Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (8) « E para ... 6 7 [8]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Closed TopicStart new topicStart Poll

> Krishteret vs Muslimanet
Foks_Ecc
Postuar nė: 07.01.2013, 01:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (Hera @ 06.01.2013, 17:40)
Paramendoni sa frikacak e kane paraqitur Zotin keto fete Abrahamike, aq frikacak sa qe Ai ka zgjedhur njerez tjere(Profet) me ndermjetesu ne mes Tije dhe krijesave te Tije (krijesa keto te cilat jane aq keq te krijuara sa e kundershtojne dhe nuk i binden rregullave dhe urdhrave te vete Krijuesit te tyre), Krijuesi eshte aq jo perfekt sa krijesa e tije njeriu i eshte rebeluar dhe devijuar  edhe pse konsiderohet qe njeriu te jete kryevepra e ketije Krijuesi perfekt.....

hmmm... pernjemend per me qene ma serioz dhe nese njeriu deshiron te kuptoj te verteten e tije do te duhej te shtronte pista tjera te kerkimit  te se vertetes...

Kjo eshte ceshtje perceptimi dhe krijim te bindjeve.

Kur njeriu vendos te kerkoj te vertetat nga dyshimet krijohen hipotezat, prej dy apo me teper hipotezave krijohen bindjet, prandaj cdo gje qe njeriu percakton qe te kerkoj te verteten nga shume hipoteza qe fusin njeriun ne dyshyme sjell vetem dyshyme, e prej dyshymeve te teperta krijohet personalitet jo stabil e keshtu me radhe vjen nevoja per te ndjekur nje shkolle, nje mesim, nje urtesi...edhe femiju ashtu formohet nga prinderit, nese jo nga prinderit ateher nga rrethi( shkencat sociale shume vone kane zbuluar kete te vertete ) pra bihevirizmi vijne ne shprehje. Si pike perfundimtare per te kuptuar te verteten mbi Zotin, duhet te nisesh prap nga bindjet jo nga dyshymet.

Nga kjo qe ke shenuar dhe nga ajo qe duhet te shenoj se e ke gabim, vijne ne shprehje njohurite tuaja reth Zotit nga fete abrahamike qe thua ti, edhe pse per te njejten te vertete eshte treguar gjithe kohen gjate historise se njerezimit.

Krijuesi ka krijuar nje veper shume te cmueshme per te kuptuar vleren e percaktimit te cmimit. Nje profesor i matematikes ne klas te trete i jep nxenesit te vet ( x ) nje te panjohur per te gjetur te panjohuren, ata nxenes qe njohin -matematiken,pra "sekretin" e se panjohures dhe i behet i njohur ( x ) ai nxenes njihet si talent dhe shperblehet me 5 apo 10. Prandaj nuk eshte besimtar ai qe beson Zotin, por ai qe e njeh te panjohuren dhe i behet i njohur, ai qe e njeh Zotin eshte besimtar, jo ai qe e beson, ai qe njeh fene, jo ai qe beson ne nje fe.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 07.01.2013, 01:50


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 07.01.2013, 06:25
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (hubejb1 @ 04.01.2013, 18:16)
o besir,b,si beni vendin do ja bejj kuvendin....

A do te thot kjo se nese gjindesh ne mesin e disa homoseksualeve, edhe ti duhet te shnderrohesh si i tillė ?!
Nuk ka arsyetim per sjelljen e keqe, asnjeher askush nuk mund te te terheq me zorr qe te sillesh kec, pervec nese je labil ne karakter!


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 07.01.2013, 06:56
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Besir.B @ 04.01.2013, 06:57)
Une personalisht muajt e fundit kam kontakt te drejteperdrejt me arab te vendeve te ndryshme per cdo dite dhe e shoh se njerez ma te keqij ne kete planet nuk ekzisojne se sa arabet. Jane manipulatoret me te medhenje, rrenavec, te felliqur, nuk pastrohen si duhet, pijn alkohol fshehurazi, non-stop masturbojne me porno filma, ka shume homoseksual ne mesin e tyre, femrat e tyre kryesisht bejn marrdhenie seksuale ne anus, sepse ne vagine do ti diktoj buri, e sende te ketilla te felliqta. Islami te arabet praktikohet formalisht, sepse u ka mbetur si i trasheguar dhe aspak nuk praktikohet ne esence. Te shqiptaret kam pare shume me shume musliman te pastert deh te drejte, se sa te arabet!
Dhe sot, disa mundohen qe te njejten menyre jetese ta bartin edhe te shqiptaret!

+ jane jopunetoret me te medhenj te bote, ankohen per cdo gje, nuk dijne te merren vesh edhe per problemin me te vogel, bertasin pa nevoj, vriten me njeri-tjetrin per pak pushtet, jane vjedhesit me te medhenje... te gjitha te zezat e njerezimit i ke te strukura te shumica e arabeve. Jo me kote shume profete vijne nga keto vende, se nese qendra e filleqsise ne bote permiresohet, kjo dmth se bota do te ishte me e rregulluar, pos sic duket as profetet nuk kan mundur t'i permiresojne arabet deri me tani. Poashtu, une kam folur me shume arab qe fjalet me te keqija i thone me mllef kunder popullit te vet per te gjitha periudhat historike qe ka kaluar ky popull.

Pra, ate qe e kam kuptuar me kohe tani e shohe drejteperdrejte ne realitet, dhe pas gjithe kesaj, disa shqipfoles apo lloj-lloj biēimash te semure nga propagandat me te thjeshta qe mund t'i hasesh neper internet, marrin hov te sulmojne kulturen kombetare, herronjte kombetar, idealin kombetar, bashkombasit tane te nje feje tjeter, per te vazhduar me tej qe gjithe ate pisllek arabik ta kopjojne ne trojet tona te stermunduara me lloj-lloj armiqesh.

P.S.: Kjo teme paska devijuar nga debati ne mes religjioneve, ne debat ne mes "ateisteve" dhe "bestimtareve", se aty kane me shume per te thene :P


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
JamesWat
Postuar nė: 07.01.2013, 12:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (hubejb1 @ 06.01.2013, 16:11)
me kete tekst e vertetove se je i krishter he muti nanes.....

dhe per trillimet dhe ofendimet shpifjet qe ti dhe ju po ia beni fese dhe te derguarit tane MUHAMEDIT paqja dhe meshira e ALLAHUT qofte mbi te......

O njeri i semure dhe i trashe.Keto nuk duan mend ja nje prove per kete.

"Aliu reportoi qe i derguari i Allahut tha "Atje ne Xhenet eshte nje treg ku nuk ka shitje dhe blerje, por eshte i mbushur me burra dhe gra. Kur nje burre deshiron nje bukuroshe, ai e merr dhe ben seks me ato."Al Hadis, Vol. 4, p. 172, No. 34


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 07.01.2013, 13:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Foks_Ecc @ 06.01.2013, 19:48)
Nga kjo qe ke shenuar dhe nga ajo qe duhet te shenoj se e ke gabim, vijne ne shprehje njohurite tuaja reth Zotit nga fete abrahamike qe thua ti, edhe pse per te njejten te vertete eshte treguar gjithe kohen gjate historise se njerezimit.

Krijuesi ka krijuar nje veper shume te cmueshme per te kuptuar vleren e percaktimit te cmimit. Nje profesor i matematikes ne klas te trete i jep nxenesit te vet ( x ) nje te panjohur per te gjetur te panjohuren, ata nxenes qe njohin -matematiken,pra "sekretin" e se panjohures dhe i behet i njohur ( x ) ai nxenes njihet si talent dhe shperblehet me 5 apo 10. Prandaj nuk eshte besimtar ai qe beson Zotin, por ai qe e njeh te panjohuren dhe i behet i njohur, ai qe e njeh Zotin eshte besimtar, jo ai qe e beson, ai qe njeh fene, jo ai qe beson ne nje fe.

Je shume mashtrues i zgjuar ti po me shkenca spo e ben te njohur zotin.
A e ke vertetuar ti sa ka zota ka gjithsej?

Ti mund te thuash qarte qe njeriu gjate gjithe kohes eshte mundur te shpjegoje si eshte krijuar bota dhe shume vepra te tjera dhe keto ai i ka shpjeguar me ane te fese ose me ane te miteve qe ne i quajme sot mite por dikur kane qene besimet e njerezve.

Me besim nuk zgjidh asgje ndersa me llogjike i zgjidh te gjitha.
Fjala zot ka zevendesuar me shume fjalen nuk e di.

Fete abrahamike jane te trilluara nga cifutet shkenca i ka kuptuar.Njeriu sipas shkences nuk eshte krijuar as nga balta por as nga 2 njerez por nga evolimi i nje pasardhesi te perbashket.
smil4a8acd602a050.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 07.01.2013, 14:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (JamesWat @ 07.01.2013, 14:23)
Je shume mashtrues i zgjuar ti po me shkenca spo e ben te njohur zotin.
A e ke vertetuar ti sa ka zota ka gjithsej?

Ti mund te thuash qarte qe njeriu gjate gjithe kohes eshte mundur te shpjegoje si eshte krijuar bota dhe shume vepra te tjera dhe keto ai i ka shpjeguar me ane te fese ose me ane te miteve qe ne i quajme sot mite por dikur kane qene besimet e njerezve.

Me besim nuk zgjidh asgje ndersa me llogjike i zgjidh te gjitha.
Fjala zot ka zevendesuar me shume fjalen nuk e di.

Fete abrahamike jane te trilluara nga cifutet shkenca i ka kuptuar.Njeriu sipas shkences nuk eshte krijuar as nga balta por as nga 2 njerez por nga evolimi i nje pasardhesi te perbashket.
  smil4a8acd602a050.gif

Shkenca asnjeher nuk do arije te arsyetoj " LOGJIIKE" ti jape ndjenjave dhe ndergjegjes. Prandaj edhe shume terorist i arsyetuan masakrat nder racore ( shiko lufterat boterore ), duke u angazhuar ne evolimin me te mire te races se bardhe apo duke u arsyetuar me speciet me te forta duhet te shtypin speciet e dobeta, apo i forti duhet te zhduk dhe te shtyp te dobetin per te mbijetuar, kjo filozofi ( jo shkence ) u inkorporua edhe ne ekonomi, politik, sociologji etj.
Ti njeher ke problem me te kuptuarit e shkences, ne thelb, pastaj do hyme ne "zbulimet" e atomit, embirologjise, evolimit etj. Ti kur do te mesosh cfar eshte shkenca dhe cila eshte detyra e saj do nisim me fazen e dyte te debatit, me lindjen e pyetjes. Pse shkenca ?


Tani per tani, je ende ne fillim. Me kete forme te debatit deshiroj te te ndihmoj te arish te e verteta, ne menyre logjike, jo metafizike. Vec ti ke per detyre te mesosh piken e pare qe te kam permendur, pra me te kuptuarit cfar eshte shkenca ?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 07.01.2013, 14:50


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 07.01.2013, 21:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (Foks_Ecc @ 07.01.2013, 15:47)
Shkenca asnjeher nuk do arije te arsyetoj " LOGJIIKE" ti jape ndjenjave dhe ndergjegjes. Prandaj edhe shume terorist i arsyetuan masakrat nder racore ( shiko lufterat boterore ), duke u angazhuar ne evolimin me te mire te races se bardhe apo duke u arsyetuar me speciet me te forta duhet te shtypin speciet e dobeta, apo i forti duhet te zhduk dhe te shtyp te dobetin per te mbijetuar, kjo filozofi ( jo shkence ) u inkorporua edhe ne ekonomi, politik, sociologji etj.
Ti njeher ke problem me te kuptuarit e shkences, ne thelb, pastaj do hyme ne "zbulimet" e atomit, embirologjise, evolimit etj. Ti kur do te mesosh cfar eshte shkenca dhe cila eshte detyra e saj do nisim me fazen e dyte te debatit, me lindjen e pyetjes. Pse shkenca ?


Tani per tani, je ende ne fillim. Me kete forme te debatit deshiroj te te ndihmoj te arish te e verteta, ne menyre logjike, jo metafizike. Vec ti ke per detyre te mesosh piken e pare qe te kam permendur, pra me te kuptuarit cfar eshte shkenca ?

foks,andi ka tetova thujn,ULU DRU MBI DRASE......

ai aq shum meret me shkence dhe kish njohuri saqe se dike se si kane shkuar njerezit ne amerike....ato te parit.....se per colombon e dike...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Fidaim
Postuar nė: 07.01.2013, 22:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1885
Antari Nr: 22565
Bashkangjitur: 13.06.2009E falenderoj Allahun, Krijuesin e t'gjitha krijesave qe m'ka nderu t'jem prej muslimaneve!

Elhamdulilah!


----------------------------------------
Ne bėmė ēdo gjė nė tokė zbukurim tė saj qė Ne t’i testojmė ata qė tė shohim se veprat e kujt janė mė tė mirat. (Sure al-Kahf: 7)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 08.01.2013, 00:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 07.01.2013, 14:23)
Je shume mashtrues i zgjuar ti po me shkenca spo e ben te njohur zotin.
A e ke vertetuar ti sa ka zota ka gjithsej?

Ti mund te thuash qarte qe njeriu gjate gjithe kohes eshte mundur te shpjegoje si eshte krijuar bota dhe shume vepra te tjera dhe keto ai i ka shpjeguar me ane te fese ose me ane te miteve qe ne i quajme sot mite por dikur kane qene besimet e njerezve.

Me besim nuk zgjidh asgje ndersa me llogjike i zgjidh te gjitha.
Fjala zot ka zevendesuar me shume fjalen nuk e di.

Fete abrahamike jane te trilluara nga cifutet shkenca i ka kuptuar.Njeriu sipas shkences nuk eshte krijuar as nga balta por as nga 2 njerez por nga evolimi i nje pasardhesi te perbashket.
smil4a8acd602a050.gif

Ti ende spo me jep pergjigjen simbas shkences te ciles i beson :

1. Cila eshte e para - Veza apo Pula.

2. Nese njeriu e ka prejardhrjen prej Shimpanzes ( Ateher nga e ka shimpanza prejardhjen, dhe si eshte krijuar, si ka ardh ne faqen e tokes, si eshte shfaqur Ajo shtaze e cila nga evoluimi ka ardhur njeriu )


Mi jep keto 2 pergjigje pa u dordollit, dhe pa mos dal nga tema, ose me jep pergjigje te kesaj ose gjithqka qe do flitet jasht kesaj pyetje do te ignoroj. Vertetoje shkencen mbase i beson asaj.

Dhe dihet, pa supozime, me argumente e fakte.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
Besir.B
  Postuar nė: 08.01.2013, 04:01
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Edhe nje here, ne baze te pervojes sime personale, dhe asaj qe kam pare me syte e mi keto muajt e fundit, dhe theniet e vet arabeve, karktersitikat kryesore te shumces se tyre, jane:
 Citim
Une personalisht muajt e fundit kam kontakt te drejteperdrejt me arab te vendeve te ndryshme per cdo dite dhe e shoh se njerez ma te keqij ne kete planet nuk ekzisojne se sa arabet. Jane manipulatoret me te medhenje, rrenavec, te felliqur, nuk pastrohen si duhet, pijn alkohol fshehurazi, non-stop masturbojne me porno filma, ka shume homoseksual ne mesin e tyre, femrat e tyre kryesisht bejn marrdhenie seksuale ne anus, sepse ne vagine do ti diktoj buri, e sende te ketilla te felliqta. Islami te arabet praktikohet formalisht, sepse u ka mbetur si i trasheguar dhe aspak nuk praktikohet ne esence. Te shqiptaret kam pare shume me shume musliman te pastert deh te drejte, se sa te arabet!
Dhe sot, disa mundohen qe te njejten menyre jetese ta bartin edhe te shqiptaret!

+ jane jopunetoret me te medhenj te bote, ankohen per cdo gje, nuk dijne te merren vesh edhe per problemin me te vogel, bertasin pa nevoj, vriten me njeri-tjetrin per pak pushtet, jane vjedhesit me te medhenje... te gjitha te zezat e njerezimit i ke te strukura te shumica e arabeve. Jo me kote shume profete vijne nga keto vende, se nese qendra e filleqsise ne bote permiresohet, kjo dmth se bota do te ishte me e rregulluar, pos sic duket as profetet nuk kan mundur t'i permiresojne arabet deri me tani. Poashtu, une kam folur me shume arab qe fjalet me te keqija i thone me mllef kunder popullit te vet per te gjitha periudhat historike qe ka kaluar ky popull.

Pra, ate qe e kam kuptuar me kohe tani e shohe drejteperdrejte ne realitet, dhe pas gjithe kesaj, disa shqipfoles apo lloj-lloj biēimash te semure nga propagandat me te thjeshta qe mund t'i hasesh neper internet, marrin hov te sulmojne kulturen kombetare, herronjte kombetar, idealin kombetar, bashkombasit tane te nje feje tjeter, per te vazhduar me tej qe gjithe ate pisllek arabik ta kopjojne ne trojet tona te stermunduara me lloj-lloj armiqesh.

Edhe disa shqiptar te tjere qe i kam perreth, jane ne te njejtin mendim, madje ne mesin e tyre ka edhe hoxhallar, qe nuk mund ta kundershtojne ate qe shohin.
Kete at-hok e kam ditur edhe pa ardh ti shoh vet, kete e dijne shume njerez edhe atje tek ne, dhe nuk mendoja se do te kete dikush qe do ti kundershtoj keto qe them, por ja qe shperlarja e trurit eshte aq e thelle te turkofilat, se te detyrojne ta mohosh edhe ate per te cilen je vet deshmitar.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 08.01.2013, 04:04


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
Besir.B
  Postuar nė: 08.01.2013, 05:16
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (Besir.B @ 08.01.2013, 04:49)
...dhe asgje nuk kam thene nga ndonje urrejtje patalogjike qe ti e ke per nocionin komb te shqiptaret, une nuk e kam per arabet, perkundrazi kam marr shume shenime per lidhjet linguistike, kulturore ne mes popujve tone, duke qene i perqendruar ne antik...

Jam nder te paktet qe interesohem vazhdimisht per lidhjen e te pareve tane vecanerisht me popujt e lindjes dhe me arabet konkretisht
 Citim
Info + http://www.studentet.info/modules/ipboard/...ic=38722&st=105

The southern Pelasgians

PART 5

XXXII. 3. Pelasgians in Asia Minor, in Syria, Mesopotamia and Arabia.


...sepse i respektoj ne vecanti ata vende dhe popullin antik te atyre viseve, por ajo qe po shohe tani dhe qe ka qene per nje kohe te gjate tani me, jane veset me te keqija te njerezimit te kombinuara te ky popull, per vec kesaj, ajo qe me pengon edhe me shume, eshte se si disa shqipfoles me tru te shperlar e stershperlar, qe shkojn haxhi dhe mendojne se kane pare arabet, mundohen qe te kopjojne kulturen kombetare te tyre, veshjet, dukjen, prirjet kulturore... te shqiptaret! - Duke na hedhur si kulture te pergjitheshme Islame!!! - Prandaj jam i detyruar te transmetoj ate qe shoh te arabet, dhe cfar modeli mundohen keto shqipfoles te na imponojne, sepse vetem disa pamje te ngjajshme kane filluar te shfaqen neper vendet tona te sterlodhura me lloj-lloj propagandash, dhe shqiptari i sotem modern, eshte i lodhur duke u mbrojtur me mburojen nacionale, sepse nocioni komb, sot eshte i sulmuar ne dy fronte, njeri eshte globalzimi qe vijne nga SHBA, tjetri front eshte propaganda kinse fetare, dhe ky shqiptar ka filluar te devijoj e te kapet pas arabizmave ne njeren ane, e tjetra ane pas "cullakizmave", sepse mbrojtja kombetare ka kohe qe ka filluar te thyhet!----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top

Topic Options Faqe: (8) « E para ... 6 7 [8]  Closed TopicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio