Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (8) 1 [2] 3 4 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feja Islame i mbrojti shqiptarėt nga asimilimi sll
ßina
Postuar nė: 16.11.2012, 08:13
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (nightelf @ 16.11.2012, 00:30)
smil4a8aceb829c5f.gif Back! Por sa jane "shume"? asimilimi sllav/grek do i kishte shfaros shqipetaret. Pse e perdor fjalen "shume", sa jane ata shum, fjale me te kote se shum nuk ka, sepse me te vetem mundesh te maniplujsh, prandaj me vjen keq por je "SHUME" larg realitetit.

As nuk mund ta thuash asimilim turk, sepse nese nisesh ashtu, sot ke me "shum" shqipetaret qe e quajn veten Amerikan se sa Turq. Kjo esht banale, absurde asnjiher nuk ka egzistuar Asilimim Turk, te thash jo vec Amerikane, por sot ke me "shum" Shqipetare qe e quajn veten Gjermane ose Zvicran ose etj etj. Se sa TURK! Pse nuk flet per asimilimin amerikan ose gjerman ose zvicran etj etj qe eshte "shum" mi i madh se ai "Turk".

Mos manipulo me fjale, nese ke ndonje studim apo fakt per kete qe thua, sille, perndryshe hesht!
"Shume" budalla ka kjo bote.

Ja une tet jap nje shembull, Dibren. 25.000 Dibrane jetojn ne Amerike 50% e tyre e idenfitikojn veten si Amerikane. ne Diber jetojn 8.000 njerez prej tyre asnje shqipetare (as prej atyre ne amerik) nuk e identifikon veten si TURK -> Rezulltati ajo qe thae ti eshte Bullshit.

Perseri smil4a8aceb829c5f.gif

smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Nje debat te tille nga ana jote beso qe nuk e kam prit ama nejse.

Shume nga shumica dallojne si nata me ditte, kur them shume foli per numra psh. 1000, 20000 a 10000 qe ketyre personave pak nuk munesh me ju thane, a kur flitet per shumice flitet per perqindje.

Per me hesht duhet une mos me i dite do gjana, e kur i di duhet me fol. smil3dbd4daabd491.gif

Me statistika nuk po shkoj po me nje fakt qe edhe une u pata cudit.

Pas lufte kam punu ne nje vendvotim ku u mbajten me nje shkolle ne lagjen ku jam rrit, e sa do kudo i njihsha disa. Perballe me shpine ku kam jetu ka jetu nje familje qe ja kane majt e ja majn vetit qytetare te vjeter te Prishtines ( qe fatkeqesisht nuk jane te pakta ne numer familje te tilla) e nasellsenat e ejmisenat (gjuhen turke) e kane fol ne shpi po shkollimin ne gjuhen shqipe edhe pse shkolla ka pas edhe nje klase ne gjuhen turke, po fakti qe ishin shqiptare nuk i pranojshin ne ate klase, edhe ajo familje votoi ne vendvotimin ku une i kotrollojsha leternjoftimat edhe listen e votusve. Kur u kry votimi beso qe u cuditem kur na dole 10 vota ( qe nuk jane shume, ama teper dukenper faktin se votust ishin te gjithe shqiptare) vetem prej klases ku i nurmum votat dolen per turq.

Edhe ja nisen disa qe cka do em thane analfabeti kur voton as nuk ka lidhje ku me votu, ama une asnje reagim ma te vogel nuk e bera me fol dicka se edrejte e votimit eshte e secilit, qe me ju thane "kolegeve" ne vendvotim po shuni se qfare analfabet ata, jane intelektual ama me i thane ata vetit shqiptare e qesin veten selaka, kush ja u dha voten turqve shqiptari qe ja man vetit sheherli, se jam e bindur qe ajo familje me perpara e ka votu turkun se shqiptarin,edhe bash e pytsha veten a thu a i ndihmon turku dicka ksaj familje kur ajo familje eshte e regjistrume si shqiptare, po pergjigjen e gjeta te fakti se pas luftes 100% jane shkru minoritet turk veq me i arrit qellimet e tyre me lehte per me gjet vende te punes.

Shko ne Vushtrri edhe aty gjen familje te tilla sa te dush, shko ne Prizren gjithashtu, pse minoritetet kane perparesi me te mdhaja se shqiptaret per puane e per probleme tjera, njoh disa qe me krenar e kry perpjete thojne qe jane lajmeru turqi veq me hi neper puna, a ne fakt shqiptare jane.

Tash problemi mes teje edhe meje ose eshte qe ne Diber nuk paska familje sheherli, ose dicka te preku replika jem qe u dasht ne kete menyre kaq te ashper me i mbrojt sheherlit.

smil3dbd4e398ff7b.gif


Ndoshta keto te duken trillime ama une po flaas cka kam perjetu, as qe po du me arsyetu veten per repliken qe e kam shkru, kam shkru per ate qe di, dhe jam e bindur qe ka plote anetare q din raste te tilla qe shqiptari sheherli ma perpara prezantohet si turk se si shqiptare.


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
ßina
Postuar nė: 16.11.2012, 08:15
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (alboholic @ 16.11.2012, 00:46)
Realitet i hidhur , ka shum te tille qe as lidhje me turqit skan , me rrenj te pastra shqipe boen si turk, Ka raste te tilla plot ne Tetov, Gv, Str, Manastir etj

Po ky relaitet ra e une kam repliku, ama tash shihi etiketimet qe te veshen, ama ketu dicka eshte ne pytje ose jane ka e mbrojne veten prej keti fenomeni, ose nuk din raste te tilla. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 16.11.2012, 11:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim
Feja Islame i mbrojti shqiptarėt nga asimilimi slljo po na ka mbrojt na ka knaq ............
ndoshta nga asimilimi po veq nga anafalbetizmi jo smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 16.11.2012, 11:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (kosova_rja @ 16.11.2012, 12:13)


jo po na ka mbrojt na ka knaq ............
ndoshta nga asimilimi po veq nga anafalbetizmi jo smil3dbd4d99c6eaa.gif

Mos ia fut kot edhe ti, te gjithe pushtuesit na kane hapur shkolla dhe jane perpjekur te na arsimojne. Ama ne duke e pare kotesine e tyre, kemi preferuar dicka tjeter smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Eshte interesant, qysh nuk u asmilian shqiptaret edhe me perpara se!?
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 16.11.2012, 11:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (Avalon @ 16.11.2012, 12:19)


Eshte interesant, qysh nuk u asmilian shqiptaret edhe me perpara se!?

po menon qysh ne kohen e ilirise a ? smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
Avalon
Postuar nė: 16.11.2012, 11:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3339
Antari Nr: 25685
Bashkangjitur: 28.11.2010 Citim (kosova_rja @ 16.11.2012, 12:23)
po menon qysh ne kohen e ilirise a ? smil3dbd4e7853679.gif

Qashtu dicka, po si duket asimilimi eshte zbulu shume vone smil3dbd4ddd6835f.gif
PM
Top
kosova_rja
Postuar nė: 16.11.2012, 11:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1216
Antari Nr: 20840
Bashkangjitur: 13.02.2009 Citim (Avalon @ 16.11.2012, 12:26)
Qashtu dicka, po si duket asimilimi eshte zbulu shume vone smil3dbd4ddd6835f.gif

a po mire e ki ne kohen kur skenderbeu ishte nent vjeqar u zbulua asimilimi smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Thashethemet dalin nga urryesit,perhapen nga budallenjet dhe pranohen nga injorantet.

Bukuria e njeriut perbehet nga fjala qe ai flet...!!
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 16.11.2012, 13:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (kosova_rja @ 16.11.2012, 12:29)
a po mire e ki ne kohen kur skenderbeu ishte nent vjeqar u zbulua asimilimi smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Skenderbeu boll u mundu me e be e lidhjen e gjakut me serbet, po i doli puna huq. Mire tani kane nis prap ato zonat qe kishin fene e Skenderbeut te martohen me sllavet. Duhet me e ndjek traditen e Skenderbeut, pavarsisht se sllavi ka shkerdhy shqipetaret. Skenderbeu motren ia la tja shkerdhy cari serbise, keta tani se cfar bejne nuk eshte me rendesi.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
JRAM
Postuar nė: 16.11.2012, 13:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 27589
Bashkangjitur: 13.11.2012__________________

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ßina nė 16.11.2012, 14:04
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 16.11.2012, 14:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (Foks_Ecc @ 16.11.2012, 07:09)
Skenderbeu boll u mundu me e be e lidhjen e gjakut me serbet, po i doli puna huq. Mire tani kane nis prap ato zonat qe kishin fene e Skenderbeut te martohen me sllavet. Duhet me e ndjek traditen e Skenderbeut, pavarsisht se sllavi ka shkerdhy shqipetaret. Skenderbeu motren ia la tja shkerdhy cari serbise, keta tani se cfar bejne nuk eshte me rendesi.

E kisha patjeter me repliku edhe se thash se do tbej ne pauze derisa te diciplinoeshin administratoret.

Martesa e shqiptareve me serb , eshte e njejta si martesa e shqiptareve me turq , serbet e mbajten Kosoven 100 vjet te okupuar , turqit e mbajten tere Shqiperin bashk me Kosov 5 shekuj te okupuar.
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 16.11.2012, 14:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012Duet ta leme fene anash Foksi e tbehena te sinqerte , e jo te anojm , sinqeriteti mbi te gjitha , Allahu na udhezoft te jemi sa me te drejte ne gjykime.
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 16.11.2012, 16:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
smil3dbd4d4e4c4f2.gif  Nje debat te tille nga ana jote beso qe nuk e kam prit ama nejse.

Me fal, nuk desha te pergjigjem aq ashper, por vec isha teper i irituar mbreme, prej igli_st sepse u mbyt duke shpif per Islamin, Kuranin dhe Muslimanet. Duheshte me Ore te tera te merem ti korgjoj shpifjet e tije, prandaj e perseris, Te kerkoj falje.

Kjo nuk dmth se ajo qe thash dje nuk eshte e vertete, per te bere nje analogji te tille duhet te behen krahasime me gjera te barabarta, nuk mund ne kontekstin e asimilimit Sllav te permendet Asimilimi Turk pasi behet fjale per nje fenomen me permasa shum te ndryshme. Nuk eshte njelloj kur dikush hudhen nje cope buk ne mbeturina dhe kur dikush hudhen 10 Tona buke ne llombe. Ti keta te dy veprat nuk do i kishe fut me nje nivel. Kete desha ta them mbrem.

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Shume nga shumica dallojne si nata me ditte, kur them shume foli per numra psh. 1000, 20000 a 10000 qe ketyre personave pak nuk munesh me ju thane, a kur flitet per shumice flitet per perqindje.

Une fjalen Shumica nuk e perdora, vec te tregova se ajo qe thua ti "shum", eshte dicka subjeketive dhe ty te duket se jane "shume", por ne fakt jane pakice. E ctash ne ballkan ka ≈ 6 milion shqipetare (3 shqiperi, 3 kosove, maqedoni dhe te tjera) e ctash 1.000, 20.000 apo 10.000 jane shume? 20.000 jane 0,00333% e shqipetareve.

E ctash, ne kontrast, Sllavet do kishin zhduk shqipetaret krejtsisht, dmth 100% e sipas teje turqit paskan "asimiluar" 0,0033% permendet njera ne kontekst te tjeres? Jo, nuk hyn kjo ne teme, Islami na paska mbrojtur 9.9967%* e ctash sipas teje, kjo ben pjese ne kete teme?

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Per me hesht duhet une mos me i dite do gjana, e kur i di duhet me fol.  smil3dbd4daabd491.gif

Une shum mire i di gjerat, prandaj te them qe ajo qe thua ti nuk ben pjes ne kontekstin e temes, ne asnji menyre nuk e mohoj qe ka shqipetare qe nuk flasin shqip, por shum me shum jane ata qe flasin, anglisht, greqisht, gjermanisht, sesa ata qe flasin Turqisht (me nje flame keta tjeret jane me shum se 20.000-te qe permende ty).

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Me statistika nuk po shkoj po me nje fakt qe edhe une u pata cudit.

Pse nuk shkon me statistka? Keta jane fakte, pa fakte mund te bejm vetem muhabet pasdite, fakt eshte se ky fenomen egziston vetem te shqipetaret e maqedonis dhe ate vetem ne rajonin e tetoves dhe gostivarit (me ralle edhe ne manastir). Por perseri flasim per nder 0.0033% te shqipetareve.

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Pas lufte kam punu ne nje vendvotim ku u mbajten me nje shkolle ne lagjen ku jam rrit, e sa do kudo i njihsha disa. Perballe me shpine ku kam jetu ka jetu nje familje qe ja kane majt e ja majn vetit qytetare te vjeter te Prishtines ( qe fatkeqesisht nuk jane te pakta ne numer familje te tilla) e nasellsenat e ejmisenat (gjuhen turke) e kane fol ne shpi po shkollimin ne gjuhen shqipe edhe pse shkolla ka pas edhe nje klase ne gjuhen turke, po fakti qe ishin shqiptare nuk i pranojshin ne ate klase, edhe ajo familje votoi ne vendvotimin ku une i kotrollojsha leternjoftimat edhe listen e votusve. Kur u kry votimi beso qe u cuditem kur na dole 10 vota ( qe nuk jane shume, ama teper dukenper faktin se votust ishin te gjithe shqiptare) vetem prej klases ku i nurmum votat dolen per turq.

Ne rregull une nuk e mohoj kete, por puna eshte ne cfar shkalle flasim? Ti vet e shikon se flitet per numbra shum te vegjel. Per ata qe nuk flasin shqip dhe nuk e ndjejn veten shqipetar eshte puna e tyre. Por ky nuk eshte asimilim, Perandoria Osmani 500 vjet ka qene ne balkan, dhe vetem 0.0033% pasta asimilur?

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Edhe ja nisen disa qe cka do em thane analfabeti kur voton as nuk ka lidhje ku me votu, ama une asnje reagim ma te vogel nuk e bera me fol dicka se edrejte e votimit eshte e secilit, qe me ju thane "kolegeve" ne vendvotim po shuni se qfare analfabet ata, jane intelektual ama me i thane ata vetit shqiptare e qesin veten selaka, kush ja u dha voten turqve shqiptari qe ja man vetit sheherli, se jam e bindur qe ajo familje me perpara e ka votu turkun se shqiptarin,edhe bash e pytsha veten a thu a i ndihmon turku dicka ksaj familje kur ajo familje eshte e regjistrume si shqiptare, po pergjigjen e gjeta te fakti se pas luftes 100% jane shkru minoritet turk veq me i arrit qellimet e tyre me lehte per me gjet vende te punes.

Po le ta votojn, cka lidhje kjo me temen? Eshte vendimi i tyre, kur ata e ndjen veten si te tille, kush jemi ne ti gjykojm ata, ku e dim ne historin e tyre ndoshta prejardhjen e kane turqi, ti nuk mberzitesh per 1/4 e jugut te shqiperis qe paraqiten si greke, por per nje familje ne prishtine qe paskan votuar per parti turke.

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Shko ne Vushtrri edhe aty gjen familje te tilla sa te dush, shko ne Prizren gjithashtu, pse minoritetet kane perparesi me te mdhaja se shqiptaret per puane e per probleme tjera, njoh disa qe me krenar e kry perpjete thojne qe jane lajmeru turqi veq me hi neper puna, a ne fakt shqiptare jane.

Une jam i bindur, pasi njof familje te tilla, shumica e tyre para disa gjeneratave jane te perzier dhe zakonisht jane gra qe jane martuar per turqi, ne nje far forme ata kane ruajtur traditat e te dy kombeve, por puna e tyre eshte te identifikohen si te ken deshire.

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Tash problemi mes teje edhe meje ose eshte qe ne Diber nuk paska familje sheherli, ose dicka te preku replika jem qe u dasht ne kete menyre kaq te ashper me i mbrojt sheherlit.

Mes ne te dy nuk ka probleme, une vet personalisht jam Sheherli dhe nuk di asnje fjale turqisht (pervec atyre qe ka gjuha shqipe te perbashketa me turqishten) vallahi hic nuk di turqisht dhe jo kaq, por asnje njeri ne familje nuk kam qe die turqisht! (Vallahi asnje!) Gjithashtu, prej gjith "Sheherlive" (qe dmth qytetar kurgje tjeter) nuk njoh asnje ne Diber qe din Turqisht. Prandaj aq absurd me duket ky krahasimi qe e ben ty. Je e ftuar ne cdo moment ta vizitojsh Dibren dhe ta shikojsh me syt e tua, a mund te gjejsh Shqipetar qe flet Turqisht. Ka disa qe dine, por ta flasin ne perditshmeri? Asnjerhere.

 Citim (ßina @ 16.11.2012, 09:13)
Ndoshta keto te duken trillime ama une po flaas cka kam perjetu, as qe po du me arsyetu veten per repliken qe e kam shkru, kam shkru per ate qe di, dhe jam e bindur qe ka plote anetare q din raste te tilla qe shqiptari sheherli ma perpara prezantohet si turk se si shqiptare.

Edhe njiher nuk i mohoj rastet e tila, ka raste, por ne kontekstin e temes per ata nuk mund te flasim pasi domethenia e asimilimi sllav eshte zhdukja e shqipetareve, kurse keta qe thua ti jane njerez qe diku ne historin e familjes se tyre ka pasur ndonje perzierje dhe ctash identifikohen ndoshta gabim por ndoshta edhe sakt.

Si rezulltat hapsi i temes ka te drejt, Islami na ka mbrojt prej cdo lloj asimilimi, asimilimin Sllav, Turk, Gjerman, Italian, etj etj. Sepse Islami na meson tja dim vleren Kombit dhe Gjuhes sone.

* Ne number "invers" pasi sot shqipetaret kane haruar nder, komb dhe fe.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga nightelf nė 16.11.2012, 16:30


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
Hera
Postuar nė: 16.11.2012, 21:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 324
Antari Nr: 27390
Bashkangjitur: 26.05.2012smil3dbd4dbc14f3f.gif ::::Na lat pa mend e hajt! smil3dbd4e5e7563a.gif

Shqiptaria ose ishte ndjenja kombetare ajo qe na mbrojti dhe vazhdone ta mbroj identitetin shqiptar, fal ndjenjes kombetare ne jemi specie e vecant:SHQIPTAR.Po te ishte per fen islame kahere do ishim quajtur turq ose arab sic edhe tentojne te na indifikojne bie fjala vete turq duke na quajtur "vellezer" apo serbo-sllavet duke i quajtur dy shtetet shqiptare si kultura turko-arabe ne zemer te Europes.

Jo nuk na ka ruajtur perkundrazi na ka shkaktuar telashe dhe na shkakton, aq shume sa perpiqen te na indentifikojn si musliman edhe pse mbi 85% ne Kosove pak me shume ose me pak ne Shqiperi pos Festave te Bajramit te Madh dhe te vogel, dhe Ramazanit, as nje kusht tjeter te fese islame nuk aplikojne. Cfar shteti musliman je nese nuk i ploteson kushtet kryesore te keje besimi. Pastaj nese e viziton nje shtet musliman dhe shoqeri ku aplikohet Islami dhe krahason me shtetet shqiptare jane shume larg te qenit shtete musliman edhe Shqiperia edhe Kosova. E po i shtove faktitn tjeter qe te dy shtete jane shtet laike nga aspekti kushtetues.

Ndersa ishte pikerisht feja Islame ajo qe i la shqiptaret te pa arsimuar pervec mesimeve modeste fetare qe benin aty ketu me disa hoxhallar modest, ishte pikerisht islami ai qe varrezat e shqiptareve u humben e bashk me to humb kultura e breznive, feja islame po ashtu eshte ajo qe ka ndikuar ne aspekti artistik dhe kulturor shqiptaret edhe sot ngecin ne kete aspekt. Dhe a e dini njerez qe nje nga DIGAT E ASIMILIMIT ESHTE ATAKIMI I KULTURES-EPO pikerisht islami atakoj kulturen shqiptare por nuk arriti ta zhduke jo pse nuk kishte tentime por SE SHQIPTARET NUK E LEJUAN KETE. Jam shqiptar se besimi ime eshte shqiptaria. Zoti eshte nje per te gjiithe nuk eshte as arab, as jehudi as kinez dhe perralla te tilla shume shpejte do dalin si e verteta ne shesh e nje manipulimi te madh te racave dominante te kohes kunder njereve te pa informuar dhe modest.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 16.11.2012, 23:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008Zot runa nga naivi ma shum se nga armiku.....
sa shum islamofob jan mbledhur ne kete forum si mizat mas....
po llomotittni na kan asimilu turki arabi ai ki.....ej paramendoni 500 vjet bashke e apet sjem asimilu....sot shqiptaret kur vijn nga gurbeti a....ma amerikan se amerikant vec anglisht po fol njeri ....nga gjermania zvicra austria...vec gjermonche neper qytet i nin edhe pse jan ne vendlindje....nga danimarka apo franca...kush i asimiloi keta ...turku......sa te pafajshem jeni...a


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
forumi28
Postuar nė: 16.11.2012, 23:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 249
Antari Nr: 26842
Bashkangjitur: 21.08.2011 Citim (nightelf @ 16.11.2012, 10:29)
Si rezulltat hapsi i temes ka te drejt, Islami na ka mbrojt prej cdo lloj asimilimi, asimilimin Sllav, Turk, Gjerman, Italian, etj etj. Sepse Islami na meson tja dim vleren Kombit dhe Gjuhes sone.


Islami nuk njeh Komb.
Ti mundesh te vazhdosh t'i besh qefin vetit permes shkrimeve,por ky eshte fakt.
Ata qe sollen kete virus,ishin po ata qe nuk lejuan shkolla ne gjuhen shqipe,prandaj mos u mundo t'i shpallish si shpetimtar te kombit dhe gjuhes (shqipe),kur ideologjia dhe strategjia e tyre tregon te kunderten.
PM
Top

Topic Options Faqe: (8) 1 [2] 3 4 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio