Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (6) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ERDOAN: PRODHUESIT E FILMIT TE DENOHEN ASHPER
packs
Postuar nė: 17.09.2012, 16:26
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Hera,

Serish po tregohesh e cekte kur ne kry e ki konceptin e "kafiēeve te Prishtines". Cektesia jote me bene te kuptoj se ti nuk e din as ca jane kafiēet e lere me te Prishtines qe jane nder me te miret ne rajon.

Nejse, me hi ne do, nime duhet me pase pare.

Shyqyr qe ekzistojme e punojme dhe ofrojme informacione per sojin tend se diqysh shekulli 21 e me qene kaq e pa informume...s'di smil3dbd4daabd491.gif

Cektesia jote u verejt qe ne postimin e pare, sikur nuk din asgje per asnje religjion, sikur s'ke ndonje ide per boten.

Sidoqofte, vras mendjen se cektesia jote e ka fundin ne fundin e pusit.

Kur te jesh gati me kuptimin e koncepteve ne religjione, ksajde jam une. Me diplome, shume pare, kafiēeve, ne Prishtine. smil3dbd4e5e7563a.gif

Take one, or 2 smil3dbd4e4c2e742.gifp.s. Tenderat, ah me fal, si kam kqyre statistikat e fundit ku jemi ne kete pune. smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
packs
Postuar nė: 17.09.2012, 16:49
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (hylli @ 17.09.2012, 16:50)
Nuk eshte e drejte ta paraqesin Profetin tone si vrases , si njeri i cmendur dhe i etur per pushtet , pos asaj qe ja kan imagjinu nje fytyre ,

Amaterat nuk i dine keto sende. Me kane e kish ba kete film Woody Alleni, po ai nuk e ban se nuk eshte AMATER.

Andaj edhe prej amaterave ne forum, mos prit ti dicka qe dine per religjionet, pervec qe kane me u talle.

Dhe ne fjalorin e tyne zakonisht sillen nga tri kater fjali. smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4e398ff7b.gif

p.s. Ma e keqja qendron se nuk dine as per artin, se hajde per fete, ua falim diqysh. smil3dbd4e1748cc9.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
hylli
Postuar nė: 17.09.2012, 17:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (packs @ 17.09.2012, 10:49)
Amaterat nuk i dine keto sende. Me kane e kish ba kete film Woody Alleni, po ai nuk e ban se nuk eshte AMATER.

Andaj edhe prej amaterave ne forum, mos prit ti dicka qe dine per religjionet, pervec qe kane me u talle.

Dhe ne fjalorin e tyne zakonisht sillen nga tri kater fjali. smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4e398ff7b.gif

p.s. Ma e keqja qendron se nuk dine as per artin, se hajde per fete, ua falim diqysh. smil3dbd4e1748cc9.gif

Moderne eshte kjo , nuk ka nevoj per njohuri te pergjithshme , se religjioni sesht ne mode per kte smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Po cte them ,prap me dhimset , sdua as nje njeri te shkoje ne ferr , mendon se tregoet me e mencur kur e mohon Zotin , krijesa e mohon krijuesin , ku e ka vendin smil3dbd4e02c5440.gif
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 17.09.2012, 17:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010Koka perzi Perzereni apet smil3dbd4d4e4c4f2.gif .

Nje gje nuk jam kah e kuptoj, kur gjithe bota flet per nje provokim, pse bien njerezit pikerisht ne kurthen qe u eshte ngritur???

Per filmin as qe dua te hargjoj fjale (po m'dhimen edhe fjalet) sepse nuk meriton te flitet, per vlera artistike e me the te thashe as qe mund te behet fjale. Njefare eksperti e kishte leshuar dje nje teze, pyetej: A do te ndodhte kjo vale protestash e dhune sikur filmi te kishte burimin ne Kine diku e jo ne USA?

Pa dashur te prek ndjenjat e askujt, filmi eshte kah perdoret tash nga grupacione te caktuara per realizimin e qellimeve te tyre.


@Packs, rralle te kam lexuar keshtu, se ke fol vetem per Heren e jo per temen, e per fe ta ftofin njerezit akull ta bejne smil3dbd4e398ff7b.gif
PM
Top
hylli
Postuar nė: 17.09.2012, 17:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (Avalon @ 17.09.2012, 11:32)
Koka perzi Perzereni apet  smil3dbd4d4e4c4f2.gif .

Nje gje nuk jam kah e kuptoj, kur gjithe bota flet per nje provokim, pse bien njerezit pikerisht ne kurthen qe u eshte ngritur???

Per filmin as qe dua te hargjoj fjale (po m'dhimen edhe fjalet) sepse nuk meriton te flitet, per vlera artistike e me the te thashe as qe mund te behet fjale. Njefare eksperti e kishte leshuar dje nje teze, pyetej: A do te ndodhte kjo vale protestash e dhune sikur filmi te kishte burimin ne Kine diku e jo ne USA?

Pa dashur te prek ndjenjat e askujt, filmi eshte kah perdoret tash nga grupacione te caktuara per realizimin e qellimeve te tyre.


@Packs, rralle te kam lexuar keshtu, se ke fol vetem per Heren e jo per temen, e per fe ta ftofin njerezit akull ta bejne  smil3dbd4e398ff7b.gif

Shum i mencur ti me kte pytje , na habite , po normal se njejt kish qene reagimi edhe po te ishte relizuar filmi ne Kine e jo ne Usa ,
ti nese sje musliman ste prek ,por neve po ,
Profeti yne i dashur nuk ka qene vrases as i cmendur ,por ka qene i derguar i Zotit ,
Dhe nuk ka lidhje ku eshte realizuar filmi ,se tek e fundit asnje musliman se ka sulmuar Ameriken , ishte ajo qe perkatiti sulmet e 11 shatorit , eshte zbuluar i tere komploti mereni shikonja ne youtube , faktet i kan nxer vet amerikant.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga hylli nė 17.09.2012, 17:39
PM
Top
Hera
Postuar nė: 17.09.2012, 17:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 324
Antari Nr: 27390
Bashkangjitur: 26.05.2012 Citim (packs @ 17.09.2012, 10:26)
Hera,

Serish po tregohesh e cekte kur ne kry e ki konceptin e "kafiēeve te Prishtines". Cektesia jote me bene te kuptoj se ti nuk e din as ca jane kafiēet e lere me te Prishtines qe jane nder me te miret ne rajon.

Nejse, me hi ne do, nime duhet me pase pare.

Shyqyr qe ekzistojme e punojme dhe ofrojme informacione per sojin tend se diqysh shekulli 21 e me qene kaq e pa informume...s'di smil3dbd4daabd491.gif

Cektesia jote u verejt qe ne postimin e pare, sikur nuk din asgje per asnje religjion, sikur s'ke ndonje ide per boten.

Sidoqofte, vras mendjen se cektesia jote e ka fundin ne fundin e pusit.

Kur te jesh gati me kuptimin e koncepteve ne religjione, ksajde jam une. Me diplome, shume pare, kafiēeve, ne Prishtine. smil3dbd4e5e7563a.gif

Take one, or 2 smil3dbd4e4c2e742.gifp.s. Tenderat, ah me fal, si kam kqyre statistikat e fundit ku jemi ne kete pune. smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif

Ha ha po mire be ti po dine per KAFIĒAT PO KI PARE ME HY NE TE GJITHATE MADJE EDHE ATO QE KONSIDEROHEN ME "MODIANE" NE PRISHTINE edhe ne te njejten kohe je muslimane e mire e devoteshme,

dhe je ofenduar nga nje filem "artistik" amater jo amater as qe po me intereson me dite cfare eshte ( UNE NUK DUA TI SHOHE QYTETARET E THJESHTE NE RRUGE DHE NUK DUA TE SHOHE DHUNE NE ATE RAJON SI REZULTAT I HIPOKRITEVE QE QESIN POPULLIN NE RRUGE-kaq sepse nuk ka asgje per t'u frikesuar nuk i cenon as ata as Profetin as askend),

EEEEE...PREJ KETYRE NJOHESEVE TE FESE. "Feja islame dhe kafiēat me te mire ne Rajon" ky eshte shtosi i nje njohese te fese-feve smil3dbd4daabd491.gif
PM
Top
hylli
Postuar nė: 17.09.2012, 17:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (Hera @ 17.09.2012, 11:39)
Ha ha po mire be ti po dine per KAFIĒAT PO KI PARE ME HY NE TE GJITHATE MADJE EDHE ATO QE KONSIDEROHEN ME "MODIANE" NE PRISHTINE edhe ne te njejten kohe je muslimane e mire e devoteshme,

dhe je ofenduar nga nje filem "artistik" amater jo amater as qe po me intereson me dite cfare eshte ( UNE NUK DUA TI SHOHE QYTETARET E THJESHTE NE RRUGE DHE NUK DUA TE SHOHE DHUNE NE ATE RAJON SI REZULTAT I HIPOKRITEVE QE QESIN POPULLIN NE RRUGE-kaq sepse nuk ka asgje per t'u frikesuar nuk i cenon as ata as Profetin as askend),

EEEEE...PREJ KETYRE NJOHESEVE TE FESE. "Feja islame dhe kafiēat me te mire ne Rajon" ky eshte shtosi i nje njohese te fese-feve smil3dbd4daabd491.gif

Ti shum budallic bre , po ti se ske ndjenja fetare nuk dmth se edhe tjeret nuk kan , beje dallimin njeher , ti ske ndjenja per asgje as per komb , si mund ti ta gjykosh kete akt , ti je hipokritja me e madhe qe kam para ndonjeher.
PM
Top
Hera
Postuar nė: 17.09.2012, 17:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 324
Antari Nr: 27390
Bashkangjitur: 26.05.2012 Citim (hylli @ 17.09.2012, 11:41)
Ti shum budallic bre , po ti se ske ndjenja fetare nuk dmth se edhe tjeret nuk kan , beje dallimin njeher , ti ske ndjenja per asgje as per komb , si mund ti ta gjykosh kete akt , ti je hipokritja me e madhe qe kam para ndonjeher.

Nuk ke pas arsye me hape akont te ri smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Mire po i shprehe ndjenjat per fe edhe je tu bo lufte te madhe me shkronja inshalla Zoti kabul edhe te shperbelen me kater a pse a shtat a tete Hyri ne Boten tjeter smil3dbd4dbc14f3f.gif smile5d8984.gif
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 17.09.2012, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (hylli @ 17.09.2012, 18:38)
Shum i mencur ti me kte pytje  ,  na habite , po normal se njejt  kish qene reagimi edhe po te ishte relizuar filmi ne Kine e jo ne Usa ,
ti nese sje musliman ste prek ,por neve po ,
Profeti yne i dashur  nuk ka qene vrases as i cmendur ,por ka qene i derguar i Zotit ,  
Dhe nuk ka lidhje ku eshte realizuar  filmi ,se tek e fundit  asnje musliman se ka sulmuar Ameriken , ishte ajo  qe  perkatiti  sulmet e 11 shatorit , eshte zbuluar i tere komploti  mereni  shikonja ne youtube , faktet i kan nxer  vet amerikant.

Se pari, pyetjen nuk e kam be une, me duket thash: nje ekspert e kishte lansuar (lexo me mire). Se dyti, ti nuk ke nevoje te habitesh hic se i habitur je, arsyeton dhunen qe ushtrohet per nje parodi qe e klasifikon si provokim, rrjedhimisht po qon uje ne mulli t'hasmit. Per profetin tend te dashur, nuk dua te them asgje, lexo e hulumto vet.


Pak lidhje ka cka jam une ne kete rast, une po flas vetem si njeri qe nuk e miraton dhunen dhe te keqen. Indinjata mund te shprehet edhe ndryshe, ne menyre paqesore dhe ashtu i behet nder pastaj fese dhe profetit qe doni ta mbroni.

Sikur ta kishe lexuar pak me me vemendje dhe pa emocione postimin tim te meparshem, komentet rreth 11 shtatorit do te ishin te teperta smil3dbd4d6422f04.gif.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Avalon nė 17.09.2012, 17:52
PM
Top
hylli
Postuar nė: 17.09.2012, 18:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (Hera @ 17.09.2012, 11:47)


Mire po i shprehe ndjenjat per fe edhe je tu bo lufte te madhe me shkronja inshalla Zoti kabul edhe te shperbelen me kater a pse a shtat a tete Hyri ne Boten tjeter smil3dbd4dbc14f3f.gif smile5d8984.gif

Per tu shperbly ne boten tjeter e bej ate qe me ka urdheruar Zoti , i perkulem atij si krijes e tije , mbaj ramazan , mundoem te bej te mira , tju ndihmoj njerzve , nuk tradhtoj , dhe sigurisht qe keto do me shperblehen ne boten tjeter , ne te cilen une besoj.

Kete luften me shkronja e bej vullnetarisht , sepse nuk dua qe edhe njerzit tjere te mendojn si ti e humbura , se per njerzit si ti Zoti shkruan qart ne Kuran se skemi si tju ndihmojm , se keni perde ne sy e nuk shikoni.

E pse i tall hyrite e premtuara , a nuk eshte e vertet qe syri i mashkullit nuk ngopet vetem me nje femer , andaj edhe Zoti e njeh mire krijesen e vet dhe i ka lejuar ne menyre legale te martoet me me shum gra , dhe jo mardhanieve ilegale qe lendojn partnerin.


E njerzit si ti jan shum te guximshem ne internet , edhe vazhdoni talluni , ka kush ju pret ne diten e gjykimit .
PM
Top
GuriShipes
Postuar nė: 17.09.2012, 18:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 760
Antari Nr: 25617
Bashkangjitur: 16.11.2010Oj Shoqja hera, shiko te na trgoijsh dicka per shminkat per floket me cfar shamponi duhet ti lajm dhe cfar taft gell duhet te perdorim etj etj por shum mundohesh dicka pa baze te folish reth fehs tone islame.

tkisha keshillu te mos japesh mendime te kota te pabaze kur dicka se din dhe se kupton!

kalo bukur smil3dbd4e398ff7b.gif
PM
Top
hylli
Postuar nė: 17.09.2012, 19:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (Avalon @ 17.09.2012, 11:50)
Se pari, pyetjen nuk e kam be une, me duket thash: nje ekspert e kishte lansuar (lexo me mire). Se dyti, ti nuk ke nevoje te habitesh hic se i habitur je, arsyeton dhunen qe ushtrohet per nje parodi qe e klasifikon si provokim, rrjedhimisht po qon uje ne mulli t'hasmit. Per profetin tend te dashur, nuk dua te them asgje, lexo e hulumto vet.


Pak lidhje ka cka jam une ne kete rast, une po flas vetem si njeri qe nuk e miraton dhunen dhe te keqen. Indinjata mund te shprehet edhe ndryshe, ne menyre paqesore dhe ashtu i behet nder pastaj fese dhe profetit qe doni ta mbroni.

Sikur ta kishe lexuar pak me me vemendje dhe pa emocione postimin tim te meparshem, komentet rreth 11 shtatorit do te ishin te teperta smil3dbd4d6422f04.gif.

Ke drejt , me fal , se kam lexuar mire postimin e pare ,

ps. skam car te lexoj per Profetin , te gjitha i di , eshte Profeti i fundit si shpetim per njerzimin , tcilin Zoti e ka urdheru tju tregone njerezve driten e vertet , e i thote se nuk ka pse brengoset per ato tcilet nuk e ndegjojn , se ai nuk eshte pergjegjes per to.
PM
Top
Hera
Postuar nė: 17.09.2012, 20:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 324
Antari Nr: 27390
Bashkangjitur: 26.05.2012Njerez ka nje problem bazik, te cilin e keni harruar duke u perpjekur te me sulmon me shkrime dhe akuza te pa baza.

Problemi eshte ky: nje filem amater qe eshte realizuar per jeten e Profetit, i bazuar teresisht ne shpifje sipas muslimaneve ane e mban botes.

Projekti qenka realizuar nga nje grup njerezish dhe ata nejrez nuk jane ne Lindje te Mesme. Ndersa trazirat ushtrohen pikerisht ne Lindje te Mesme dhe ndaj njerezve amerikan, diplomat staf diplomatik njerez qe puna i ka derguar atje. Jo autoret e projektit. Ku dergon kjo menyre e veprimit, dhune..dhune..dhune!

Shkundeni injorancen dhe logjikone pak!
P.s, po te mos kisha njohuri te mjaftueshme per Rajonin ne fjale per mentalitetin, kulturen, rrethanat, historine nuk do merreja guximin te flisja. Ata njerez jane te frustruar prej mentalitetit te tyre prej kultures nga aspekti ekonomik e deri tek problemet ne familje dhe menyren e jeteses se varfer qe bejen pergjithesisht, nuk jetohet jeta me endrra dhe me frike. Nese je i denuar ta kesh te deshtuar kete Jeten qe po jetojme shpresat i vare ne nje Bote tjtere me te mire pertej varrit, kjo eshte gje e ditur Boterisht.

Une kaq kisha dhe ju po te doni ofendoni deri ne mileniumin e ardheshem aq me bene, njerezit ne cdo rast kane per ta shoshitur te verteten nese del te jete e vertete apo mashtrim i kurdisur mire?! Te dhena te tilla si ky filmi amater kemi ne libra dhe nga do, se Muhamedi qenka martuar me nje vajze 6-apo9 vjec , me 9 qenka konsumuar martesa (Aisha), se i ishin te lejuara 7 gra, se kishte nje numer te konsideruar robinjash etj etj... tani ... nuk ka cka te flitet me shume hajde po i denojme autoret e filmit amater por a mund te shtrembrosh faktet qe gjykuar nga sot duken jo fort te hijeshme.
PM
Top
hylli
Postuar nė: 17.09.2012, 21:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012As 6 e as 9 , ato librat tu thone 13 vjece ,
po ti me te ndegjume flet , e nga ndalesat qe ke ndegju se jan ne Islam , gjithashtu te eshte ngushtuar zemra , por edhe kjo me te ndegjume

Para ketij postimi te mallkova me ferr , e pas 1 min i rash pishman , se ndoshta sje njeri i keq ne zemer , por vec injorante .

Mere njeher lexoje Kuranin , dhe nese je intelegjente sic don te tregoesh ateher do te bindesh se aty jan fjalet e Zotit , pa mos e lexuar sdo ta dish kurr apo !

Per fund ta them kete : Ishalla Zoti te tregon driten dhe ty , njejt si ma tregoi mua , un kam qene hala ma rebel se ti , dhe nuk ariti tme binde askush , njejt si ti q nuk bindesh nga une , ate mundet vetem Zoti , ai udhezon cilen don e ai ja ngushton zemren cilit do , ai din gjithcka.
Por mos mendo se mund te pendoesh ti kur don , ate ta garantoj une.
Ndali ofendimet se mund ta pesosh nga ndonjeri qe e ka zemren me te fort se une , edhe kete duet me ta thene.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga hylli nė 17.09.2012, 21:11
PM
Top
ßina
Postuar nė: 17.09.2012, 21:12
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (hylli @ 17.09.2012, 19:12)


E pse i tall hyrite  e premtuara , a nuk eshte  e vertet  qe syri i mashkullit nuk ngopet vetem me nje femer ,  andaj edhe Zoti e njeh mire krijesen e vet  dhe i ka lejuar ne menyre legal.e te martoet me me shum gra ,  dhe jo  mardhanieve ilegale qe lendojne partnerin.

Hė ilegalisht hė legalisht partnerja lendohet, nenqmohet e besa eddhe ofendohet partneri kur e tradheton, ama muslimanit i lejohet tradhetia legale , a thu krijjuesi neve femrave nna krijoi krijesa pa ndjenja robota qe duhet dhimbjen shpirterore ta durojme se
mashkulli paska te drejte per tradheti legale (martesa me mė shume se nje grua).

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ßina nė 17.09.2012, 21:26


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top

Topic Options Faqe: (6) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio