Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT pėruroi objektin e ri univerzitar mė modern
trimi.80
Postuar nė: 27.11.2012, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012http://www.yllpress.com/61272/usht-ja-peru...e-maqedoni.html

Zėvendėskryeministrja pėr ēėshtje evropiane Teuta Arifi, sė bashkun me u.d. rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Vullnet Ameri sot solemnisht e lėshuan nė pėrdorim ndėrtesėn e re tė USH-sė.

Ndėrtesa ėshtė me sipėrfaqe prej 19.330 metra katrorė dhe nė tė do tė jenė tė sistemuara Rektorati me administratėn, si dhe Fakulteti Juridik, Ekonomik, Filozofik dhe Fakulteti Filologjik. Ndėrtimi dhe pajisimi i tėrė godinės kushton 11,5 milionė euro.

"Kjo ditė ėshtė e rėndėsishme si pėr diturinė ashtu edhe pėr qytetin dhe shtetin. Nė kėnaqėsinė time tė madhe unė kam qenė pjesė e partisė politike qė e ka dhėnė votėn e saj pėr legalizimin e USHT-sė. Nė pajtim me Marrėveshjen e Ohrit dhe konceptin e saj pėr qasje tė barabartė nė arsimin sipėror USHT-ja i hapi portat e diturisė pėr gjeneratat qė vijnė edhe nė dy dekadat e ekzistimit tė saj e vazhdoi rritjen e saj intelektuale. Nga ky rajon ka dy nobelistė, Ferid Murati dhe Gonxhe Bojaxhiu dhe shpresoj se kushtet e pėrmirėsuara do tė mundėsojnė tė paraqitet edhe njė i tretė", deklaroi zėvendėskryeministrja Arifi.
Sipas Arifit, objekti i ri modern i USHT-sė do tė kontribuojė nė veprimin tonė akademik dhe shkencor dhe nė vazhdimin e kontributit tė zhvillimit tė suksesshėm tė shtetit demokratik. "Njėkohėsisht me tė do tė lehtėsohet arsimimi i profesionistėve nga sfera tė ndryshme, si kontributi jonė nė tregun global tė punės sepse tek ne zbatohet Procesi i Bolonjės", theksoi ajo.

"Me kėtė plotėsohet edhe njė pjesė e vizionit tonė shndėrrimi i USHT-sė nė qendrėn rajonale studentore me nivel tė lartė ndėrkombėtar dhe mėsim nė gjuhėn shqipe, maqedonase dhe angleze, si dhe vazhdimi i bashkėpunimit tonė me universitetet me renome nė vend, rajon dhe mė gjerė", theksoi u.d. rektori Ameti.

Zėvendėsministri Neziri tha se Ministria e Arsimit dhe Shkencės edhe nė kushte tė mjeteve tė kufizuara ka arritur tė ndajė rreth 10 milionė euro pėr nevojat e ndėrtesės sė re tė USHT-sė, sipas tė gjitha standardeve evropiane arsimore si bazė pėr zhvillim arsimor dhe shkencor nė Maqedoni.

Ai paralajmėroi se do tė vazhdojė mbrojtja institucionale ndaj kėtij institucioni tė lartė arsimor.
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 27.11.2012, 16:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012e perfundoi me sukses BDI misionin e vet per UT-ne,ne 2004 e legalizoi e sot ja peruroi objektin me modern,ashtu pra ishalla vazhdojme keshtu me proekte tjera.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga trimi.80 nė 27.11.2012, 16:37
PM
Top
Pinnes
Postuar nė: 27.11.2012, 16:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 371
Antari Nr: 27526
Bashkangjitur: 26.09.2012e legalizoi tjeter kush , edhe e perdhosi Bdi-ja , e bone vend debilash , ku prodhoen debilat , ndegjova se edhe Ali Ahmeti kishte doktoru ne Usht , duhet tshkone Ali Ahmeti ne Zvicer edhe ta padise at psikologun ,qe e ka nxer shizofren edhe jo tamam ,atje shizofren ktu lider populli edhe doktor shkence.
PM
Top
babarekes
Postuar nė: 27.11.2012, 17:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009E Gezofshmi.
Suksesee.
smil3dbd4e4c2e742.gif

Lutje per Partit tona PDSH-BDI Moss i futni hundet ne USHT se Populli e Han.


LENJA TE LIRR.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga babarekes nė 27.11.2012, 17:21


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
ylly007
Postuar nė: 27.11.2012, 18:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1436
Antari Nr: 4814
Bashkangjitur: 21.12.2006 Citim (trimi.80 @ 27.11.2012, 17:33)
e perfundoi me sukses BDI misionin e vet per UT-ne

pse nuk e tregon se kush e nisi ?
ne 2006-en eshte vu themeli i tij !
ku ishit ateher ju DUISTA ?
ishit ne OPOZITE me LSDM-ne e BRANKOS i cili publikisht u tha ne ALSAT-M se ai e ka legalizu USHT-ne ne 2004
PM
Top
albrevival
Postuar nė: 27.11.2012, 19:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 112
Antari Nr: 26225
Bashkangjitur: 07.03.2011Nuk e ben objekti te suksesshem nje universitet. Sidoqofte, urime per objektin e ri te gjithe shqiptareve, nuk eshte as i BDI-se e as i PDSH-se edhe pse disa militant partiak ketu mundohen ta personalizojne kete te arritur. Nese PDSH e ngriti objektin, BDI e perfundoi, mirepo e gjithe kjo eshte bere me parate e taksapaguesve shqiptare, bile kjo nuk eshte aspak ne krahasim me kontributin tone si popull. Pas objektit te ri, duhet te depolitizohet universiteti pasi BDI e ka politizuar skajshmerisht, me rektor si Vullnet Ameti dhe disa profesore dhe asisten tjere militant partiak nuk behet universitet. Nese vazhdohet me keto kuadro, edhe me godine te re Universiteti do te rradhitet si heren tjeter diku ka fundi. SHpresoj ne reforma te mirefillta perndryshe ska vlere objekti.
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 27.11.2012, 23:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012 Citim (ylly007 @ 27.11.2012, 12:05)
pse nuk e tregon se kush e nisi ?
ne 2006-en eshte vu themeli i tij !
ku ishit ateher ju DUISTA ?
ishit ne OPOZITE me LSDM-ne e BRANKOS i cili publikisht u tha ne ALSAT-M se ai e ka legalizu USHT-ne ne 2004

o rreanacaka,se ju vec me rrena mbijetoni.Objektit gurthemelin ja hudhi Nexhbedin Beadini kur ishte rektor dmth nji vjet pas legalizimit,dhe e ngrejti kater kat,kurr hyrii Sadiu Rektor e ngrejti vetem nji kat me tulla,kurse doli tha u leshuan 4 milion euro e vetem nje kat e ngrejti e sberi asgje,ate kohe i hengri leket Sulejman Rushiti me PDSH-ne tuaj,
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 27.11.2012, 23:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Valla mkeni habit me rrenat tuaja,pyetni kend te doni se kush i ka vu gurtemelin ketij objekti,phaaaaa,cfar rrenaveca jeni ju te PDSH-se,rreni ashiqare.Nexhbedin Beadini ne kohen e BDI-se i vu gurthemelin ketij objketi,e kur hyni Sdiu juaj sberi asgje,kurse tash BDI e perfundoi,keto jane fakte te pamohushme,dhe sdi cka doni edhe ketu te manipuloni,turp skeni aspak.
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 28.11.2012, 00:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012 Citim (ylly007 @ 27.11.2012, 12:05)
pse nuk e tregon se kush e nisi ?
ne 2006-en eshte vu themeli i tij !
ku ishit ateher ju DUISTA ?
ishit ne OPOZITE me LSDM-ne e BRANKOS i cili publikisht u tha ne ALSAT-M se ai e ka legalizu USHT-ne ne 2004

Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės ėshtė inauguruar objekti i ri grandioz qė filloi tė ndėrtohet nė vitin 2005.

Ndėrtesa ėshtė me sipėrfaqe prej 19.330 metra katrorė dhe nė tė do tė jenė tė sistemuara Rektorati me administratėn, si dhe Fakulteti Juridik, Ekonomik, Filozofik dhe Fakulteti Filologjik. Ndėrtimi dhe pajisimi i tėrė godinės kushton 11,5 milionė euro.

"Kjo ditė ėshtė e rėndėsishme si pėr diturinė ashtu edhe pėr qytetin dhe shtetin. Nė kėnaqėsinė time tė madhe unė kam qenė pjesė e partisė politike qė e ka dhėnė votėn e saj pėr legalizimin e USHT-sė. Nė pajtim me Marrėveshjen e Ohrit dhe konceptin e saj pėr qasje tė barabartė nė arsimin sipėror USHT-ja i hapi portat e diturisė pėr gjeneratat qė vijnė edhe nė dy dekadat e ekzistimit tė saj e vazhdoi rritjen e saj intelektuale. Nga ky rajon ka dy nobelistė, Ferid Murati dhe Gonxhe Bojaxhiu dhe shpresoj se kushtet e pėrmirėsuara do tė mundėsojnė tė paraqitet edhe njė i tretė", deklaroi zėvendėskryeministrja Arifi.

Sipas Arifit, objekti i ri modern i USHT-sė do tė kontribuojė nė veprimin tonė akademik dhe shkencor dhe nė vazhdimin e kontributit tė zhvillimit tė suksesshėm tė shtetit demokratik. "Njėkohėsisht me tė do tė lehtėsohet arsimimi i profesionistėve nga sfera tė ndryshme, si kontributi jonė nė tregun global tė punės sepse tek ne zbatohet Procesi i Bolonjės", theksoi ajo.

"Me kėtė plotėsohet edhe njė pjesė e vizionit tonė shndėrrimi i USHT-sė nė qendrėn rajonale studentore me nivel tė lartė ndėrkombėtar dhe mėsim nė gjuhėn shqipe, maqedonase dhe angleze, si dhe vazhdimi i bashkėpunimit tonė me universitetet me renome nė vend, rajon dhe mė gjerė", theksoi u.d. rektori Ameti.

Zėvendėsministri Neziri tha se Ministria e Arsimit dhe Shkencės edhe nė kushte tė mjeteve tė kufizuara ka arritur tė ndajė rreth 10 milionė euro pėr nevojat e ndėrtesės sė re tė USHT-sė, sipas tė gjitha standardeve evropiane arsimore si bazė pėr zhvillim arsimor dhe shkencor nė Maqedoni.

Ai paralajmėroi se do tė vazhdojė mbrojtja institucionale ndaj kėtij institucioni tė lartė arsimor.
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 28.11.2012, 00:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Lexoje o rrenavec kur ka fillu twe ndertohet :

http://portalb.mk/CategoryContent/RenderSi...-i-ri-i-USHT-se
PM
Top
Alex
Postuar nė: 28.11.2012, 11:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1003
Antari Nr: 16058
Bashkangjitur: 18.06.2008Dy subjektet qe se ishin nuk na knaqen.

Gjithcka bejne bashke, por per te keqen hudhin fajin te tjetri, per te miren mundohen ti dalen zote.


Tashi kush e filloi Shkupin 2014?
Kush e filloi kete objekt te UT-se?
PM
Top
Altruist
Postuar nė: 28.11.2012, 12:07
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 28
Antari Nr: 27022
Bashkangjitur: 23.11.2011 Citim (trimi.80 @ 27.11.2012, 17:36)
Valla mkeni habit me rrenat tuaja,pyetni kend te doni se kush i ka vu gurtemelin ketij objekti,phaaaaa,cfar rrenaveca jeni ju te PDSH-se,rreni ashiqare.Nexhbedin Beadini ne kohen e BDI-se i vu gurthemelin ketij objketi,e kur hyni Sdiu juaj sberi asgje,kurse tash BDI e perfundoi,keto jane fakte te pamohushme,dhe sdi cka doni edhe ketu te manipuloni,turp skeni aspak.

Pak rendesi ka kush vuri gurethemelin e kush perfundoi objektin. Ajo qe eshte shume e rendesishme dhe per te ardhur keq eshte qe se partia ngjyrat e te ciles ti mbron ka politizuar skajshmerisht kete institucion te larte arsimor, ka degraduar arsimin shqip, kete e deshmoi dhe evaulimi i fundit i universiteteve ne rang boteror per nga cilesia USHT u rangua ne fund te listes se Universiteteve, gjendja ne te cilen gjendet USHT per momentin eshte nje gjendje e mjerueshme qe ugjentisht kerkon zgjidhje, nevojitet depolitizimi qe njehere e pergjithmone ky institucion te shpetoj nga kthetrat e politikes dhe politikaneve dhe njehere e pergjithmone per kete institucion te vendosin kokat e shkences ata qe vertete e meritojne te jene pjese e stavit akademik te ketij universiteti e jo te politikes. Vetem atehere nga ky institucion do te dalin kuadro te shendosha, dhe cilesia nuk do te mungoj, mjaft me me sasi kuadrosh tanime eshte koha e cilesise dhe kualitetit arsimor, ndersa ju ziheni dhe ofendoni ne adrese te njeri tjetrit per ate se kush vuri gurethemelin dhe kush e perfundoi objektin eshte per te ardhur turp. Gurethemelin e ketij e objektin e vune shqiptaret me parate e shqiptareve u ndertua, ne themelet e ketij institucioni te larte arsimor ka gjak shqiptari dhe e zyrtarizuan shqiptaret me gjitha sakrificat.
PM
Top
trimi.80
Postuar nė: 28.11.2012, 12:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012 Citim (Altruist @ 28.11.2012, 06:07)
Pak rendesi ka kush vuri gurethemelin e kush perfundoi objektin. Ajo qe eshte shume e rendesishme dhe per te ardhur keq eshte qe se partia ngjyrat e te ciles ti mbron ka politizuar skajshmerisht kete institucion te larte arsimor, ka degraduar arsimin shqip, kete e deshmoi dhe evaulimi i fundit i universiteteve ne rang boteror per nga cilesia USHT u rangua ne fund te listes se Universiteteve, gjendja ne te cilen gjendet USHT per momentin eshte nje gjendje e mjerueshme qe ugjentisht kerkon zgjidhje, nevojitet depolitizimi qe njehere e pergjithmone ky institucion te shpetoj nga kthetrat e politikes dhe politikaneve dhe njehere e pergjithmone per kete institucion te vendosin kokat e shkences ata qe vertete e meritojne te jene pjese e stavit akademik te ketij universiteti e jo te politikes. Vetem atehere nga ky institucion do te dalin kuadro te shendosha, dhe cilesia nuk do te mungoj, mjaft me me sasi kuadrosh tanime eshte koha e cilesise dhe kualitetit arsimor, ndersa ju ziheni dhe ofendoni ne adrese te njeri tjetrit per ate se kush vuri gurethemelin dhe kush e perfundoi objektin eshte per te ardhur turp. Gurethemelin e ketij e objektin e vune shqiptaret me parate e shqiptareve u ndertua, ne themelet e ketij institucioni te larte arsimor ka gjak shqiptari dhe e zyrtarizuan shqiptaret me gjitha sakrificat.

Jo,gabim e ke.Une reagova per hir te se vertetes,se ata pararendesit tentuan te plasojne nje rrene te madhe,se vet kam qene prezent kur ju hudhen gurthemelet ketij tempulli te dijes shqiptare ne 2005(ne kohen e BDI-se),dhe doja t'ua bej me dije mos merren me rrena por te merren me realitetin,e dij se ka shume pune per tu bere per konsolidimin e UT-se por problemi kryesor ka qene godina qe i mungonte,hapsirat e pakta e tash Ishalla ky objekt i ri eshte ugurbardhe per konsolidimin e plote dhe UT te merr pamjen e nje Universiteti qe e duam te gjithe.Urime festa!
PM
Top
ylly007
Postuar nė: 28.11.2012, 14:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1436
Antari Nr: 4814
Bashkangjitur: 21.12.2006 Citim (trimi.80 @ 28.11.2012, 00:36)
Nexhbedin Beadini ne kohen e BDI-se i vu gurthemelin ketij objketi,

e ke fjalen per nexhbedin beadinin qe rrendonte me miliona i KORUPTUAR ?
ai qe vodhi miliona dhe shiti shum diploma ?
PM
Top
Altruist
Postuar nė: 28.11.2012, 20:35
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 28
Antari Nr: 27022
Bashkangjitur: 23.11.2011 Citim (trimi.80 @ 28.11.2012, 06:18)
Jo,gabim e ke.Une reagova per hir te se vertetes,se ata pararendesit tentuan te plasojne nje rrene te madhe,se vet kam qene prezent kur ju hudhen gurthemelet ketij tempulli te dijes shqiptare ne 2005(ne kohen e BDI-se),dhe doja t'ua bej me dije mos merren me rrena por te merren me realitetin,e dij se ka shume pune per tu bere per konsolidimin e UT-se por problemi kryesor ka qene godina qe i mungonte,hapsirat e pakta e tash Ishalla ky objekt i ri eshte ugurbardhe per konsolidimin e plote dhe UT te merr pamjen e nje Universiteti qe e duam te gjithe.Urime festa!

Mund te me thuash se nuk pajtohesh me mua por per te me bindur se e kam gabim apo jo duhet te me ofrosh kunder argumente ne lidhje me ate qe trajtova une pak me larte. Nuk pajtohem me ju ne ate se objekti qe i ka munguar USHT-se dhe hapsirat e pakta kane qene problemi kryesor. USHT ne te kaluaren procesin edukativo arsimor e ka zhvilluar edhe ne kushte me te veshtira sa ju perket objekteve dhe hapsirave te studimit por gjeneratat e para te dytat te tretat kane qene gjenerata shume me te shendosha me cilesore, kane qene kuadro kualitative ne plotekuptimin e fjales, per dallim nga gjeneratat qe dalin nga USHT kater deri ne gjashte vitet e fundit edhe pse ne disa fakultete tek, tuk kane dale studente te mire por ato kane qene te pakte ne numer. I gjithe ky degradim i arsimit te larte shqip zevendesimi i vlerave me antivlera ,qe nenkupton rrenimin e sistemit te vlerave te mirefillta shkencore arsimore kultutore arsimit dhe sistemit te vlerave i erdhi nga politikat destruktive qe prodhojne politikanet tone ne vend. I nderuar trimi80 aq sa ka nevoje nje universitet per kushtet objektive, sallat dhe mjetet mesimore sa me bashkekohore po aq ka nevoje per kushtet subjektive, per staf akademik te pergaditur profesionalisht te perkushtuar te pa politizuar, staf akademik qe do te punojne punen e tyre me nder me vullnet dhe perkushtim, staf akademik qe te gjitha energjite e tyre do ti perqendrojne ne shkence ne kerkime shkencore dhe tek kuadrot e reja qe ata po parapergadisin per nje te ardhme me te mire. trimi80 pa dashur qe te me keqkuptosh eshte mendimi im se per te korur sukses per te ndertuar nje sistem vlerash te mirefillta per te prodhuar kuadro te mirefillta te shendosha shkencore dhe arsimore kushtet objektive dhe subjektive ne nje institucion te larte sic eshte universiteti duhet te shkojne paralelisht, nese USHT-ja tani i ka kushtet objektive fale punes se shqiptareve pamvaresisht bindjes se tyre politik jane te kuq apo te kaltert mendoj se tani duhet te ju kushtohet rendesi kushteve subjektive stafit akademik sa me cilesor sa me te pergaditur sepse per momentin USHT-se i mungon nje staf akademik i mirefillt pa dashur te ofendoj stafin akademik aktual ne USHT por mendoj nevojiten edhe shume te tjere edhe me cilesore sepse eshte koha kur kemi nevoje per kualitet e jo me per kuantitet, por edhe une si ti jam optimist dhe shpresoj ne ate qe me kalimin e kohes USHT-ja edhe ne kete aspekt do te konsolidohet dhe se edhe kjo nje dite do te arrihet duke bashkepunuar me njeri tjetrin, e jo duke urryer, dhe duke leshuar ofendime ne adrese te njeri tjetrit.. Gezuar Festen E 100 Vjetorit te pavaresimit te shtetit shqiptar.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio