Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dėshton tenderi pėr zonėn e lirė ekonomike nė Teto
alb_te
Postuar nė: 23.11.2012, 01:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Dėshton tenderi pėr zonėn e lirė ekonomike nė Tetovė.......


Ka dėshtuar tenderi pėr zonėn e lirė ekonomike nė Tetovė. Sipas informatave tė televizionit Alsat, tenderi ėshtė anuluar, pas konstatimit tė komisionit se dy kompanitė e interesuara TBB nga Turqia dhe kompania norvegjeze SNS kishin mospėrputhje tė vogla nė dokumentacionin e dorėzuar. Menjėherė pas konstatimit tė lėshimeve u mor vendimi pėr shpalljen e njė tenderi tė ri qė do tė zgjasė 30 ditė kurse mė sė voni deri mė 10 Janar tė vitit 2013 do tė shpallet kompania fituese, e cila menjėherė do tė duhet tė fillojė punėn nė terren. Ndryshe, realizimi i kėtij tenderi ėshtė prioriteti kryesor ekonomik i ministrave tė BDI-sė nė Qeveri. Vlerėsohet se ruajtja e postit tė ministrit tė ekonomisė e Valon Sraēinit, nėn ingjerencat e tė cilit ėshtė zbatimi i tenderit, ėshtė lidhur pikėrisht me zbatimin e suksesshėm tė kėtij tenderi. Ndėrtimi i zonės ekonomike nė Tetovė nga kompania fituese, pėrveē pikave politike pėr BDI-nė, do tė thotė nėnkuptonte edhe zhvillimin e rajonit dhe rigjallėrimin ekonomik tė Pollogut. Prandaj, sipas informatave tė Qeverisė, nga partia e Ali Ahmetit po tentojnė qė tė zgjedhin fituesin i cili me siguri do ta vė nė funksion zonėn dhe me tė do tė menaxhojė nė interes tė popullatės lokale, pasi pėr dallim nga praktika me shumė zona tė tjera ekonomike nė vend, zona e Tetovės nuk do tė jetė nė pronėsi dhe menaxhim tė shtetit, por kjo do tė bėhet pėrmes formės sė partneritetit publiko-privat, ku kompania do tė kujdeset qė mundėsisht sa mė tepėr tė sjellė kompani qė do tė punojnė nė zonė. Dy kompanitė qė hynė nė fazėn pėrfundimtare tė vlerėsimit, janė firma me renome tė cilat nė vendet e tyre punojnė me zona ekonomike dhe parqe. Zonat e kompanive turke nė vit eksportojnė prej 6 deri mė 7 miliardė euro, derisa pėrparėsia e kompanisė norvegjeze ėshtė se pas saj qėndron qeveria nė Oslo e cila vetėm pėr mbėshtetjen e zonave tė tilla ka njė fond prej tre miliardė eurosh. Po ashtu, firma norvegjeze ka pėrparėsinė pasi vjen nga njė vend me zhvillim tė lartė ekonomik evropian dhe bashkėpunon me kompanitė qė janė nė njė nivel tė lartė teknologjik./Alsat-M
PM
Top
alb_te
Postuar nė: 23.11.2012, 01:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Dėshtim ministri i BDI-sė (BDI-t) Valon Saraēini dhe qeveria BDI (BDI)-VMRO DPMNE nuk e ka ndermend tė investoj nė zonėn e lirė ekonomike nė Tetovė!
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 23.11.2012, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Tash do ha[et tenderi i dyte menjiher dhe do shpallet kompania fituese ne janar dhe fillone mnjihere me punime.Kjo eshte pune e kryer,2013 do e gjen Tetoven me zone te lire ekonomike.
PM
Top
fantomi
Postuar nė: 23.11.2012, 11:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 163
Antari Nr: 3877
Bashkangjitur: 07.11.2006 Citim (trimi.80 @ 23.11.2012, 12:06)
Tash do ha[et tenderi i dyte menjiher dhe do shpallet kompania fituese ne janar dhe fillone mnjihere me punime.Kjo eshte pune e kryer,2013 do e gjen Tetoven me zone te lire ekonomike.

Te shpresojme se kjo qe thua eshte e vertete!

Ministri i ekonomise Valon S. ne njeren nga seancat parlamentare kur ishte i pyetur per zonen e lire ekonimike u pergjigj perafersisht si ti... bile tha se kjo pune eshte gati dhe se pritet vetem te behet nenshkrimi, dhe i ofroi deputetit qe i parashtroj ate pyetje i tha: ,,Eja me mua te kapemi dore per dore edhe do vertetohesh me syte e tu se tenderi do te nenshkruhet neser,,
Me siguri deputeti i opozites nuk deshiron te kapet per duar me meshkujt... e per ministrin nuk e di, por si do qofte nuk hy ne intimen e tije, ai mund te dashurohet edhe ne mashkull, qellimi im eshte qe te kene dobi qytetaret shqiptare dhe sa me pare te nenshkruhet marrveshja... ne qofte se une isha pyetur do te kisha votuar per kompanine Norvegjeze!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio