Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) 1 2 [3]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hinduizmi, .
Foks_Ecc
Postuar nė: 16.12.2012, 11:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Ja Gandi i Indise cfar thote:

Mahatma Gandi
"Nė ditėt e ngadhnjimit tė tij, Islami ishte mjaft tolerant, gjė qė
shkaktoi admirim tek tė gjithė popujt. Kur nė Pėrėndim sundonte
errėsira, nė horizontin e lindjes, lindi njė yll shkėlqyes, i cili
shndriti dhe ngushėlloi botėn, e cila rėnkonte nga mjerimi. Hindusėt
duhet t'a studjojnė Islamin me respekt, dhe atėherė kanė pėr ta
dashur, ashtu si e dua unė----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 16.12.2012, 12:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Foks_Ecc @ 16.12.2012, 05:16)
Ja Gandi i Indise cfar thote:

Mahatma Gandi
"Nė ditėt e ngadhnjimit tė tij, Islami ishte mjaft tolerant, gjė qė
shkaktoi admirim tek tė gjithė popujt. Kur nė Pėrėndim sundonte
errėsira, nė horizontin e lindjes, lindi njė yll shkėlqyes, i cili
shndriti dhe ngushėlloi botėn, e cila rėnkonte nga mjerimi. Hindusėt
duhet t'a studjojnė Islamin me respekt, dhe atėherė kanė pėr ta
dashur, ashtu si e dua unė

po lere sa tolerant eshte islami.
Islami i vertet eshte ne Afganistan dhe nga ky kane dale:terroristat,xhihadistat,hamremxhinjte,muhaxhedinet,pedofilet etj(me pak fjale terri i njerezise).

smil4a8acea04e4b2.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 16.12.2012, 19:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 16.12.2012, 13:29)
po lere sa tolerant eshte islami.
Islami i vertet eshte ne Afganistan dhe nga ky kane dale:terroristat,xhihadistat,hamremxhinjte,muhaxhedinet,pedofilet etj(me pak fjale terri i njerezise).

smil4a8acea04e4b2.gif

ahahah sa patetik qe je mizor i vertet,mundohesh me ofendime te qetesosh shpirtin ten apo prapanicen......
paramendo pedofiliiiii----priftat per cdo dite ne lajme che 1800 vjet ,
terorism---vet fjala te tregon se nga kush vjen terorizmi,beso se nuk eshte arabisht ,nise ti sdin arabisht dhe je ka menon se krejt kto fjal jan arabe....krejt cata xhihadistat dhe muxhahedinat jan ne tok e vendlindje te vete ata mbrojne vendin dhe familjen dhe pasurine e vet qe ua kan uzurpuar te krishteret e tu paqesor qe kan zemra gjarperi po ashtu sic jezusi u tha.....
e ka diten ai se cfar race do te beheni ju te krishtert e ka dit fort mir per at edhe ua ka thene
1850 vjet jeni kan teri njerezise ,ne ter keni jetuar ,te palare,kush ka met me shiten mend ketu ....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 16.12.2012, 20:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (JamesWat @ 16.12.2012, 13:29)
po lere sa tolerant eshte islami.
Islami i vertet eshte ne Afganistan dhe nga ky kane dale:terroristat,xhihadistat,hamremxhinjte,muhaxhedinet,pedofilet etj(me pak fjale terri i njerezise).

smil4a8acea04e4b2.gif

hahah, shkencetari i shekullit 29, zbuluesi i ujtit te tharet nga ufo-t, e respektoj mendimin kot tendin, edhe pse kotologjise si jap shume rendesi, por nga shkaku se kam te bej me nje shkencetar te shekulli 29 sipas kalendarit maja, acekte dhe inkeve, respektoj mendimin tuaj. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4daabd491.gif
p.s.
Harova, Gandi ka qene terorist prandaj ka fol ashtu, Nobeli eshte institut mashtrues, teroristeve ju jep cmimin smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 16.12.2012, 20:27


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 16.12.2012, 20:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009 Citim

Epo e ke fajin ti qe nuk sheh statistikat.


KMSH: Mbi 70% e shqiptarėve janė myslimanė, nuk u numėrua as Selim Muēa

Madje, “gabimi” i regjistruesve tė popullsisė duket se ka qenė mė i rėndė me komunitetin mė tė madh fetar nė vend, atė Mysliman, kryesia e tė cilit, duke filluar qė nga kryetari i KMSH-sė, Selim Muēa, nuk janė pėrfshirė nė proces, jo se nuk kanė dashur tė jenė pjesė e tij, por se askush nuk u ka trokitur nė derė. 15.12.2012


Nė kulmin e debatit qė prodhuan rezultatet e Censusit 2011 pėr besimin fetar tė shqiptarėve, komunitetet rrėzojnė shifrat e INSTAT-it, duke sjellė fakte pėr persona qė nuk janė regjistruar.

Madje, “gabimi” i regjistruesve tė popullsisė duket se ka qenė mė i rėndė me komunitetin mė tė madh fetar nė vend, atė Mysliman, kryesia e tė cilit, duke filluar qė nga kryetari i KMSH-sė, Selim Muēa, nuk janė pėrfshirė nė proces, jo se nuk kanė dashur tė jenė pjesė e tij, por se askush nuk u ka trokitur nė derė.

Duke besuar tek tė dhėnat e tyre, se numri i besimtarėve myslimanė nė vend ėshtė mbi 70%, dhe jo 56.70% sa tregoi Censusi i fundit, burime zyrtare nga Komuniteti Mysliman bėjnė tė ditur se “mė shumė se gjysma e anėtarėve tė kryesisė sė Komunitetit Mysliman, duke filluar nga kryetari Haxhi Selim Muēa, sė bashku me familjet e tyre (tė gjithė shqiptarė dhe banorė tė Tiranės) nuk janė pėrfshirė nė kėtė regjistrim”.

Nė qėndrimin zyrtar pėr rezultatet e Censusit, Komuniteti Mysliman deklaron se futja e garės sė shifrave artificiale mes besimeve fetare nė vend nuk do t’i shėrbejė askujt, pasi nė kėtė “lojė” nuk do tė ketė fitimtar, por vetėm humbės.

“Ēėshtja mė e rėndėsishme qė preokupon KMSH ėshtė qė ata qė e quajnė veten myslimanė tė jetojnė nė pėrputhje me besimin e tyre, nė paqe me veten, me njerėzit, me botėn. Ne si Komunitet Mysliman i Shqipėrisė nuk kemi bėrė dhe s’kemi pse tė bėjmė pėrpjekje qė ta tregojmė sa mė tė lartė numrin e myslimanėve dhe mendojmė se futja nė njė garė shifrash mes besimeve fetare apo pakicave etike e kulturore nuk do t’i shėrbejė askujt, dhe nė njė garė tė tillė me fryrje e shfryrje shifrash artificialisht askush nuk do tė dalė i fituar, por tė gjithė mund tė humbasin diēka. Sipas kalkulimeve tona, bazuar edhe nė sondazhe tė ndryshme tė organizuara nga institucione ndėrkombėtare, numri i besimtarėve myslimanė nė vend ėshtė mbi 70%. Gjithsesi, thelbėsore pėr ne ėshtė qė njerėzit tė njohin Zotin, Profetin, t’i besojnė gjykimit nė botėn tjetėr dhe tė jetojnė tė qetė e tė sigurt nė kėtė jetė, e tė lumtur nė tjetrėn”, – thuhet nė qėndrimin zyrtar tė KMSH.

Megjithėse pyetjes pėr besimin fetar kanė refuzuar t’i pėrgjigjen 14% e tė pyeturve, apo thėnė ndryshe rreth 400 mijė persona, sipas INSTAT, mbi 1 milion e gjysmė shqiptarė kanė deklaruar se janė myslimanė, 280 mijė katolikė, 188 mijė ortodoksė, ndėrsa pjesa e mbetur i pėrket besimeve tė tjera fetare.

Instituti i Statistikave publikoi tė enjten rezultatet pėrfundimtare tė Censsuit 2011, ku janė numėruar 2 800 138 banorė, 21 839 kanė refuzuar procesin. Ndėrkohė qė pyetjeve pėr pėrkatėsinė etnike dhe fetare nė proces kanė refuzuar t’i pėrgjigjen 14 pėr qind e totalit tė popullsisė pėr secilėn


p.s. isha kureshtare te di per statistikėn dhe ja se ē'doli, tamam siē thash me parė se nė Shqipėri statistikat janė tė pasakta, e kjo menjėherė u vėrtetua me kėtė shkrimin mė lart, andaj s'kam se pse tė lexoj statistika tė rrejshme. smile5012sd54s5d.gif

-----

 Citim
Po c'me duhen ne perendim mua,me kete ti po tregon qe europa eshte demokratike dhe jo raciste qe po i lejon pakistaneze,libanezes,marokeinet,irakienet te zhvillojne besimin e tyre te lire ne Europe dhe te ndertojne xhami


Jo more nuk janė ata qė po i numeroni ju nė listen tuaj nė perėndim por po flas nė rend tė parė pėr shqiptarėt edhe pėr ballkanin.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Lijanaa nė 16.12.2012, 20:31
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 16.12.2012, 20:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Lijanaa @ 16.12.2012, 14:28)


Jo more nuk janė ata qė po i numeroni ju nė listen tuaj nė perėndim por po flas nė rend tė parė pėr shqiptarėt edhe pėr ballkanin.

Smerret vesh c'beni ju katoliket thone jemi 540.000 dhe ortodoksit thone jemi me shume.
hajde ke te besojme ne po degjojini ato qe keni 57% jane musliman dhe praktikant 15%.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 16.12.2012, 20:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Popullsia banuese sipas pėrkatėsisė fetare

Myslimanė
1 587 608 (56,70%)

Bektashinj
58 628 (2,09%)

Katolikė
280 921 (10,03%)

Ortodoks
188 992 (6,75%)

Ungjillorė
3 797 (0,14%)

Tė tjerė tė krishterė
1 919 ( 0,07% )

Besimtarė tė pacilėsuar* (* Personat qė janė pėrgjigjur “nuk i pėrkas ndonjė besimi fetar por jam besimtar")
153 630 (5,49%)

Ateist
69 995 (2,50%)

Tjetėr
602 (0,02%)

Preferojnė tė mos pėrgjigjem
386 024 (13,79%)

E pavlefshme /e papėrcaktuar
68 022 (2,43%)----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 16.12.2012, 20:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009 Citim (JamesWat @ 16.12.2012, 21:35)
Popullsia banuese sipas pėrkatėsisė fetare

Myslimanė
1 587 608 (56,70%)

Bektashinj
58 628 (2,09%)

Katolikė
280 921 (10,03%)

Ortodoks
188 992 (6,75%)

Ungjillorė
3 797 (0,14%)

Tė tjerė tė krishterė
1 919 ( 0,07% )

Besimtarė tė pacilėsuar* (* Personat qė janė pėrgjigjur “nuk i pėrkas ndonjė besimi fetar por jam besimtar")
153 630 (5,49%)

Ateist
69 995 (2,50%)

Tjetėr
602 (0,02%)

Preferojnė tė mos pėrgjigjem
386 024 (13,79%)

E pavlefshme /e papėrcaktuar
68 022 (2,43%)

Nuk e di se pse por nuk mundem te ju besoj kėtyre statistikave pasi janė shumė te pasakta?!

Siē shihet dhe vėrtetohet mė lartė, ėshtė e drejta e ime tė mar atė qė ėshtė e saktė dhe pa gabime, e sa pėr thashethėna nuk kam nevojė. smil3dbd4dcd7b9f4.gif
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 16.12.2012, 20:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Lijanaa @ 16.12.2012, 14:38)
Nuk e di se pse por nuk mundem te ju besoj kėtyre statistikave pasi janė shumė te pasakta?!

Siē shihet dhe vėrtetohet mė lartė, ėshtė e drejta e ime tė mar atė qė ėshtė e saktė dhe pa gabime, e sa pėr thashethėna nuk kam nevojė.  smil3dbd4dcd7b9f4.gif

beso ke te duash ti po une po te them qarte qe kjo qe te dhashe une ka me shume garanci se ato qe nxjerrin katoliket apo muslimanet qe te mbrojne fene tyre.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 16.12.2012, 20:41


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 16.12.2012, 23:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 16.12.2012, 21:40)
beso ke te duash ti po une po te them qarte qe kjo qe te dhashe une ka me shume garanci se ato qe nxjerrin katoliket apo muslimanet qe te mbrojne fene tyre.

e ti si ungjillor je shum i drejte...

mos i beso se i ka te gjitha kopalla.....ky para do dite e arsyetoi edhe vrasjen e 100 milion indianeve te amerikes....duke then pasi qe ata nuk kan pranuar te jetojn ne paqe me te ardhurit krishter te europes,qe ne cdo skaj me dhun e te papare u mundonin ti kristianizoniin.....

mos i beso se nuk eshte i beses....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.12.2012, 17:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Lijanaa @ 16.12.2012, 14:38)
Nuk e di se pse por nuk mundem te ju besoj kėtyre statistikave pasi janė shumė te pasakta?!

Siē shihet dhe vėrtetohet mė lartė, ėshtė e drejta e ime tė mar atė qė ėshtė e saktė dhe pa gabime, e sa pėr thashethėna nuk kam nevojė. smil3dbd4dcd7b9f4.gif

Qenkan 24% ortodoks ne Shqiperi sipas kishes ortodokse.
Si shpjegohet kjo?
Cili eshte qellimi politikaneve?

http://www.gazetatema.net/web/2012/12/18/r...emi-24-perqind/


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 21.12.2012, 01:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 20.12.2012, 18:23)
Qenkan 24% ortodoks ne Shqiperi sipas kishes ortodokse.
Si shpjegohet kjo?
Cili eshte qellimi politikaneve?

http://www.gazetatema.net/web/2012/12/18/r...emi-24-perqind/

autonomia greke ne jug,dhe mbyllja e gojes she shqiptarve per janin e cameri ,kjo asht politika...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 21.12.2012, 02:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008
http://www.youtube.com/watch?v=Ro4wuWRnohw...4314BA5D1677296


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 28.12.2012, 17:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 2 [3]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio