qė kalon pengesėn fillon tė marrė veēoritė e ujit tjetėr. Me zhvillimin e shkencės u bė i mundur kuptimi i drejtė i vargjeve kur'anore duke dėshmuar kėshtu edhe njė herė mbi mrekullinė e Kur'anit*.
Me profesor Haj biseduam mbi kėtė fenomen tė pėrmendur nė kėtė varg kur'anor dhe vargje tė tjera kur'anore. Nė fund e pyetėm: "Ēfarė mendoni mbi kėtė fenomen tė cilin Po e shihni nė vargjet kur'anore tė cilat zbritėn para mė shumė se 1400 vjetėsh e qė na pėrshkruajnė hollėsisht krijimin dhe shumė fenomene tė tjera, tė cilat ishin tė pamundura qė tė njiheshin nė atė kohė?

Shkenca bashkėkohore sot ėshtė dėshmitare pėr kėtė duke na sqaruar atė qė Kur'ani e pėrmendi para 1400 vjetėsh. Ēfarė mendoni ju mbi kėtė?

PROFESOR HAJ - "Jam shumė i impresionuar qė gjenden tė tilla dije nė Kur'anin famėlartė. S'mund ta di se nga kanė ardhur ato. Ėshtė shumė interesante qė kėto vargje shkencore gjenden nė Kur'an dhe vazhdimisht po punohet nė zbulimin e domethėnieve tė vargjeve tė tij."

-Domethėnė ju e mohoni se kėto vargje kur'anore mund tė jenė produkt i mendjes njerėzore. Atėherė nga kanė ardhur kėto njohuri?
"Besoj se vėrtet kėto janė prej Zotit"

PROF EZ ZENDANIPra, Kur'ani ėshtė fjalė e Zotit, i cili iu shpall Muhammedit a.s. i dėrguari i fundit i Allahut, Muhammedi a.s. ka thėnė:
"Allahu ēdo tė dėrguari tė Tij, i dha atė qė e besonin njerėzit. Kurse mua m'u dha Kur'ani, Shpallja e Allahut. Lus qė tė kem numrin mė tė madh tė ithtarėve nė Ditėn e Gjykimit* * ".
Ky ėshtė Kur'ani, mrekulli e pėrsosur dhe argument i qartė pėr mbarė njerėzimin deri nė ditėn e Gjykimit.
"Nė emėr tė Allahut, Bamirėsit tė pėrgjithshėm, Mėshiruesit!
"Atyre qė u ėshtė dhėnė dija, e dinė se kjo qė tė ėshtė shpallur ty nga Zoti ėshtė e vėrtetė dhe se udhėzon nė rrugėn e Fuqiplotit, tė Lavdėruarit. (Sebe,6)
* Oqeanografi i famshėm francez, Jacque Yvés-Cousteau (Zhak Kusto) qė e ka kaluar jetėn e tij nė zbulimet e nėndetit dhe qė konsiderohet njė autotite i madh nė kėtė fushė, shpjegon:
"Po marrim nė analizė disa hipoteza nė lidhje me pengesat qė ndajnė nga njėra-tjetra masat ujore tė dy deteve tė ndryshėm. Nė fund tė kėrkimeve pamė se si masa ujore, ashtu edhe veēoritė si tė Detit Mesdhe, ashtu edhe tė Oqeanit Atlantik, ishin tė ndryshme nga njėra-tjetra. Sipas fakteve, kėto dy masa ujore, bashkohen nė Ngushticėn e Gjibraltarit, ku pėrqindja e kripės dhe dendėsia e tyre duhet tė ishin tė barabarta. Por pamė qė njė giė e tillė, pėrgjatė zonave tė takimit tė dy deteve nuk po ngjiste aspak. Pra, ujėrat nuk po pėrziheshin me njėri-tjetrin. Si pėrfundim i kėrkimeve qė ne bėmė, rezultoi se ekziston njė pengesė e mahnitshme ujore qė pengonte pėrzierjen e ujėrave. Kapiten Costeau kėto ia shpjegoi mikut tė tij, i cili qė mė parė ishte bėrė musliman, Dr Maurice Bucaille. Ky, pasi i thotė qė kjo dukuri nuk ėshtė diēka e re dhe se kėtė Kur'ani i Madhėruar e ka shpjeguar qysh para 14 shekujsh nė mėnyrė tė qartė, Costeati, i cili, i mahnitur nga kjo, tha kėto fjalė: Dėshmoj se me tė vėrtetė Kurani ėshtė Fjala e Zotit. Kėshtu, ai u bė musliman.
**Transmeton Buhariu nė "Vlerat e Kur'anit, kapitulli I- hadithi 4981 nga Ebu Hurejre.

Perktheu: A. Sinani


PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio