Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (8) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feja Islame i mbrojti shqiptarėt nga asimilimi sll
hubejb1
Postuar nė: 16.11.2012, 23:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (forumi28 @ 17.11.2012, 00:29)
Islami nuk njeh Komb.
Ti mundesh te vazhdosh t'i besh qefin vetit permes shkrimeve,por ky eshte fakt.
Ata qe sollen kete virus,ishin po ata qe nuk lejuan shkolla ne gjuhen shqipe,prandaj mos u mundo t'i shpallish si shpetimtar te kombit dhe gjuhes (shqipe),kur ideologjia dhe strategjia e tyre tregon te kunderten.

pretendoni se na roberuan per 500 vjet dhe sja ariten te na asimilojn...
sllavet as 30 vjet roberi sju deshen dhe e ban gjysem e shqiptaris vica dhe vski...
neper shum rajone sot perdoren me shum fjal sllave se turke ...leni perallat
te ishte kan ashtu a e din sa jan 500 vjet....te kishin dasht sic thoni ju krejt do i kishin asimilu....sic po ban europa sot ,,,


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 16.11.2012, 23:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (hubejb1 @ 16.11.2012, 17:34)
pretendoni se na roberuan per 500 vjet dhe sja ariten te na asimilojn...
sllavet as 30 vjet roberi sju deshen dhe e ban gjysem e shqiptaris vica dhe vski...
neper shum rajone sot perdoren me shum fjal sllave se turke ...leni perallat
te ishte kan ashtu a e din sa jan 500 vjet....te kishin dasht sic thoni ju krejt do i kishin asimilu....sic po ban europa sot ,,,

cfar ka lidhje ajo ski edhe ic e sllaveve , asimilimi nuk ndodh ashtu, edhe si e zini ket asimilimin juve , kur sjan asimilu sllavet ne njeri tjetrin qe flasin te njeten gjuhe kan tnjejten kulture, sjan asimilu skolandezet e irlandezet qe flasin anglisht, pse te asimiloeshin shqiptaret qe ishin aq krenar nje kohe edhe aq trima.
Jan asimilu nje pjese debilash , qe mendojn se do te qytetrohen po u prezentu si turq ose grek , kombi nuk asimilohet ti si mendon edhe kta debilat qe shtrojn kshu teza,

edhe sdq turqit asniher skan desht tna bejn neve turq , ato na kan shiku me poshtersim perher , si tdores dyte , si arnaut , mos u fantazoni ju lutem se sjeni tvogel
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 17.11.2012, 00:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Pinnes @ 17.11.2012, 00:59)
cfar ka lidhje ajo ski edhe ic e sllaveve , asimilimi nuk ndodh ashtu, edhe si e zini ket asimilimin juve , kur sjan asimilu sllavet ne njeri tjetrin qe flasin te njeten gjuhe kan tnjejten kulture, sjan asimilu skolandezet e irlandezet qe flasin anglisht, pse te asimiloeshin shqiptaret qe ishin aq krenar nje kohe edhe aq trima.
Jan asimilu nje pjese debilash , qe mendojn se do te qytetrohen po u prezentu si turq ose grek , kombi nuk asimilohet ti si mendon edhe kta debilat qe shtrojn kshu teza,

edhe sdq turqit asniher skan desht tna bejn neve turq , ato na kan shiku me poshtersim perher , si tdores dyte , si arnaut , mos u fantazoni ju lutem se sjeni tvogel

ti se ditke fare historin e Perandoris Osmane....
ama bash hich.....mer lexo pak ma shumm....ska nevoj te ta them un bane vet


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 17.11.2012, 00:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (hubejb1 @ 16.11.2012, 18:02)
ti se ditke fare historin e Perandoris Osmane....
ama bash hich.....mer lexo pak ma shumm....ska nevoj te ta them un bane vet

un di fakte historike ,sflas me emocione , un e di se shqiptaret benin kryengritje per autonomi brenda suazava tPerandorise Osmane ,e jo per pamvaresi te plote ,por prapseprap osmanlite i shuanin kto kryengritje me masakra dhe gjakderdhje ,

okupimi eshte okupim , mos u ben dardalec

ne flitshim si Islami e paska mbrojt nga asimilimi kombin shqiptar, a Islami thret per ni komb ,per kombin musliman , prej ktu shihet qarte dallimi ,

edhe ktyre debilave duhet tju permendish shembuj te popujve qe flasin gjuhe te njejte po sjan te njejte.
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 17.11.2012, 00:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Pinnes @ 17.11.2012, 01:05)
un di fakte historike ,sflas me emocione , un e di se shqiptaret benin kryengritje per autonomi brenda suazava tPerandorise Osmane ,e jo per pamvaresi te plote ,por prapseprap osmanlite i shuanin kto kryengritje me masakra dhe gjakderdhje ,

okupimi eshte okupim , mos u ben dardalec

ne flitshim si Islami e paska mbrojt nga asimilimi kombin shqiptar, a Islami thret per ni komb ,per kombin musliman , prej ktu shihet qarte dallimi ,

edhe ktyre debilave duhet tju permendish shembuj te popujve qe flasin gjuhe te njejte po sjan te njejte.

po de ti din shum fakte si filozof je ba per krejt temat ka vend per hunen tane...
ka pas vene ku ka pas kryengritje po pse nuk e thu se ata jan kan 2 % i popullates te asaj kohe dhe se mu ata kan pas alianca me sllavet ose me tjert e si viktim e tyre jan chu kunder perandoris pse si permend faktet qysh jan po qysh don ti ...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 17.11.2012, 00:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (hubejb1 @ 16.11.2012, 18:10)
po de ti din shum fakte si filozof je ba per krejt temat ka vend per hunen tane...
ka pas vene ku ka pas kryengritje po pse nuk e thu se ata jan kan 2 % i popullates te asaj kohe dhe se mu ata kan pas alianca me sllavet ose me tjert e si viktim e tyre jan chu kunder perandoris pse si permend faktet qysh jan po qysh don ti ...

e more kepurdh helmuese e kombit , jan ato turqit qe benin aleanca me serbet kundra shqiptareve , jo shqiptaret me serbet , herojnt kombtar paskan bashkpunu me okupuesit , hesht mor qyqan edhe futja gjum qaty
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 17.11.2012, 00:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Pinnes @ 17.11.2012, 01:12)
e more kepurdh helmuese e kombit , jan ato turqit qe benin aleanca me serbet kundra shqiptareve , jo shqiptaret me serbet , herojnt kombtar paskan bashkpunu me okupuesit , hesht mor qyqan edhe futja gjum qaty

pak si shum ja nise me hanger ...apo tdoket qe e tepron ....te thash edhe pares mer lexo kush me kan se ske njohuri ,,,,ai qe i din krejt ai sdin asgja...ti je nket grup...edhe mos mja nis me ofendime se sta qet...tlutna


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 17.11.2012, 00:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012 Citim (hubejb1 @ 16.11.2012, 18:16)
pak si shum ja nise me hanger ...apo tdoket qe e tepron ....te thash edhe pares mer lexo kush me kan se ske njohuri ,,,,ai qe i din krejt ai sdin asgja...ti je nket grup...edhe mos mja nis me ofendime se sta qet...tlutna

pse sma qet , kush hamamin je ti o hubejb l***i , ti ja nise para , se e ke ne natyre ,
mer lexo pak histori shqiptare edhe jo propaganda serbe edhe eja diskuto ne forum shqiptaresh ,hajt se ika ngjum se foli murit foli nje trushperlami njesoj , tung
PM
Top
Zedka
Postuar nė: 17.11.2012, 00:21
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (Pinnes @ 17.11.2012, 01:19)
pse sma qet , kush hamamin je ti o hubejb l***i , ti ja nise para , se e ke ne natyre ,
mer lexo pak histori shqiptare edhe jo propaganda serbe edhe eja diskuto ne forum shqiptaresh ,hajt se ika ngjum se foli murit foli nje trushperlami njesoj , tung

Po pse nuk diskuton si njeri ama!! po mos i bej gjerat personale cdo here, me i qet duhet te jeshe kur diskuton perndryshe e humb kontrollen e kalon ne fjal banale kjo nuk te ben me te zgjuar perkundrazi....


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 17.11.2012, 00:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Pinnes @ 17.11.2012, 01:19)
pse sma qet , kush hamamin je ti o hubejb l***i , ti ja nise para , se e ke ne natyre ,
mer lexo pak histori shqiptare edhe jo propaganda serbe edhe eja diskuto ne forum shqiptaresh ,hajt se ika ngjum se foli murit foli nje trushperlami njesoj , tung

ik pines l***i flej gjumi e ben mir ritesh....ke nevoj ende te ritesh i ri je
dhe nje her ta them mos ja nis...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
GuriShipes
Postuar nė: 17.11.2012, 00:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 760
Antari Nr: 25617
Bashkangjitur: 16.11.2010Shqiptar Musliman por jo si disa shqiptar musliman qe deklarohen ma shum si turk se sa shqiptar atyre shqiptarve ju kisha then tradhtar!

esht e vertet se shqiptaret musliman kan qen dhe jane me unik bile edhe ndaj vllezerve shqiptar te fehve te ndryshme si atyre katolik apo ortodoks.

por apet jam kunder atyre qe flasin ne emer te fehs dhe ndryshojn shum gjera si percarje , kaqafitje ne tema te ndryshme qe na coijn deri tek sharjet , fjalet banale deriii tek pika ku vjen vlla , vlla shqiptar te poshtersohen mes vete!

tek shqiptaret behet fjal per bashkim - komb sepse jemi komb i perqar i sulmuar i raskapitur nga fqinjet tane qe na rethojn! ketu duhet te jemi bashk, perndryshe muslimanet shqiptar din te ruajn kombin njejt si ata katolik etj
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 17.11.2012, 00:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (GuriShipes @ 17.11.2012, 01:24)
Shqiptar Musliman por jo si disa shqiptar musliman qe deklarohen ma shum si turk se sa shqiptar atyre shqiptarve ju kisha then tradhtar!

esht e vertet se shqiptaret musliman kan qen dhe jane me unik bile edhe ndaj vllezerve shqiptar te fehve te ndryshme si atyre katolik apo ortodoks.

por apet jam kunder atyre qe flasin ne emer te fehs dhe ndryshojn shum gjera si percarje , kaqafitje ne tema te ndryshme qe na coijn deri tek sharjet , fjalet banale deriii tek pika ku vjen vlla , vlla shqiptar te poshtersohen mes vete!

tek shqiptaret behet fjal per bashkim - komb sepse jemi komb i perqar i sulmuar i raskapitur nga fqinjet tane qe na rethojn! ketu duhet te jemi bashk, perndryshe muslimanet shqiptar din te ruajn kombin njejt si ata katolik etj

pershedetje gurishqipes...tan kohen i thojm jem shqipetar ,prap se prap llomotit jo jeni turk jeni arab,haron nje gje jem na shqiptart musliman qe mbajm kete paqe dhe bashkim ne mes nesh jem po ne ata qe e kem mbrojtur ket popull ,jan pakic ata ...po shum ne ofendime....paramendo sikur te ishin ata ne kosov 97 % krishter a e din ti cka do banin me neve ...mish te grir ,asgje me pak,


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Zedka
Postuar nė: 17.11.2012, 00:37
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (hubejb1 @ 17.11.2012, 01:29)
pershedetje gurishqipes...tan kohen i thojm jem shqipetar ,prap se prap llomotit jo jeni turk jeni arab,haron nje gje jem na shqiptart musliman qe mbajm kete paqe dhe bashkim ne mes nesh jem po ne ata qe e kem mbrojtur ket popull ,jan pakic ata ...po shum ne ofendime....paramendo sikur te ishin ata ne kosov 97 % krishter a e din ti cka do banin me neve ...mish te grir ,asgje me pak,

Un se di pse i mbrojn aqe shum shum kur shumica e te krishterve ne KS nuk kan ik fare nga shtepit e tyre GJAT LUFTES SE FUNDIT ,madje kan ber dhe kryqin aty mos ti prishet shtepia smil4a8acf219332d.gif


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
GuriShipes
Postuar nė: 17.11.2012, 00:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 760
Antari Nr: 25617
Bashkangjitur: 16.11.2010 Citim (hubejb1 @ 17.11.2012, 01:29)
pershedetje gurishqipes...tan kohen i thojm jem shqipetar ,prap se prap llomotit jo jeni turk jeni arab,haron nje gje jem na shqiptart musliman qe mbajm kete paqe dhe bashkim ne mes nesh jem po ne ata qe e kem mbrojtur ket popull ,jan pakic ata ...po shum ne ofendime....paramendo sikur te ishin ata ne kosov 97 % krishter a e din ti cka do banin me neve ...mish te grir ,asgje me pak,

po ja i nderuar ashtu ka dasht i madhi zot - Allahu xh.sh qe te jemi musliman dhe ashtu do te mbetet , por mjafton ne si shqiptar te jemi zemer gjer per cdo kombas tonin!

nuk besoij se do ishte ashtu , sepse shqiptari si shqiptar hem musliman hem katolik nuk ndryshojn aq edhe shum ne menyren tone te kultures qe na kan len stergjysherit tone si veshjet kombetare gjuhen e shum sende te bukura qe ne e meritojm te krenohemi si shqiptar musliman apo katolik.

nese shikojm fell e fell ne ato menyra extreme per fehn etj etj mendoij un se populi jone ne nje afat te shkurt do mer anen e kundert dhe do ket percarje me te madhe! edhe pse jemi shumic shqiptar musliman!!!!
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 17.11.2012, 00:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (forumi28 @ 17.11.2012, 00:29)
Islami nuk njeh Komb.
Ti mundesh te vazhdosh t'i besh qefin vetit permes shkrimeve,por ky eshte fakt.
Ata qe sollen kete virus,ishin po ata qe nuk lejuan shkolla ne gjuhen shqipe,prandaj mos u mundo t'i shpallish si shpetimtar te kombit dhe gjuhes (shqipe),kur ideologjia dhe strategjia e tyre tregon te kunderten.

Kush nuk lejoi shkolla shqipe? Si u rujt gjuha 500 vjet po mos kishin pas shqipetaret shkollim? Mos i beso propagandave komuniste qe i beri shqipetaret armiq me gjith boten!

Leri ti keta ide se keta vdiqne bashk me xhaxhin. Per 500vjet perandoria Osmane vetem presion ekonomik te kishte bere e kishe zhduk me shqipen me greqishte me serbisht me krejt, por nuk eshte still i muslimaneve, persekutimi, ndjekja dhe asimilimi.

Islami shum mire njeh komb. Shum me mire se cdo fe tjeter ne bote.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top

Topic Options Faqe: (8) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio