Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zhelina po ndryshon
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 10:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Zhelina po ndryshon
Investimet e kėtilla nė fillim u pritėn shumė keq shprehet kreu i komunės sė Zhelinės, por mė vonė u kuptua se ēdo gjė shkon nė pėrmirėsim tė kulaitetit tė jetės sė qytetarėve, dhe kjo bėri qė me kofinancim me banorėt tė fillojnė edhe disa projekte tė tjera nė vendbanimet e kėsaj komune. Kryetari Izairi, shprehet se ka marre mbeshtetje edhe nga lideri i BDI-se Ali Ahmeti per disa investime dhe pret qe ne kete drejtim te leshohen mjete financiare nga dikasteret qe udhehiqen nga BDI-ja.
Zmadho pamjen,...
Pas gjashtėdhjetė vitėsh nė geto pjesa e epėrme e Komunės sė Zhelinės arrin tė ketė ujė pėr pije kanalizim dhe rrugė, pas njė kohe tė gjatė shkėputjeje nga civilizimi. Investimet nė infrastrukturė janė bėrė nga Komuna e Zhelinės, por interesante ėshtė se kėto investime realizohen edhe pėrkundėr gjendjes sė vėshtirė financiare qė ka komuna, pasi qė gjatė kohė kjo komunė ka edhe xhirllogari tė bllokuar. Falė participimit tė qytetarėve, ne arritėm ti relizojmė kėto projekte grandioze shprehet Fatmir Izairi, kryetar i Komunės sė Zhelinės dhe arritėm tė kemi uj pėr pije.

“Ėshtė e vėrtet se komuna jonė ka pasur shumė probleme dhe nuk them qė nuk i ka ende, por nuk ėshtė fshetsi ajo qė pėr ta realizu njė projekt pikėrisht kjo qė u bė nė Zhelinė komplet ujsjellsi dhe 90 pėrqind e kanalizimit, ne qėndruam fortė nė atė se e dinim ku do del dhe isha i bindur se do del mir. Kjo u realizua falė menaxhimit tim, tė qytetarėve dhe ndryshimit tė bindjes tek qytetarėt nuk ka askund nė botė uj , menjanim tė ujrave tzeza bėrllogurt pa participim tė tyre dhe pa pages tė taksave tė tyre” deklaroi Fatmir Izairi kryetar i Komunės sė Zhelinės.

Sekretari i bashkėsisė lokale, Rushit Jusufi dhe banorėt, janė shprehur se mundėsi ndryshe pėr investim nė krizė financiare tė komunės nuk ka dhe kjo ishte mundėsia e vetme pėr ta pėrmirėsuar infrastrukturė.

“Normalisht kjo ishte rruga e vetme pėr tė marrė mjete edhe prej fondeve. Po pa participim e dimė se nuk ka investime, ndoshta ėshtė shuma pak e madhe pėr qytetarėt se kan kriz por kjo ėshtė rruga e vetme dhe mendojmė se dalėngadalė do arrim ti sosim kėto punė nė Zhelinė”, tha Jusufi.

Investimet qė janė bėrė nė pjesėn e epėrme tė Zhelinės janė tė mirėseardhura edhe nga ana e banorėve tė kėsaj pjese.

“Pjesa e epėrme e Zhelinės ka qenė me rrymė monofazė dhe mungesa e defekte tė mėdha nėpėr shtėpia. U pėrmirėsua situata, njė nė ujsjellės qė ishte i vjetėr dhe shpesh gjatė verės kishim probleme me ujin pėr pije, dhe e treta nė rregullimin e infrastrukturės rrugore ku njė pjesė e mirė e fshatit mbeti e pakalueshme” thotė njė banor nė kėtė lagje.
Investimet e kėtilla nė fillim u pritėn shumė keq shprehet kreu i komunės sė Zhelinės, por mė vonė u kuptua se ēdo gjė shkon nė pėrmirėsim tė kulaitetit tė jetės sė qytetarėve, dhe kjo bėri qė me kofinancim me banorėt tė fillojnė edhe disa projekte tė tjera nė vendbanimet e kėsaj komune. Kryetari Izairi, shprehet se ka marre mbeshtetje edhe nga lideri i BDI-se Ali Ahmeti per disa investime dhe pret qe ne kete drejtim te leshohen mjete financiare nga dikasteret qe udhehiqen nga BDI-ja.
Izairi, tha se edhe nė pjesėn e Dėrvenit janė bėrė investime infrastruktorore.

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 10:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 10:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Ndertimi i shkolles ne f.Merove!komuna Zheline

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 10:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Ndertimi i shkolles ne f.Novoselle-komuna Zheline

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 10:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Asfalltimi i rruges ne rru8gen e poshtme f.Zheline

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 10:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Asfalltimi i rruges ne fshatin Leshnice dhe ujesjelles-komuna zhelineFotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012ASFALLTIM<I i rruges ne f.CEROVE

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Ndertimi i rruges ne Pallaticen e eperme-trebosh

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Ndertimi i shkolles ne LESHNICEN e EPERME


http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=1sKK0uzWWco
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Ndertimi i ruuges f.DEBARC

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Ndertimi dhe riparimi-ndricime ne fushen sportive-Zheline

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012http://www.yllpress.com/13623/zhelina-me-f...erkombetar.html

Si dhe ndertimi i Salles sportive ne Zheline ne shkollen e Zhelines..

PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Kanalizim dhe ujesjllje ne f.Zheline

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Ndertimi i dritareve izoluese te shkolles ne f.grupcin..

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 28.12.2012, 11:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012RAPORT RETH PUNĖS NJĖ VJEĒARE TĖ MANDATIT SI KRYETARĖ I KOMUNĖS SĖ ZHELINĖS

Pranova mandatin pas rezultatit tė zgjedhjeve tė marsit v.2009, pėr Kryetar tė Komunės sė Zhelinės edhe ate me 13 prill . Atė kohė trashėgova njė komunė te sėmurė edhe ate me carcinom i cili sapo kishte nisur te lėshon metastazat e veta.Ishte me tė vėrtetė njė situatė e ēuditshme, njė havari e paparė qė edhe mua vet mė dukej se nuk do tė ketė zgjidhje tjetėr dhe do tė jemi tė obliguar qė komunėn ta shpallim si financiarisht jo stabile – apo jo stabilitet financiar dhe me te tė menaxhojnė strukturat tjera tė parapara me Ligj.Kur them njė havari apo situatė e ēuditshme patjetėr e kam tė ceki se trashėguam njė komunė nė tė cilėn mungonte gjithcka, mungonte komunikimi telefonik qoftė celulare apo fiks, mungonte komunikimi me internet, na ishin tė ndaluara shėrbimet postale apo thjeshtė thėnė njė izolim total.Poashtu kishin tėrhequr vėrejtjen se sė shpejti do tė ndėrpritet edhe rryma elektrike.Brenda nė komunė situatė e brishtė rreth pajisjeve teknike dhe kompjuterėve si dhe tė rezikuar shkaku i mos pagesės te softverėve tė ndėrpriten edhe programet.Nga ndėrmarja e cila furnizoheshim me letėr, toner dhe materiale tjera harxhuese poashtu ishim tė bllokuar dhe nuk mund tė furnizoheshim edhe me ta.

Borxhi bazė i komunės ishte 77 milion denarė dhe reth 18 milion kamata rrjedhėse dhe kėta kamata pėr cdo ditė shtoheshin dhe rezikonin egzistencėn e komunės.

Gjithsej ishim tė bllokuar nga mbi 15 kompani private qė i dinim dhe pėr cdo ditė na arinin informata tė shkruara apo gojore nga ndėrmarjet tjera se do tė ngrenė aktpadi pėr shkak tė obligimeve qė kemi ndaj tyre.

Poashtu na mungonin edhe mjetet transportuese pasi qė vetura e atėhershme Audi i kishte tė pa paguara reth 18 rata dhe kishim letėr tė shkruar se nėse nuk e paguajm borxhin ndaj kompanisė sė lizingut do ta konfiskojnė veturėn.Nė pamundėsi pėr pagesė tė borxhit aso kohe vetura na u konfiskua nga ana e kompanisė euro lizing.

Megjithatė ne arritėm tė bėjmė edhe tė pamundurėn, u ofruam qytetarėve tė gjitha sherbimet e nevojshme rreth sigurimit te dokumentacioneve, lejeve tė ndėrtimit, nevojat tė tjera qė komuna obligohet tu jep atyre.Vėnduam nė shėrbim edhe veturen, telefonat dhe shumėēka tjetėr private qė ishte e nevojshme vetėm e vetėm qė mos kompromitohemi dhe te kryejmė obligimin e premtuar ndaj qytetarėve.

Pas njė periudhe 2-3 mujore kėrkuam nga Gjyqi Themelor nė Tetovė qė tė cakton njė limit pėr nevojat elementare tė komunės pasi qė vlersuam se me pa tė drejtė jemi tė bllokuar dhe kjo edhe ndodhi, mirėpo shum shpejtė Gjyqi i Apelacionit nė Gostivar rrėzoi kėtė Vendim tė gjyqit themelorė nė Tetovė dhe komuna pėrsėri mbeti e bllokuar.

Sot pas njė viti kemi njė situatė krejt ndryshe.Kemi xhiro llogari tė debllokuar dhe borxhi i komunės ėshtė reth 67 milion dhe asnjė procedurė gjyqsore tė hapur qė do tė thotė se ky borxh ėshte fiks dhe nuk ka mė kamata rrjedhėse qė rezikojnė komunėn.Kjo u arrit si rezultat i pagesės reth 10 milion denarė tė borxheve dhe si rezultat i marveshjes time me Ndėrmarjet tė cilave u kishim mė shumė borxh dhe me tė cilat aritėm mirkuptim qė tė tėrheqin njė pjesė tė kamatavė apo tė falin njė pjesė tė borxhit.Sot bllokimi i xhiro llogarisė sė komunės mė i takon tė sė kaluarės pasi qė me Vendim tė Qeverisė, komunės se Zhelinės i janė ndarė 12 milion denarė kredi afatgjate dhe ne do tė arijmė qė ti respektojmė marveshjet.

Edhe pse mė lartė pėrshkruajtėm njė situatė tejet tė tendosur tė komunės, prap se prap nuk mungoi aktiviteti jonė reth punėve nė teren.

-Sot kemi njė ndriēim publik funksional dhe tė aftėsuar nė tė gjithė vendbanimet e komunės tonė, kurse para njė viti jemi dėshmitarė tė gjithė se egzistonte nė havari nė rrjetin e ndriēimit publik.

-Hapem kanalin pėr gypin e ujėsjellsit deri te shkolla nė fshatin Sallarevė dhe pregatitem rrugėn pėr bekatonizim dhe pėr tė njejtėm ndamė reth 2300 m2 bekaton pllaka.

-Tamponim dhe sanim i gropave ne rrugen nė f.Llukavicė.

-Nė fshatin Llėrcė investuam reth 200 m3 tampon dhe 1000 m2 bekaton pllaka.

-Investim nė zgjerimin e rrugėve nė f.Sedllarevė, f.Merovė dhe f.Leshnicė e epėrme.

-Me mjete tė siguruara nga ana e Ministrisė sė shėndetsisė u ndėrtua ambullanta nė f.Merovė dhe hartimi i Projektit nga ana e EVN pėr ndėrtim tė trafės pėr tė vėnduar nė funksion rrjetin e ndėrtuar tė ujėsjellsit.

-Tamponizim dhe rikonstruim i rrugės qė lidh f.Ciflik dhe f.Debėrcė.

-Bekatonizim i njė pjese tė rrugės nė f.Novosellė nė sipėrfaqe reth 1100 m2 si dhe sė shpejti do tė fillon ndėritmi i shkollės fillore pasi qė ky vendim ka kaluar edhe nė buxhetin e vitit 2010 tė Qeverisė kurse nga ana jonė janė siguruar tė gjithė dokumantacionet e nevojshme duke perfshirė edhe dokumentacionin planor lokal tė aprovuar nga ana e Byros pėr planifikim hapsinorė dhe Ministria e transportit dhe lidhjeve.

-Pėrgatitja e terenit pėr fushė sporti nė f.Dobėrcė dhe miratimi i Vendimit pėr ndertimin e kėsaj fushe nga ana e Agjencionit pėr rini sport dhe kulturė.

-Ndėrtimi i fazės sė dytė pėrfundimtare tė ujsjellsit nė fshatin Strimnicė me mjete tė ndara nga Ministria e mjedisit jetėsore dhe planifikimit hapsinor.

-Fillimi i ndėrtimit tė shkollės fillore nė f.Leshnicė e epėrme me mjete tė ndara nga Ministria e arsimit, Buxheti i komunės dhe Buxheti i shkollės.

-Zgjerimi dhe plotsimi i Projektit tė kanalizimit dhe ujėsjellsit nė f.Zhelinė i cili nė vete pėrfshin edhe Projektin e kanalizimit dhe ujėsjellsit tė f.Leshnicė e poshtme.

-Dhėnja e betonit nė f.Trebosh pėr ndėrtimin e murrit mbrojtės.

-Kofinancim i 850 m2 pllaka tė bekatonit nė f.Pallaticė, ndėrtim i urrės si dhe rrugės alternative nė tė njejtin vendbanim.

-Ndryshim, plotėsimi dhe hartimi i projekteve tė reja pėr kanalizim dhe ujėsjellės nė njė projekt tė pėrbashkėt pėr vendbanimet: Pallaticė, Trebosh dhe Uzurmisht me mjete tė siguruara nga B.ZH.B.R.

-Hapja e ankandit pėr ndėrtim tė njė pjese tė rrjetit tė kanalizimit dhe ujėsjellsit me gjatsi prej 3000 m nė f.Pallaticė. Materialet pėr ndėrtimin e kėtij rrjeti janė tė furnizuara me mjete nga ana e Ministrisė sė ekologjisė, Ministrisė sė financave (zv.Kryeministri A.Ademi),vetkontribut i qytetarėve dhe Buxheti i komunės.Puna reth ndėrtimit tė kėtij rrjeti do tė vazhdoj sė shpėjti me regullimin e kushteve klimatike dhe kjo rrugė menjėherė do tė asfaltohet me mjete tė ndara nga Agjencioni pėr rrugė .

-Pėr vazhdim ndėrtimin e rrjetit tė kanalizimit dhe ujėsjellsit nė f.Pallaticė dhe Trebosh ėshtė i hapur ankandi pėr furnizim tė materialeve pėr njė gjatėsi reth 2000 m.Ky Projekt do tė vazhdon edhe mė tutje dhe shpresojmė deri nė fund tė mandatit edhe ta kryejmė.

-Vendimi i sjellė nga ana jonė pėr pagesė pėr kyēje pėr kanalizim dhe ujėsjellės dha edhe rezulltatet e para. Nė fshatin Zhelinė prej vitit 2003 deri nė marjen e mandatit ishin realizuar reth 3000 m rrjet tė kanalizimit dhe ujėsjellsit kurse ne pėr njė vit kemi arritur tė ndėrtojmė rrjet kanalizimi dhe ujėsjellsi me gjatėsi prej 4000 m.

-Me mjete tė siguruara nėpėrmjet Qendrės pėr ZH.B.R.J po nga e njejta kemi hapur ankandin pėr urbanizim tė rreth 130 hektar tokė ndėrtimore nė zonen industriale dhe njė pjesė tė siperfaqes qė ndodhet mbi rrugėn qė lidh qendrėn e Zhelinės me rrugėn regjionale.

-Hartimi dhe aplikimi i 5 projekteve nė Agjencionin pėr rrugė pėr ndėrtim tė rrugėve: 2 nė f.Zhelinė edhe ate rruga qė lidh qendren e fshatit me rrugen regjionale, rruga reth stadionit, rruga qe lidh f.Zhelinė dhe f.Leshnicė e poshtme, rruga prej rrugės magjistrale deri nė f.Dobėrcė dhe rruga qe lidh f.Dobėrcė-Ēiflik.

-Finalizim i punėve reth ndėrtimit tė stadionit tė fudbollit nė fshatin Zhelinė.

-Ndryshim plotėsimi i projektit tė ujėsjellsit dhe projektit tė kanalizimit pėrshtatur ndryshimeve apo zgjerimit tė vendbanimit Zhelinė.

-Mirėmbatja dimėrore e rrugėve nė komunėn tonė kėtė vit me dhėnien e ankandit 6 ndėrmarjeve private u tregua shumė e suksesshme pasi qė pastrimi i rrugėve bėhej nė kohė tė duhur dhe pa vonesė.

-Themeluam Ndėrmajren publike komunale dhe e njejta ėshtė duke kryer me sukses punėn reth hartimit tė projekteve mirėmbajtjen e hapsirave tė gjelbrimit si dhe ndertimin e infrastructures.

-Shumica e Bashkėsive vendore nė komunė diku reth 8 vite apo 2 mandate nuk kishin bėrė zgjedhjet vendore dhe ne tani kemi arritur qė kėto zgjedhje ti bėjmė nė 15 vendbanime.

-Nė bashkėpunim me qytetarėt u bė pastrami i Deponive tė egra dhe i kanaleve nė 15 vendbanime tė komunės tonė me datė 27, 28 mars dhe 3,4 prill v.2010.

-Nė bashkėpunim me EVN-nė bėmė ndėrimin e shtyllave nė disa vendbanime si dhe dukshėm u pėrmirėsua intenziteti i rrymės nė disa vendbanime tė dervenit.

-Morėm nė pronėsi tė komunės largėpėrēuesin me gjatėsi rreth 3 kilometra, i cili do tė jetė shumė i nevojshėm pėr zonėn industriale si dhe pėr pėrforcimin e mėtutjeshėm tė intenzitetit tė rrymės pėr vendbanimet e dėrvenit.

Jemi shumė aktiv nė ngritjen e vetėdijes sė qytetarėve reth pagesės sė taksave dhe tatimeve tė ndryshme pasi qė kėta janė mjete vetanake tė komunės dhe grumbullimi i tyre na bėn njė ambient mė te mirė tė tė gjithė neve.Nė kėtė drejtim kemi dhe njė rritje tė vogėl nė lidhje me pagesėn e tatimeve.

Dhe nė fund dje pikėrisht nė nji vjetorin e mandatit tim mora informatė gojore nga Ministria e pushtetit lokal se Komuna nė bazė Regullores sė punės dhe pas debllokimit tė zh.llogarisė, plotėson kushtet pėr fazėn e dytė tė decentralizimit dhe kjo do tė arihet gjatė muajit qershor, kėshtu qė bėra qė qytetarėt Jud he ne, tė jemi tė barabartė me shumicėn e komunave nė R.e Maqedonisė.

Raporti i lartėpėrmendur sė bashku me reagimin e tė punėsuarėve nė administrate si dhe reagimin e ndėrmarjeve afariste le tė shėrbej si demant pėr akuzat e para disa ditėve, se Kryetari I komunės nuk ka realizuar asgjė dhe ėshtė i pa aftė pėr tė menaxhuar me Komunėn.

Pasi qė tani jemi nė njė situatė krejt tjetėr dhe shumė mė tė volitshme, ne edhe mėtutje nuk do tė meremi me akuza boshe dhe tė pa baza dhe shpresojmė qė nė tė ardhmen do tė vazhdojmė tė punojmė dhe sė bashku do tė ecim drejtė sukseseve mė tė mėdha.


Me respekt,

14.04.2010 K R Y E T A R I

Fatmir Izairi
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio