Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (5) 1 [2] 3 4 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Argumenti shkencor ne KURAN..
Jack-Jones
Postuar nė: 31.12.2012, 16:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 10:24)
Me sa shoh une ti rri non-stop ne internet.

hahha ta sqarova une ate ku thuhet ne kuran 1 dite eshte 1000 vjet per zotin ne nje varg tjeter thuhet 1 dite eshte 50.000 vjet shko shife apo do ti sjell vargjet ketu.

Keshtu mendon ti po ato jane hiperbola te cilet i perdorin njerezit dhe thone ka lidhje me shkencen,po si ka mundesi qe shkencetaret harxhojne miliona $ dhe ato qenkan ne kuran pse i harxhojne me kot njerezit po nuk i shpikin aeroplanin,lokomotiven me ane kuranit.
Gjeresia e tokes sa gjeresia e qiellit sipas kuranit ky eshte fakt shkencor sipas teje.

ti sdin,je i panjohur per argumentet shkencore dhe kuranore..keshtu qe mos nderhyn pabaza se je shum naiv.
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 16:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 31.12.2012, 10:45)
ti sdin,je i panjohur per argumentet shkencore dhe kuranore..keshtu qe mos nderhyn pabaza se je shum naiv.

haha po ke te drejte te besoje qe gjeresia e qiellit eshte sa gjeresia e tokes sipas kuranit tend apo jo kete do te thuash.
C'ka nenkupton me fjalen qiell ti gjithe universin ku perfshihen galaktikat yjet etj dhe toka nje grimce rere ne reren e gjithe oqeaneve te botes.
Pa me thuaj nje varg ne kuran ku tregon formen e tokes,nje shkencetar ne shekullin e III mati meridianin e tokes pa satelite apo mjete te zhvilluara.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 31.12.2012, 16:49


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 31.12.2012, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 17:48)
haha po ke te drejte te besoje qe gjeresia e qiellit eshte sa gjeresia e tokes sipas kuranit tend apo jo kete do te thuash.
C'ka nenkupton me fjalen qiell ti gjithe universin ku perfshihen galaktikat yjet etj dhe toka nje grimce rere ne reren e gjithe oqeaneve te botes.
Pa me thuaj nje varg ne kuran ku tregon formen e tokes,nje shkencetar ne shekullin e III mati meridianin e tokes pa satelite apo mjete te zhvilluara.

pse po leh si qen ne cdo tem....ik more pis...se sje i denje per debat...

ne kuran thuhet se univerzi eshte ne zgjerim apo fryrje te njejten e thuan edhe shkencetaret....dmth universi zgjerohet....

dhe mos u mer me egon tende....se po e shoh se je pasardhes...i neandertalave...asgje sje me shum.....

kur i mer dy persona ,njeri qe ka mesuar shum dhe tjetri tup,e di ju do te thoni se ky ka evolu ki me shkolle....sa te mjere qe jeni


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 02.01.2013, 12:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012E ke fjalen per kete ti hubejb qe pershkruan zgjerimine universit.


"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. " (Edh-Dharijat 47)


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 02.01.2013, 15:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 28.12.2012, 04:46)
Lėvizja e maleve

Nė njė varg informohemi se malet nuk janė tė palėvizshėm siē duken, por janė nė nė lėvizje tė vazhdueshme:

E i sheh malet e mendon se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin si retė. (Sure En-Neml: 88)

Kjo lėvizje e maleve shkaktohet nga lėvizjet e kores sė Tokės mbi tė cilėn ato qėndrojnė. Korja e Tokės 'lundron' mbi shtresėn e mantelit , e cila ėshtė mė e dendur. Ishte fillimi i shekullit tė 20-tė, kur pėr herė tė parė nė histori njė shkencėtar gjerman i quajtur Alfred Vegener propozoi qė kontinentet e Tokės kanė qenė tė bashkuar kur u krijua Toka nė fillim, por pastaj u copėtuan dhe kėshtu u ndanė ndėrsa largoheshin nga njėri-tjetri nė drejtime tė ndryshme.

Gjeologėt kuptuan se Vegener kishte tė drejtė vetėm nė vitin 1980, 50 vjet pas vdekjes sė tij. Siē pohonte dhe Vegener nė njė artikull tė botuar nė 1915, masat tokėsore kanė qenė tė bashkuara rreth 500 milion vjet mė parė dhe kjo masė e madhe e quajtur Pangea ndodhej e lokalizuar nė Polin e Jugut. Rreth 180 milion vjet mė parė, Pangea u nda nė dy pjesė qė ecėn nė drejtime tė ndryshme. Njė nga kėto kontinente gjigande ishte Gonduana, i cili pėrfshinte Afrikėn, Australinė, Antarktikėn dhe Indinė. Tjetri ishte Laurazia i cili pėrfshinte Europėn, Amerikėn e Veriut dhe Azinė pėrveē Indisė. Nė 150 milionė vjetėt e ardhshėm Gonduana dhe Laurazia u ndanė nė pjesė mė tė vogla.

Kėto kontinente qė u shfaqėn pas copėtimit tė Pangeas janė duke lėvizur vazhdueshmėrisht mbi Tokė me disa centimetra nė vit, duke ndryshuar njėkohėsisht dhe raportet tokė/det tė Tokės.

E zbuluar si rezultat i kėrkimeve gjeologjike tė kryera nė fillimet e shekullit tė 20-tė, kjo lėvizje e kores sė Tokės shpjegohet kėshtu nga shkencėtarėt:

Korja dhe pjesa e sipėrme tė mantelit me njė trashėsi prej rreth 100 km, ndahen nė segmente tė quajtura pllaka. Ka 6 pllaka kryesore dhe disa tė tjera tė vogla. Sipas teorisė sė quajtur tektonika e pllakave, kėto pllaka lėvizin nė Tokė duke mbartur me vete kontinentet dhe fundet e oqeaneve… Lėvizja kontinentale ėshtė matur tė jetė 1-5 cm nė vit. Kjo lėvizje e pllakave do krijojė njė ndryshim tė ngadalshėm tė gjeografisė sė Tokės. Pėr shembull, ēdo vit Oqeani Atlantik bėhet lehtėsisht mė i gjerė.61

Kėtu duhet tė theksohet njė pikė shumė e rėndėsishme: Zoti pėrmend lėvizjen e maleve si njė veprim rrjedhės. Sot shkencėtarėt e kohės tonė pėrdorin gjithashtu termin "rrjedhje kontinentale" pėr kėtė lėvizje. 62

Argumente te qarta jane ketu.

Pse mo nuk levizin gjate levizje tektonike:fushat,kodrat,liqenet,detet etj apo vetem malet levizin.
Ehe shkenca tektonike muhamedane.
Kane avancuar talebanet perpara re.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 02.01.2013, 19:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 02.01.2013, 16:56)
Argumente te qarta jane ketu.

Pse mo nuk levizin gjate levizje tektonike:fushat,kodrat,liqenet,detet etj apo vetem malet levizin.
Ehe shkenca tektonike muhamedane.
Kane avancuar talebanet perpara re.

ore shpifes,oe gjarperinjt,qe ju quajti jezusi,pasi edhe poer te shpifet,....

a i sheh ofendimet qe je ka i beni,moj qelbesire,ore fundrina derrit....

lexoj pa ndjenja ,mos u ban shkja,,se kur te dilni ju me kryqa ne dore neper qytet edhe ju nuk dalloni ngsa serbet a sllavet....

per formen e tokes,at se si eshte e rafsh ,kur ti spec ec lundron vozit etj,,,,

po ti dhe ju jeni si ato mizat e kalit,kur i ngjitni dickai si shkepni edhe pse sjeni ne te drejt


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 02.01.2013, 22:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 06:34)
E ke fjalen per kete ti hubejb qe pershkruan zgjerimine universit.


"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. " (Edh-Dharijat 47)

Edhe kjo eshte nje argument,ngase ne kohen kur ehste zbritur kurani,ska pasur teknologji moderne qe ta dijne njerzit kete gje,por shkenca moderne e ka vertetu kete gje sot se universi zgjerhohet dhe mu per kete duhet te bindesh se Kurani eshte fjala e Zotit e jo e njeriut..
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 03.01.2013, 10:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 02.01.2013, 16:10)
Edhe kjo eshte nje argument,ngase ne kohen kur ehste zbritur kurani,ska pasur teknologji moderne qe ta dijne njerzit kete gje,por shkenca moderne e ka vertetu kete gje sot se universi zgjerhohet dhe mu per kete duhet te bindesh se Kurani eshte fjala e Zotit e jo e njeriut..

Nuk eshte argumente ajo pasi aty flitet per termin qiell.
A e di ti c'ka eshte qielli sipas kurani?


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 03.01.2013, 11:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 03.01.2013, 04:55)
Nuk eshte argumente ajo pasi aty flitet per termin qiell.
A e di ti c'ka eshte qielli sipas kurani?


http://www.youtube.com/watch?v=0xejaceX13U


PO,KTO I DI...shifi,msoj edhe ti,poqese ke logjik te shendosh./..
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 03.01.2013, 12:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 03.01.2013, 05:35)
PO,KTO I DI...shifi,msoj edhe ti,poqese ke logjik te shendosh./..

"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. " (Edh-Dharijat 47)

Leri videot aty cenohet mendimi i lire dhe ai nuk shpjegon ajetet ne video po flet per evolucionin dhe gjera te tjera.

Me duhet te te korrigjoj pasi qielli nuk zgjerohet nqs ai do te zgjerohet do te prishte formen eliptike te tokes dhe do shkaterronte katastrofa natyrore.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 03.01.2013, 12:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 03.01.2013, 06:03)
Leri videot aty cenohet mendimi i lire dhe ai nuk shpjegon ajetet ne video po flet per evolucionin dhe gjera te tjera.

Me duhet te te korrigjoj pasi qielli nuk zgjerohet nqs ai do te zgjerohet do te prishte formen eliptike te tokes dhe do shkaterronte katastrofa natyrore.

Shoku i mire,ndegjom tash me vemendje,qielli zgjerohet,e kam fjalen per universin,ndonese fjala "qiell" nenkupton Kulm,si dhe ne Kuran kulmi eshte shum larg,deri ne "Arsh" arsh eshte vendi qe pas saj vec Zoti e din se cka ka pas saj,edhe ajo arsh gjendet pas shum shtresash galaktikash,apo mister i njeriut qe derisa ne nuk mundim ta arijme as yllin me te afert,e mos bisedojme per arshin...

ajo cka ceke ti se qielli nuk zgjerohet,.ti vjen ne kundershtim me shkenctarin Albert Anshtajn,sepse reth zgjerimit te universit e ka permendur edhe Anshtajni dhe shembulli i tij ka qene nje balone qe mbi te jan vendosur disa pika drite,dhe me fryrjen e balones jan largu edhe pikat,dhe ne kete forme largohen yjet,ka thene albert anshtajni,sa qe ti je prapambetur ne kete drejtim..keshtu do besh mire te lexosh pak me shum per astrifizik dhe pastaj eja ne kohen bashkekohore,.tung i paditur...

PM
Top
igli_st
Postuar nė: 03.01.2013, 13:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 03.01.2013, 06:56)
Shoku i mire,ndegjom tash me vemendje,qielli zgjerohet,e kam fjalen per universin,ndonese fjala "qiell" nenkupton Kulm,si dhe ne Kuran kulmi eshte shum larg,deri ne "Arsh" arsh eshte vendi qe pas saj vec Zoti e din se cka ka pas saj,edhe ajo arsh gjendet pas shum shtresash galaktikash,apo mister i njeriut qe derisa ne nuk mundim ta arijme as yllin me te afert,e mos bisedojme per arshin...

ajo cka ceke ti se qielli nuk zgjerohet,.ti vjen ne kundershtim me shkenctarin Albert Anshtajn,sepse reth zgjerimit te universit e ka permendur edhe Anshtajni dhe shembulli i tij ka qene nje balone qe mbi te jan vendosur disa pika drite,dhe me fryrjen e balones jan largu edhe pikat,dhe ne kete forme largohen yjet,ka thene albert anshtajni,sa qe ti je prapambetur ne kete drejtim..keshtu do besh mire te lexosh pak me shum per astrifizik dhe pastaj eja ne kohen bashkekohore,.tung i paditur...

Leri genjeshtrat dhe propagandat e Zakirit.
Termi univers nuk kishte dale qarte ne ate kohe dhe askush nuk e konceptonte universin.
A e ke lexuar ndonje kuranin ti c'ka eshte qielli?

Bėni gara me njėri-tjetrin qė tė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe njė Xhenet, gjerėsia e tė cilit ėshtė sa gjerėsia e qiellit dhe e tokės, qė ėshtė pėrgatitur pėr ata qė i kanė besuar Allahut dhe tė dėrguarve tė Tij. [Kur’an 57:21]

Une s'bihe ne kundershtim me asnje shkencetar,qielli nuk zgjerohet pasi ai nuk egziston ato qe ne shohim jane shtresa ajri nese ai do zgjerohej do prishej forma eliptike e tokes dhe do kishte katastrofa natyrore. smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 03.01.2013, 14:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (hubejb1 @ 02.01.2013, 13:27)


a i sheh ofendimet qe je ka i beni,moj qelbesire,ore fundrina derrit....

lexoj pa ndjenja ,mos u ban shkja,,se kur te dilni ju me kryqa ne dore neper qytet edhe ju nuk dalloni ngsa serbet a sllavet....

per formen e tokes,at se si eshte e rafsh ,kur ti spec ec lundron vozit etj,,,,

po ti dhe ju jeni si ato mizat e kalit,kur i ngjitni dickai si shkepni edhe pse sjeni ne te drejt

Ca ofendime kam bere o i pashpirt.

Ngele me formen e tokes ti ik pyet shkencetarin irakien.

(27:61) A ėshtė Ai qė tokėn e bėri vendqėndrim e nėpėr tė rrjedhin lumenj, dhe asaj (tokės) i bėri (male) pėrforcuese, dhe nė mes dy deteve bėri ndarje. A ka pėrveē All-llahu zot tjetėr? Jo, por shumica e tyre nuk e dinė.

(71:19): All-llahu juve ua bėri tokėn tė sheshtė.

(13:3): Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit frut bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.

(15:19): E tokėn e kemi shtruar dhe nė tė kemi vuar kodra dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė bimė tė caktuara tė tė gjitha llojeve.

(91:5-6): 5. Pasha qiellin dhe Atė qė e ndėrtoi atė! 6. Pasha tokėn dhe Atė qė e shtriu atė (e sheshoi)!

(79:30): 30. E pastaj tokėn e sheshoi. 31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.

C'ka nenkupton ti me termin shtruar,vetme nje forme e sheshte mund te shtrohet re.
Pra toka sipas kuranit eshte e sheshte si planet dhe ujerat e deteve dhe oqeaneve paskan dale nga toka.
Ai shembulli qe more ti bene fjale per nje pjese shume te vogel te tokes mos do te thuash qe kurani flet vetem per ate pjese qe shikon njeriu apo per gjithe token qe e krijoi jo me kot ai irakieni bazohen ne kuran. smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 03.01.2013, 16:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 03.01.2013, 07:33)
Leri genjeshtrat dhe propagandat e Zakirit.
Termi univers nuk kishte dale qarte ne ate kohe dhe askush nuk e konceptonte universin.
A e ke lexuar ndonje kuranin ti c'ka eshte qielli?

Bėni gara me njėri-tjetrin qė tė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe njė Xhenet, gjerėsia e tė cilit ėshtė sa gjerėsia e qiellit dhe e tokės, qė ėshtė pėrgatitur pėr ata qė i kanė besuar Allahut dhe tė dėrguarve tė Tij. [Kur’an 57:21]

Une s'bihe ne kundershtim me asnje shkencetar,qielli nuk zgjerohet pasi ai nuk egziston ato qe ne shohim jane shtresa ajri nese ai do zgjerohej do prishej forma eliptike e tokes dhe do kishte katastrofa natyrore. smil3dbd4d99c6eaa.gifZGJERIMI I UNIVERSIT


Edwin Hubble me teleskopin e tij gjigand
Nė Kuran, i cili u shpall katėrmbėdhjetė shekuj mė parė, nė kohėn kur shkenca e astronomisė ishte akoma primitive, zgjerimi i universit pėrshkruhet nė kėtė mėnyrė:

"Ne me forcėn tonė e ngritėm qiellin dhe Ne e zgjerojmė atė. " (Edh-Dharijat 47)


Georges Lemaitre
Fjala "qiell" e pėrmendur nė kėtė ajet ėshtė pėrdorur nė vende tė ndryshme nė Kuran me kuptimin e hapėsirės dhe universit. Edhe kėtu, kjo fjalė ėshtė pėrdorur me kėtė kuptim. Me fjalė tė tjera, nė Kuran ėshtė shpallur se universi "zgjerohet". Pikėrisht, ky ėshtė pėrfundimi i arritur sot prej shkencės.

Deri para fillimit tė shekullit XX, i vetmi mendim i pėrhapur nė tė gjithė botėn e shkencės ishte se "universi ruan njė gjendje konstante dhe ka ekzistuar pėrherė pa fillim". Por kėrkimet, vėzhgimet dhe rrezultatet e marra prej aparaturave moderne vėrtetuan se universi nė tė vėrtetė ka njė fillim; argument pėr kėtė ėshtė fakti se ai zgjerohet vazhdimisht.

Nė fillimet e shekullit XX, fizikanti rus Alexander Friedmann dhe kozmologu belg Georges Lemaitre llogaritėn teorikisht se universi ėshtė nė lėvizje tė vazhdueshme dhe zgjerohet.

Ky fakt u vėrtetua gjithashtu prej tė dhėnave tė vėzhguara mė 1929. Astronauti amerikan Edwin Hubble, ndėrsa po vėzhgonte qiellin me njė teleskop, zbuloi se yjet dhe galaktikat largoheshin vazhdimisht nga njėra-tjetra. Njė univers, ku ēdo gjė lėviz vazhdimisht duke u larguar prej ēdo gjėje tjetėr, nėnkupton njė univers vazhdimisht nė zgjerim.

Vėzhgimet e kryera nė vitet nė vazhdim vėrtetuan se universi ėshtė nė zgjerim e sipėr. Pėrsėri del nė pah saktėsia e habitshme e ajetit kuranor, i cili pėrdor njė folje tė kohės sė tashme pėr tė pėrshkruar vazhdimėsinė e kėtij zgjerimi. Ky argument ėshtė sqaruar nė Kuran nė njė kohė kur askush nuk kishte as idenė mė tė vogėl rreth kėtyre fakteve.Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Jack-Jones nė 03.01.2013, 16:07
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 03.01.2013, 16:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012ORBITAT

Duke iu referuar Kuranit, Dielli dhe Hėna lėvizin nė njė orbitė tė caktuar:

"Zoti krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė." (El Enbija 33)

Nė njė ajet tjetėr ėshtė pėrmendur se Dielli nuk ėshtė i palėvizshėm, por lėviz nė njė orbitė tė caktuar.

"Edhe dielli lėviz drejt kufirit tė tij pėrfundimtar. Ajo lėvizje ėshtė pėrcaktim i tė Plotfuqishmit, tė Diturit." (Ja Sin 38)

Kėto argumente tė komunikuara nė Kuran u zbuluan prej vėzhgimeve astronomike shumė shekuj mė vonė. Sipas llogaritjeve tė ekspertėve tė astronomisė, Dielli udhėton me njė shpejtėsi marramendėse prej 720.000 km nė orė nė drejtim tė yllit Vega nė njė orbitė tė vetme tė quajtur Maja Diellore. Kjo do tė thotė se Dielli pėrshkon afėrsisht 17.280.000 km nė ditė. Bashkė me Diellin, tė gjitha planetet dhe satelitėt brenda sistemit gravitacional tė Diellit pėrshkojnė gjithashtu tė njėjtėn distancė. Pėr mė tepėr, tė gjitha yjet nė univers bėjnė njė lėvizje tė ngjashme.

Nė Kuran ėshtė shpallur se i tėrė universi ėshtė i mbushur plot me rrugė e orbita si ajo e diellit:

"Betohem nė qiellin plot rrugė." (Edh-Dharijat 7)

Nė univers ndodhen rreth 200 miliardė galaktika dhe secila prej tyre pėmban rreth 200 miliardė yje. Pjesa mė e madhe e kėtyre yjeve kanė planete dhe pjesa mė e madhe e kėtyre planeteve kanė satelitė. Kėta trupa gjigandė lėvizin nė orbita tė caktuara, sipas njė lėvizjeje tė pėrllogaritur nė mėnyrė preēize. Pėr miliona vite me radhė, tė gjithė kėta trupa "notojnė" nė orbitėn e tyre nė njė harmoni dhe rregull tė pėrkryer. Pėr mė tepėr, njė anumėr i madh kometash lėvizin nė orbitat e pėrcaktuara pėr to.

Orbitat nė univers nuk janė karakteristikė vetėm e trupave qiellorė. Edhe vetė galaktikat udhėtojnė me njė shpejtėsi marramendėse nė orbita tė projektuara pėr to. Gjatė kėsaj lėvizjeje, asnjė prej trupave qiellorė nuk i zė rrugėn, apo pėrplaset me tė tjerėt.

Sigurisht qė nė kohėn e shpalljes sė Kuranit njerėzimi nuk zotėronte teleskopė elektronikė apo teknologjinė e avancuar tė vėzhgimit tė trupave miliona kilometra nė hapėsirė, ashtu siē nuk dispononte njohuritė e sotme tė fizikės apo astronomisė. Ndaj nė atė kohė nuk ishte e mundur tė zbulohej nė mėnyrė shkencore se hapėsira ėshtė "plot me rrugė dhe orbita", siē ėshtė shpallur nė ajetin kuranor…

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) 1 [2] 3 4 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio