Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (8) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feja Islame i mbrojti shqiptarėt nga asimilimi sll
Princo
Postuar nė: 14.11.2012, 22:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Bashkėsia Fetare Islame me rastin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shtetit Shqiptar organizoi ekspozitė “ Trevat Lindore Shqiptare gjatė shekullit XX ” nė Ēifte Hamam nė Ēarshi tė Vjetėr tė Shkup. Nė kėtė ekspozitė ishte pjesėmarrės Reis ul Ulema, H. Sulejman ef. Rexhepi, anėtarė tė Riasetit tė BFI, ambasadori i Shqipėrisė nė Shkup, Arben Ēejku, zv. Drejtori i Arkivit shtetėrorė, Qerim Lita, Prefekti i Komunės sė Ēairit, Ambasadori i OSBE-sė, intelektual, historian dhe pėrfaqėsues tė institucioneve tė ndryshme, media, shoqėria civile, etj.
Nė kėtė ekspozitė ishin tė prezentuar 65 tablo me mbi 210 dokumente tė arkivuara nga hulumtimi disavjeēar nėpėr arkivat e disa shteteve ballkanike.
Fjalė rasti kishte Kryetari i BFI-sė, H. Sulejman ef. Rexhepi i cili para tė pranishmive shprehi mirėseardhje nė kėtė ekspozitė duke theksuar se: “ Ekspozita ‘Trevat Lindore Shqiptare gjatė shekullit XX’, tė cilėn e organizoi Bashkėsia Fetare Islame e Maqedonisė me rastin e 100 vjetorit tė shpalljes sė Shqipėrisė si shtet i pavarur dhe Sovran ėshtė ekspozitė qė pėrfshin 65 tablo me 211 eksponate, ka tė pėrmbledhur dokumente arkivore, fotografi, harta dhe materiale tė ndryshme ilustruese, qė janė siguruar gjatė hulumtimeve disavjeēare nėpėr arkivat e shteteve ballkanike si ai i Maqedonisė, Shqipėrisė, Kosovės, Sllovenisė, Bullgarisė dhe Turqisė".
Sipas tij, tė gjitha kėto dokumente nxjerrin nė dritė pėr herė tė parė ndodhitė mė tė rėndėsishme kombėtare, fetare, politike, arsimore, kulturore dhe historike gjatė shekullit tė kaluar nė viset lindore shqiptare, pėrkatėsisht nė territorin e sotėm tė Kosovės dhe tė Maqedonisė Veriperėndimore, histori e cila edhe sot e kėsaj dite ka mbet pa u lėvruar nė formėn e duhur.
"Kjo ekspozitė ka pėr qėllim tė stimulojė debatin publik mbi historinė e Ballkanit, pėr tė treguar historinė e pėrbashkėt, mbėshtetur nė njė bashkekzistencė etnike dhe fetare, por edhe pėr tė sensibilizuar opinionin publik pėr mbrojtjen e kėsaj trashėgimie kulturore. Pasi tė shihni tablotė, do tė shihni se sa e vėshtirė ka qenė rruga e shqiptarėve si komb, por akoma mė e vėshtirė historia e shqiptarit si mysliman nė kėto treva", theksoi kreu i BFI-sė.
Ai tha se nė fokus tė interesit tonė kanė qenė veprimtaria fetaro dhe patriotike e udhėheqėsisė sė Bashkėsisė Islame por edhe e teologėve, imamllarėve, hoxhallarėve si Vebi Dibra, Hoxhė Kadri Prishtina, Ferhat Draga, Sait Hoxha, Atulla ef. Kurtishi, Shaban Efendiu, Shaip Kamberi, Azem Marana, Mulla Hajdari, Hafėz Isuf Azemi, Hafėz Etem Tahiri, Mulla Garipi dhe shumė e shumė tė tjerė.
"Do tė vėreni se shqiptarėt e Maqedonisė gjatė shekullit XX-tė, nė faza tė ndryshme kanė kaluar nė dy ekstreme, edhe momentet e paaftėsisė sė plotė tė klasės politike por edhe momente tė njė ndriēimi tė admirueshėm dhe frymėzues pėr tė ardhmen, nė sensin e aftėsisė sė shtetformimit, tė njerėzve qė veshėn petkun fetarė por luftuan pėr fe dhe komb. Sepse ato e dinin se tė jesh shqiptar i mirė e i devotshėm dhe vetėm i tillė, kjo gjė nuk tė ndihmon asgjė para Allahut pasi qė tė mungon adresa e drejtė e besimit. Ndėrkaq tė jesh mysliman i mirė, me automatizėm ti je edhe kombėtar i mirė. Mulla Idriz Gjilani na ka lėnė amanet se: "S’ka fe pa atdhe", tha ef. Rexhepi.
Ai gjithashtu shprehi keqardhje pėr intelektualėt dhe klasėn politike shqiptare pėr kontributin e tyre tė varfėr qė japin kur ėshtė nė pyetje BFI, pėr dallim tė atij kontributi tė madh qė japin intelektualėt dhe klasa politike maqedonase pėr Kishėn Ortodokse Maqedonase .
“ Si mund intelektualėt sot, sidomos politikanėt tonė tė flenė tė qetė, pėrderisa feja islame nė Maqedoni diskriminohet pėr ēdo ditė, kur Fakulteti i Shkencave Islame edhe pse i akredituar nuk ka trajtim tė barabartė me Fakultetin e Bogosllovisė, kur Medreseja “Isa Beu” prej nga dolėn tė gjithė kėto figura tė ndritura tė kėsaj ekspozite nuk pranohet anashkalohet prej institucioneve shtetėrore duke refuzuar qė ta bėjnė pjesė e listės sė shkollave publike, kur nė themelet e xhamive tė shkatėrruara ndėrtohet kisha dhe institucione ndėrsa xhamitė e vjetra ekzistuese i shpallin si kisha, kur politikanėve tanė ju vjen turp tė marrin pjesė nė gurthemele tė xhamive ashtu si kryeministri Nikolla Gruevski me ministrat e vet merr pjesė nė ēdo gurthemel tė ēdo kishe, kur jepen leje pėr ndėrtimin e kishave por jo edhe pėr ndėrtimin e xhamive si ajo e Burmalisė dhe Ēarshi xhamisė sė Prilepit. Me asimilimin tonė fetarė e garantojmė asimilimin tonė kombėtar. Ekzistenca e jonė kombėtare nuk gjendet te kombet tjera, por nė fe, sepse feja na mėson se si ta ruajmė kombin. Garancia e kombit ėshtė nė fe ndėrsa garancia e fesė ėshtė te Zoti. Zoti i Lartėmadhruar thotė:"Ne e zbritėm fenė dhe ne do ta ruajmė atė", shtoi mes tjerash kreu i BFI-sė.
Fjalė pėrshėndetėse kishte edhe ambasadori i Shqipėrisė, Arben Ēejku i cili mes tjerash pėrgėzoi BFI dhe Reis ul Ulemanė pėr kėtė aktivitet dhe ekspozitė qė ėshtė e rrallė e kėsaj natyre nė Maqedoni, e qė ka hedhur nė dritė veprėn e shumė hoxhallarėve dhe tė intitucionit fetar BFI kur ėshtė nė pyetje atdheu dhe ēėshtja kombėtare. Kooperatorė tė BFI pėr kėtė ekspozitė kanė qenė Qerim Lita dhe Valbona Zunēe tė cilėt gjithashtu pėrshėndetėn kėtė aktivitet tė dhe iniciativė tė marrur nga BFI pėr tė shpalosur veprėn e teologėve qė ėshtė madhėshtore.
Nė kėtė ekspozitė ishin tė pranishėm njė numėr i madh i intelektualėve dhe pėrfaqėsuesėve institucionesh tė cilėt nė vazhdim u njoftuan edhe mė hollsisht me tablotė qė ishin tė ekspozuara. Me kėtė rast BFI me gjithė atė qė ishte e shfaqur nė kėtė ekspozitė ka bėrė pėrmbledhjen e gjithė atyre tablove nė njė katalog pėr tė pasur nė dorė edhe klasa intelektuale, akademike dhe institucionale.(INA)Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Princo nė 14.11.2012, 22:25


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
ßina
Postuar nė: 15.11.2012, 10:01
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009Ndoshta nga asimilimi sllav i mbrojti, po nga ai turk jo. smil4a8aceb829c5f.gif


Po nisem prej fakti qe ka shume shqiptare qe ma me qef prezantohen si turqi se sa si shqiptar. smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
JRAM
Postuar nė: 15.11.2012, 10:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 27589
Bashkangjitur: 13.11.2012Te qenka prish radar ti goce smil3dbd4d6422f04.gif
PM
Top
ßina
Postuar nė: 15.11.2012, 12:24
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009Ndodh or cuni, cka nuk ndodh, ishalla radari eshte ne pytje e jo realiteti. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 15.11.2012, 14:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (ßina @ 15.11.2012, 13:24)
Ndodh or cuni, cka nuk ndodh, ishalla radari eshte ne pytje e jo realiteti. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

ja ke fut plako kot fare kot....e pate sa per te thene gje apo e ke bere profesion futje hundesh ku se ka vendin.....
realiteti o ndryshe dhe ti e e di mir po keni ca sindroma jau di mir fare ku keni dhimbjet ...edim fort mir ku dhe cka ju dhemb dhe pse tere kohen kerceni si pleshti ne ksi tema ....paramendo asnje shqiptar,mos shkojm me larg rijm ne forum,qe njehem nuk ka than se ma mir turk se shqiptar ose a presantu si turk si thu ti ...dmht ti ja mvesh dikuj nje send qe se ka bere dhe se ka thene....padrejtesi te madhe je te bere apo me duket....
me lule ....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
ßina
Postuar nė: 15.11.2012, 14:31
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (hubejb1 @ 15.11.2012, 15:16)
ja ke fut plako kot fare kot....e pate sa per te thene gje apo e ke bere profesion futje hundesh ku se ka vendin.....
realiteti o ndryshe dhe ti e e di mir po keni ca sindroma jau di mir fare ku keni dhimbjet ...edim fort mir ku dhe cka ju dhemb dhe pse tere kohen kerceni si pleshti ne ksi tema ....paramendo asnje shqiptar,mos shkojm me larg rijm ne forum,qe njehem nuk ka than se ma mir turk se shqiptar ose a presantu si turk si thu ti ...dmht ti ja mvesh dikuj nje send qe se ka bere dhe se ka thene....padrejtesi te madhe je te bere apo me duket....
me lule ....

Kombinim shkronjash per nenqmime, trillime e blla blla blla me shume po shoh ne repliken tende se timen, une nuk fola per forumin, po edhe ti e di mire se ka shqiptare qe as shqipen e as turqishten nuk e din si duhet se ja majn veti sheherli (qytetar), e kane met as me sheher e as me Barileve (as me katun e as me qytet), nese mundesh me e mohu te kunderten e kesaj qe po e them po ta dha doren qe pernime gabim e kam, ama fol drejte e jo futkotizma.

Nese nuk njeh raste te tilla do te thote qe nuk paske pas rast me nejt me sheherli (qytetar) qe nja dy nenqmojne katunart, me ate shqipen ne dialekt turk qe as vete nuk e din se cka jane..

Hajt me realitete te dhimshme qe po mundohesh me i mshef, ama fatkeqesosht ky eshte realiteti shqiptaro-turk.


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
JRAM
Postuar nė: 15.11.2012, 21:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 27589
Bashkangjitur: 13.11.2012 Citim (ßina @ 15.11.2012, 06:24)
Ndodh or cuni, cka nuk ndodh, ishalla radari eshte ne pytje e jo realiteti. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Si duket paske problem edhe me radarin edhe me realitetin .... bjeri vetes mbrapa bijo sa eshte heret
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 15.11.2012, 23:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (ßina @ 15.11.2012, 11:01)
Ndoshta nga asimilimi sllav i mbrojti, po nga ai turk jo. smil4a8aceb829c5f.gif


Po nisem prej fakti qe ka shume shqiptare qe ma me qef prezantohen si turqi se sa si shqiptar. smil3dbd4d99c6eaa.gif

smil4a8aceb829c5f.gif Back! Por sa jane "shume"? asimilimi sllav/grek do i kishte shfaros shqipetaret. Pse e perdor fjalen "shume", sa jane ata shum, fjale me te kote se shum nuk ka, sepse me te vetem mundesh te maniplujsh, prandaj me vjen keq por je "SHUME" larg realitetit.

As nuk mund ta thuash asimilim turk, sepse nese nisesh ashtu, sot ke me "shum" shqipetaret qe e quajn veten Amerikan se sa Turq. Kjo esht banale, absurde asnjiher nuk ka egzistuar Asilimim Turk, te thash jo vec Amerikane, por sot ke me "shum" Shqipetare qe e quajn veten Gjermane ose Zvicran ose etj etj. Se sa TURK! Pse nuk flet per asimilimin amerikan ose gjerman ose zvicran etj etj qe eshte "shum" mi i madh se ai "Turk".

Mos manipulo me fjale, nese ke ndonje studim apo fakt per kete qe thua, sille, perndryshe hesht!
"Shume" budalla ka kjo bote.

Ja une tet jap nje shembull, Dibren. 25.000 Dibrane jetojn ne Amerike 50% e tyre e idenfitikojn veten si Amerikane. ne Diber jetojn 8.000 njerez prej tyre asnje shqipetare (as prej atyre ne amerik) nuk e identifikon veten si TURK -> Rezulltati ajo qe thae ti eshte Bullshit.

Perseri smil4a8aceb829c5f.gif


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
alboholic
Postuar nė: 15.11.2012, 23:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2435
Antari Nr: 17460
Bashkangjitur: 20.09.2008 Citim (ßina @ 15.11.2012, 15:31)
Kombinim shkronjash per nenqmime, trillime e blla blla blla me shume po shoh ne repliken tende se timen, une nuk fola per forumin, po edhe ti e di mire se ka shqiptare qe as shqipen e as turqishten nuk e din si duhet se ja majn veti sheherli (qytetar), e kane met as me sheher e as me Barileve (as me katun e as me qytet), nese mundesh me e mohu te kunderten e kesaj qe po e them po ta dha doren qe pernime gabim e kam, ama fol drejte e jo futkotizma.


Realitet i hidhur , ka shum te tille qe as lidhje me turqit skan , me rrenj te pastra shqipe boen si turk, Ka raste te tilla plot ne Tetov, Gv, Str, Manastir etj


----------------------------------------
Alboholic 4 ever
41° 10′ 39″ N, 20° 40′ 44″ E
PMMSN
Top
Zedka
Postuar nė: 15.11.2012, 23:53
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (alboholic @ 16.11.2012, 00:46)
Realitet i hidhur , ka shum te tille qe as lidhje me turqit skan , me rrenj te pastra shqipe boen si turk, Ka raste te tilla plot ne Tetov, Gv, Str, Manastir etj

Kan emra ata njerz ato familje? ndryshe mos te flasim me supozime se besoj se mund te flasesh ne shumes per ket qeshtje smil3dbd4e7853679.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Zedka nė 15.11.2012, 23:55


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
passed
Postuar nė: 16.11.2012, 00:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1105
Antari Nr: 26200
Bashkangjitur: 04.03.2011 Citim (alboholic @ 16.11.2012, 00:46)
Realitet i hidhur , ka shum te tille qe as lidhje me turqit skan , me rrenj te pastra shqipe boen si turk, Ka raste te tilla plot ne Tetov, Gv, Str, Manastir etj

po pra

asnje lidhje skan me turqit, e mbajn veten TURK...
te gjith ata qe jan vertet qytetar me rrenj jan turk (i thojn vetit ashtu)!

edhe afer vendbanimit tim....ka shuuum qe mbahen te till, ne shtepi dhe ndermjet veti flasen tuqrqishte...
sa njgjashmeri ka gjuha turke e (selakave) me ate origjinalin kejt pun qeter oshte smil3dbd4e5e7563a.gif

turket si komb i dua.....po turkofilatshqiptar i kam inat shum!


----------------------------------------
http://yeechat.com/passedd
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Top
alboholic
Postuar nė: 16.11.2012, 00:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2435
Antari Nr: 17460
Bashkangjitur: 20.09.2008 Citim (Zedka @ 16.11.2012, 00:53)
Kan emra ata njerz ato familje? ndryshe mos te flasim me supozime se besoj se mund te flasesh ne shumes per ket qeshtje smil3dbd4e7853679.gif

Jo nuk flas me supozime shkaku se ne 3 prej qyteteve qe i kom permend kam jetuar kurse per te katertin thjesht ceshtje vizitash
Po sic tha passed ne shumicen e rasteve behet fjal per qytetar
bile ka te tille qe gjysherit i kan nga malet ku turku ska pas cka lyp e mbasi kan zbrit ne qytet boen kinse jan turk

Ska pik logjike, se pjesa dermuese e turqve u larguan gjat luftrave ballkanike dhe luftes 1 boterore, te ralle ishin ato qe mbeten , po dhe ato ne kohen e jugosllavis turqia bashk me qindra mijera shqiptar i coi ne turqi,

mere si shembull qe psh Gostivarin ku 10% rezultojn turq , nga dolen kto ??


----------------------------------------
Alboholic 4 ever
41° 10′ 39″ N, 20° 40′ 44″ E
PMMSN
Top
nightelf
Postuar nė: 16.11.2012, 01:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (alboholic @ 16.11.2012, 01:53)
Jo nuk flas me supozime shkaku se ne 3 prej qyteteve qe i kom permend kam jetuar kurse per te katertin thjesht ceshtje vizitash
Po sic tha passed ne shumicen e rasteve behet fjal per qytetar
bile ka te tille qe gjysherit i kan nga malet ku turku ska pas cka lyp e mbasi kan zbrit ne qytet boen kinse jan turk

Ska pik logjike, se pjesa dermuese e turqve u larguan gjat luftrave ballkanike dhe luftes 1 boterore, te ralle ishin ato qe mbeten , po dhe ato ne kohen e jugosllavis turqia bashk me qindra mijera shqiptar i coi ne turqi,

mere si shembull qe psh Gostivarin ku 10% rezultojn turq , nga dolen kto ??

Si bre te gjith Turqit kane ike per ne Turqi gjat lufterave? Jo mor shum gabim je, ata jane shperngulur prej qyteteve neper fshatra per tju larguar persekutimeve. Pastaj ata u kthyen neper qytete ishin po ata qe ti i quan "Shqiptare".

Nuk them qe nuk ka shqipetare qe e quajn veten Turk, por ne pytje eshte sa? "Turk" nuk hie as ne TOP10 te shqipetareve per ta quajtur veten (flas per ne NR.) perpara e quajn veten: Grek, Amerikan, Gjerman, Zvicran, Italian, etj etj. Pastaj diku pas shum shum shum popujve tjera vjen diku turk.

Puna e atyre shqipetareve qe flasin turqisht eshte pune tjeter, jane historia te gjata dhe tradita qe jane krijuar pas shum gjeneratava. Por ata jane aq pak saqi as nuk ja vlen ti permendish.

Pra para se ti trembeni "ASIMILIMIT TURK" vendojani menden njerhier ketyre tjereve se jane shum me shum.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
JRAM
Postuar nė: 16.11.2012, 07:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 27589
Bashkangjitur: 13.11.2012Keta shqipfolsa greko-serb ,e shohin mizen 2 km larg ,kurse buallicen 2 metra para vetes nuk e shohin .
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 16.11.2012, 08:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (alboholic @ 16.11.2012, 00:46)
Realitet i hidhur , ka shum te tille qe as lidhje me turqit skan , me rrenj te pastra shqipe boen si turk, Ka raste te tilla plot ne Tetov, Gv, Str, Manastir etj

ndoshta kan rrenje osmane ku ta dim i ngreh gjaku dhe truri i tyre i zhvilluar deri ne minimum tash me shum ka turqizimi smil3dbd4df1944ee.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (8) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio