Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (13) « E para ... 11 12 [13]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nė Prishtinė, natė dedikuar seksit, Nė Prishtinė, natė dedikuar seksit
FlyGreen
Postuar nė: 24.12.2012, 14:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 24.12.2012, 08:27)
E ka fjalen per birin e perendise.

Ajo fjali qe ti shkepute, e qe Jezusi permend qe nuk do te sjelle, eshte paqja 'mishtore' e botes - Jezusi sjell paqen hyjnore(ne boten tjeter), ate te pastren e te verteten, t'a duash tjetrin ne Zot, jo sipas axhendes e interesit. Shikoje mire Biblen.

Jezusi thote ai qe beson tek mua nuk do te ngelet ne erresire.
Po ti kujt po i beson a po ndjek mesimet e Jezusit.

Normal se me ardhjene Jezusit erdhi shpata - pasi qe u nda e keqja dhe e mira, hipokrizia dhe e verteta, drita dhe erresira, vdekja dhe jeta, keshtu qe ai qe mori jeten e Krishtit ai e ka persosmerine me Zotin, ndersa kush ngeli nė pollavra arabo - pagane dhe tradita primitive - mund ti bie fyllit. Shpata eshet FJALA e Zotit qe ti nuk po e degjon dhe; po ajo shpate do ta ndane vdekjne dhe jeten.

mund te thuash car te duash , shum qarte jan fjalet :

Unė nuk kam ardhur pėr tė sjellė paqen por shpatėn. Sepse unė kam ardhur pėr tė vėnė djalin kundėr babait tė tij, vajzėn kundėr nėnės sė saj dhe vjehrrėn kundėr sė resė sė saj” (Mateu 10:34-35).

Ti i kthen komplet keto fjale ne dmth tjeter , cfar figure stilistike perdoret ketu , e ndrimint domethenies?
Nese keshu ateher perse kritikon muslimant , edhe per ato ndoshta Zoti thot tjeter gje e ne mendje ka tjeter gje.

PM
Top
igli_st
Postuar nė: 24.12.2012, 14:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (FlyGreen @ 24.12.2012, 08:31)
mund  te thuash  car te duash , shum qarte jan fjalet :

Unė nuk kam ardhur pėr tė sjellė paqen por shpatėn. Sepse unė kam ardhur pėr tė vėnė djalin kundėr babait tė tij, vajzėn kundėr nėnės sė saj dhe vjehrrėn kundėr sė resė sė saj” (Mateu 10:34-35).

Ti i kthen komplet  keto fjale ne dmth tjeter , cfar  figure  stilistike perdoret ketu , e ndrimint  domethenies?
Nese keshu ateher perse kritikon muslimant , edhe  per ato ndoshta Zoti  thot tjeter gje e ne mendje ka tjeter gje.

Po per ate shpate e ka fjalen ai qysh mendon ti.
Ai nuk sjelle paqen ne kete bote eshte e vertete por e sjell ne tjetren.
Asnjeri se ka sjelle paqen ne lufte jane te gjitha shtetet.

Mateu 26

51 Dhe ja, njė nga ata qė ishte me Jezusin, zgjati dorėn, nxori shpatėn e vet, iu hodh shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin.

52 Atėherė Jezusi i tha: ''Ktheje shpatėn nė vendin e vet, sepse tė gjithė ata qė rrokin shpatėn, prej shpate do tė vdesin.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 24.12.2012, 14:42


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 24.12.2012, 14:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 24.12.2012, 08:40)
Po per ate shpate e ka fjalen ai qysh mendon ti.
Ai nuk sjelle paqen ne kete bote eshte e vertete por e sjell ne tjetren.
Asnjeri se ka sjelle paqen ne lufte jane te gjitha shtetet.

Mateu 26

51 Dhe ja, njė nga ata qė ishte me Jezusin, zgjati dorėn, nxori shpatėn e vet, iu hodh shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin.

52 Atėherė Jezusi i tha: ''Ktheje shpatėn nė vendin e vet, sepse tė gjithė ata qė rrokin shpatėn, prej shpate do tė vdesin.

edhe te duket sjellje normale kjo smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 24.12.2012, 14:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (FlyGreen @ 24.12.2012, 08:44)
edhe te duket sjellje normale kjo smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Kjo qe thuhet ata qe kapin shpaten nga shpata do te vdesin e ke fjalen.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 24.12.2012, 14:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 24.12.2012, 08:45)
Kjo qe thuhet ata qe kapin shpaten nga shpata do te vdesin e ke fjalen.

jo por kjo
Unė nuk kam ardhur pėr tė sjellė paqen por shpatėn. Sepse unė kam ardhur pėr tė vėnė djalin kundėr babait tė tij, vajzėn kundėr nėnės sė saj dhe vjehrrėn kundėr sė resė sė saj” (Mateu 10:34-35).

edhe dhuna e mikut te tije ndaj sherbetorit te priftit ,inspirimi
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 24.12.2012, 14:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (arsimtari @ 23.12.2012, 15:57)
Apo ndoshta edhe ty po tė huton se si profeti juaj i krishterė, po thėret nė "PAQE"!!!

“Ju mendoni se unė kam ardhur pėr tė vendosur paqen nė tokė? Unė po ju them: Jo, pėrkundrazi, ndarjen. Sepse tani e tutje, pesė veta tė njė shtėpie do tė ndahen, tre kundėr dy dhe dy kundėr tre. Babai do tė ndahet nga djali dhe djali nga babai; nėna do tė vihet kundėr vajzės dhe vajza kundėr nėnės; vjehrra kundėr sė resė dhe e reja kundėr vjehrrės”. (Luka 12: 51-53)

Tash, nuk po kuptoj, pėr cilėn "fe krishtere paqėsore" po flet. smile5u87yu45y.gif

Asnje njeri se ka sjell paqen ne toke.
Paqen ta sjell jezusi ne boten tjeter ty.
Mateu 26:

49 Dhe menjėherė iu afrua Jezusit dhe i tha: ''Tungjatjeta, Mėsues!''. Dhe e puthi pėrzemėrsisht.

50 Dhe Jezusi i tha: ''Mik, ēfarė ke ardhur tė bėsh?''. Atėherė ata iu afruan, vunė duart mbi Jezusin dhe e zunė.

E sheh arsimtar, tradhtarin e tij e quan MIK.


Luka 6:27 Por unė po ju them juve qė mė dėgjoni: ''T'i doni armiqtė tuaj; u bėni tė mirė atyre qė ju urrejnė.

28 Bekoni ata qė ju mallkojnė dhe lutuni pėr ata qė ju keqtrajtojnė.


Mateu 11:29 Merrni mbi vete zgjedhėn time dhe mėsoni nga unė, sepse unė jam zemėrbutė dhe i pėrulur nga zemra; dhe ju do tė gjeni prehje pėr shpirtrat tuaj.

Ne si njerez te te gjitha besimeve kemi deshtuar te jetojme me paqen dhe peruljen qe jetoi Ai.


Lexo Ungjillin dhe meso me shume per Jeten e Jezusit e mos u sherbe me propaganda. (Se a kane luftuar apostujt e vertete te Jezusit me shpate, apo jane vrare nga shpata (apo menyra tjera), lexo Ungjillin)


Jesus shpetoi. Muhamedi vrau.
Jezusi u lut per armiqte e Tij. Muhamedi i vrau armiqte e tij.

Meqe ra fjala, po e citoj nje varg nga Kurani.

9:123. O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 24.12.2012, 14:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (FlyGreen @ 24.12.2012, 08:53)
jo por kjo
Unė nuk kam ardhur pėr tė sjellė paqen por shpatėn. Sepse unė kam ardhur pėr tė vėnė djalin kundėr babait tė tij, vajzėn kundėr nėnės sė saj dhe vjehrrėn kundėr sė resė sė saj” (Mateu 10:34-35).

edhe dhuna e mikut te tije ndaj sherbetorit te priftit ,inspirimi

E sqarova me larte per c'fare shpate behej fjale.

Jo dhune re pse i ngaterron gjerat.
Ai thote ti duam armiqte.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 24.12.2012, 15:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 24.12.2012, 08:56)
E sqarova me larte per c'fare shpate behej fjale.

Jo dhune re pse i ngaterron gjerat.
Ai thote ti duam armiqte.

Njejt edhe Muhamedi diku flet mire ,diku keq
Njejt edhe Jezusi yt
ty te konvenon ashtu kuptimi ti japish shpates , un e mar shkronje per shkronje ,njejt si ti Kuranin.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 24.12.2012, 15:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (FlyGreen @ 24.12.2012, 09:03)
Njejt edhe Muhamedi diku flet mire ,diku keq
Njejt edhe Jezusi yt
ty te konvenon ashtu kuptimi ti japish shpates , un e mar shkronje per shkronje ,njejt si ti Kuranin.

Ja fut kot ti tani.

Se harrova te te thosha beselidhja e vjeter=ligji qe lidhi zoti me hebrenjte.
beselidhje e re=ligji qe lidhi zoti me gjithe njerezimin.

Nuk i dhashe qe kuptim ashtu shpaten po c'ka nenkupton ti me ate shpate qe njerezit duhet te vrasin apo te luftojne,thjesht tregon qe nuk solli paqen kaq.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 24.12.2012, 17:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 24.12.2012, 16:09)
Ja fut kot ti tani.

Se harrova te te thosha beselidhja e vjeter=ligji qe lidhi zoti me hebrenjte.
beselidhje e re=ligji qe lidhi zoti me gjithe njerezimin.

Nuk i dhashe qe kuptim ashtu shpaten po c'ka nenkupton ti me ate shpate qe njerezit duhet te vrasin apo te luftojne,thjesht tregon qe nuk solli paqen kaq.

nuk e di pse ja fut kot,ku martin lutheri ka thon se ku ti zam judet ,ti vrasim,tjau marim mallin,tjau djegim shtepiat......


bla bla bla ,mos ri vec ne akuzime....tregoje pak te verteten...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 24.12.2012, 17:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008Moses ist zornig, weil nicht alle Frauen getötet wurden!

"Und Mose wurde zornig über die Hauptleute des Heeres, die Hauptleute über tausend und über hundert, die aus dem Feldzug kamen, und sprach zu ihnen: Warum habt ihr alle Frauen leben lassen?"

(4. Mose 31,14-15)
"So tötet nun alles, was männlich ist unter den Kindern, und alle Frauen, die nicht mehr Jungfrauen sind; aber alle Mädchen, die unberührt sind, die lasst für euch leben."

(4. Mose 31,17-18)
Moisiu ėshtė i zemėruar pėr shkak se jo tė gjitha gratė janė vrarė!

"Dhe Moisiu u zemėrua me komandantėt e ushtrisė, me krerėt mbi mijėra, dhe kapitenėt mbi qindra, tė cilat erdhėn nga fushata, dhe u tha atyre: Pse ju i lat tė gjitha gratė jetojnė"

(4 Moisiu 31,14-15)
"dhe tani vritni te gjith meshkujt nė mesin e fėmijėve, dhe tė gjitha gratė qė nuk janė virgjėresha, por tė gjitha vajzat qė janė tė paprekur, leni te jetojn pėr ju."

(4 Moisiu 31,17-18)


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top

Topic Options Faqe: (13) « E para ... 11 12 [13]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio