Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (6) « E para ... 4 5 [6]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ERDOAN: PRODHUESIT E FILMIT TE DENOHEN ASHPER
Avalon
Postuar nė: 18.09.2012, 15:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (Hera @ 18.09.2012, 14:58)
@Avalon, e dine ndikimin e Rusise ne Lindje te Mesme, prandaj askujt me shume se kesaj te fundit po pse jo edhe Kines, i konvenon ndikimi ne disponimin negative kunder Perendimit, bejne llogari te mire ruset,kinezet etj... dhe sigurisht jane pjese e komplotit dhe dominimit te injorances qytetare atje, ndersa per qeverite e shtetve arabe as qe shtrohet per diskutim ato ne cdo raste hane ne dy luge ate te Perendimit dhe Lindjes se dominuar nga ruset smil3dbd4d4e4c4f2.gif
Rajoni ishte i pushtuar nga Perendimi dhe Turqia edhe kjo duhet te kihet parasyshe qytetaret arab ende fajesojne Perndimin per jeten e tyre te mjerueshme qe vazhdojne te kene edhe sot (kuptohet se jo krejt pa te drjet ndihen keshtu, po pse nuk e lene te kaluaren prapa dhe te kerkojne me shume nga qeverite e tyre sot-kete nuk arrije te kuptoj teresisht, perse vazhdojne te bien pre e manipulimeve edhe sot!!).

Po te ishte realizuar nje projekt i tille ne Rusi apo diku tjeter, nuk do kishte kaq pompozitet dhe nuk do mbulonte petku i nje lajmi "senzacional''.

Tregoj atyre analisteve qe kane shtruar kete pyetje per diskutim, se sen spo dine edhe ata smil3dbd4dbc14f3f.gif

smil3dbd4e4c2e742.gif Pershendetje.

Paj u tregoj bre Hera, edhe mire e ke se ata jane kah hane bare e qashtu si pa vetedije pastaj, flasin si me kon t'perhonun. Si t'mjegulluem, send i keq mjegulla smil3dbd4e398ff7b.gif


smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
hylli
Postuar nė: 18.09.2012, 15:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (JustinianI @ 18.09.2012, 09:00)
packs!

Mundohu t'i demantosh ato qe thash para se t'i ngritish vetit permendore dhe thurish lavdata!

Karikaturat nuk jane botuar nga BBC dhe disa mediume tjera te njohura,jo nga respekti qe kane per muslot bythegrisur dhe Profeti i tyre i veteshpallur,por nga frika e trazirave dhe kercnimeve me vdekje per autore dhe botues te tyre.
Britania,vendi nga rrjedhe dhe kryesisht vepron BBC i ndaloi hyrjen Wilders,autorit te "filmit" "Fitna",jo se ky shkeli ndonje ligj,por nga frika qe muslot ua kane mbjellur.

Nga profesioni qe ke dhe ushtron,ti duhej te ishe nder te paret ne mbrojtjen e fjales se lire e jo te futesh ne brigadat e atyre qe vejne dhe bejne cenzure.

o ta shkerdhefsha besimin ne 3 Zota tyje , bithgryst je vet o rebel hamami , tu hanger derr edhe koka tu bo si derr , a haet derri qe e han femiun e vet e qe rin ne balte , ja kush je ti qafderr
sun e bajsh ni bibel tperpuhet me tjetren edhe ti ke mbet me kritiku Profet ,
po trimerou mas tastatures se live ta kisha shkerdhy at gjakun e prisht , tradhtaret e hamamit , i martoni femrat me serb edhe me sllavo maqedon , hup ta dhjefsha racen
PM
Top
Princo
Postuar nė: 18.09.2012, 16:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009
http://www.youtube.com/watch?v=RLH3p59WnPI


KUNDĖRPĖRGJIGJE E FUQISHME ...


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Princo
Postuar nė: 18.09.2012, 16:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (hylli @ 18.09.2012, 16:57)
o ta shkerdhefsha besimin ne 3 Zota tyje , bithgryst je vet o rebel hamami , tu hanger derr edhe koka tu bo si derr , a haet derri qe e han femiun e vet e qe rin ne balte , ja kush je ti qafderr
sun e bajsh ni bibel tperpuhet me tjetren edhe ti ke mbet me kritiku Profet ,
po trimerou mas tastatures se live ta kisha shkerdhy at gjakun e prisht , tradhtaret e hamamit , i martoni femrat me serb edhe me sllavo maqedon , hup ta dhjefsha racen

Mos u nxeh o vlla ngase nuk debatohet me njerzit qe nuk kan as Fe e as dije..

prandaj eshte than se Njeriu qe nuk ka fe dhe dije sdallon prej kafshes vetem se me hije...

All-llahu i udhzoft ato dhe neve inshalla..


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
wolfy
Postuar nė: 18.09.2012, 16:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2592
Antari Nr: 23701
Bashkangjitur: 12.11.2009 Citim (JustinianI @ 18.09.2012, 16:00)
packs!

Mundohu t'i demantosh ato qe thash para se t'i ngritish vetit permendore dhe thurish lavdata!

Karikaturat nuk jane botuar nga BBC dhe disa mediume tjera te njohura,jo nga respekti qe kane per muslot bythegrisur dhe Profeti i tyre i veteshpallur,por nga frika e trazirave dhe kercnimeve me vdekje per autore dhe botues te tyre.
Britania,vendi nga rrjedhe dhe kryesisht vepron BBC i ndaloi hyrjen Wilders,autorit te "filmit" "Fitna",jo se ky shkeli ndonje ligj,por nga frika qe muslot ua kane mbjellur.

Nga profesioni qe ke dhe ushtron,ti duhej te ishe nder te paret ne mbrojtjen e fjales se lire e jo te futesh ne brigadat e atyre qe vejne dhe bejne cenzure.

me fjalet tua, nese bej un nje film per ty tu ja puth prapanicen nje derrit, e tu luj Samba me Chiwawa.. eshte gjithcka nregull ?

nejse.. mund te ndjehesh i lumtur per rolin kryesor ne ket film.. ama ka tjer qe nuk ndjehen aq mir.. kshu qe.. ti pshrui tdrejtat e lira ;)


----------------------------------------
-= ULTRAS =-

Proud to be BALLIST !
PM
Top
hylli
Postuar nė: 18.09.2012, 16:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (Princo @ 18.09.2012, 10:07)
Mos u nxeh o vlla ngase nuk debatohet me njerzit qe nuk kan as Fe e as dije..

prandaj eshte than se Njeriu qe nuk ka fe dhe dije sdallon prej kafshes vetem se me hije...

All-llahu i udhzoft ato dhe neve inshalla..

Nuk dallojn as ne hije kta derrngrenesit , tu hanger derr edhe te qafa ju formoet nje shtres qe i ngjason qafes derrit , te gjendra
PM
Top
Princo
Postuar nė: 18.09.2012, 16:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Deklaratė e Ligės sė Botės Islame nė lidhje me filmin qė prek personalitetin e Profetit .

Me Emrin e Allahut, tė Gjithmėshirshmit, Mėshiruesit

Lavdėrimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimi i Tij qoftė pėr Profetin tonė, tė Dėrguarin e Allahut Muhamed, pėr familjen dhe shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė e ndjekin atė.

Kėshilli Botėror i Dijetarėve Muslimanė, pranė Ligės sė Botės Islame, ka ndjekur me shqetėsim veprimet e disa ekstremistėve koptė tė Amerikės, tė cilėt kanė prodhuar sė fundi njė film, i cili cenon personalitetin e Profetit tonė Muhamed (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qoftė mbi tė) tė mbėshtetur edhe nga ekstremisti Samuel Basel dhe priftit ekstremist Teri Xhons, ku ky i fundit pak kohė mė parė ka djegur edhe publikisht njė kopje tė Kuranit tė nderuar.

Ne dėnojmė me forcė kėtė vepėr tė shėmtuar dhe e konsiderojmė atė krim monstruoz, ndaj tė cilit nuk mund tė heshtet. Liria e shprehjes nuk duhet tė cenoj fetė, vlerat dhe shenjtėritė, nė pėrputhje kjo me normat ndėrkombėtare dhe marrėveshjeve tė rėna dakord nė konferencat e dialogut ndėr-fetar dhe atij kulturor...

Muslimanėt sot pėrbėjnė njė tė pestėn e banorėve tė botės dhe shtetet ku ata jetojnė mbajnė marrėdhėnie tė mira me shtetet e tjera tė botės, nė mes tyre edhe me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, dhe nuk ėshtė nė interes tė askujt, qė muslimanėt tė provokohen duke cenuar besimin, fenė dhe Profetin e tyre, nga njė grup ekstremistėsh, qė si objektiv tė tyre kanė nxitjen e trazirave dhe ripėrtėritjen e thirrjes pėr pėrplasje qytetėrimesh.

Ne e vlerėsojmė deklaratėn e bėrė nga Kisha Kopte e Egjiptit dhe organizatat e tjera kopte nėpėr botė, tė cilat shprehėn qartazi refuzimin e tyre ndaj cenimit tė fesė Islame dhe Profetit tė saj Muhamed (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qoftė mbi tė).

Duke ritheksuar edhe njėherė pozitėn madhėshtore tė Profetit Muhamed (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qoftė mbi tė), ne u kujtojmė njerėzve se gjatė gjithė historisė njerėzore, armiqtė e mesazheve hyjnore dhe tė Profetėve, nuk kanė hequr dorė nga cenimi i personaliteti tė tyre, e kėtu nuk bėn pėrjashtim as Vula e Profetėve dhe i Fundit i tyre, Muhamedi (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qoftė mbi tė). Profeti ynė gėzon njė pozitė tė lartė, tė cilėn vetė Zoti i Lartėsuar ka marrė pėrsipėr ta ruaj nga cenimet e keqbėrėsve duke thėnė: “Ne tė mjaftojmė ty kundėr atyre qė tė tallin” dhe duke i kėrcėnuar ata me fjalėn e Tij: “Sigurisht, ai qė tė urren ty, ai vetė ėshtė fatprerė.”

Duke dashur qė t’i jepet fund sulmeve tė ulėta ndaj Islamit dhe kumtuesit tė mesazhit tė tij, Muhamedit (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qoftė mbi tė), ne kėrkojmė si vijon:

Sė pari: Tė gjykohen prodhuesit e filmit, nė pėrputhje kjo me normat dhe marrėveshjet ndėrkombėtare dhe tė mos mjaftohet vetėm me distancime dhe dėnime, kjo sepse vepra nė fjalė bie ndesh qartė me rezolutėn e Asamblesė sė Kombeve tė Bashkuara tė datės 20/03/2008 rreth respektit ndaj feve, mos cenimit tė fesė islame dhe refuzimit tė ēdo lloj cenimi tė figurės dhe personalitetit tė Profetit Muhamed.

Sė dyti: Ne i ftojmė qeveritė dhe organizatat islame nėpėr botė, qė tė vendosin strategji tė qarta, pėr tu pėrballur me kėto sulme ndaj Islamit dhe Profetit tė tij. Liga e Botės Islame ėshtė e gatshme tė koordinojė ndėrmjet organizatave islame pėr kėtė ēėshtje.

Sė treti: Ne u bėjmė thirrje muslimanėve nė mbarė botėn, qė tė thellohen nė studimin e jetės sė Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qoftė mbi tė) dhe t’ua mėsojnė atė edhe fėmijėve tė tyre dhe tė udhėhiqen nė jetė nga mėsimet dhe morali i tij i lartė: “ti me tė vėrtetė je me virtyte madhore.” (Kurani 68:4)

Sė katėrti: U bėjmė thirrje muslimanėve qė tu largohen qėndrimeve tė nxituara dhe reagimeve spontane, ata duhet tė sillen me provokimet dhe sulmet (anti-islame) ashtu siē na mėson Profeti ynė (paqja e Allahut dhe bekimi i Tij qoftė mbi tė), duke iu pėrgjigjur atyre me urtėsi, e cila nuk na lejon qė ne si muslimanė tė tejkalojmė cakun e sė drejtės, apo tė cenojmė jetėn dhe pasurinė e njerėzve dhe tė sulmojmė ambasadat e huaja me pa tė drejtė: “dhe askush nuk ngarkohet me barrėn e tjetrit.” (Kurani 6:164)

Sė pesti: Islami ua ndalon muslimanėve tė vrasin njerėz me pa tė drejtė, qė do tė thotė se ata e kanė obligim tė mos prekin jetėn e njerėzve: “kush vret ndokėnd, qė s’ka vrarė njeri ose qė nuk ka bėrė ērregullime nė Tokė, ėshtė sikur tė ketė vrarė tė gjithė njerėzit. Dhe, nėse dikush shpėton njė jetė, ėshtė sikur tė ketė shpėtuar jetėn e krejt njerėzve.” (Kurani 5:32)

Ne i bėjmė thirrje ēdo muslimani, qė tė vėrė nė praktikėn e jetės sė tij udhėn islame dhe modelin e Vulės sė Profetėve dhe tė distancoj veten nga agresioni kundėr shtetasve tė vendeve tė tjera dhe ambasadorėve tė tyre, nė mėnyrė qė tė mos u jap shkas armiqve tė Islamit tė pėrfitojnė nga reagimet spontane e tė pakontrolluara qė tė shtrembėrojnė figurėn e Islamit.


Burimi: http://www.themwl.org/News/default.aspx?ct...8&nid=1297&l=AR


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
packs
Postuar nė: 19.09.2012, 09:03
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (JustinianI @ 18.09.2012, 16:00)
packs!

Mundohu t'i demantosh ato qe thash para se t'i ngritish vetit permendore dhe thurish lavdata!

Karikaturat nuk jane botuar nga BBC dhe disa mediume tjera te njohura,jo nga respekti qe kane per muslot bythegrisur dhe Profeti i tyre i veteshpallur,por nga frika e trazirave dhe kercnimeve me vdekje per autore dhe botues te tyre.
Britania,vendi nga rrjedhe dhe kryesisht vepron BBC i ndaloi hyrjen Wilders,autorit te "filmit" "Fitna",jo se ky shkeli ndonje ligj,por nga frika qe muslot ua kane mbjellur.

Nga profesioni qe ke dhe ushtron,ti duhej te ishe nder te paret ne mbrojtjen e fjales se lire e jo te futesh ne brigadat e atyre qe vejne dhe bejne cenzure.

Nuk ka lidhje per cfare arsye nuk i ka publiku BBC, te pakten e ka pase ni arsye qe duhet me pase cdo njeri qe i funksionon pak talamusi ne tru. smil3dbd4e398ff7b.gif

Nuk jane lavde ndaj vetes keto. Moz u bazo ne veti kur te folsh per mu, ok.


Une jam ne rend me MUSLOT smil3dbd4e5e7563a.gif si shume njerez tjere, edhe kujt i dhemb, mundet me kajte s'di cka te propozoj tjeter.

smil3dbd4e02c5440.gif

Une e mbroj fjalen e lire, po me mbrojte fjalen e lire duhet me kuptu fjalen e lire, e jo me keqkuptu ate.

Ju po baheni si fmija. Kur permendet fjala e lire, mendoni se ke te drejt edhe me sha kan tu teket, me fy kan tu teket (ne emer te fjales se lire).

Mos u bani fmijaqa, please.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
hylli
Postuar nė: 19.09.2012, 14:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.201214:33. Pėr ju i nėnshtroi diellin dhė hėnėn qė nė mėnyrė tė zakonshme vazhdimisht udhėtojnė. Pėr ju pėrshtati edhe natėn e ditėn.

14:34. Dhe Ai ju dha gjithatė qė e kėrkuat (qė kėrkoi nevoja juaj) dhe, edhe nė qoftė se pėrpiqeni t'i numėroni tė mirat e All-llahut, nuk do tė mund tė arrini t'i pėrkufizoni (nė numėr). Vėrtet, njeriu ėshtė i padrejtė dhe shumė pėrbuzės.
Binduni fese vertet

Ky postim ėshtė ndryshuar nga hylli nė 19.09.2012, 14:52
PM
Top
MIX
Postuar nė: 19.09.2012, 21:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (packs @ 18.09.2012, 10:10)
E ku e din ti cfare feje kam une? Pse e mbroj ni send, nuk dmth qe jam qasi. Nejse, send i rand me kuptu. Nese dikush e mbrone demokracine s'dmth qe se don komunizmin.

Me pelqeve pak ca the. Qishtu bre bi. smil4a8acf686328f.gif
Vec duheni me lexu pak ma shume, ma open mind mu ba smil3dbd4daabd491.gif

Majr do ishte me lixu te gjith ma shaam po xhi tbojme mi couc son ime xhith tmencet si taj smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e398ff7b.gif
PM
Top
Hera
Postuar nė: 19.09.2012, 21:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 324
Antari Nr: 27390
Bashkangjitur: 26.05.2012 Citim (MIX @ 19.09.2012, 15:00)
Majr do ishte me lixu te gjith ma shaam po xhi tbojme mi couc son ime xhith tmencet si taj smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e398ff7b.gif

Mend nuk kishte..mend nuk donte..mend shiste smil3dbd4d4e4c4f2.gif

xhi t'bojsh mejr o haha...-> smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
MIX
Postuar nė: 19.09.2012, 21:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (Hera @ 19.09.2012, 22:04)
Mend nuk kishte..mend nuk donte..mend shiste smil3dbd4d4e4c4f2.gif

xhi t'bojsh mejr o haha...-> smil3dbd4e4c2e742.gif

nuk o couc e keqe kjo amo xhi tbojsh profesioni ja ka munsue me taku nga afer shaam pi ktine te politikes ene sagllom i ka nxhit shaam mencuni pi tine se e di si oshte kjo puna e mencunise eshte si virus nxhits e ka njoni ne muhall mund tet nxhisi ene taj jo kot ajo minxhovajca ime nihere mtha mu: une sjom me shkolle amon vlleznit i kom me shkoll pernej di cikac shaaammm( kot e tha kur ju duk ni here vetja e mencme ne nji muhabet) smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 19.09.2012, 23:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (MIX @ 19.09.2012, 22:08)
nuk o couc e keqe kjo amo xhi tbojsh profesioni ja ka munsue me taku nga afer shaam pi ktine te politikes ene sagllom i ka nxhit shaam mencuni pi tine se e di si oshte kjo puna e mencunise eshte si virus nxhits e ka njoni ne muhall mund tet nxhisi ene taj jo kot ajo minxhovajca ime nihere mtha mu: une sjom me shkolle amon vlleznit i kom me shkoll pernej di cikac shaaammm( kot e tha kur ju duk ni here vetja e mencme ne nji muhabet) smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

hahahhaha moti nuk kam kesh kaq shume si sot me mixhovajcen tende smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
MIX
Postuar nė: 20.09.2012, 00:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (kosova_rja @ 20.09.2012, 00:33)
hahahhaha moti nuk kam kesh kaq shume si sot me mixhovajcen tende smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

ooooo kesh bre kesh sa tmujsh kesh knaqu se su met kush pa u kesh me minxhovajcat smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif ene une shpresoj mos me nxhesi naj fije mend nga mushterit amon mdoket qe minxovejca me paska rrejt bre, sen so ka me hin ne koke duke ndejt ngat te mencurve smile5u87yu45y.gif smile5u87yu45y.gif
PM
Top
hylli
Postuar nė: 20.09.2012, 07:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 27511
Bashkangjitur: 17.09.2012 Citim (Hera @ 19.09.2012, 15:04)
Mend nuk kishte..mend nuk donte..mend shiste smil3dbd4d4e4c4f2.gif

xhi t'bojsh mejr o haha...-> smil3dbd4e4c2e742.gif

sa palidhje ,
hic interesant per bese , edhe aspak per tqesh
PM
Top

Topic Options Faqe: (6) « E para ... 4 5 [6]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio