Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obama uron shqiptarėt pėr 100 vjetorin e pavarėsis
alb_te
Postuar nė: 24.11.2012, 09:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Barack Obama ka uruar presidentin Nishani dhe pėrmes tij gjithė popullin shqiptar pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė.

Nė njė mesazh urimi, Obama rikonfirmon edhe njė herė mbėshtetjen e SHBA-sė pėr Shqipėrinė, thellimin e bashkėpunimit mes shteteve dhe inkurajon pėr rrugėn e integrimit. Nė mesazhin e plotė tė presidentit amerikan shkruhet mė poshtė:

“I dashur zoti President,

Shtetet e Bashkuara i bashkohen popullit tė Shqipėrisė nė kremtimin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė mė 28 nėntor. Nė kėtė ngjarje tė rėndėsishme, ne i rikonfirmojmė Shqipėrisė miqėsinė dhe pėrkushtimin tonė tė fuqishėm dhe presim me kėnaqėsi qė ta thellojmė edhe mė tej marrėdhėnien tonė nė vitet e ardhshme.

Aleanca jonė me Shqipėrinė ėshtė e fortė dhe e qėndrueshme. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mbeten tė pėrkushtuara pėr tė ndihmuar Shqipėrinė nė konsolidimin e institucioneve demokratike dhe nė ndėrmarrjen e reformave tė nevojshme pėr tė arritur integrimin e saj tė plotė nė bashkėsinė euro-atlantike. Vlerėsojmė thellėsisht mbėshtetjen e vazhdueshme tė Shqipėrisė ndaj misionit tė NATO-s nė Afganistan ku ushtarakėt shqiptarė shėrbejnė me trimėri krah pėr krah me aleatėt dhe partnerėt e ISAF-it. Ne jemi mirėnjohės gjithashtu pėr mbėshtetjen qė i jep Shqipėria qėndrueshmėrisė nė Ballkanin Perėndimor duke ditur qė pėrparimi i vazhdueshėm rajonal ėshtė kyē nė pėrmbushjen e qėllimit tonė tė pėrbashkėt pėr njė Evropė tė lirė, nė paqe dhe tė bashkuar.

Dy vendet tona ndajnė njė lidhje tė ngushtė qė nisi me mbėrritjen e emigrantėve tė parė shqiptarė nė Shtetet e Bashkuara. Kjo lidhje u fuqizua edhe mė tepėr me ndėrhyrjen vendimtare tė Presidentit Willson nė Konferencėn e Paqes nė Paris mė 1919 dhe ka vazhduar tė lulėzojė pėrgjatė dy dekadave tė fundit pas vendosjes sė demokracisė nė Republikėn e Shqipėrisė. Fjalimi historik i Sekretares sė Shtetit Clinton nė Parlamentin shqiptar shėnoi njė tjetėr gur tė rėndėsishėm kilometrik nė marrėdhėnien tonė.

Nė kėtė ditė festimi, populli amerikan bashkohet me ju, duke ju uruar mė tė mirėn nė pėrpjekjet tuaj tė ardhshme pėr ndėrtimin e njė Shqipėrie demokratike dhe tė begatė!”, thuhet nė mesazhin e urimit tė Obamės. (INA)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio