Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT organizoi Konferencė shkencore kushtuar 100 v
yesss
Postuar nė: 02.11.2012, 13:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 449
Antari Nr: 27226
Bashkangjitur: 08.03.2012Nė prani tė njė numri tė madh tė studiuesve nga tė gjitha trevat shqiptare, profesorėve, studentėve dhe mysafirėve tė shumtė, konferencėn e cila i zhvilloi punimet nė Amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė, e shpalli tė hapur rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ameti. Ai, me kėtė rast theksoi se universiteti ka pėr qėllim qė tė kontribuojė jo vetėm nė shėnimin e kėsaj date me rėndėsi tė veēantė kombėtare por edhe tė publikojė arritjet shkencore mė relevante qė e kanė pėrcjellė kėtė njėqindvjeēar, si nė jetėn politike–shoqėrore, kulturore, gjuhėsore dhe veprimtaritė tjera jetike pėr kombin tonė, nė vigjilje tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė dhe Flamurit kombėtar. “Kjo konferencė shkencore qė mbajmė sot, ka mbledhur tok dhjetėra studiues eminentė nga fusha tė ndryshme shkencore, si nga historiografia, gjuhėsia, letėrsia, nga shkenca politike e juridike dhe nga fushat e tjera, edhe atė, nga tė gjithė trojet etnike, me qėllim tė vetėm qė fjala e argumentuar shkencore bashkėkohore dhe trajtimi i duhur i kėtyre ngjarjeve qė e kanė pėrcjellė popullin tonė gjatė kėtyre njėqind vjetėve tė trajtohen bashkė prej studiuesve, me paraqitjen e mbi 20 kumtesave shkencore dhe me diskutimin e frytshėm qė pritet tė zhvillohet gjatė kėsaj konference shkencore“, tha nė mes tjerash Rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ahmet.

Nė kėtė konferencė, mori pjesė edhe ish kryeministri i Kosovės, Prof. dr. Bajram Kosumi. Ai, duke folur pėr shekullin XX, tha se ky shekull ėshtė shekulli i shqiptarėve, pasi qė festojnė njėqind vjetorin e Shtetit Shqiptarė, Kosova u ēlirua dhe e shpalli Pavarėsinė, ndėrsa shqiptarėt e Maqedonisė pėrmes Marrėveshjes sė Ohrit janė faktorizuar nė jetėn politike nė Maqedoni. “Fillimi dhe pėrfundimi i shek. XX paraqesin kufij historik pėr shqiptarėt. Mė 1912 u krijua Shteti Shqiptar, nė mė pak se gjysmėn e territorit etnik shqiptar, duke lėnė jashtė kufijve shtetėrorė mė shumė se gjysmėn e kombit dhe tė territorit, nė njė ferr tė ri politik e nacional, ky ferr i ri pėrfundoi mu nė fund tė atij shekullit dhe nė fillim tė shekullit XXI. Mė 1999, Kosova u ēlirua nga pushtimi serb dhe nė vitin 2008 ajo u shpall shtet i pavarur, sovran e demokratik. Ndėrsa nė Maqedoni u nėnshkrua nė vitin 2001 Marrėveshja e Ohrit, midis shqiptarėve dhe qeverisė sė Maqedonisė, e cila marrėveshje krijoi njė bazė solide pėr faktorizimin politik e nacional tė shqiptarėve nė kėtė shtet”, theksoi ish kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi. Ai mė tej shtoi se brenda kėtij shekulli, shqiptarėt u ballafaquan padrejtėsisht me dhunė e terror politik, ideologjik, etnik, deri te sprova gjenocidale e Serbisė, nė vitet e luftės 1998-99, por ata, asnjėherė nuk u dorėzuan dhe nuk e pushuan luftėn pėr liri, pėrfundoi Kosumi.

Zėvendėsministri i Arsimit dhe Shkencės i RM-sė, Safet Neziri, duke pėrshėndetur tė pranishmit, tha se populli shqiptar ėshtė paqedashės duke cituar me kėtė rast thėnien e Faik Konicės, se: “Flamuri ynė siē ėshtė njė nga mė tė vjetrit, po ashtu ėshtė edhe njė nga mė tė drejtėt”. Po kėtė mesazh shqiptarėt e mbrojnė edhe sot, tha Neziri. “Unė jam i sigurt se pjesėmarrėsit e konferencės me temat e tyre, duke e trajtuar nga shumė aspekte do tė nxjerrin pėrfundimet pėr rolin e Flamurit gjatė historisė, por kur ėshtė nė pyetje simboli ynė kombėtar duhet thėnė se tė rrallė janė popujt qė simbolin kombėtar e kanė ngritur nė kult kombėtar, tė rrallė janė popujt qė sakrifikojnė edhe jetėn pėr tė mos u pėrdhosur simboli kombėtar, tė rrallė janė popujt qė kanė njė histori shumė tė lashtė tė kėtij simboli. Shqiptarėt janė ata qė e mbajnė simbolin kombėtarė nė zemėr e nė shpirt edhe kur janė tė lirė edhe kur janė tė robėruar”, tha mė tej, zėvendėsministri i Arsimit dhe Shkencės, z. Safet Neziri.

Nė kuadėr tė hapjes solemne tė Konferencės “Zhvillimet historike, politike-shoqėrore, gjuhėsore dhe kulturore te shqiptarėt gjatė viteve 1912-2001”, u shfaq edhe njė program artistik i pėrgatitur nga mėsimdhėnėsit e Programit studimor tė Artit Muzikor, Nita Lumani – Zenuni dhe Shkėlzen Baftjari.

Nė kuadėr tė pjesės shkencore tė konferencės, me kumtesat e tyre u prezantuan studiuesit mė tė njohur nga tė gjitha trevat shqiptare.
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 02.11.2012, 13:18
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Mė e dobishme do tė ishte pėr ndėr tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė tė largoj Serafim Tomofskin. Ky largim vlenė mė shumė se sa 100 manifestime tjera.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
alb_te
Postuar nė: 02.11.2012, 13:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012bravoo baca rami ni kafe borxh t akom per kot fjale smil4a8acf686328f.gif
PM
Top
yesss
Postuar nė: 02.11.2012, 15:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 449
Antari Nr: 27226
Bashkangjitur: 08.03.2012Sje per ne forum - Stafi
PM
Top
hamurabi
Postuar nė: 02.11.2012, 16:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2519
Antari Nr: 17776
Bashkangjitur: 07.10.2008koferenc shkencore me Vullnet Ametin dhe Safet Nezirin, po kto me shkencen jan afer sa un me bejzbollin :)
PM
Top
MIX
Postuar nė: 03.11.2012, 01:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1432
Antari Nr: 26239
Bashkangjitur: 09.03.2011 Citim (hamurabi @ 02.11.2012, 17:27)
koferenc shkencore me Vullnet Ametin dhe Safet Nezirin, po kto me shkencen jan afer sa un me bejzbollin :)

Jooooo sepse ti mundesh biles ni here me qellu topin me shkop te bejzbollit smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio