Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Festohet nė selinė e NATO-s 100-vjetori i Pavarėsi
trimi.80
Postuar nė: 23.11.2012, 11:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Bruksel, 22 nėntor - Me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, festimet u ndjenė dhe nė selinė e NATO-s nė Bruksel. Nė ceremoninė e organizuar pėr kėtė 100-vjetor njė pėrshėndetje tė veēantė u dha dhe nga Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.
Duke iu drejtuar ministrit tė Mbrojtjes, z. Arben Imami, i cili ishte i pranishėm nė kėtė ceremoni, Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen theksoi se anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO i tregoi botės se ideja e lirisė ėshtė e pathyeshme.
“Ėshtė njė kėnaqėsi e madhe pėr mua qė t'ju uroj ju dhe popullin shqiptar me rastin e 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. 3 vjet e gjysmė pėrpara anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO i tregoi botės se ideja e lirisė ėshtė e pathyeshme. Me anėtarėsimin nė NATO, Shqipėria ka forcuar sigurinė e saj tė brendshme dhe atė tė NATO-s dhe tė tėrėsisė sė Aleancės Atlantike.
Sė bashku me aleatėt e tjerė tė NATO-s, ju jeni angazhuar pėr mbrojtjen e sigurisė dhe vlerave tona tė pėrbashkėta. Ky ėshtė angazhimi mė solemn qė njź shtet sovran mund tė ndėrmarrė. Shqipėria e ka treguar se mund ta kryejė kėtė angazhim. Vendi juaj ėshtė njė aleat i denjė. Ju keni dhėnė njė kontribut tė rėndėsishėm politik dhe ushtarak pėr Aleancźn tonė. Ju keni luajtur njė rol tė rėndėsishėm pėr stabilitetin rajonal dhe angazhimi juaj nė Afganistan ka qenė provė e fortė e pėrkushtimit tuaj pėr tė mbrojtur sigurinė e Aleancės. Ne jemi tė gėzuar tė kemi njė Shqipėri tė lirė, tė sigurtė dhe tė angazhuar si anėtar i Aleancės. Ju uroj ju dhe popullit tė Shqipėrisė njė ditė tė lumtur dhe tė sigurtė tė pavarėsisė”, ka pėrfunduar pėrshėndetjen e tij z. Rasmussen.
Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami u shpreh se historia e Shqipėrisė ėshtė njė histori e luftės dhe pėrpjekjeve tė mėdha pėr tė mbijetuar dhe ruajtur identitetin kombėtar.
“Jam shumė i gėzuar qė ndodhem sot kėtu pėr tė festuar bashkėrisht me ju pėrvjetorin e themelimit e shtetit tė pavarur shqiptar nė selinė qendrore tė NATO-s. 100 vjet mė parė themeluesit e shtetit shqiptar deklaruan pavarėsinė dhe hodhėn bazat e para tė shtetit modern. Perspektiva e atij shteti ishte qartėsisht e orientuar drejt familjes natyrale tė cilės i pėrkiste, familjes sė madhe europiane. Historia e Shqipėrisė ėshtė njė histori e luftės dhe pėrpjekjeve tė mėdha pėr tė mbijetuar dhe ruajtur identitetin kombėtar. Si pasojė e kėsaj historie, Shqipėria mbeti pėr njė kohė tė gjatė nė skajet e zhvillimeve moderne nė Europė. Por shqiptarėt pėr asnjė moment nuk hoqėn dorė nga perspektiva e tyre evropiane”, ka thėnė Imami.
PM
Top
ylly007
Postuar nė: 23.11.2012, 17:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1436
Antari Nr: 4814
Bashkangjitur: 21.12.2006ndoshta edhe atje e ka organizuar ,,patrioti,, juaj Musa XHaferi ?
hahahahahahahahha
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio