Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Argumenti shkencor ne KURAN..
Jack-Jones
Postuar nė: 21.12.2012, 18:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012
http://www.youtube.com/watch?v=up79i95Bob8
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 27.12.2012, 16:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012kur them une qe ju talleni me popullin shqiptar dhe vazhdoni te talleni si gjithmone me propagandat arabe ne te cilat Arabia fiton mbi 15ml$ nga haxhi ne Meke.

hajt na thuaj cfare duhet te besojme aty edhe cili ajet ta tregon levizjen e maleve dhe c'fare duhet te besojme. smil3dbd4ddd6835f.gif


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 27.12.2012, 20:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 27.12.2012, 17:42)
kur them une qe ju talleni me popullin shqiptar dhe vazhdoni te talleni si gjithmone me propagandat arabe ne te cilat Arabia fiton mbi 15ml$ nga haxhi ne Meke.

hajt na thuaj cfare duhet te besojme aty edhe cili ajet ta tregon levizjen e maleve dhe c'fare duhet te besojme. smil3dbd4ddd6835f.gif

o plesht,o insekt pse more bon koppallla....
pse nuk fol per tavanin e paps qe o krejt prej ari....

e din ti kur u taku maradona me papen ,dhe papa ju qa ,i tha me dhimsen femijet e uritur.....dhe diego maradona ia kthen,shit tavanin ore mik.....
mos flit brockulla

haj plas tash explodir


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 00:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 27.12.2012, 10:42)
kur them une qe ju talleni me popullin shqiptar dhe vazhdoni te talleni si gjithmone me propagandat arabe ne te cilat Arabia fiton mbi 15ml$ nga haxhi ne Meke.

hajt na thuaj cfare duhet te besojme aty edhe cili ajet ta tregon levizjen e maleve dhe c'fare duhet te besojme. smil3dbd4ddd6835f.gif

Ore ti,un mund tet nxjeri tye edhe 1 milion argumente.ama kur je i verbur kot..cka tet bej se ti je i verbur..hajt tash.Nuk mundish budalles mi tregu se 1 dhe 1 bejne 2. smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 28.12.2012, 10:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 27.12.2012, 18:49)
Ore ti,un mund tet nxjeri tye edhe 1 milion argumente.ama kur je i verbur kot..cka tet bej se ti je i verbur..hajt tash.Nuk mundish budalles mi tregu se 1 dhe 1 bejne 2. smil3dbd4e5e7563a.gif

Per kete behet fjale o Jack-Jones qe te kuptoje igli.

"Kur i sheh malet, mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė..." (En-Neml 88)

Nė Kuran ėshtė pėrmendur "lėvizja e maleve". Sot, shkencėtarėt bashkėkohorė pėr kėtė lėvizje pėrdorin termin "lėvizja kontinentale."7


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 10:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (JamesWat @ 28.12.2012, 04:18)
Per kete behet fjale o Jack-Jones qe te kuptoje igli.

"Kur i sheh malet, mendon se ato janė tė palėvizshėm, ndėrsa ato lėvizin si retė..." (En-Neml 88)

Nė Kuran ėshtė pėrmendur "lėvizja e maleve". Sot, shkencėtarėt bashkėkohorė pėr kėtė lėvizje pėrdorin termin "lėvizja kontinentale."7

Lėvizja e maleve

Nė njė varg informohemi se malet nuk janė tė palėvizshėm siē duken, por janė nė nė lėvizje tė vazhdueshme:

E i sheh malet e mendon se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin si retė. (Sure En-Neml: 88)

Kjo lėvizje e maleve shkaktohet nga lėvizjet e kores sė Tokės mbi tė cilėn ato qėndrojnė. Korja e Tokės 'lundron' mbi shtresėn e mantelit , e cila ėshtė mė e dendur. Ishte fillimi i shekullit tė 20-tė, kur pėr herė tė parė nė histori njė shkencėtar gjerman i quajtur Alfred Vegener propozoi qė kontinentet e Tokės kanė qenė tė bashkuar kur u krijua Toka nė fillim, por pastaj u copėtuan dhe kėshtu u ndanė ndėrsa largoheshin nga njėri-tjetri nė drejtime tė ndryshme.

Gjeologėt kuptuan se Vegener kishte tė drejtė vetėm nė vitin 1980, 50 vjet pas vdekjes sė tij. Siē pohonte dhe Vegener nė njė artikull tė botuar nė 1915, masat tokėsore kanė qenė tė bashkuara rreth 500 milion vjet mė parė dhe kjo masė e madhe e quajtur Pangea ndodhej e lokalizuar nė Polin e Jugut. Rreth 180 milion vjet mė parė, Pangea u nda nė dy pjesė qė ecėn nė drejtime tė ndryshme. Njė nga kėto kontinente gjigande ishte Gonduana, i cili pėrfshinte Afrikėn, Australinė, Antarktikėn dhe Indinė. Tjetri ishte Laurazia i cili pėrfshinte Europėn, Amerikėn e Veriut dhe Azinė pėrveē Indisė. Nė 150 milionė vjetėt e ardhshėm Gonduana dhe Laurazia u ndanė nė pjesė mė tė vogla.

Kėto kontinente qė u shfaqėn pas copėtimit tė Pangeas janė duke lėvizur vazhdueshmėrisht mbi Tokė me disa centimetra nė vit, duke ndryshuar njėkohėsisht dhe raportet tokė/det tė Tokės.

E zbuluar si rezultat i kėrkimeve gjeologjike tė kryera nė fillimet e shekullit tė 20-tė, kjo lėvizje e kores sė Tokės shpjegohet kėshtu nga shkencėtarėt:

Korja dhe pjesa e sipėrme tė mantelit me njė trashėsi prej rreth 100 km, ndahen nė segmente tė quajtura pllaka. Ka 6 pllaka kryesore dhe disa tė tjera tė vogla. Sipas teorisė sė quajtur tektonika e pllakave, kėto pllaka lėvizin nė Tokė duke mbartur me vete kontinentet dhe fundet e oqeaneve… Lėvizja kontinentale ėshtė matur tė jetė 1-5 cm nė vit. Kjo lėvizje e pllakave do krijojė njė ndryshim tė ngadalshėm tė gjeografisė sė Tokės. Pėr shembull, ēdo vit Oqeani Atlantik bėhet lehtėsisht mė i gjerė.61

Kėtu duhet tė theksohet njė pikė shumė e rėndėsishme: Zoti pėrmend lėvizjen e maleve si njė veprim rrjedhės. Sot shkencėtarėt e kohės tonė pėrdorin gjithashtu termin "rrjedhje kontinentale" pėr kėtė lėvizje. 62
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 28.12.2012, 11:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 28.12.2012, 04:46)
Lėvizja e maleve

Nė njė varg informohemi se malet nuk janė tė palėvizshėm siē duken, por janė nė nė lėvizje tė vazhdueshme:

E i sheh malet e mendon se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin si retė. (Sure En-Neml: 88)

Kjo lėvizje e maleve shkaktohet nga lėvizjet e kores sė Tokės mbi tė cilėn ato qėndrojnė. Korja e Tokės 'lundron' mbi shtresėn e mantelit , e cila ėshtė mė e dendur. Ishte fillimi i shekullit tė 20-tė, kur pėr herė tė parė nė histori njė shkencėtar gjerman i quajtur Alfred Vegener propozoi qė kontinentet e Tokės kanė qenė tė bashkuar kur u krijua Toka nė fillim, por pastaj u copėtuan dhe kėshtu u ndanė ndėrsa largoheshin nga njėri-tjetri nė drejtime tė ndryshme.

Kėtu duhet tė theksohet njė pikė shumė e rėndėsishme: Zoti pėrmend lėvizjen e maleve si njė veprim rrjedhės. Sot shkencėtarėt e kohės tonė pėrdorin gjithashtu termin "rrjedhje kontinentale" pėr kėtė lėvizje. 62

Hajde pallavra hajde.

..ndersa ne nje ajet tjeter thote:

Dhe nė tokė kemi krijuar male tė ngulura fort qė ajo tė mos lėvizė nėn to... (Sure El-Enbija: 31)

Hajde tani brohorisni se kurani qenka shkencore apo jo. smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 17:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 28.12.2012, 05:18)
Hajde pallavra hajde.

..ndersa ne nje ajet tjeter thote:

Dhe nė tokė kemi krijuar male tė ngulura fort qė ajo tė mos lėvizė nėn to... (Sure El-Enbija: 31)

Hajde tani brohorisni se kurani qenka shkencore apo jo. smil3dbd4e4c2e742.gif

O mendjengushte...

Po kur flasim se malet levizin e kishim fjalen per nje kohe afatgjate..dmth levizje kontintentale..

Ti a se ke msu ne GJEOGRAFI ne shkolle fillore se malet e ndalojne termetin,,,pse ne zonat maolore termeti eshte me i dobet dhe nuk ben DEM...dhe kete ajet qe ke sjell e verteton kete gje,por nuk kije sens SHKENCE dhe i przin gjerat...skam pa kshu hupshi si ti.
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 30.12.2012, 15:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 28.12.2012, 11:26)
O mendjengushte...

pse ne zonat maolore termeti eshte me i dobet dhe nuk ben DEM...dhe kete ajet qe ke sjell e verteton kete gje,por nuk kije sens SHKENCE dhe i przin gjerat...skam pa kshu hupshi si ti.

Ore malet jane krijuar nga termet,malet himalaja jane krijuar nga goditja e pllakes se paqesorit me ate te EuroAzise.
Pra malet krijohen nga termetet.
smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 30.12.2012, 22:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (JamesWat @ 30.12.2012, 09:07)
Ore malet jane krijuar nga termet,malet himalaja jane krijuar nga goditja e pllakes se paqesorit me ate te EuroAzise.
Pra malet krijohen nga termetet.
smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Po de,sa u hupet je..po krejte kjo bote,krejte kto gjallesa,krejt ky ekuliber i sakte dhe preciz per me pasur jete ketu qenka be si kotekot a?

e hupshii bree...edhe une me turli budalle debatoj..po shkoni be ..............
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 09:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 30.12.2012, 16:10)
Po de,sa u hupet je..po krejte kjo bote,krejte kto gjallesa,krejt ky ekuliber i sakte dhe preciz per me pasur jete ketu qenka be si kotekot a?

e hupshii bree...edhe une me turli budalle debatoj..po shkoni be ..............

hehhe per c'ka ekuilibri e ke fjalen kur universi krijohet per 13 miliard vjet,kaq kohe e madhe i duhet zotit te krijoje universin apo duhet te besojme perrallat ne bibel edhe ne kuran qe krijohet per 6 dite apo 6000 vjet..

Shanset qe te kete jete ne univers jane te larta,madje mund te kete jete me te zhvilluar,toka leviz miliona km nga orbita e saj edhe nuk shkaterrohet jeta ne toke.
Per tu forumuar jeta ne toke eshte dashur miliarda vite.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 31.12.2012, 15:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 03:10)
hehhe per c'ka ekuilibri e ke fjalen kur universi krijohet per 13 miliard vjet,kaq kohe e madhe i duhet zotit te krijoje universin apo duhet te besojme perrallat ne bibel edhe ne kuran qe krijohet per 6 dite apo 6000 vjet..

Shanset qe te kete jete ne univers jane te larta,madje mund te kete jete me te zhvilluar,toka leviz miliona km nga orbita e saj edhe nuk shkaterrohet jeta ne toke.
Per tu forumuar jeta ne toke eshte dashur miliarda vite.

Po ti,ti qe ke dal prej penisi ke hyre ne vagine dhe gjoja se,e din ket pune..se vetvetiu je kriju,ste ka kriju dikush tye..paramendoje,se ke ditur se je brenda vagines ke dal,dhe tash ben belbezime ..ti ke mbetur me fol per bibel dhe kuran,.nje torollak si ti.. smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 15:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 31.12.2012, 09:23)
Po ti,ti qe ke dal prej penisi ke hyre ne vagine dhe gjoja se,e din ket pune..se vetvetiu je kriju,ste ka kriju dikush tye..paramendoje,se ke ditur se je brenda vagines ke dal,dhe tash ben belbezime ..ti ke mbetur me fol per bibel dhe kuran,.nje torollak si ti.. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

ik re psikopat me mua s'krahasohet ti.
Viruset jane forma te ndermjetme midis te gjalles edhe te vdekures,bakteret jane forma te gjalla,qelizat ekuariote jane me te evoluara.
Duhet te mesosh se nje gjitar i pjell kelyshet ne veze,kjo tregon qe gjitaret kane evoluar.


Ne njerezit jemi maja e evolucionit,perderisa jeta u krijua per miliarda vite ne toke c'ka tregon kjo zoti e krijoi per nje kohe kaq te gjate njeriun dhe se krijonte dot ne fillim.

Perderisa bibla edhe kurani kane gabime shkencore dhe kontradita ne librat e tyre c'ka mund te themi,a eshte kjo fjale e zotit?


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 31.12.2012, 16:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 09:33)
ik re psikopat me mua s'krahasohet ti.
Viruset jane forma te ndermjetme midis te gjalles edhe te vdekures,bakteret jane forma te gjalla,qelizat ekuariote jane me te evoluara.
Duhet te mesosh se nje gjitar i pjell kelyshet ne veze,kjo tregon qe gjitaret kane evoluar.


Ne njerezit jemi maja e evolucionit,perderisa jeta u krijua per miliarda vite ne toke c'ka tregon kjo zoti e krijoi per nje kohe kaq te gjate njeriun dhe se krijonte dot ne fillim.

Perderisa bibla edhe kurani kane gabime shkencore dhe kontradita ne librat e tyre c'ka mund te themi,a eshte kjo fjale e zotit?

ore legen,

koha qe matin ne,nuk eshte e njejte me kohen qe e ka Zoti...sepse 1000 vjet te ne,ke Zoti eshte nje dite...Are u a dumb?

Poashtu,un i ndegjoj shkenctaret e Botes qe thone se Shkenca dhe Kurani jan ne perputhshemeri,sepse feja eshte para shkences,shkenca vjen prap,dicka qe zbulohet ne shkence,ne kuran ka qene e shkruar shum kohe me pare..o i thjeshte..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 16:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 31.12.2012, 10:05)
ore legen,

koha qe matin ne,nuk eshte e njejte me kohen qe e ka Zoti...sepse 1000 vjet te ne,ke  Zoti eshte nje dite...Are u a dumb?

Poashtu,un i ndegjoj shkenctaret e Botes qe thone se Shkenca dhe Kurani jan ne perputhshemeri,sepse feja eshte para shkences,shkenca vjen prap,dicka qe zbulohet ne shkence,ne kuran ka qene e shkruar shum kohe me pare..o i thjeshte..

Me sa shoh une ti rri non-stop ne internet.

hahha ta sqarova une ate ku thuhet ne kuran 1 dite eshte 1000 vjet per zotin ne nje varg tjeter thuhet 1 dite eshte 50.000 vjet shko shife apo do ti sjell vargjet ketu.

Keshtu mendon ti po ato jane hiperbola te cilet i perdorin njerezit dhe thone ka lidhje me shkencen,po si ka mundesi qe shkencetaret harxhojne miliona $ dhe ato qenkan ne kuran pse i harxhojne me kot njerezit po nuk i shpikin aeroplanin,lokomotiven me ane kuranit.
Gjeresia e tokes sa gjeresia e qiellit sipas kuranit ky eshte fakt shkencor sipas teje.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 31.12.2012, 16:25


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio