Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (8) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Closed TopicStart new topicStart Poll

> Krishteret vs Muslimanet
Besir.B
  Postuar nė: 31.12.2012, 00:25
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009 Citim (extige_88 @ 28.12.2012, 16:14)
Eshte teme per te cilen ja vlen te debatohet, te diskutohet dhe mos te dilet nga tema, pasiqe ketu mund te bien ne pah drita dhe erresira. Un shoh gjithandej duke u sharre figura e famshme islame Muhammedi ( paqja dhe meshira All-llahut qofte mbi te) nga te krishteret, ateistet, orthodokset. Ndersa nuk ndodh e kunderta pasiqe Jezusi ( Isai A.S ) eshte njejt profet i yni per te cilen ne nuk mund te flasim ne kete menyre, ose ti bejme nencmim. A thua valle si duket gjykuar ky akt ? Kush ne kete rast ka me shum respekt per religjionin islam dhe per tjerat, dhe kush eshte ne kete rast islamofob i madh qe ne menyre te pa drejte ofendojne figurat tona islame duke mos patur piken me te vogel te diturise ne lidhje me religjionin, apo ne lidhje me keta figura.


Shpresoj te mos kaloni nga tema, dhe te gjykohet kjo ne menyret me te realte

Eshte nje teme qe i kontribuon percarjes nderreligjioze, por pasi qe shumices se anetareve ketu u flene ne gjak percarja, sharrja dhe baltosja e njeri-tjetrit, atehere nuk po e mbylle kete teme, te shohim se deri ku do te arrihet me opininonet e atyre qe perdorin dhe keqperdorin lirine e shprehjes.

Nderkohe, per ta ekulibruar mendimin tuaj (qe e keni hap kete teme), duhet te kujtohet se edhe shume te ashtuquajtur musliman, nga pavetedija e shajne edhe kryqin! (E di se ne Islam nuk pranohen simbolet, por "arsyetimi" i sharrjes eshte dicka tjeter me vet aktin e saj, qe duheshte ta permendesh)

Per ata qe e kuptojne Islamin ne esence, do te shohin se Krishterizmi eshte Islam, muslimani (Muse+Ise) eshte edhe i krishter. Profeti Musa ishte i vecant ne predikimin e ligjeve objektive/ekzakte te praktimit te fese, kurse Isa ishte i vecant ne predikimin e subjektivitetit (dashurise, meshires...). Bashkimin e dy ketyre normativave baze, bashke me predikimet e te gjithe profeteve paraprak, e beri i fundit nga ta, profeti Muhamed.
Kurse devijimi i religjioneve eshte problem si me pasuesit e Ises, ashtu edhe me pasuesit e profetit Muhamed. Islami eshte 1 dhe gjitheperfshires, qe nga shpallja e monoteizmit me te ashtuquajturin njeriu i pare - profeti Adem, dhe plotesohet deri te profeti i fundit qe vulosi kete fe, qe eshte profeti Muhamed. I gjithe zinxhiri i profeteve ndermjet, ka rendesine e pamohueshme ne Islam. Keqkuptimet, keqinterpretimet, keqperdorimet, instrumentalizimet... e kane pru ndarjen e feve, qe ne fakt duhet te ishte nje dhe e pandare! - Ishin perandorite dhe popujt e ndryshem qe e keqperdorin emrin e Zotit dhe te profeteve. Ironikisht, sot disa shqipfoles qe jane ne proces te asimilimit, vazhdojne te kerkojne kthimin e sistemeve qe u provuan si te deshtuara me pare, prandaj edhe u zhduken. Por, perseri e them, shumica e shqiptareve, gati asnjehere ne histori nuk kane qene te vetedijesuar apo ne rrugen e duhur, prandaj e perjetojme kete rezultat.


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 09:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Alfusion @ 30.12.2012, 18:05)
shkruan shume po nuk thua asgje ... sipas shkences qe e beson ti . me thauj pak ster ster ster ster ster ster gjyshin cka e ke pas ti ? njeri apo majmun ???

hehe duhet te kesh pare nje video me nje arba ne youtube qe e shpjegon ti c'ka pret ti po u more me ta keshtu te gjen.
Teoria qe bota te krijohet krijuar nga nje njeri nuk vlen me asnje fakt shkencor madje eshte perralle e vjeter afrikane e cila futet me vone ne bibel edhe ne kuran.
Problemi me ty eshte se nuk njeh evolucionin=zhvillim njeriu edhe sot vazhdon te zhvillohet duke ndryshuar nepermjet mutacioneve gjenetike.
Evolucion nuk eshte majmuni qe behet njeri. Evolucion eshte shfaqja e kancerve pra si mutacion gjenetik edhe mbiejtesa ose vdekja ndaj ketyre kancerve si PERZGJEDHJE NATYRORE, ai qe mbijeton do leje pasardhes imun ndaj ketyre kancerve edhe do kontribuoje qe brezat e ri te jene me te ZHVILLUAR(Latinisht: EVOLUAR) nga pikepamja gjenetike..

 Citim (Alfusion @ 30.12.2012, 18:19)
e kam nje djal te axhes se babait jeton ne zvicer ne moshen 13 vjecare ka sharuar drunj ndersa sot ka firm  ne zvicer edhe ka ne bank nja 500 000 franga . eshte shume normal njeriu as nuk i mungon psiqika as asgje biles edhe ne haxh ishte kete vit . O psikolog i ndritur i ateizmit mos u fantazo shume ... Sa per gjerat qe ke shkruar rreth Pejgamberit je ose shume i prishur ne koke je totalisht gjakprishur ose je i keq informuar nese do informacione shko mer informacione atje ku ka lindur qyteterimi ... al azhar univesity Egjipt .

Djemte jane me ndryshe re dhe ai ishte 13 vjec jo shume i vogel,shume djem punojne ne ate moshe po probleme psikike nuk u shfaqen 100% te njerezve bre mos i ngaterro gjerat.
C'fare gjera kam shkruar rreth profetit tend se spo te kuptoj,informacionet i kam te sakta neper hadithe edhe neper wikipedia po do.

ME thuaj cilat nga ato qe te permenda me siper eshte nje genjeshter.
 Citim (Alfusion @ 30.12.2012, 18:22)
mos na shit prralla o zotri vet ajshtajna ka thene : " Te jetoje pak me gjat do te vertetoja se egziston Zoti " po si i bete te gjithe njerezit e mencuar ateista mos propagandoni ne te thate ooo tekerlek .

Mund ta lexosh kete s'ka problem.
Ajnshtajni sfidon idene e zotit.

Nuk e di se nese ka besuar ne zot ne fillim Ajnshtajni po s'ka pas fare te bente me 3 kokat e djallit:Judaizmi,Krishterimin dhe Islamin.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 31.12.2012, 09:30


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 10:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Alfusion @ 30.12.2012, 18:05)
shkruan shume po nuk thua asgje ... sipas shkences qe e beson ti . me thauj pak ster ster ster ster ster ster gjyshin cka e ke pas ti ? njeri apo majmun ???

Evolucioni nuk eshte teori por fakt, e pranon apo jo ti speciet ndryshojne, ja pse gomari me kalin lejne nje specie te quajtur "mushke" e mohon dot se nuk ekziston mushka? Ha mmut tani si cdo besimtar tjeter...


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 31.12.2012, 14:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 11:38)
Ha mmut tani si cdo besimtar tjeter... [/b]

Ne besimtaret besojme ne metafizike dhe ka nje limit qe elementeve kimike dhe vetive fizike te tyre i bejm limite per perdorim duke i ranguar si harame.

Po ju ateistet qe gjithecka shihni materie, nuk duhet te ju bej keq, se nuk keni limite ne ate qe themi e mire dhe e keqe psh per ju. m.., lirisht mund te hani me raki per vit te ri.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 14:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Foks_Ecc @ 31.12.2012, 08:35)
Ne besimtaret besojme ne metafizike dhe ka nje limit qe elementeve kimike dhe vetive fizike te tyre i bejm limite per perdorim duke i ranguar si harame.

Po ju ateistet qe gjithecka shihni materie, nuk duhet te ju bej keq, se nuk keni limite ne ate qe themi e mire dhe e keqe psh per ju. m.., lirisht mund te hani me raki per vit te ri.


Po ju besimtaret jeni te zgjuar sidomos ti.
Une si ateist besoj se universi eshte 100% material e aspak besim.

Duhet te mesosh Big Bangun o shoku universi eshte 100% material as ti a asnje tjetrer se verteton dot,une nuk besoj se universi eshte metafizik apo besim.
S'ta kam treguar ate debatin midis katolikeve edhe ateisteve une se si i turperuan ateistet katoliket duke thene nje djale ateist per 5 minuta qe zoti te me denoje mua(nese egziston) edhe e sfidoi per 5 minuta priti dhe nuk ndodhi gje.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 31.12.2012, 14:50


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 31.12.2012, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (Besir.B @ 31.12.2012, 01:25)
Eshte nje teme qe i kontribuon percarjes nderreligjioze, por pasi qe shumices se anetareve ketu u flene ne gjak percarja, sharrja dhe baltosja e njeri-tjetrit, atehere nuk po e mbylle kete teme, te shohim se deri ku do te arrihet me opininonet e atyre qe perdorin dhe keqperdorin lirine e shprehjes.

Nderkohe, per ta ekulibruar mendimin tuaj (qe e keni hap kete teme), duhet te kujtohet se edhe shume te ashtuquajtur musliman, nga pavetedija e shajne edhe kryqin! (E di se ne Islam nuk pranohen simbolet, por "arsyetimi" i sharrjes eshte dicka tjeter me vet aktin e saj, qe duheshte ta permendesh)

Per ata qe e kuptojne Islamin ne esence, do te shohin se Krishterizmi eshte Islam, muslimani (Muse+Ise) eshte edhe i krishter. Profeti Musa ishte i vecant ne predikimin e ligjeve objektive/ekzakte te praktimit te fese, kurse Isa ishte i vecant ne predikimin e subjektivitetit (dashurise, meshires...). Bashkimin e dy ketyre normativave baze, bashke me predikimet e te gjithe profeteve paraprak, e beri i fundit nga ta, profeti Muhamed.
Kurse devijimi i religjioneve eshte problem si me pasuesit e Ises, ashtu edhe me pasuesit e profetit Muhamed. Islami eshte 1 dhe gjitheperfshires, qe nga shpallja e monoteizmit me te ashtuquajturin njeriu i pare - profeti Adem, dhe plotesohet deri te profeti i fundit qe vulosi kete fe, qe eshte profeti Muhamed. I gjithe zinxhiri i profeteve ndermjet, ka rendesine e pamohueshme ne Islam. Keqkuptimet, keqinterpretimet, keqperdorimet, instrumentalizimet... e kane pru ndarjen e feve, qe ne fakt duhet te ishte nje dhe e pandare! - Ishin perandorite dhe popujt e ndryshem qe e keqperdorin emrin e Zotit dhe te profeteve. Ironikisht, sot disa shqipfoles qe jane ne proces te asimilimit, vazhdojne te kerkojne kthimin e sistemeve qe u provuan si te deshtuara me pare, prandaj edhe u zhduken. Por, perseri e them, shumica e shqiptareve, gati asnjehere ne histori nuk kane qene te vetedijesuar apo ne rrugen e duhur, prandaj e perjetojme kete rezultat.

Ndoshta edhe ke te drejte me kete, ndoshta edhe nuk eshte dashur me hapur temen, mirepo cdokund ne teme shoh sharje dhe ofendime fatale nga te krishteret si dhe ata te cilet shtiren kinse jane ateiste, mirepo veq se jane te shenjestruar qe te gjith dhe komentet e tyre si ateist faktikisht nuk bejne aspak lekundje te mendimit, pasiqe te jesh ateist dhe te perkrahesh njerin religjion e tjetrin te shash nuk te ben ashtu, mirepo duke i len te gjitha keta anesh, pajtohem me mendimin tend, por Kryqi nuk eshte Jezusi ( Isa A.S ), poashtu nuk kam pare deri tani te shaj Zotin e tyre dikush, duke e akuzuar nen terma te ndryshem homoseksual, pedofil, budalla, coban, ose ku te dij un qfare ku te njejtat terma perdoren per Muhammedin A.S, poashtu disa ofendime fatale mbi All-llahun. Edhe pse e dij se ato shajr dhe ofendime nuk do te munden te shkaterojn personalitetin e Muhammedit ose religjionin ISLAM, mirepo thjesht si debatues, duhet te kene ndergjegje sa i perket ketyre termave. Un njejt kam degjuar, po edhe kam biseduar me SHeikh Yusuf Estes nepermjet postes elektronike kuptohet, i cili eshte konvertuar nga Krishtere ne musliman, ai thjesht e konstaton kete: Une nuk e lash krishterimin, nuk e tradhtova Jezusin apo diqka tjeter, mua islami me beri qe ti dua ata me shum, dhe u bera si nje i krishter i devotshem. Sepse ne te gjithe e dime qe Teurati, Zeburi, Inxhili bejne pjese ne Kur'an ( gje te cilat te krishteret i quajn Bibla ).

Megjithate faleminderit per kritiken, jemi njerez dhe gabojme, shpresoj qe per cdo gabim te bere zoti te me fale, sepse eshte pa vetedije.

Me respekt,


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 31.12.2012, 17:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 10:29)
Evolucion nuk eshte majmuni qe behet njeri. Evolucion eshte shfaqja e kancerve pra si mutacion gjenetik edhe mbiejtesa ose vdekja ndaj ketyre kancerve si PERZGJEDHJE NATYRORE, ai qe mbijeton do leje pasardhes imun ndaj ketyre kancerve edhe do kontribuoje qe brezat e ri te jene me te ZHVILLUAR(Latinisht: EVOLUAR) nga pikepamja gjenetike..[/b]

E atehere si erdhi njeriu nga Majmuni nese Evolucioni nuk eshte majmuni u be njeri ? Une 1 gje nuk e kam te qarte, pas gjitha ketyre viteve qe egziston njerezimi, pse valle nuk shoh tani nje evolucion te tille tek njerezit, te ndryshojne psh te behen flutures me fleta, ose te kete njerez me verza te cilet do te banojne ne uj. Apo te kete njerez qe do te hypnin ne hen dhe do te jetonin pa oksigjen atje ? Ose pse shimpanzat e tanishme nuk evoluojn te behen njerez, edhe ata jetojn nje jete te gjate, dhe jane shum kohe ne fytyren e tokes, pse asnjera nga ata nuk ka evoluar te ndryshoje ne njeri ? Tani si erdhi kjo ?

Pse vetem aso kohe ka evoluar Shimpanza per tu ber njeri, dhe tani jo ?


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 31.12.2012, 18:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (extige_88 @ 31.12.2012, 11:50)
Ndoshta edhe ke te drejte me kete, ndoshta edhe nuk eshte dashur me hapur temen, mirepo cdokund ne teme shoh sharje dhe ofendime fatale nga te krishteret si dhe ata te cilet shtiren kinse jane ateiste, mirepo veq se jane te shenjestruar qe te gjith dhe komentet e tyre si ateist faktikisht nuk bejne aspak lekundje te mendimit, pasiqe te jesh ateist dhe te perkrahesh njerin religjion e tjetrin te shash nuk te ben ashtu, mirepo duke i len te gjitha keta anesh, pajtohem me mendimin tend, por Kryqi nuk eshte Jezusi ( Isa A.S ), poashtu nuk kam pare deri tani te shaj Zotin e tyre dikush, duke e akuzuar nen terma te ndryshem homoseksual, pedofil, budalla, coban, ose ku te dij un qfare ku te njejtat terma perdoren per Muhammedin A.S, poashtu disa ofendime fatale mbi All-llahun. Edhe pse e dij se ato shajr dhe ofendime nuk do te munden te shkaterojn personalitetin e Muhammedit ose religjionin ISLAM, mirepo thjesht si debatues, duhet te kene ndergjegje sa i perket ketyre termave. Un njejt kam degjuar, po edhe kam biseduar me SHeikh Yusuf Estes nepermjet postes elektronike kuptohet, i cili eshte konvertuar nga Krishtere ne musliman, ai thjesht e konstaton kete: Une nuk e lash krishterimin, nuk e tradhtova Jezusin apo diqka tjeter, mua islami me beri qe ti dua ata me shum, dhe u bera si nje i krishter i devotshem. Sepse ne te gjithe e dime qe Teurati, Zeburi, Inxhili bejne pjese ne Kur'an ( gje te cilat te krishteret i quajn Bibla ).

Megjithate faleminderit per kritiken, jemi njerez dhe gabojme, shpresoj qe per cdo gabim te bere zoti te me fale, sepse eshte pa vetedije.

Me respekt,

Sharje dhe ofendime shoh edhe nga muslimanet ndaj besimit te krishtere dhe ofendime individuale ndaj meje ne forum nga disa persona.
Nga kendveshtrimi jot si musliman ty te duken te cudtishem ateistet kur mbrojne ndonje fe apo ofendojne nje fe tjeter dhe nga kendevshtrimi i te krishtereve ndodh kjo gje por nuk duket se personat jo-fetare ne kete forum i perkasin ndonje feje perderisa ata mbrojne idete e tyre absolute.
Asnje i krishtere nuk thote qe kryqi eshte Jezusi apo zoti,kryqi eshte simbol i fese se krishtere.Jezusi vdiq per te gjithe njerezit jo vetem per te krishteret.
Po hubejbi sa ofendime ka bere ndaj fese se krishtere zotit apo plot sharje te ndryshme s'dua te fus edhe emra te tjere muslimanesh ne forum.
Prandaj ti s'duhet te mendosh se ne forum vetem te krishteret bejne ofendime por ke plot nga shoket e tu musliman ne forum.
Prandaj tema nuk duket e pershtatshme qe te me akuzosh mua se kam bere ofendime ndaj profetit tend.
Ato librat Tevrat,Inxhill,Zebur nuk bejne pjese ne kuran pasi kurani vertitet rreth jetes se Muhamedit po ta shikosh mire madje rreth martesave te tij kur kishte probleme,flet per lufterat e Muhamedit,mohon vdekjen e Jezusin ne kryq etj.
Jezusi na porosite qe t'i njohim profetet e rreme, ti e din ne zemer se dikush qe ben marredhenie seksuale me femije 9 vjecar dhe feja e cila justifikon martesen me femije 9 vjecare nuk vijne nga Perendia.

Me respekt igli_st,


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 31.12.2012, 11:57)
E atehere si erdhi njeriu nga Majmuni nese Evolucioni nuk eshte majmuni u be njeri ? Une 1 gje nuk e kam te qarte, pas gjitha ketyre viteve qe egziston njerezimi, pse valle nuk shoh tani nje evolucion te tille tek njerezit, te ndryshojne psh te behen flutures me fleta, ose te kete njerez me verza te cilet do te banojne ne uj. Apo te kete njerez qe do te hypnin ne hen dhe do te jetonin pa oksigjen atje ? Ose pse shimpanzat e tanishme nuk evoluojn te behen njerez, edhe ata jetojn nje jete te gjate, dhe jane shum kohe ne fytyren e tokes, pse asnjera nga ata nuk ka evoluar te ndryshoje ne njeri ? Tani si erdhi kjo ?

Pse vetem aso kohe ka evoluar Shimpanza per tu ber njeri, dhe tani jo ?

Sic ta tregova evolucioni eshte zhvillim dhe nuk merret me krijimin e jetes po me zhvillimin e saj.
1-Evolucioni ekziston edhe ADN-ja eshte vete prova e tij, sepse nuk ka asgje si ADN fikse, por te gjitha ADN-te te te gjitha gjallesave qe ekzistojne ndryshojne, edhe meqe ka konflikt per mbijetese, pra jane edhe subjekt i perzgjedhes natyrore, pra ADN-ja eshte prove e evolucionit. 2-Organizmi njerezore nuk e mban mend ne memorie sesi te ruhet nga nje virus i caktuar, por evolon ADN-ja edhe keshtu ruhet pergjithnje masa mbrojtese nga nje virus i caktuar. KEte e meson ne klasen e katert ne Dituri natyre, por ju as 4 vite shkolle nuk i keni. Sepse prinderit e juaj besimtar ju nxirrnin ne shisnit paketa ne rruge.


Darvini nuk ka thene ndonjehere qe njeriu rrjedh nga "majmuni". 1-sepse nuk ka asgje si "majmuni", por jane disa specie qe quhen "majmunet". 2-sepse Darvini e dinte mire qe njeriu nuk ka asnje lidhje me majmunet, por ka lidhje vetem me humanoidet. 3-sepse Darvini nuk ka thene ndonjehere qe njeriu rrjedh prej ndonje specie tjeter, por ka thene se ka nje paraardhes te perbashket me humanoidet e tjere, ik edukohu tani.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 31.12.2012, 18:23


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 18:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Ju them une ju besimtareve nje histori te vertete, rreth fundit te shekullit te XIX edhe fillim shekullit te XX nje socialist i ri italian shkon ne nje konvente mbi fene ne Zyrih, aty ishin mbledhur klerike katolik edhe socialiste nga e gjithe Evropa, ne fund kleriket terhiqen keqazi sepse nuk i benin dot front socialisteve, edhe kleriket ne fund e mbyllin argumentin thjeshte me shprehjen "askush nuk ka vertetuar se Zoti nuk ekziston", socialistet qeshen me te madhe edhe filluan te permendin te njejten gje duke thene "Askush nuk ka vertetuar se perendiTE nuk ekzistojne" duke i vene ne siklet edhe turp te madh kleriket katolik. Ne minutat e fundit te debatit socialisti i ri italian cohet edhe thote "E vertetoj une se Zoti nuk ekziston", edhe fillon edhe e pyet kleriket katolik nga e gjithe Evropa, fillimisht i thote "Eshte e vertete se Zoti eshte ndeshkues ndaj atyre qe nuk besojne ne te?", kleriket i pergjigjen "Po". Mepas socialisti vazhdon duke thene "Eshte e vertete se Zoti eshte i plotefuqishem edhe nuk ngurron t'a perdori fuqine e tij?", kleriket i pergjigjen serisht "Po". Atehere socialisti i kerkon nje kleri aty ti jape oren e dores qe kishte edhe i thote "Ja shikon oren, une nuk besoj ne Zot, i jap ketij Zoti te plotefuqishem edhe ndeshkues 5 minuta qe te me ndeshkoje". Kalojne 5 minuta edhe nuk ndodh asgje, socialisti ja kthen oren klerit edhe thote "Ja e vertetova se nuk ekziston Zoti", e gjithe salla duartroket me te madhe, kleret dalin me turp nga salla, ka qene debati i pare edhe i fundit qe klergjia evropiane katolike ka bere me ateistet.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 31.12.2012, 18:33


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 31.12.2012, 18:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 19:32)
Ju them une ju besimtareve nje histori te vertete, rreth fundit te shekullit te XIX edhe fillim shekullit te XX nje socialist i ri italian shkon ne nje konvente mbi fene ne Zyrih, aty ishin mbledhur klerike katolik edhe socialiste nga e gjithe Evropa, ne fund kleriket terhiqen keqazi sepse nuk i benin dot front socialisteve, edhe kleriket ne fund e mbyllin argumentin thjeshte me shprehjen "askush nuk ka vertetuar se Zoti nuk ekziston", socialistet qeshen me te madhe edhe filluan te permendin te njejten gje duke thene "Askush nuk ka vertetuar se perendiTE nuk ekzistojne" duke i vene ne siklet edhe turp te madh kleriket katolik. Ne minutat e fundit te debatit socialisti i ri italian cohet edhe thote "E vertetoj une se Zoti nuk ekziston", edhe fillon edhe e pyet kleriket katolik nga e gjithe Evropa, fillimisht i thote "Eshte e vertete se Zoti eshte ndeshkues ndaj atyre qe nuk besojne ne te?", kleriket i pergjigjen "Po". Mepas socialisti vazhdon duke thene "Eshte e vertete se Zoti eshte i plotefuqishem edhe nuk ngurron t'a perdori fuqine e tij?", kleriket i pergjigjen serisht "Po". Atehere socialisti i kerkon nje kleri aty ti jape oren e dores qe kishte edhe i thote "Ja shikon oren, une nuk besoj ne Zot, i jap ketij Zoti te plotefuqishem edhe ndeshkues 5 minuta qe te me ndeshkoje". Kalojne 5 minuta edhe nuk ndodh asgje, socialisti ja kthen oren klerit edhe thote "Ja e vertetova se nuk ekziston Zoti", e gjithe salla duartroket me te madhe, kleret dalin me turp nga salla, ka qene debati i pare edhe i fundit qe klergjia evropiane katolike ka bere me ateistet.

Dhe kjo eshte e njejta gje me ateistin i cili deshironte te vertetonte se zoti nuk ekziston sepse ai nuk e kishte pare askund dhe studenti cohet dhe i ben pyetje.

I nderuar Profesori A ekziston Zoti ? Dhe ai ia kthen qe jo pasiqe nuk e sheh ate, nuk mund ta prek. DHe studenti perseri i parashtron pyetjen i nderuar profesor, ateher a keni mend juve ? Ai ia kthen po kam, dhe studenti i kthehet : Un ateher simbas ideve tua duhet te kuptoj qe ju skeni mend, se une nuk i shoh, dhe as mund ti prek etj. Kjo asht thjesht nje tregim koti, qe nuk ja vlejti as ta sjellesh ne teme :)


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 31.12.2012, 18:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 31.12.2012, 12:41)
Dhe kjo eshte e njejta gje me ateistin i cili deshironte te vertetonte se zoti nuk ekziston sepse ai nuk e kishte pare askund dhe studenti cohet dhe i ben pyetje.

I nderuar Profesori A ekziston Zoti ?  Dhe ai ia kthen qe jo pasiqe nuk e sheh ate, nuk mund ta prek. DHe studenti perseri i parashtron pyetjen i nderuar profesor, ateher a keni mend juve ? Ai ia kthen po kam,  dhe studenti i kthehet : Un ateher simbas ideve tua duhet te kuptoj qe ju skeni mend, se une nuk i shoh, dhe as mund ti prek etj. Kjo asht thjesht nje tregim koti, qe nuk ja vlejti as ta sjellesh ne teme :)

Nuk duhet ta sillja ne kete teme po eshte interesante,

E sheh si del budalleku jot prap,ne fene islame apo kristiane apo ne fe te tjera askush nuk e shikon zotin e dine te gjithe.
Ndersa ne kete bisede qe te solla une ky e vertoi ne baze qe zoti eshte ndeshkues edhe i plotfuqishem.
E kam degjuar kete qe solle ti po s'ka fare ngjashmeri me ate vertetimin tim pasi mendja eshte tjeter gje krijohet nga substanca kimike ne tru,ndersa ne se e can koken del truri heheh dhe truri shihet me ndonje lloj aparature pa carje koke ndersa zotin nuk mund ta shohesh te besh c'fare te duash.

Po ky ateisti qe te tregova une e vertetoi qe nuk ekziston.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 31.12.2012, 18:49


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 31.12.2012, 20:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 31.12.2012, 19:10)
Sharje dhe ofendime shoh edhe nga muslimanet ndaj besimit te krishtere dhe ofendime individuale ndaj meje ne forum nga disa persona.
Nga kendveshtrimi jot si musliman ty te duken te cudtishem ateistet kur mbrojne ndonje fe apo ofendojne nje fe tjeter dhe nga kendevshtrimi i te krishtereve ndodh kjo gje por nuk duket se personat jo-fetare ne kete forum i perkasin ndonje feje perderisa ata mbrojne idete e tyre absolute.
Asnje i krishtere nuk thote qe kryqi eshte Jezusi apo zoti,kryqi eshte simbol i fese se krishtere.Jezusi vdiq per te gjithe njerezit jo vetem per te krishteret.
Po hubejbi sa ofendime ka bere ndaj fese se krishtere zotit apo plot sharje te ndryshme s'dua te fus edhe emra te tjere muslimanesh ne forum.
Prandaj ti s'duhet te mendosh se ne forum vetem te krishteret bejne ofendime por ke plot nga shoket e tu musliman ne forum.
Prandaj tema nuk duket e pershtatshme qe te me akuzosh mua se kam bere ofendime ndaj profetit tend.
Ato librat Tevrat,Inxhill,Zebur nuk bejne pjese ne kuran pasi kurani vertitet rreth jetes se Muhamedit po ta shikosh mire madje rreth martesave te tij kur kishte probleme,flet per lufterat e Muhamedit,mohon vdekjen e Jezusin ne kryq etj.
Jezusi na porosite qe t'i njohim profetet e rreme, ti e din ne zemer se dikush qe ben marredhenie seksuale me femije 9 vjecar dhe feja e cila justifikon martesen me femije 9 vjecare nuk vijne nga Perendia.

Me respekt igli_st,

o igli mos fol palidhje mor dajl,ofendimet e mia qe ti ashtu i quan,sjan 5% ate qe ti ke bere ne kete foru....

dhe per vec se ne muslimanet qe e mohojme vdekjen e ISAUT a.s ne kryq ,dhe se ai ishte djal i Zotit ,ne jerusalem ki edhe sot at kishen qe se pranon jezusin si bir por si profet.....

skeni lene tem pa na konsideru si arab terorist etj......

ne asnje tem sju kem etiketu si kryqali ,terorista,etj


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 31.12.2012, 20:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 31.12.2012, 19:21)
Sic ta tregova evolucioni eshte zhvillim dhe nuk merret me krijimin e jetes po me zhvillimin e saj.
1-Evolucioni ekziston edhe ADN-ja eshte vete prova e tij, sepse nuk ka asgje si ADN fikse, por te gjitha ADN-te te te gjitha gjallesave qe ekzistojne ndryshojne, edhe meqe ka konflikt per mbijetese, pra jane edhe subjekt i perzgjedhes natyrore, pra ADN-ja eshte prove e evolucionit. 2-Organizmi njerezore nuk e mban mend ne memorie sesi te ruhet nga nje virus i caktuar, por evolon ADN-ja edhe keshtu ruhet pergjithnje masa mbrojtese nga nje virus i caktuar. KEte e meson ne klasen e katert ne Dituri natyre, por ju as 4 vite shkolle nuk i keni. Sepse prinderit e juaj besimtar ju nxirrnin ne shisnit paketa ne rruge.


Darvini nuk ka thene ndonjehere qe njeriu rrjedh nga "majmuni". 1-sepse nuk ka asgje si "majmuni", por jane disa specie qe quhen "majmunet". 2-sepse Darvini e dinte mire qe njeriu nuk ka asnje lidhje me majmunet, por ka lidhje vetem me humanoidet. 3-sepse Darvini nuk ka thene ndonjehere qe njeriu rrjedh prej ndonje specie tjeter, por ka thene se ka nje paraardhes te perbashket me humanoidet e tjere, ik edukohu tani.

shum fjalor te piste je ka tregon ne forum cuno....

nje pyetje ,pse cifutet,ka gati per mbi 5000 vjet qe synetohen.....
pse nuk lindin te bere synet....pasi beson ne evolucion....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
bukuroshi1
Postuar nė: 31.12.2012, 22:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 67
Antari Nr: 26920
Bashkangjitur: 29.09.2011 Citim (JamesWat @ 28.12.2012, 11:03)
Ky eshte ofendim per kategorite sepse e tille eshte feja jote qe ofendon njerezit e tjeter.
Ne kete forum ka me shume musliman prandaj behen bashke shpeshehere ateistet qe te ndihmojne jo-muslimanet.
Po te kishte me shume te krishtere ateistet do mbeshtesnin muslimanet.

Kjo po i bjen se ju nuk jeni kerkah...........Meleza smil3dbd4d4e4c4f2.gif Apo zagar smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top

Topic Options Faqe: (8) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Closed TopicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio