Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ēair, vijnė pasardhėsit e familjeve historike
trimi.80
Postuar nė: 04.12.2012, 10:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Shkup, 3 dhjetor- Nesėr nė Librari tė Ēarshisė do tė promovohet vepra Lėvizja Kombėtare Shqiptare nė Shkup 1908-1912 (dokumente) nga historianėt Skėnder Asani dhe Ardian Limani.

Ky aktivitet organizohet nga Shoqata e Historianėve Shqiptarė nė Maqedoni dhe Libraria e Ēarshisė nėn pėrkujdesin e Kryetarit tė Komunės Ēair, Izet Mexhiti me rastin e 132 vjetorin e ēlirimit tė Shkupit nga Forcat e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit si dhe 100 vjetorin e formimit tė Qeverisė sė parė tė Shtetit Shqiptar.

Ngjarjet e kėsaj dite tė rėndėsishmė do tė vazhdojnė me aktivitetin e radhės nėn emertimin “Pritja“ tė cilin e organizon komuna e Ēairit nė krye me kryetarin e saj Mexhiti.

Madje nesėr nė Muzeun e Lirisė nė Shkup nė mėnyrė solemne priten pasardhėsit e familjeve historike si Nijazi Idrizi (deputet nė Parlamentin aktual tė Kosovės) nipi i Idriz Seferit; Gazmend Boletini nipi i Isa Boletinit; Bek Zeka nipi i Haxhi Zekės; Berat Deralla nipi i Mehmet Pashė Deralles( Ministrit tė parė nė Qeverinė e Ismail Qemalit); Mehmet Prishtina nipi i Hasan Prishtinės, tė cilėt do tė sjellin artefakte historike si dhe flamurin e Isa Boletinit nga Kulla e Boletinve, flamur i cili do t’i dhurohet Muzeut tė Lirisė nė Shkup.

Nė shenjė mikpritjeje i pari i Ēairit Mexhiti ka organizuar dhe njė drekė solemne nė dhomat tradicionale shqiptare tė muzeut me pinjollėt e familjeve historike tė kombit.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio