Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Forum Rules Vėrejte!

Redaksia studentet.info, nuk mban asnje pėrgjegjėsi nė lidhje me kėngėt qė gjendet mbrenda kėtij forumi.

Rregullat shtese per kete forum jane:
- Ndalohet vendosja apo linkimi i kengeve ne gjuhe te huaj.
- Ndalohet hapja e temave me qellim reklamimi.
- Ndalohet hapja e temave per kerkesa muzikore. Kerkesat tuaja mundeni ti beni VETEM te kjo teme: kliko.

Mos respektimi i ketyre regullave shtese do te na detyroj qe temat e tilla te fshihen ndersa antareve qe do hapin temat tu jepet verejtje e ne raste te caktuara te ju meret edhe e drejta per postim.

Ju faleminderit pėr mirėkuptimin!

  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Esse Pershkruese
EZEL
Postuar nė: 29.10.2012, 19:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 25856
Bashkangjitur: 29.12.2010Jam Viti i pare ne Fakulltetin e UEJL, me duhet nje esse pershkruese, nese din dikush ju lutem te me ndihmoje. smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Ezel’i hayatta tutan tek şey bu. Soğuk ve acı bir intikam.
PM
Top
GuriShipes
Postuar nė: 29.10.2012, 20:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 760
Antari Nr: 25617
Bashkangjitur: 16.11.2010ej o kolega , gabim ke hy per ndihm smil3dbd4d6422f04.gif

po te kishe permend ndonje parti apo ndonje boss te qyteteve te maqedonis per 2 sec apo skishin kalu 2 sec do kishe mar pergjegje.


shum dobet te organizum ne forum kur behet fjal per elemente te univerzitetit.

------------
Ese shkrim - Kėshilla pėr Studentėt
Temat janė zakonisht nė zona shkencore, kulturore apo shoqėrore dhe pikė nė pika tė ndryshme dhe qasje nė shumicėn e rasteve njė formular tė shkurtėr. Shpesh duan tė shkruajnė njė ese nė mėnyrė qė tė bindė tė tjerėt e mendimit tė tij apo ide. Pėr kėtė arsye, ai duhet gjithashtu tė ndėrtohet shprehje letrare nė formė kronologjike. Temė ėshtė trajtuar, pasi ajo ėshtė mė sė shumti ideja e njė vizioni tė parė, tė jetė shumė e qartė dhe e thjeshtė sa tė jetė e mundur dhe pėrmbajnė shumė pak pėr tė nuk ka citate, fusnotat, shėnimet diferencė, apo si.

Llojet e eseve

Nėse ju doni tė shkruani njė ese, ju duhet sė pari tė marrin nė konsideratė atė formė ajo zgjedh, pasi ka lloje tė ndryshme nga tė cilat ju mund tė zgjidhni. Ekzistojnė katėr lloje, tė cilat janė pėrdorur shumė shpesh.
Njė formė e nė qoftė se ju doni tė shkruani njė ese, ėshtė njė ese argumentues. Kjo formė ėshtė nė krahasim me vetėm argumentet pozitive dhe negative dhe ėshtė mė pak e polarizuar. , Fokusi ėshtė vetėm nė argumentet pozitive apo negative, ne kemi marrė njė ese tepėr bindėse.
Eseja pėrshkruese ofron lexuesit me informacion nė lidhje me njė objekt tė caktuar, njė person, apo si. Krahason me ese narrative qė pėrfaqėson njė kohė tė veēantė apo njė sekuencė tė ngjarjeve nga perspektiva e njė personi.

Struktura e njė ese

Para se ju doni tė shkruani njė ese, ju duhet tė mendoni pėr njė titull. Kjo nuk ėshtė e detyrueshme, por i jep njė gjellė plotėsinė.
Nė thelb, njė ese, si dhe tekstet e tjera. Nga njė hyrje, njė trup dhe njė pėrfundim Nė hyrje, zakonisht nė fjalinė e parė, autori paraqet pozitėn e tij shkurtimisht paraqet Pėrveē kėsaj, atėherė ju mund tė pėrshkruaj shkurtimisht temė dhe tė pėrshkruajė strukturėn e ese.
Nė masė atėherė hipoteza janė formuluar saktėsisht. Njė duhet gjithmonė tė kėrkoni pėr "fije e kuqe" nė mėnyrė qė tė marrė njė tekst koherent.
Qark tani mund tė marr pozicionet mė tė rėndėsishme pėrsėri dhe pėrmbledhur. Dikush mund tė ngrenė ēėshtje tė tjera dhe kėshtu tė ngrejė njė qasje pėr veprime tė mėtejshme.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga GuriShipes nė 29.10.2012, 20:13
PM
Top
EZEL
Postuar nė: 29.10.2012, 20:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 25856
Bashkangjitur: 29.12.2010Po Kursem ktu ka student be vllaj jem...!!!


----------------------------------------
Ezel’i hayatta tutan tek şey bu. Soğuk ve acı bir intikam.
PM
Top
GuriShipes
Postuar nė: 29.10.2012, 20:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 760
Antari Nr: 25617
Bashkangjitur: 16.11.2010Titulli:Libri


Lloji: Ese pershkruese
Tema: Pse na sherbejne librat?Te futesh mes qindra faqesh e te thithesh nektarin si bleta,te jetosh me boten e autorit,te degjosh zerin e tij,te thenat,te pa thenat e sekretet e tij.Kjo do te thote te lexosh nje liber ne pamje te pare,por jo,kjo do te thote te behesh pjese e asaj bote ne liber duke enderruar e fantazuar.Per mua libri eshte nje thesar,ku cdo monedhe perfaqeson nje faqe.Kaq e shtrenjte eshte nje faqe libri?Po,por ajo nuk mund te krahasohet me vlere reale.Libri ka zene nje pjese mjaft te rendesishme ne jeten time.Biblioteka ime,sa vjen e shtohet dhe une nuk i gezohem dot.Kur filloj te lexoj nje liber dua ta mbaroj sa me shpejt,kurse kur e perfundoj,zhgenjehem shume qe historia nuk vazhdon edhe pak,por me pas filloj e ngre hipoteza se si mund te kishte vazhduar.Librat jane prane nesh ne cdo cast.Kur ndihesh i vetmuar,mos u merzit,ke me plot miq libra qe te presin te celesh boten e tyre.Me pelqejne shume ata njerez qe jane edukuar e jane rritur me librat.Ata kane kuptuar se nuk ekziston vetem kjo bote,por ka me miliona.Do te me pelqente shume te thyeja nje rekord duke lexuar libra.Kjo gje duket e veshtire ne sy te pare,por njeriu duhet te mesohet me veshtiresi.Nese jeten e kemi te lehte e pa probleme,duhet ta krijojme vete nje veshtires,qe me vone kur te perjetojme caste te veshtira,te mos na vijne si bomba,ky krahasim,papritur me sjell ndermend vaksinen qe injektohet tek njeriu,ku ne trup futen mikrobe te dobesuar,qe organizmi te prodhoje antitrupa,keshtu kut semuremi sistemi yne imunitar i ben balle semundjes dhe nuk gjendet i papergatitur.Edhe ne duhet te jemi te pergatitur per veshtiresite e jetes.Biblioteken e librave do ta krahasoja me nje baule me bizhu,dhe ndoshta ne vlere monetare jane pothuajse te barabarta.Librat jane aq te cmuar per njerezit me shpirt te madh,aq sac jane parate per njerezit e pangopur.Te dhurosh apo te marresh si dhurate nje liber do te thote te kesh nje simpati per personin qe ia dhuron.Eshte njesoj sikur te thuash "Lexoje kete liber".Ndihesh kaq mire kur dhuron nje liber te bukur,sepse tregon qe je radar librash.Per sa i perket zhvillimit te shkences,per mua nuk ka ndikuar fare ne uljen e peqindjes te lexueshmerise.Kur lexon nje liber ndihesh shume me krenar,se sa kur hap nje faqe interneti.Por per kete gje duhet te falenderjojme shume gjithe ata njerez qe e kane bere librin te jete kaq i rendesishem per ne.Por edhe nese kudo ne bote nuk do te lexohej me,asnje here kjo shifer nuk do te binte ne zero,pasi ka me qindra fanatike te librave,te cilet edhe po t'iu ndalohej me ligj,nuk do te rreshtnin se lexuari.Nje medalje te arte ne kete fushe une mendoj se e meritojne autoret e librave, te cilet sipas mendimit tim,para se t'i jene futur kesaj pune,duhet te jene rrokullisur lendinave,ngjitur maleve,ndoshta kane shqyer sy e veshe per te sjelle ne duart tona gjithe keto bote...
--------------

mendoij se sadopak te ndihmova smil3dbd4d6422f04.gif

jo be vllaj jem ska student po ka njerez qe 24 ore rrin dhe presen kush do fuge doni koc heheheh per partit tona , dhe per kete gje partit skan gajle hich se ka kush va mba gajlen!!!!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga GuriShipes nė 29.10.2012, 20:18
PM
Top
EZEL
Postuar nė: 29.10.2012, 20:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 25856
Bashkangjitur: 29.12.2010Flm per esse-n me ndihmove shume smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Ezel’i hayatta tutan tek şey bu. Soğuk ve acı bir intikam.
PM
Top
GuriShipes
Postuar nė: 29.10.2012, 20:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 760
Antari Nr: 25617
Bashkangjitur: 16.11.2010 Citim (EZEL @ 29.10.2012, 21:19)
Flm per esse-n me ndihmove shume smil3dbd4d6422f04.gif

copy past ene u sos puna , ej mos u lodh shum se sben smil3dbd4d6422f04.gif

tung tung smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
packs
Postuar nė: 29.10.2012, 20:32
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Paske kry pune apo? Nuk e di cfare drejtimi ke ne fakultet ama msou me shkru ese. smil3dbd4e02c5440.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
EZEL
Postuar nė: 29.10.2012, 21:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 25856
Bashkangjitur: 29.12.2010 Citim (packs @ 29.10.2012, 21:32)
Paske kry pune apo? Nuk e di cfare drejtimi ke ne fakultet ama msou me shkru ese. smil3dbd4e02c5440.gif

Me studiu Gjermanisht


----------------------------------------
Ezel’i hayatta tutan tek şey bu. Soğuk ve acı bir intikam.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio