Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ''Shqiptari i Italisė", thirrje bashkatdhetarėve, tė ngrėnė nga njė flamur nė ēdo shtėpi
igli_st
Postuar nė: 16.11.2012, 17:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Publikuar mė 14.11.2012 | 12:57

ITALI - Gazeta mė popullore e shqiptarėve tė Italisė, "Shqiptari i Italisė" u bėn thirrje shqiptarė qė jetojnė nė Itali, qė nė 28 Nėntor tė ngrėnė tė gjithė flamurin kuqezi nėpėr ballkonet e shtėpive tė tyre.

"Si mund tė interpretohet njė flamur shqiptar i ngritur nė njė ballkon pėrtej kufijve tė vendit? Simbol nacionalist apo thjesht kujtesė historike? 'Dashuri e pakufishme' - do tė pėrgjigjej njė i moshuar. 'Metaforė identiteti' - njė i ri", thuhet nė njė shkrim tė kėsaj gazete.

Pėr vite me radhė nė Parma dhe nė qytete tė tjera tė Italisė, flamuri kuq e zi ngrihet nė tė gjitha ato raste tė bukura nė tė cilat ndėrthuret krenaria kombėtare me dėshirėn pėr t’i treguar botės, qė ne kemi njė histori, njė tokė me djepe dhe me kėngė, njė identitet tė lashtė dhe dinjitoz. Do tė ngrihet edhe mė 28 Nėntor nė nder tė 100-Vjetorit tė Pavarėsisė nga tė gjithė anėtarėt e shoqatės Scanderbeg e mbėshtetėsit e nismės.

Mė tej nė shkrim kujtohet se shqiptarėt nė Itali janė gjysmė milionė. Do tė ishte bukur sikur kėtė vit njė gjė tė tillė ta bėnim tė gjithė shqiptarėt nga Sicilia nė Alpe, tė paktėn nė njė ditė, mė 28 Nėntor. Nė ēdo ballkon njė flamur, emocionet tė dėrgojnė tutje, nė atė flamur qė para 100 vjetėsh njė burrė i hijshėm me mjekėr tė bardhė i dha sfondin e lirisė, njė shteti qė po lindte. Ne mundohemi t’i japim sot sfondin brezave e tė mos harrojnė Shqipėrinė."

/Shqiptari i Italisė/Shekulli Online/Pėrgatiti: M.A./


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio