Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Studentėt e USHT-sė praktikė nė klinikėn e Welsit
1302989420
Postuar nė: 19.10.2012, 21:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 232
Antari Nr: 16989
Bashkangjitur: 28.08.2008Studentėt e USHT-sė zhvillojnė praktikė nė klinikėn e Welsit-Grieskirchen

Pėr herė tė parė kėtė vit studentė tė dalluar nga Univerziteti Shteteror i Tetoves pranė Fakultetit te Shkencave mjekesore (mjekėsi e pergjithėshme), Learta Asani, Nusret Bajrami dhe Hazir Aziri patėn mundesinė te zhvillojnė praktikė nė njė ndėr klinikat mė tė suksesshme tė Austrisė, ne klinikėn e Welsit-Grieskirchen. E gjitha ka qenė iniciativė dhe mbeshtetje e plotė e prof.dr Florin Ramadani, shef i repariti te ortopedise dhe traumatologjiė nė kėtė klinike si dhe ligjėrues i lėndės sė kirurgjisė-ortopedisė dhe traumatologjisė nė USHT-ės. Dashuria per tjetrin, pėr shkencėn dhe kombin nė pergjithėsi dhe duke marrė parasyshė cytet per te berė mire nxitėn prof.Ramadanin qė t'iu mundesojė studentėvė qė tė shohin dhe tė kyēen per se afermi ne lėnden e ortopedise dhe traumatologjise ne kliniken e Welsit-Grieskirchen. Me kete iniciative i bėn edhe njė nder dhe afrimim te madhė USHT-sė, pėrkatesisht fakultetit tė shkencave mjekesorė. Praktika ka qenė dhjetė ditore, nė ditėt e fundit tė muajit korrik, e zhvilluar nė repartin e traumatologjisė dhe ortopedis, ku studentet paten rastin tė jenė praktikantė tė kirurgėve me te suksesshem ne kėtė lėmi dhe u njohen ne menyre mė direkte me patologjitė, metodat dhe teknikat me bashkėkohore te diagnostikimit, operimit dhe te trajtimit konserativ.
Zanafillat e spitalit janė qė nga viti 1903. Pėr herė tė parė atėherė filloi aktiviteti me tre reparte kyҫe nėn kontrollin dhe udhėheqjen e motrave tė nderit tė kishės katolike. Pėr shkak tė rritjes razante dhe punės se sukseseshme rritet gradualisht e posaҫerisht nė 30 vjet e fundit bėhet qendėr e madhe me tė gjithė profilet mjekesore. Posaҫėrisht mjekėsia interne me kardiologji intensive, ortopedia me traumatologji dhe radiologjia janė qendra referuese me dimensione jashtė vendit dhe nė vend. Spitali posedon me 1700 shtretėr me nje fluks tė pacientėve prej cca 120 000 nė vit. Kurse vetėm nė ortopedi dhe traumatologji nė vit bėhen pėrafėrsisht 6000 operacione.
Studentėt shprehen mjaft te kenaqur nga kjo eksperiencė: ,,Ka qenė mundėsi e jashtėzakonshme tė zhvillojmė pjesėn praktike nė njėrėn ndėr klinikat mė bashkėkohore. Tė jesh student i prof.Ramadanit dhe tė ndodhesh i rrethuar nga kushte tė tilla, tė teknologjisė mė tė lartė nė sferėn e diagnostikimit dhe operimit te pacientėve dhe mjekėve mė te kualifikuar siē ofron kjo klinikė, vėrtet mund te mėsosh shumė . Ka qenė njė pėrvojė shumė e mirė dhe dobiprurėse tė cilėn do ta ndajmė me kolegėt tanė nėpėrmjet prezentimeve tė rasteve klinike me video dhe fotografi. I jemi shumė mirėnjohės prof. Florin Ramadanit pėr mundesinė dhe mbeshtetjen qe na ofroi nė ҫdo drejtim si dhe familjes sė tij pėr mikėpritjen. Gjithashtu shprehim falemnderime drejtorisė sė klinikės sė Welsit-Grieskirchen e cila hapi dyert pėr ne dhe na mundėsoi qė prej afėr tė njihemi me fushat nė fjalė, pėr tė cilin qėllim na mbeshtetit dhe financiarisht.”

Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme
Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga 1302989420 nė 19.10.2012, 21:54


----------------------------------------
-Fakti qė i sėmuri po shkon mirė nuk do tė thotė se diagnoza juaj ėshtė e saktė–Samuel J.Meitzer,mjek
PM
Top
1302989420
Postuar nė: 21.10.2012, 14:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 232
Antari Nr: 16989
Bashkangjitur: 28.08.2008video nga nje kurs i arthroskopise ne Rumani, nga min e 2.te, prof.Florin Ramdani, ndersa tashme eshte edhe ligjerues ne fakultetin e shkencave mjekesore USHT, nje prof europjan ne fshm...

youtube.com]=http://www.youtube.com/watch?v=mLwLXR3-q3Q]youtube.com
smil4a8acec9ecea0.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga 1302989420 nė 21.10.2012, 14:52


----------------------------------------
-Fakti qė i sėmuri po shkon mirė nuk do tė thotė se diagnoza juaj ėshtė e saktė–Samuel J.Meitzer,mjek
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio