Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Masaker ne SHBA:27 te vrare ne nje shkolle
xheem
Postuar nė: 14.12.2012, 22:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006Nė shkollėn fillore “Sandy Hook”, nė qytetin Newton - shtetin amerikan Connecticut - ka pasur tė shtėna, raporton “ABC News”. Aty janė vrarė 27 njerėz, pėrfshirė 18 fėmijė, shkruan AP duke cituar burimet lokale policore.
I vrarė ėshtė edhe njė nga dy sulmuesit. “NBC News” raporton se tek sulmuesi i vdekurit janė gjetur dy pistoleta. Sipas disa raporteve, policia nė vendin e ngjarjes arrestoi edhe njė person. Por, ABC raporton se person i dytė i armatosur ėshtė nė arrati. Njėri nga sulmuesit ishte 24-vjeēar, i cili ishte i armatosur me katėr armė zjarri. Ai ishte i veshur me njė jelek antiplumb.

"Sulmuesi ėshtė qėlluar brenda nė shkollė. Skena e krimit ėshtė siguruar. Nuk ka rrezik pėr publikun", ka thėnė zėdhėnėsi i policisė lokale, Paul Vance.

Njė prind i cili ishte nė shkollė, nė kohėn e tė shtėnave, tha pėr CNN se nė korridor ka parė shumė njerėz “nė njė pishinė tė gjakut”.

Disa persona u plagosėn dhe midis tė plagosurve ėshtė tė paktėn njė mėsues. Te spitali lokal janė pranuar tre persona. Kryetari i Bashkisė, Mark Boughton, ka konfirmuar se fjala ėshtė pėr lėndime tė rrezikshme.

"Unė kam qenė nė orėn e fizkulturės, kur kemi dėgjuar shtatė tė shtėna tė zėshme. Shpejt ka ardhur njė polic qė tha tė dalim jashtė, gjė tė cilėn e bėmė”, tha njė nxėnėse pėr televizionin lokal.

Gazeta lokale “The Bee Newtown” raportoi se tė shtėnat kanė ndodhur brenda shkollės. I njėjti burim njofton se njė oficer i policisė nga shkolla ka dalė me njė fėmijė tė plagosur qė mbante nė duar.

Nė shkollė ku ndodhėn tė shtėnat kanė qenė edhe fėmijėt tė moshės sė kopshtit dhe nxėnės tė katėr klasave tė para tė shkollės fillore.

Kjo ėshtė vetėm njė nga shkollat qė gjendet nė tė ashtuquajturin qark shkollor. Drejtoresha e qarkut, Kathy June, ka thėnė se tė gjitha shkollat nė Newton janė mbyllur, si njė masė paraprake.

Informacionet rreth viktimave nuk janė konfirmuar zyrtarisht


http://infokosova.net/lajme/1789-masaker-n...olle-video.html


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 15.12.2012, 12:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008tash kush e beri naj terorist islamik :) a terorist krishter....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
xheem
Postuar nė: 15.12.2012, 14:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006Nga te shtenat me arme ne shkollen fillore ne Sandy Hook ne shtetin verilindor te Connecticut,ra edhe viktima e 28-te.Policia e vendit konfirmoi zyrtarisht se ne mesin e viktimave .18 ishin femije te moshes 5 dhe 10 vjeē,6 persona ishin te moshes madhore.S'pari i riu i armatosur vrau nenen e tij e cila jepte mesim po ne kete shkolle,dhe pas masakres beri vetevrasje.Ne mesin e te vrareve jane psikologu dhe drejtori i shkolles. Nje i mbijetuar eshte duke u trajtuar ne spital.Personi i armatosur,nje i ri i ēmendur me emrin Adam Lanza 20 vjeēar,sipas disa te dhenave kishte grabitur armen e nenes dhe ishte drejtuar drejte shkolles .Normalisht siguria ne hyrje tek e cila nuk hasi ne veshtiresi per tu futur mrenda ka qene shume e forte,nga shkaku se ishte djal i nje mesuesje.Kjo eshte ngjarja e dyte,me e renda ndonjehere ne SHBA, pas asaj te vitit 2007 ne Virginia Tech,ku humben jeten 32 persona dhe dhjetra te tjere mbeten te plagosur.


http://www.hln.be/hln/nl/15498/Bloedbad-Co...ar-school.dhtml


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
xheem
Postuar nė: 15.12.2012, 15:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (hubejb1 @ 15.12.2012, 13:26)
tash kush e beri naj terorist islamik :) a terorist krishter....

Pa marre parasyshe se kush eshte dorasi,krimineli,vrasesi..quje si ta quajshe.. Ngjarje te ketilla, dhashte All-llahu te mos ndodhin kurre ne bote.Eshte e tmerrshme,t'a dergosh femiun ne shkolle, e pret ne shtepi te kthehet si herave tjera,ndodhe ajo qe ndoshta se ke prite kurre.

S'dij se si t'a pershkruaj...dhembja eshte e madhe.All-llahu familjareve,e parasegjithash prindrve,ua lehtesofte dhembjen dhe pikellimin.AMIN.


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
Princo
Postuar nė: 15.12.2012, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009SHBA, autori i masakrės me probleme mendore


SHBA, 15 dhjetor - Tragjedia e tmerrshme qė tronditi SHBA-nė, ėshtė nxitur nga njė tragjedi familjare ėshtė deri tani varianti zyrtar pėr masakrėn e paprecendtė nė Conneticut. Adam Lanza, njė njėzet vjeēar pa dosje penale, u fut i armatosur me dy armė nė “Sandy Hook”, nė Shkollėn fillore tė Newtown, as shumė se 100 kilometra nga Nju Jorku.

Masakra ishte e planifikuar me kujdes e mendohet se i riu ka qenė disa herė nė shkollė nė ditėt e kaluara pėr tė fshehur aty armė tė tjera qė u pėrdoren gjatė masakrės ku mbetėn tė vrarė 20 fėmijė, 6 tė rritur dhe agresori.

Fillimisht u raportuan dy tė vdekur, por brenda gjysmė ore konturet e tė shtėnave nė njė tjetėr shkollė amerikane u bėnė minutė pas minute mė tė tmerrshme se kurrė, nė mėnyrė shqetėsuese mė tė frikshme se tė gjitha masakrat e tmerrshme tė sė kaluarės.

Adam Lanza, vrasėsi i gjetur i vdekur nė ambjentet e shkollės ishte 20- vjeē dhe vuante nga ērregullime mendore, tipare tė autizmit. Ai jetoi nė Nwvtown me Nancy-n, nėnėn e tij qė punonte mėsuese part- time nė shkollėn e New Town e pėrshkruhej nga miqtė dhe mėsuesit si “njė gjeni i vėrtetė.”

Lanza realizoi planin e tij tė ēmendur me pėrpikmėri: ai vrau nėnėn duke e qėlluar mė armė nė fytyrė nė shtėpinė ku ata jetonin dhe pastaj ėshtė drejtuar me makinė drejt shkollės.

Vėllai i Adamit, Ryan, 24- vjeē u ndalua nga policia, por nuk kishte asnjė rol nė masakėr ndonėse vrasėsi i kishte vjedhur njė dokument identiteti.

Lanza kishte veshur jelek antiplumb dhe maskrėn mė tė tmerrshme e kishte kryer nė ambjentet e kopshtit parashkollor. Njė klasė e tėrė e shuar pas tė shtėnave tė para nė orėn 9:30. Vetėm gjashtė fėmijė, tė terrorizuar u shpėtuan mrekullisht tė fshehur nė njė dollap.

Adam Lanza hapi zjarr me dy pistoleta, njė Glok dhe njė SigSour . Pas tė shtenave tė para, stacionet televizive kombėtare ndėrprenė programet dhe u lidhėn direkt nga vendngjarja. Zona u rrethua nga patrullimet me helikopter, u filtruan imazhet e nėnave e prindėrve tė tmerruar e shokuar dhe vogėlushėt qė tėrhiqeshin jashtė ndėrsa brenda masakra vazhdoi dhe pėr pak minuta.

Forcat e rendit janė ende duke vazhduar hetimet e nė shkollė, nė makinė, por dhe nė shtėpinė e viktimės janė gjetur tė tjera armė, tė gjitha tė blera ligjėrisht dhe tė regjistruara nė emrin e Nancy Lanzas, burim obsesioni pėr Adamin siē raportojnė mediat.
http://zhurnal.mk/content/?id=12121513432003


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
Princo
Postuar nė: 15.12.2012, 15:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009VALLAHI NUK MBERRIJ TA KUPTOJ, SE CFARE NJERIU ESHTE AI QE SHTIE KUNDER FEMIJEVE TE PAFAJSHEM... ALLAHU I MALLKOFTE ATA QE VRASIN TE PAFAJSHEM...

Solidarizohemi me familjet krishtere nė SHBA, dhimbja e tyre ėshtė edhe dhimbja jonė, pasi vrasja e njė tė pafajshmi nė Islam konsiderohet vrasja e tėrė njerėzis.

Por Interesant. Gjithmone kur terroristet neper bote kur nuk jane musliman jane te cmendur. Vetem kur jane musliman nuk jane te cmendur, por terrorist.


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
xheem
Postuar nė: 15.12.2012, 15:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006

Sa po lexova,se kesaj masakre i ka shpetuar nje shqiptare 9-vjeēare.
----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 15.12.2012, 17:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Princo @ 15.12.2012, 16:31)
VALLAHI NUK MBERRIJ TA KUPTOJ, SE CFARE NJERIU ESHTE AI QE SHTIE KUNDER FEMIJEVE TE PAFAJSHEM... ALLAHU I MALLKOFTE ATA QE VRASIN TE PAFAJSHEM...

Solidarizohemi me familjet krishtere nė SHBA, dhimbja e tyre ėshtė edhe dhimbja jonė, pasi vrasja e njė tė pafajshmi nė Islam konsiderohet vrasja e tėrė njerėzis.

Por Interesant. Gjithmone kur terroristet neper bote kur nuk jane musliman jane te cmendur. Vetem kur jane musliman nuk jane te cmendur, por terrorist.

kur ke mediumin ne dore mujsh me mashtur masen si te duash....

ama e verrtet edhe ne europe kudoo qe te ndodh me kan musliman menjeher terorist me kan i krishter menjehr ja ndajn fen nga shteti ....e bejn te cmendur


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Alex
Postuar nė: 16.12.2012, 09:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1003
Antari Nr: 16058
Bashkangjitur: 18.06.2008Mire e ka Amerika, le ta shohe dhimbjen qe Izraeli va shkakton Palestinezve, ku vrane shume femi, ndersa keto mbeshtesin Izraelin.


Mos e mbeshtet zullum qarin, se te vjen zullumi ne shtepi.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio