Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> E tere vertetsia e fese eshte e bazuar tek ideja e, mbasjetes.
JamesWat
Postuar nė: 21.12.2012, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012E tere vertetsia e fese eshte e bazuar tek ideja e mbasjetes. Ajo bazohet plotsisht tek fakti se nuk ka patur ndonjehere njeri te kthyer nga vdekja per te treguar se c'fare eshte vdekja. Feja arabe e cifute sygjeron se mbasjeta eshte e ndare ne dy botera; bota e vuajtjes dhe bota e lumturise se perjetshme ku edhe zoti jeton. Ku eshte evidenca? Evidence ke zero. E tere evidenca eshte: "keshtu ka thene profeti." Fjala nuk mjafton si evidence as per gjerat me te thjeshta te jetes, por kur behet fjale per teorite me te komplikuara, ketu na u dashka te pranojme fjalen si forme te vetme te evidences per te verteten, edhe kur kjo fjale eshte e mbushur me absurditete sic eshte bota e rrafshet. Edhe kjo ishte nje fjale, nje komande nga zoti per te cilen njerezit u dogjen mbi turrat e druve ne mesjete.

Nuk e di nese ato qe shkruan feja per mbasjeten jane te verteta apo jo, nuk kam evidence per te vertetuar egzistencen e ferrit ku digjen miliarda e miliarda njerez per shkaqe absurde, per zbulimin e fytyres apo te trupit. Digjen mijera gjenerata per shkak se kane bere seks, miliarda njerez sepse nuk pranuan ti japin zotit emrin Allah apo Jezus etj., ndersa parajsa eshte e mbushur me luftetare te nacionalizmit Arab, me xhihadiste qe bejne seks me krijesa speciale te quajtura hyrije, ku shpreblehen per akte sic ishte ai i 11 shtatorit. Nuk e di se nuk kam evidence te vertetoj se krijuesi i Universit te pafund, e tere egzistenca e tij, bazohet ne dy botera te ngritura per banoret e nje planetit te vetem, te vogel, nje planetit te humbur ne pafundesine e hapesires dhe krijeses se tij. Nuk kam evidence per te vertetuar se krijuesi i universit eshte i preokupuar me menyren se si duhet te gurezohet nje grua qe paska patur marredhenje seksuale para marteses apo jashte marteses, nuk kam evidence te vertetoj se gjykimi i zotit per nje femije te posalindur, te lene para deres se xhamise, eshte gurezimi i tij. Nuk kam evidence per keto gjera, nuk ka patur te kthyer nga vdekja, te kthyer nga zoti direkt, per te na treguar eksperiencen e tij apo te saj ne mbasjete. Ka patur vetem njerez qe e kane imagjinuar mbasjeten.

Kam evidence per gjera te kesaj bote, evidence qe tregon se bota nuk eshte e rrafshet, evidence qe tregon se yjet jane me larg sesa hena, se hapesira nuk eshte nje cati e dielli nje llampe e vogel qe zbret fizikisht mbi siperfaqen e tokes se rrafshet. Kam evidence qe tregon se bota eshte miliard-vjecare e jo mije-vjecare. Kam evidence qe tregon se njeriu ka jetuar mbi planetin tone me miliona vjet e jo vetem 4 mije vjet. Nuk e di se cila eshte gjuha hyjnore, gjuha e preferuar ne te cilen krijuesi i universit ka zgjedhur per te komunikuar absurditetet, arabishtja apo cifutja, por e di se nga te dyja keto gjuhe gjithnje ka dalur dhe del edhe sot helmi i urrejtjes.


Kam evidence qe tregon se e verteta persa i perket botes fizike nuk eshte ashtu sic thuhet ne ato shkrime te cilat ketu na i paraqesin si "komanda" te zotit.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 21.12.2012, 19:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 21.12.2012, 18:50)
E tere vertetsia e fese eshte e bazuar tek ideja e mbasjetes. Ajo bazohet plotsisht tek fakti se nuk ka patur ndonjehere njeri te kthyer nga vdekja per te treguar se c'fare eshte vdekja. Feja arabe e cifute sygjeron se mbasjeta eshte e ndare ne dy botera; bota e vuajtjes dhe bota e lumturise se perjetshme ku edhe zoti jeton. Ku eshte evidenca? Evidence ke zero. E tere evidenca eshte: "keshtu ka thene profeti." Fjala nuk mjafton si evidence as per gjerat me te thjeshta te jetes, por kur behet fjale per teorite me te komplikuara, ketu na u dashka te pranojme fjalen si forme te vetme te evidences per te verteten, edhe kur kjo fjale eshte e mbushur me absurditete sic eshte bota e rrafshet. Edhe kjo ishte nje fjale, nje komande nga zoti per te cilen njerezit u dogjen mbi turrat e druve ne mesjete.

Nuk e di nese ato qe shkruan feja per mbasjeten jane te verteta apo jo, nuk kam evidence per te vertetuar egzistencen e ferrit ku digjen miliarda e miliarda njerez per shkaqe absurde, per zbulimin e fytyres apo te trupit. Digjen mijera gjenerata per shkak se kane bere seks, miliarda njerez sepse nuk pranuan ti japin zotit emrin Allah apo Jezus etj., ndersa parajsa eshte e mbushur me luftetare te nacionalizmit Arab, me xhihadiste qe bejne seks me krijesa speciale te quajtura hyrije, ku shpreblehen per akte sic ishte ai i 11 shtatorit. Nuk e di se nuk kam evidence te vertetoj se krijuesi i Universit te pafund, e tere egzistenca e tij, bazohet ne dy botera te ngritura per banoret e nje planetit te vetem, te vogel, nje planetit te humbur ne pafundesine e hapesires dhe krijeses se tij. Nuk kam evidence per te vertetuar se krijuesi i universit eshte i preokupuar me menyren se si duhet te gurezohet nje grua qe paska patur marredhenje seksuale para marteses apo jashte marteses, nuk kam evidence te vertetoj se gjykimi i zotit per nje femije te posalindur, te lene para deres se xhamise, eshte gurezimi i tij. Nuk kam evidence per keto gjera, nuk ka patur te kthyer nga vdekja, te kthyer nga zoti direkt, per te na treguar eksperiencen e tij apo te saj ne mbasjete. Ka patur vetem njerez qe e kane imagjinuar mbasjeten.

Kam evidence per gjera te kesaj bote, evidence qe tregon se bota nuk eshte e rrafshet, evidence qe tregon se yjet jane me larg sesa hena, se hapesira nuk eshte nje cati e dielli nje llampe e vogel qe zbret fizikisht mbi siperfaqen e tokes se rrafshet. Kam evidence qe tregon se bota eshte miliard-vjecare e jo mije-vjecare. Kam evidence qe tregon se njeriu ka jetuar mbi planetin tone me miliona vjet e jo vetem 4 mije vjet. Nuk e di se cila eshte gjuha hyjnore, gjuha e preferuar ne te cilen krijuesi i universit ka zgjedhur per te komunikuar absurditetet, arabishtja apo cifutja, por e di se nga te dyja keto gjuhe gjithnje ka dalur dhe del edhe sot helmi i urrejtjes.


Kam evidence qe tregon se e verteta persa i perket botes fizike nuk eshte ashtu sic thuhet ne ato shkrime te cilat ketu na i paraqesin si "komanda" te zotit.

Ke evidence per krijimin e Universit ?

Ke evidence per krijimin e Qenies Njerzore ?

Nese mendon qe ke, mos valle ka arritur shkenca nga Hici te krijoj Njeriun ?

Nuk mendon se mbi te gjitha keto ka diqka shum me te madhe ?


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 21.12.2012, 20:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 21.12.2012, 18:50)
E tere vertetsia e fese eshte e bazuar tek ideja e mbasjetes. Ajo bazohet plotsisht tek fakti se nuk ka patur ndonjehere njeri te kthyer nga vdekja per te treguar se c'fare eshte vdekja. Feja arabe e cifute sygjeron se mbasjeta eshte e ndare ne dy botera; bota e vuajtjes dhe bota e lumturise se perjetshme ku edhe zoti jeton. Ku eshte evidenca? Evidence ke zero. E tere evidenca eshte: "keshtu ka thene profeti." Fjala nuk mjafton si evidence as per gjerat me te thjeshta te jetes, por kur behet fjale per teorite me te komplikuara, ketu na u dashka te pranojme fjalen si forme te vetme te evidences per te verteten, edhe kur kjo fjale eshte e mbushur me absurditete sic eshte bota e rrafshet. Edhe kjo ishte nje fjale, nje komande nga zoti per te cilen njerezit u dogjen mbi turrat e druve ne mesjete.

Nuk e di nese ato qe shkruan feja per mbasjeten jane te verteta apo jo, nuk kam evidence per te vertetuar egzistencen e ferrit ku digjen miliarda e miliarda njerez per shkaqe absurde, per zbulimin e fytyres apo te trupit. Digjen mijera gjenerata per shkak se kane bere seks, miliarda njerez sepse nuk pranuan ti japin zotit emrin Allah apo Jezus etj., ndersa parajsa eshte e mbushur me luftetare te nacionalizmit Arab, me xhihadiste qe bejne seks me krijesa speciale te quajtura hyrije, ku shpreblehen per akte sic ishte ai i 11 shtatorit. Nuk e di se nuk kam evidence te vertetoj se krijuesi i Universit te pafund, e tere egzistenca e tij, bazohet ne dy botera te ngritura per banoret e nje planetit te vetem, te vogel, nje planetit te humbur ne pafundesine e hapesires dhe krijeses se tij. Nuk kam evidence per te vertetuar se krijuesi i universit eshte i preokupuar me menyren se si duhet te gurezohet nje grua qe paska patur marredhenje seksuale para marteses apo jashte marteses, nuk kam evidence te vertetoj se gjykimi i zotit per nje femije te posalindur, te lene para deres se xhamise, eshte gurezimi i tij. Nuk kam evidence per keto gjera, nuk ka patur te kthyer nga vdekja, te kthyer nga zoti direkt, per te na treguar eksperiencen e tij apo te saj ne mbasjete. Ka patur vetem njerez qe e kane imagjinuar mbasjeten.

Kam evidence per gjera te kesaj bote, evidence qe tregon se bota nuk eshte e rrafshet, evidence qe tregon se yjet jane me larg sesa hena, se hapesira nuk eshte nje cati e dielli nje llampe e vogel qe zbret fizikisht mbi siperfaqen e tokes se rrafshet. Kam evidence qe tregon se bota eshte miliard-vjecare e jo mije-vjecare. Kam evidence qe tregon se njeriu ka jetuar mbi planetin tone me miliona vjet e jo vetem 4 mije vjet. Nuk e di se cila eshte gjuha hyjnore, gjuha e preferuar ne te cilen krijuesi i universit ka zgjedhur per te komunikuar absurditetet, arabishtja apo cifutja, por e di se nga te dyja keto gjuhe gjithnje ka dalur dhe del edhe sot helmi i urrejtjes.


Kam evidence qe tregon se e verteta persa i perket botes fizike nuk eshte ashtu sic thuhet ne ato shkrime te cilat ketu na i paraqesin si "komanda" te zotit.

Ja sot ja kur jam i bindur se kam nevoj per syza,jeni bere me dy fytyra,sa her ju shoh,ti je nje i krishter i paskrupullt,ti je igli,ti sje gje tjeter,kam menduar se je darwinist,por ja qe del ne shesh e verteta,ja nise temes me neutralen,por disa reshta me poshte ja nise me akuzime ndaj ISLAMIT,gje qe neutralitetin tend e hedh en uje dhe dyftyresine tende nxjer ne pah,

permende 11 shtatorin,po si ste vjen turp kur e gjith bota e din se kush e beri at sulm,dhe eshte bibla ajo qe thote dhe ka then se bota nuk eshte me e vjeter se 6000 vjet,a si shemmbull ,vec damasku i ka 7000 vjet histori....

si per cudi a harove apo nuk pat vend,apo me siguri je lodhen,si nuk i permende kryqezatat,holocaustet ndaj muslimaneve,holocaustet ndaj cifuteve....ke rastesi apo....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 22.12.2012, 08:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 21.12.2012, 13:11)
Ke evidence per krijimin e Universit ?

Ke evidence per krijimin e Qenies Njerzore ?

Nese mendon qe ke, mos valle ka arritur shkenca nga Hici te krijoj Njeriun ?

Nuk mendon se mbi te gjitha keto ka diqka shum me te madhe ?

po ligjin e ruajtjes se energjise si e shpjegon kurani apo bibla?

tani, sipas ligjit te ruajtjes se energjise energjia nuk mund te krijohet apo shkaterrohet, pra eshte konstante. po ashtu, cdo gje qe bashkevepron me nje sistem fizik, sic jemi ne apo universi, duhet te permbaje patjeter energji. eshte energji. tani 2 mbeten mundesite: ose zoti eshte brenda universit ose eshte jashte universit. nese ndodhet jashte do te thote qe nuk mund te bashkeveproje asnjehere me universin, sepse ligji i konservimit te energjise na meson qe energjia eshte konstante, energjia nuk mund te humbe as mund te marre. rrjedhimisht rezulton e kote te mbrosh ekzistencen e dickaje qe nuk mund te bashkeveproje kurre me ne.
kalojme tek pika e pare, ajo qe zoti eshte brenda universit. duke lene menjane faktin e cuditshem qe sipas kesaj zoti ka humbur nje pjese te energjise kur ka krijuar universin dhe qe ekziston edhe mundesia e zbulimit te zotit, problemi eshte: nese e marrim te mireqene qe brenda energjise se universit eshte edhe energjia e zotit (qe ne kete menyre zoti mund te bashkeveproje me ne), nga erdhi energjia e zotit?
atehere nese mund te pranojme ekzistencen e dickaje (zotin) per te cilen nuk vlen ligji i konservimit te energjise, me pak fjale te dickaje qe nuk ka krijues, pse te mos vleje e njejta gje edhe per universin? ashtu si zoti nuk ka nevoje per krijues, gjithashtu dhe universi nuk ka nevoje per krijues.
pra, ne te dyja rastet ekzistenca e zotit eshte e kote sepse e padobishme
.A e ke evidence qe ka shkuar njeri ne parajse apo ne ferr?

Po shkenca i shpjegon sipas menyres se saj,deri tani nuk ka arritur ti shpjegoje disa gjera po kjo nuk do te thote te marri mendimin fetar.

Nje teori per krijimin e njeriut ne kete ku eshte sot eshte ajo nepermjet evolucionit dhe me pas 3000 vjeet p.e.s e kane visituar qenie nga hapesira token dhe kane lulezuar qyteterimet ata u kane dhene njerezve plot dije.----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 22.12.2012, 09:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007A e pijne ujin e tharet ufo-t smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Jerenim
Postuar nė: 22.12.2012, 09:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 330
Antari Nr: 25023
Bashkangjitur: 09.05.2010 Citim (Foks_Ecc @ 22.12.2012, 10:37)
A e pijne ujin e tharet ufo-t smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Per ta zbuluar kete do te na duhet pak ma shum koh.. por fal Zotit qe kemi ketu antar te "gjithdishem" dhe zbulues te shum gjerave qe jan edhe kanditat per ndonji " CMIM" nga Stafi ndoshta do te japin pergjegje shum te shpejt...

vec durim pak !!!?


----------------------------------------
E keqja nuk ėshtė vepėr vetėm e atij i cili e shkakton por edhe e atij, i cili ka pasur mundėsi qė ta pengojė dhe nuk e ka penguar
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 22.12.2012, 09:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (hubejb1 @ 21.12.2012, 14:55)
Ja sot ja kur jam i bindur se kam nevoj per syza,jeni bere me dy fytyra,sa her ju shoh,ti je nje i krishter i paskrupullt,ti je igli,ti sje gje tjeter,kam menduar se je darwinist,por ja qe del ne shesh e verteta,ja nise temes me neutralen,por disa reshta me poshte ja nise me akuzime ndaj  ISLAMIT,gje qe neutralitetin tend e hedh en uje dhe dyftyresine tende nxjer ne pah,

po duhet te vesh syze 4.5 qe te shikosh mire,se shpejti ti do me ngaterrosh me flygreenin mua apo me ndonje tjeter.
Darwini e dha idene e tij dhe teoria e tij po vertetohet cdo dite e me shume.
 Citim (hubejb1 @ 21.12.2012, 14:55)
permende 11 shtatorin,po si ste vjen turp kur e gjith bota e din se kush e beri at sulm,dhe eshte bibla ajo qe thote dhe ka then se bota nuk eshte me e vjeter se 6000 vjet,a si shemmbull ,vec damasku i ka  7000 vjet histori....

11 shtatorin e dime se kush e beri dhe ata jane te afte te benin edhe me shume me mllefin qe kishin ndaj karikaturave.
Vetem nga nje film u ngriten ne tere boten ne proteste dhe i tmerruan njerezit.
ahahha duhet te besojme kuranin sa e vjeter eshte universi pas tij apo i njejte me biblen.
Une kam evidenca qe universi eshte 15 miliard vjecar dhe jo sa c'thone keto libra per 6 dite dhe sipas islamin diten e premte u krijuar Ademi.
Sa eshte mosha e tokes sipas kuranit apo ne kete pike ai ngelet memec.

 Citim (hubejb1 @ 21.12.2012, 14:55)
si per cudi a harove apo nuk pat vend,apo me siguri je lodhen,si nuk i permende kryqezatat,holocaustet ndaj muslimaneve,holocaustet ndaj cifuteve....ke rastesi apo....

te krishteret kane qene 14 shekuj te perndjekur nga muslimanet,ne vendet islame ata trajtohen si qen bashke me cifutet.
Ne vendet e afrikes sulmohen katerdalet nga terroristat.
C'ka prek ti nga keto fe edhe te krishtere kane bere kryqezatat.
----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 22.12.2012, 09:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Foks_Ecc @ 22.12.2012, 03:37)
A e pijne ujin e tharet ufo-t smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Nuk e dime me ca jetojne ata dhe c'fare teknologjia kane.
Shkenca po i zbulon ndalengadale ata,mund te hyne ne dimensione te tjera ata.
Apollo 17 mbahet sekret nga Nasa se eshte goditur nga objekte te cuditshme ne hene.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 22.12.2012, 14:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 10:52)
Nuk e dime me ca jetojne ata dhe c'fare teknologjia kane.
Shkenca po i zbulon ndalengadale ata,mund te hyne ne dimensione te tjera ata.
Apollo 17 mbahet sekret nga Nasa se eshte goditur nga objekte te cuditshme ne hene.

Ti meresh me peralla ,tregon vetm kopalla....

shkenca i zbulon ngadal dale,budallalleqet e tua,ti nuk e din te perceptosh ,hipotetiken me praktiken,apollo 17 ,eshte film per femije.

pa fakte e ki kot ,s ha buk kjo ge ketu ,

i ka vdek non ksaj pune


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 22.12.2012, 14:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 21.12.2012, 13:11)
Nese mendon qe ke, mos valle ka arritur shkenca nga Hici te krijoj Njeriun ?

Nuk mendon se mbi te gjitha keto ka diqka shum me te madhe ?

Jo Big Bangu nuk thot se Universi ka Filluar nga azgjeja kjo eshte e vjella jote.

ja cka thot Teoria e Big Bangut:

According to the Big Bang theory, the Universe was once in an extremely hot and dense state which expanded rapidly. This rapid expansion caused the young Universe to cool and resulted in its present continuously expanding state.

Universi nuk eshte rezultat Inteligjent, kjo eshte pordha e Teistave edhe Kreacionistave, cili nga Shkencetaret thot se Universi eshte Rezultat Inteligjent???

Asnje shkencetar nuk thot se Universi eshte Rezultat inteligjent edhe NUK KA ASNJE shenj qe tregon se Universi eshte Rezultat inteligjent.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 22.12.2012, 14:31


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 22.12.2012, 14:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 10:50)
po duhet te vesh syze 4.5 qe te shikosh mire,se shpejti ti do me ngaterrosh me flygreenin mua apo me ndonje tjeter.
Darwini e dha idene e tij dhe teoria e tij po vertetohet cdo dite e me shume.

11 shtatorin e dime se kush e beri dhe ata jane te afte te benin edhe me shume me mllefin qe kishin ndaj karikaturave.
Vetem nga nje film u ngriten ne tere boten ne proteste dhe i tmerruan njerezit.
ahahha duhet te besojme kuranin sa e vjeter eshte universi pas tij apo i njejte me biblen.
Une kam evidenca qe universi eshte 15 miliard vjecar dhe jo sa c'thone keto libra per 6 dite dhe sipas islamin diten e premte u krijuar Ademi.
Sa eshte mosha e tokes sipas kuranit apo ne kete pike ai ngelet memec.


te krishteret kane qene 14 shekuj te perndjekur nga muslimanet,ne vendet islame ata trajtohen si qen bashke me cifutet.
Ne vendet e afrikes sulmohen katerdalet nga terroristat.
C'ka prek ti nga keto fe edhe te krishtere kane bere kryqezatat.

normal qe 4.5.se dyftyresia sa te vjen e shtohet e nuk pakohet...

ti je igli,dhe kjo sdo koment,....u zbulove

darwini e dha iden e teorine....dhe vec nga bota shtazarake po e pranon si te vertet.....ej peshku ishte peshk edhe para 5 milion vjeteve,,,,,gorilla ishte dhe ka ngel gorilla ce 5 milion vite....ani se ti e pranon si paraardhes ....

11 shtatorin,dush te thush se muslimant e kan bere,po ketu tregoheseh se je shum i ri,kur vet amerikant apo krejt bota e din se kush e beri ti ende thuash se muslimant e bene....

ju jeni mesuar me karikatur....sem vjen cudi jeni mesuar me zotin tuaj ,,....ppor mos u ngutcni me ne ,....se na as ISAAN se ofendojm e asnje tjeter etu eshte dallimi...


bibla eshte ajo qe thot,toka planeti tok,egsiston eshte i krijuar ce 6000 vjet,

nese nuk beson veti priftat....

ne vendet e afrikes muslimant djegen me goma keresh nga te krishtert ....

te kirshtert dhe cifutet asnjeher nuk jan kan ma te sigurt se nen Halifatin Islam...

po cka me ba ,kur njeri beson ne peralla e jo ne fakte


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 22.12.2012, 14:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 15:30)
Jo Big Bangu nuk thot se Universi ka Filluar nga azgjeja kjo eshte e vjella jote.

ja cka thot Teoria e Big Bangut:

According to the Big Bang theory, the Universe was once in an extremely hot and dense state which expanded rapidly. This rapid expansion caused the young Universe to cool and resulted in its present continuously expanding state.

Universi nuk eshte rezultat Inteligjent, kjo eshte pordha e Teistave edhe Kreacionistave, cili nga Shkencetaret thot se Universi eshte Rezultat Inteligjent???

Asnje shkencetar nuk thot se Universi eshte Rezultat inteligjent edhe NUK KA ASNJE shenj qe tregon se Universi eshte Rezultat inteligjent.

universi nuk qenka rezultat intelegent e t i je ...hahaha a

ne emer te ciles shkenc je tuj folen balaban.....

univerzi a nje mrekulli ,yjet ne vende te caktuara ,planete ne vende te caktuar ,ne orbita dhe ne levizje perfekte,ne qofte se toka me centimetra ndryshon kursin e asaj qe sot ka ndodhin katastrofa ,por dicka i regulloi keta pune...

ama jo rastesia i regulloii....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 22.12.2012, 17:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (hubejb1 @ 22.12.2012, 08:34)
1-bibla eshte ajo qe thot,toka planeti tok,egsiston eshte i krijuar ce 6000 vjet,

2-nese nuk beson veti priftat....

ne vendet e afrikes muslimant djegen me goma keresh nga te krishtert ....

te kirshtert dhe cifutet asnjeher nuk jan kan ma te sigurt se nen Halifatin Islam...

po cka me ba ,kur njeri beson ne peralla e jo ne fakte

1-O hubejb i cudtishem qenke ti o burr,

pa na thuaj se ku e permend bibla qe toka eshte 6 mije vjecare,une them te pyesim kuranin sa e vjeter eshte toka.
Aty permendet sa e vjeter eshte.

2-Me sa kam pare une ti vuan nga ndonje fobi prandaj ke nevoje te shkosh te psikologu.

Tani ti po na thua qe ne vendet e afrikes vriten musliman me shume se te krishte. smil3dbd4e5e7563a.gif
Merr nje bibel dhe shko ne vendet arabe dhe shikoe cfare do te ndodhi.

Ora ngele me Hitlerin ti qe ka qene masakrues i hebrenjte ndoshta nuk meson historine e profetit tend qe ka vrare hebrenjte pak a shume te 2 keta kane vrare cifute per arsyet e tyre i paskan pasur inat.

Po e kam pare une se ne vendet arabe lejohet feja e krishtere ka liri dhe demokraci dhe jane ndertuar kisha ku shkojne besimtaret e krishtere.

Sic e thote dhe ai hoxha Shefqet Kransiqi nese gruaja muslimane martohet me burr te krishtere me mire te kishte vdekur. smil4a8acea04e4b2.gif


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 22.12.2012, 18:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 15:30)
Jo Big Bangu nuk thot se Universi ka Filluar nga azgjeja kjo eshte e vjella jote.

ja cka thot Teoria e Big Bangut:

According to the Big Bang theory, the Universe was once in an extremely hot and dense state which expanded rapidly. This rapid expansion caused the young Universe to cool and resulted in its present continuously expanding state.

Universi nuk eshte rezultat Inteligjent, kjo eshte pordha e Teistave edhe Kreacionistave, cili nga Shkencetaret thot se Universi eshte Rezultat Inteligjent???

Asnje shkencetar nuk thot se Universi eshte Rezultat inteligjent edhe NUK KA ASNJE shenj qe tregon se Universi eshte Rezultat inteligjent.

ahaha, shiqoje ne qfare me citon me teorin e big bangut ! :P . Te pyeta nese nuk mendon qe ka dikus me te madhe qe ka krijuar te gjitha gjerat, ateher te parashtroj pyetje direkte kush e krijoi njeriun e pare ne fytyren e tokes ?

Dhe meqe permende Ufot- Ende beson ne keta gjera, Nasa, Apollo ? Njejt sikurse me nostradamusi dhe majat ? Kam lexuar diku dicka interesante ne lidhje me ufot, sepse ato mjete per te levizur nuk perdornin karburant, levizja e tyre behej thjesht nga imagjinata e femijeve :D


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 22.12.2012, 18:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 22.12.2012, 10:50)

Darwini e dha idene e tij dhe teoria e tij po vertetohet cdo dite e me shume.


Si mbas darvinit paraardhesit duhesh me i pas Majmun. Dhe eshte dicka interesante se gjith keta vjet i bana tani pse nuk evoluoi nje majmun te behet njeri :D a nje njeri te behej majmun ?Apo e ke brenda ne gjak ate veti ? :D vetem ateher smund te te korigjoj


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio