Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (5) « E para ... 3 4 [5]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Argumenti shkencor ne KURAN..
igli_st
Postuar nė: 12.01.2013, 11:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (xheem @ 11.01.2013, 16:13)
Po ti nuk u pergjegje per urinen e PELES,e cila perdoret ne kohen moderne or..?

Kush tha qe s'thashe gje,une se kam degjuar per urinen e Peles si ilac ky eshte nje absurditet dhe i pavertetuar nga shkenca edhe pse njerezit e perdorin kjo nuk ndryshon gje.
Mjalti i bletes eshte ilac ndersa i insekteve te tjera nuk eshte ilac e njejta shembull eshte me Pelen(e cila nuk eshte ilac) edhe po te jete ilac urina e saj kjo nuk verteton qe urina e devese eshte ilac.Urina e kafsheve permban toksina te trupit te saj.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
xheem
Postuar nė: 12.01.2013, 12:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (igli_st @ 12.01.2013, 12:37)
Eshte hadith tjeter ky qe solle ti se ka transmetues te ndryshem.
C'fare tortura kane marre keta njerezit nga pejkamberi jot.

Transmeton Ebu Kilaba:

Enesi ka thėnė: "Disa njerėz tė 'Ukl ose' fisi Uraina, erdhi nė Medinė dhe klima e saj nuk u pėrshtatej atyre. Pra, Pejgamberi urdhėroi ata tė shkojnė nė atė tufė te deveve dhe pėr tė pijnė qumėshtin dhe urinėn e tyre (si ilaē ). Kėshtu ata u udhėzuan si dhe pasi ata u bėnė tė shėndetshėm, ata vranė bariun e Pejgamberit dhe ēuan larg tė gjitha devetė e tij. lajmi arriti tek Profeti herėt nė mėngjes dhe ai dėrgoi ata (njerėzit) nė ndjekje tė tyre dhe ata i kapėn dhe i sollėn nė mesditė. Ai pastaj urdhėroi pėr t’ju prerė duart dhe kėmbėt e tyre (dhe kjo ėshtė bėrė), dhe sytė e tyre ishin shpuar me shufra tė nxehta prej hekuri, Ata ishin vėnė nė 'el-Harra' dhe kur ata kėrkuan ujė, nuk u ėshtė dhėnė ujė atyre. " Ebu Kilaba tha, "Ata njerėz tė pėrkushtuar vjedhjeve dhe vrasjeve, u bėnė tė pafe pasi pėrqafuan Islamin dhe luftuan kundėr All-llahut dhe tė dėrguarit te Tij.(Buhariu, Volumi 1, Libri 4, Number 234
)

Edhe ky hadithi tjeter qe gjendet ketu ben fjale per shume deve.
Vetem qumeshti i devese eshte ilac sipas ketyre shkencetareve musliman ndersa per urinen e devese nuk thuhet gje fare si ilac.

http://mjekesiabimorearabe.com/tendryshme/qumeshtidevese.php

Leri ato qe ke sjelle se indianet e pine urinen e lopes dhe e prekin bajgen e saj sepse e kane te shenjte lopen dhe e adhurojne.
Aty perfshihet edhe kryeministri indian pasi edhe ai e adhuron lopen.
Ne internet ti mund te qesh qe edhe muti eshte ilac.

Si qenka rast specifik kur arabet ka rrezik e perdorin edhe sot si ilac ose shkencetaret musliman qe mundohen ta studiojne urinen e devese si ilac.

Pra keta njerez i ka sheruar urina e deveve edhe sipas hadithit qe solle ti.
Si na qenka e mundur dicka e tille ne shkence apo jane legjenda te transmetuara 200 vjet me vone kur nuk ka egzistuar pejkamberi.

Kete te ashtuquajturin hadith e ke nxjerre nga ketu:http://www.forumishqiptar.com/threads/144545-Shefqet-Krasniqi-Muslimani-qe-martohet-me-te-krishtere-me-mire-te-kish-vdekur/page2.


Lexova disa shkarravina nga ky link,ku soji,pjella e shkaut nuk ka te ndalur me falcifikime dhe poshtersina qe as per se afermi nuk kan te bejne me Islamin e vertete.E para:Masakrimi ne Islam eshte i ndaluar.Keto jane trillime te pastra.Per te mesuar realitetin e fese Islame,duhet te shfritezohet literature Islame,e jo literature e armiqve te Islamit.Hadithin qe une solla,e mora nga imami i xhamise,i cili edhe m'a shpjegoi qarte domethenjen,kuptimin dhe qellimin e atij hadithi.Pjella e shkaut,pjella e pa shpirte,mundohet t'ia m'vesh Muhammedit a.s.edhe urdherin e mbytjes se femijve,grave dhe pleqeve.Asnje kundreshtar i Islamit nuk e verteton nje urdher te tille,bile ata e thuan te verteten,se Muhammedi a.s. ka urdheruar qe gjate perleshjeve me armiqt,femijte,grate dhe pleqt as mos te shqetsohen,e lere me te mbyten.Nejse,si duket dola nga qellimi i hadithit ne lidhje me urinen e deves.Nese e merr ti kete hadith te sakte,atehere ku shkruan se pirja e urines eshte duke u perdorur nga arabet edhe sot e kasaj dite.Ama si duket t'i u beson propagandave te shkaut.Me trego,ēte keqe ke pare ti personalisht nga muslimanet arab apo shqiptar,qe aq shume i urren.Lexo ti dhe ē'do pjelle e shkaut,se gjate betejave kur muslimanet kapnin rober,Muhammedi a.s. i kushtezonte qe t'ua mesonin shkrim leximin dhjete femijve musliman dhe i lentte te lire.Kurre nuk eshte shenuar ne histori se jane torrturuar,apo masakruar,djegur etj.Ti je larg te vertetes Islame,ashtu siē eshte e larget lindja nga perendimi.


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 12.01.2013, 15:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (xheem @ 12.01.2013, 06:36)
Kete te ashtuquajturin hadith e ke nxjerre nga ketu:http://www.forumishqiptar.com/threads/144545-Shefqet-Krasniqi-Muslimani-qe-martohet-me-te-krishtere-me-mire-te-kish-vdekur/page2.


Lexova disa shkarravina nga ky link,ku soji,pjella e shkaut nuk ka te ndalur me falcifikime dhe poshtersina qe as per se afermi nuk kan te bejne me Islamin e vertete.E para:Masakrimi ne Islam eshte i ndaluar.Keto jane trillime te pastra.Per te mesuar realitetin e fese Islame,duhet te shfritezohet literature Islame,e jo literature e armiqve te Islamit.Hadithin qe une solla,e mora nga imami i xhamise,i cili edhe m'a shpjegoi qarte domethenjen,kuptimin dhe qellimin e atij hadithi.Pjella e shkaut,pjella e pa shpirte,mundohet t'ia m'vesh Muhammedit a.s.edhe urdherin e mbytjes se femijve,grave dhe pleqeve.Asnje kundreshtar i Islamit nuk e verteton nje urdher te tille,bile ata e thuan te verteten,se Muhammedi a.s. ka urdheruar qe gjate perleshjeve me armiqt,femijte,grate dhe pleqt as mos te shqetsohen,e lere me te mbyten.Nejse,si duket dola nga qellimi i hadithit ne lidhje me urinen e deves.Nese e merr ti kete hadith te sakte,atehere ku shkruan se pirja e urines eshte duke u perdorur nga arabet edhe sot e kasaj dite.Ama si duket t'i u beson propagandave te shkaut.Me trego,ēte keqe ke pare ti personalisht nga muslimanet arab apo shqiptar,qe aq shume i urren.Lexo ti dhe ē'do pjelle e shkaut,se gjate betejave kur muslimanet kapnin rober,Muhammedi a.s. i kushtezonte qe t'ua mesonin shkrim leximin dhjete femijve musliman dhe i lentte te lire.Kurre nuk eshte shenuar ne histori se jane torrturuar,apo masakruar,djegur etj.Ti je larg te vertetes Islame,ashtu siē eshte e larget lindja nga perendimi.

Po si ka mundesi te me akuzosh mua ne kete menyre ty kur une po te them te verteten.
Shikoe ketu tek numri 1:234 kliko tek 234 dhe lexoje ne anglisht keta qe te solla une ne shqip.

http://www.sacred-texts.com/isl/bukhari/bh1/index.htm

Ja edhe nje tjeter i perkthyer ne shqip qe ta tregova ty edhe ti nuk e pe.

Enes ibėn Malik (Allahu qoftė i kėnaqur prej tij!) transmeton se njė delegacion nga fisi Ukkel erdhėn tek i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dhe i dhanė besėn pėr pranimin e Islamit. Por ata nuk ju pėrshtatėn ushqimeve tė tokės (sė Medines), kėshtu qė u sėmurėn dhe iu ankuan pėr kėtė gjė tė Dėrguarit tė Allahut. Ai u tha: “A nuk dilni dhe shkoni te bariu ynė, qė tė pini nga qumėshti i deveve dhe urina e tyre?” Ata thanė: “Po”, dhe shkuan, pinė nga qumėshti dhe urina e deveve, u shėruan dhe vranė bariun e tė Dėrguarit tė Allahut, dhe morėn tufėn e deveve… [Buhariu dhe Muslimi].Kur Pejgamberi e mori vesh kėtė gjė, dėrgoi qė tė kėrkonin pėr ta, dhe pasi i gjetėn u dha dėnimin e merituar.

http://mjekesiabimorearabe.com/tendryshme/qumeshtidevese.php

Kjo pjelle e shkakut te duket.
Sic e shikon ka shume transmetues ne lidhje me urinen e devese nuk eshte vetem nje iman qe e ka transmetuar.Shkaku i perdor keto qe i konvenojne po ata nuk me duken pjelle e shkakut pasi rrine shqiptaret atje.
Po me vone ndryshon Muhamedi nga nje njeri i thjeshte kthehet ne nje xhihadist te etur per lufte dhe gjak do te te sjelle fakte qe jane roberuar njerez dhe masakruar nga pejkamberi jot.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 12.01.2013, 15:19


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
xheem
Postuar nė: 12.01.2013, 15:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006-Ti,merre si te duash.Islami i vertete nuk eshte kjo qe paraqisni ju.Ju thash,e perseris edhe nje here:jeni shume larg realitetiit.Mos u merrni me paragjykime,sajesa,genjeshtra,hipoteza,urrejtje,sarkazma,ofendime.Nese don diē te mesosh rreth Islamit,urdhero,lexo literature te paster,literature burimore Islame,e jo te bazohesh ne literature te trilluar,e perhapur gjithe andej nga armiqte e Islamit.Shume pak jan ata hadithe burimore,hadithe te verteta,te cilet kan dale nga vete goja e Muhammedit a.s.Dije se me miljona hadithe jan fabrikuar nga armiqte e Islamit,sepse kjo fe eshte luftuar qe nga krijimi i njeriut te pare.

-Nuk eshte e vertete,ajo qe i mveshet Muhammedit a.s..Merr lexo histori te mirefillte per jeten dhe vepren e tij.Personaliteti i ketij Pejgamberi,ketij njeriu te madh,ka lene gjurme te thelle ne ē'do zemer njerezore,perveē ne ato zemra te permbushura me urrejtje dhe padituri.Lexo,se si e kan sulmuar armiqt.Lexo se sa e kan maltretuar armiqt.Lexo se si jan maltretuar,vrare e torturur ata qe e kan mbeshtetur,besuar.Lexo se sa ka duruar,perderisa i ka ardhur urdheri per vete mbrojtje.Fjala xhihad ne gjuhen arabe ka kuptim per vete mbrojtje.Ka edhe disa kuptime tjera.Kurse fjala HARB,e ka kuptimin LUFTE.Pra ne Islam nuk ka Lufte,ka vetembrojtje.Prandaj te keshilloj,te lexosh,e te pajisesh me te verteten rreth Islamit.


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
xheem
Postuar nė: 12.01.2013, 16:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (igli_st @ 12.01.2013, 12:53)
Kush tha qe s'thashe gje,une se kam degjuar per urinen e Peles si ilac ky eshte nje absurditet dhe i pavertetuar nga shkenca edhe pse njerezit e perdorin kjo nuk ndryshon gje.
Mjalti i bletes eshte ilac ndersa i insekteve te tjera nuk eshte ilac e njejta shembull eshte me Pelen(e cila nuk eshte ilac) edhe po te jete ilac urina e saj kjo nuk verteton qe urina e devese eshte ilac.Urina e kafsheve permban toksina te trupit te saj.

-Nuk thash se arsyetoj urinen e deves.Te thash se imami i xhamise m'a s"qaroj shume bukur.Se ky ka qene rast specifik,per nje grup,per nje semudje,per nje koh te caktuar.Kur ia parashtrova pyetjen se a eshte e lajuar me Islam?-,jo,ngase urina eshte shume gje delikate ne Islam,kete ē'do besimtar e din,edhe me i thjeshti.Jo,te pihet,por edhe nese nje pike urine te bjen ne teshe,trup,konsiderohesh i pa paster.Pra,vendi ku ka rrene ajo pike,duhet te lahet me uje.

-Une me qellim t'a solla shembullin e kurimit me ane te nje medikamenti i cili e ka emrin "Premarin" e qe eshte i perbere nga urina e peles.
-Pra kurre mos thuaj kurre.Shume hulumtues,studjues,shkenctare,kan thene kurre,ama me kalimin e kohes,u ka dale puna bisht.


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 13.01.2013, 11:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (xheem @ 12.01.2013, 10:25)
-Une me qellim t'a solla shembullin e kurimit me ane te nje medikamenti i cili e ka emrin "Premarin" e qe eshte i perbere nga urina e peles.
-Pra kurre mos thuaj kurre.Shume hulumtues,studjues,shkenctare,kan thene kurre,ama me kalimin e kohes,u ka dale puna bisht.

Po si s'ke turp ti qe ofendon hadithin qe te tregon ndeshkimin e profetit tend qe u dha hajduteve.
A nuk eshte ai ligj ne sheriat(prerja e duarve)?
Apo nuk e vuri your prophet this law,ky ndodhet edhe ne kuran.
Gjithashtu ata i vrane edhe bariun duhet te merrnin me shume se ky ndeshkim.
Ti je i zgjuar te kundershtosh faktet po bie ne gracke kur kundershton sheriatin.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 13.01.2013, 16:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (JamesWat @ 13.01.2013, 12:16)
Po si s'ke turp ti qe ofendon hadithin qe te tregon ndeshkimin e profetit tend qe u dha hajduteve.
A nuk eshte ai ligj ne sheriat(prerja e duarve)?
Apo nuk e vuri your prophet this law,ky ndodhet edhe ne kuran.
Gjithashtu ata i vrane edhe bariun duhet te merrnin me shume se ky ndeshkim.
Ti je i zgjuar te kundershtosh faktet po bie ne gracke kur kundershton sheriatin.

O hajdutet i mbron a ? Po normal i prishuri te prishurit i mbron.

Edhe kokat duhet te ju priten. Sa politikanet lene pa buk miliona femije neper bote duke instaluar rjete "moderne" te korupcionit.

Ata qe duhet duart tua presish, ata presin miliona koka ne bote o MENDE.

James, me fal a ke mend bre haver, mend ne koke a ke ,a lexon dicka, a shikon dicka, a e sheh si vepron bota, cfar jane sistemet, ku eshte njerezimi. Koken, trurin e a fut ne perdorim, a keshtu e ke prototip, pa perdor dhe ne treg ka cmim te mire.

Shiko per reth, ato hajdutet qe ti i amniston per nje prerje dore. Pak eshte prerja e dores se tyre, sa lene pa koka miliona njerez.

p.s.

Nese je ateist, pse diskuton ceshtjen e Zotit. Per mua dicka qe nuk e besoj, nuk e vleresoj, qe kam bindjen se nuk eshte, nuk e diskutoj. Per besimtarin e paqena nuk diskutohet se eshte palidhje te diskutosh dicka e paqene.

Psh. nje rast te diskutimit te paqenes. Ebu Hanifen.r.a. e kane pyetur " sikur te kishte vella Profeti.s.v.s. a do ishte besimtar " Ebu Hanife .r.a. eshte pergjigjur shkurt " Dicka qe nuk eshte , nuk ka qene apo nuk do te jete nuk e bisedoj "

Logjikisht kjo eshte. Por problemi i ateisteve eshte se ata nuk e pranojne dhe tentojne te mbulojne te verteten, ku ne emer te vertetes artikulojne injorancen, pra quhen kijafire apo ne shqip mbulues i se vertetes. Sic ka shume munafik qe ne emer te Zotit bejne vepra te shemtuara, ashtu edhe ateistet ne emer te se vertetes bejne masakra ndaj njerezve, sic kane bere gjate shekullit te kaluar dhe qe vazhdojne te bejne, tash me emra tjera. Se paku ateher, ne lufterat boterore, dolen haptazi i masakronin njerezit qe besonin.

Keshtu kjo puna juaj, dicka qe nuk ekziston ne bindjet tuaja, pse e diskutoni. Mua me duket palidhje dhe humbje kohe te diskutoj per UFO-t dhe per ujtin e tharet ne hene.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 13.01.2013, 16:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 12.01.2013, 05:53)
Kush tha qe s'thashe gje,une se kam degjuar per urinen e Peles si ilac ky eshte nje absurditet dhe i pavertetuar nga shkenca edhe pse njerezit e perdorin kjo nuk ndryshon gje.
Mjalti i bletes eshte ilac ndersa i insekteve te tjera nuk eshte ilac e njejta shembull eshte me Pelen(e cila nuk eshte ilac) edhe po te jete ilac urina e saj kjo nuk verteton qe urina e devese eshte ilac.Urina e kafsheve permban toksina te trupit te saj.

Si e para,hadithet ndahen ne hadithe qe jan te verteta dhe hadithe te paverteta.
Pastaj hadithet nuk luajne rolin e ajeteve..

Ajetet vertetojne krijimin tand.
Ndersa ti si nje i krijuar,harojsh se ke qene nje spermatozoid i vogel,dhe tash ke dal ketu,je be pak i modh,edhe na jep mend..po ti mas pari ske mend per vete..kjo shifet nga felliqsira jote ketu.


smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) « E para ... 3 4 [5]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio