Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ALLA FRANKA KREJT SHIPTARCE
INDEXI
Postuar nė: 25.11.2006, 15:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006ALLA FRANKA KREJT SHIPTARCE


Shqiptaret per cdo vjet organizojnė manifestime te ndryshme dhe per ato manifestime harxhojnė shuma te medha parash.Sikur parate e Nota Festit te harxhoheshin ne blerjen e librave ne panairin e librit , apo sikur ato para do te investoheshin ne ndėrtimin e leximores se Univerzitetit Shteteror te Tetoves do te ishte shume me mire.
Shqiptaret deshirojne qe te jene ne trend me kohen dhe per kete arsye ne kohen e veres janė te zhveshur por edhe ne kohen e vjeshtės e te dimrit.Po ēuditem si eshte e mundur qe te mos sėmuren nga te ftohtit?Kendej paralajmėrohet vendi nga nje krize gruri , nga kriza energjetike , nga rritja e cmimeve te impulseve te telefonise etj , ndėrsa ne prap me tallava dhe vetėm tallave.Cfare studentash janė ato qe gjate tere kohės kane mendjen ne muzik dhe ne diskotekėn Gollden Gejt ne Tetove?Athua aty gjenden te gjitha formulat e pazgjidhura ne fakultet , apo ndoshta atje notohen me mire per bukurine dhe zhveshjen e tyre?!Si duket kane gjetur nje oaze shpėtuese me te mire se Fakultetin dhe edhe ia kane arritur qėllimeve te tyre.Unioni i Studentave organizon brucoshiaden e studentave me nje mori kengetaresh dhe prap edhe brenda fakultetit kenge dhe vetėm kenge.E ne kohen e provimeve ky profesor nuk ban se ma ka hanger hakun e ky tjetri me tha nje fjale qe nuk bahet dhe kėshtu u detyrova ta le fakultetin , jo pse une nuk di , une di por profesoret dhe krejt bota i kane fajet pervec meje.Fatkeqesisht ky eshte realiteti i studentit shqiptar ne Tetove , por jo vetėm ketu ky realiteti fshehet ne te gjitha trojet shqiptare vetemse une ne Tetove jam prezent per ta pare kete realitet per se afėrmi.
Dhe ja ora e mėsimit , profesori i drejtohet studentave:”Ky eshte libri nga i cili do te mesoni , nuk ju obligoj me ble kete libėr dhe nuk ja kėrkoj ne provim , por fotokopjimi i librave eshte i ndaluar me ligj...”Si duket edhe profesoret e kane pa se ku studentat harxhojnė parate e tyre dhe prandaj kane gjetur nje shance bile per te shitur edhe disa kopje plus te librave te tyre.Ne fund te semestrit leximoret te mbushura me student nuk ka vend bile ku me u ulur , ndėrsa gjate tere vitit janė te zbrazura dhe ke vend bile edhe per te luajtur futboll.
Ekziston Union i studentave ndėrsa nuk ekziston reviste shkencore , nuk ekziston organizim te debateve te diturise , nuk ekziston metodologji e re e hartimit te planeve biznisore e as qe mendohet ne ndihmimin e studentave qe kane nevoje per ndihme financiare edhe pse buxheti i Maqedonise ndan nje pjese te hollash per kesi qėllime, por ku shkojnė ato pare nuk besoj se ndonjė student jashta unionit mund ta dije.
E ne Univerzitetin e Shkupit ekzistojnė 6 revista te 6 fakulteteve , fond i vecant per ndihme studentash , ode konsultative per probleme studentore , organizime debatesh ndėrmjet studentave te fakulteteve te ndryshme , organizime debatesh student-profesor , organizime udhėtimesh neper qendra te ndryshme shkencore , organizime projektesh shkencore ku si asistence te veten mund te japin edhe studentet etj.Ne shqiptaret kemi mbetur vetėm ne muzik , bile edhe kur te shtyhemi me ta i konkurojme ne gjuhen e tyre , por ne muzik normal se ne dituri as qe kemi ate nder te dalim para tyre .
Athua te ketille kane qene shqiptaret e pare?Kur ne kohen e Perandorise Osmane ne vitin 1725 ne Shkoder ekzistonte oda tregetare shqiptare , tash ne themi ta leme historinė menjeane , normal po e leme historinė eja te flasim per te tashmen.Tregom te lutem ne cilin segment te tjeret ty ta kane lakmi?Protagonisti uli koken poshte dhe me tha me plot bindje kije te drejte...
Nese nuk punojmė te gjithe bashke qe nga kjo anarki te krijojmė nje rend dhe nje mirėqenie gjithepopullore asgjė nuk kemi arritėn.Po si mund te krijojmė rend dhe mirėqenie kur dėshmorit te USHT , Abduselam Eminit i ndertojme bust ne vlere prej 13000 euro ndėrsa djali i tij nuk ka para per shkollim?Pse o ju te menēur nuk merrni ato para dhe t`i investoni ne shkollimin e femijeve te Abduselam Eminit a nuk do te ishte nder me i madh per Shqiptarine sesa nje bust i pavlefshėm i cili nga sorrat e ndryshme ndoshta edhe do te behet e papastėr.Ne kesi vlera kombėtare me thirrni ju a?
Kam filluar te flas me veten kohėve te fundit nga keto njerėz dhe ide mjaft te mbrapshta ne historinė e njerezimit.Mua me thone ta le Islamin dhe te kapem per vlera kombėtare , te behem me atdhedashės etj etj etj , po mire ja po e le Islamin , po ku po me thirrni ju , ku po me coni?Islami mua me mėsoi qe ta dua atdheun tim , kombin tim , t`i nderoj deshmoret e kombit tim me duat e mia ne cdo namaz , t`i ndihmoj femijeve te deshmoreve gjate Ramazanit , Bajrameve , Diteve te Premte dhe gjate gjithe jetes.Me mėsoi ta dua dhe vlerėsoj diturine , ta urrej injorancėn , te kapem per logjiken dhe te largohen nga jologjika.E ne keto dite “alla franka krejt shiptarce” ende sulmohen muslimanet me pretekst se rreziku eshte te ta se janė ne rruge te drejte e jo per tjetėr.Keto gjithe jeten kane jetuar ne ate rruge edhe ku janė prandaj edhe ēuditen nga rruga plot hir....
Dhe ne fund ejani vellezer dhe motra shqiptare qe t`ju mėsoj se si duhet Shqiptaria.. .

Hamdi Nuhiju
Kumanove
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio