Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MENTALILTETI ABUZIV I TĖ FESTUARIT
Princo
Postuar nė: 31.12.2012, 15:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Hyra sot nė njė supermarket pėr tė blerė disa gjėra elementare dhe i habitur shikoja pėrgatitjet pėr festimin e Vitit tė Ri. Tė shpenzohen gjithė ato para pėr dekorime idhujtare tė qytetit pėr njė festė, sfondi pagan i sė cilės nuk mund tė mohohet nga askush, ėshtė shumė e dhimbshme!

Sikur ato para tė destinoheshin pėr qėllime fisnike e dobiprurėse si pėr ndėrtimin e ndonjė shtėpie pėr tė varfrit, apo pėr financimin e ndonjė projekti, apo pėr mbulimin e shpenzimeve tė ndonjė studenti, do tė ishte shumė mė mirė. Por ja qė politika nuk mendon kėshtu. Dekorimi, sipas tyre, ėshtė mė me vend. Viti i Ri, sipas ligjeve tė Republikės, ėshtė festa mė e rėndėsishme. Ėshtė e vetmja festė, pėr tė cilėn janė paraparė dy ditė pushim. Ndoshta pėr shkak se kthjellja nga dehja ėshtė e vėshtirė, andaj dhe duhen dy ditė.

Mediat i janė pėrkushtuar tėrėsisht festimit, duke harruar, qoftė edhe debatin mė tė vogėl pėrkitazi me atė se a meriton apo jo tė festohet kjo ditė? Ka disa ditė qė reklamojnė programet e tyre ekskluzive pėr natėn e kėsaj feste. Siē mund tė kuptohet nga vitet e kaluara, elementi mė i theksuar i kėtyre programeve mbetet performimi provokues i kėngėtareve.

Mediat, asnjė feste nuk i kushtojnė rėndėsinė qė i kushtojnė Vitit tė Ri. Madje, pėr tė mos thėnė se ato nė festa tjera, sidomos nė ato fetare, dinė edhe tė thumbojnė.

Mė e dhembshme se ēdo gjė tjetėr ėshtė gjendja e popullit, i cili, ndonėse ėshtė viktimė, pėr ēudi nė kėtė festė akuzon qeverinė pėr keqpėdorime. Shumė prej tyre i sheh tek akuzojnė qeverinė se nuk kanė dekoruar qytetet, ndėrsa harrojnė se barra e shpenzimeve tė atyre dekorimeve rėndon drejtpėrdrejt mbi supet e tyre. Edhe mė keq, janė vet ata qė vėrshojnė qendrat tregtare pėr tė shpenzuar shuma tė mėdha tė hollash pėr festimin e kėsaj nate, duke mos zgjedhur se me ēfarė festojnė, pėr tė mos thėnė se parapėlqejnė birrat dhe verėn.

Tė dashur vėllezėr dhe motra!

Festa e Vitit tė Ri ėshtė mėkat tė festohet. Kjo ėshtė pėr shkak tė botėkuptimeve tė saj. Ajo festė ėshtė me origjinė pagane dhe idhujtare. Muslimanit mė sė paku i duhet ta festojė atė, ose thėnė me fjalė tjera: I ndalohet ta festojė atė!!!

Mos harroni, ju mund tė shpenzoni para, por nė vend tė kėnaqėsisė do tė fitoni hidhėrimin e Zotit tuaj. Nuk ėshtė e rėndėsishme dhe nuk ia vlenė tė jenė njerėzit tė kėnaqur me ty nėse Allahu ėshtė i hidhėruar me ty, sikur qė nuk tė bėn dobi tė hidhėrosh Allahun pėr tė kėnaqur njerėzit. Po e them kėtė sepse jo tė gjithė pajtohen me kėtė vlerėsim timin, bile kur tė enjten nė disa tv lokale kam bėrė apel pėr t’u mos u festuar kjo festė pagane, disa tė ashtuquajtur “intelektualė” kinse shumė iu paska paaenguar apeli im, andaj edhe nuk nguruan pėr ta shprehur haptazi. Por kjo, neve jo qė nuk na ndalė-pengon dhe tė mbetemi me kaq, por na nxit pėr tė vazhduar mė tutje dhe na shtyen edhe mė shumė tė pėrpiqemi ta vetdijesojmė shoqėrinė tonė qė tė mos jepen pas gjėrave tė kota, tė mos shpenzojnė vend e pa vend, e nė veēanti kur ėshtė nė pyetje hidhėrimi i Zotit.

Kjo festė, jam thellė i bindur se do tė vjen koha kur do t’i dalė “fala mė” dhe nuk do jetė aspak interesante, ashtu siē nuk ėshtė tash interesante nė SHBA, Kanada dhe nė shumė vende skandinave e gjetiu. Por, ja qė duhet edhe pak kohė pėr kėtė.


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 01.01.2013, 01:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010Pajtohem plotsisht me mendimin tend, dhe eshte per te ardh keq kur sheh popullin ne kete gjendje. Mirepo Zoti ju ndihmoft dhe ti udhezon ne rruge te drejte.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 01.01.2013, 02:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008Kur te arin niveli juaj i vetdijes se Islamit qe te jete aq i larte ,asnjhere nuk do te pengonte simbolika e tjetrit ne konceptimin e gjerave......por edhe ju beni pjese ne ushtrin e madhe qe kapeni per simbolika ,kurse nga ana tjeter shume vepraat ne anen e juaj dhe demagogve tjere te Islamit lene per te deshiruara......


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
Albana_gl
Postuar nė: 01.01.2013, 16:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1278
Antari Nr: 20085
Bashkangjitur: 25.01.2009Ju qe na tesht "jo s'bon me festu, jo bon me festu" bollni mo se kurrkujt s'pi han smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Albana_gl nė 01.01.2013, 16:36


----------------------------------------
Une dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn, tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja..!!
PM
Top
FlyGreen
Postuar nė: 02.01.2013, 10:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 284
Antari Nr: 27606
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (Princo @ 31.12.2012, 09:03)
Muslimanit mė sė paku i duhet ta festojė atė, ose thėnė me fjalė tjera: I ndalohet ta festojė atė!!!


Pse ashtu ? Ka mundesi referenca , dua te shikoj se si "dijetaret" musliman kan ardhur ne perfundim se viti i ri qenka mekat ,
un aq sa di , viti i ri llogaritet nga lindja e jezusit , Jezusit i cili do ta shpetoje boten nga bisha , antikristi , sipas krishtereve dhe muslimaneve.
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 02.01.2013, 12:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Princo @ 31.12.2012, 09:03)
Hyra sot nė njė supermarket pėr tė blerė disa gjėra elementare dhe i habitur shikoja pėrgatitjet pėr festimin e Vitit tė Ri. Tė shpenzohen gjithė ato para pėr dekorime idhujtare tė qytetit pėr njė festė, sfondi pagan i sė cilės nuk mund tė mohohet nga askush, ėshtė shumė e dhimbshme!

Nuk jane ndonje shpenzim i madh re,njehere ne vit do shpenzoj njeriu per nje feste qe mos ti iki jeta kot pa e shijuar ate.
Akoma i quani njerezit idhtare ju apo pagane,po nga e kane origjinen te gjitha fete apo kulturat,gjithe ato njohuri shkencore qe moren dijetaret musliman ne mesjete nga ishin ato.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 03.01.2013, 22:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (FlyGreen @ 02.01.2013, 11:39)
Pse ashtu ? Ka mundesi referenca , dua te shikoj se si "dijetaret" musliman kan ardhur ne perfundim se viti i ri qenka mekat ,
un aq sa di , viti i ri llogaritet nga lindja e jezusit , Jezusit i cili do ta shpetoje boten nga bisha , antikristi , sipas krishtereve dhe muslimaneve.

ti spo dike sen,eshte kalendar romakesh ,qe jau ken fut te krishterve nga prapa.....

ska lidhje me jezusi...po te marit besojn verberisht,,,,,

dhe e huja ngele e huaj smund te behet e jotja.....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 03.01.2013, 22:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 02.01.2013, 13:27)
Nuk jane ndonje shpenzim i madh re,njehere ne vit do shpenzoj njeriu per nje feste qe mos ti iki jeta kot pa e shijuar ate.
Akoma i quani njerezit idhtare ju apo pagane,po nga e kane origjinen te gjitha fete apo kulturat,gjithe ato njohuri shkencore qe moren dijetaret musliman ne mesjete nga ishin ato.

cka hamamin te shijoje ate nate,.oj tap....drass i pirr....

dhe ai qe ka lek....ai e shijon kesi nata kur ti cohet .....

ju akome e quani veten se jeni nga majmunat....ska dallim te madh nese edhe pagan ju themi...se dini ju skeni faj...kafsha ska faj...


sa per mesjet lexo pak per mutkulturent tende dhe te europes....
se ajo musmlimane e ka pas emrin goldzeit-koha e art,ashtu europianet e quajn kete kohe te muslimaneve......


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
Princo
Postuar nė: 04.01.2013, 17:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009Festimet e shfrenuara, ja pasojat!...

Festimet ashtu sic kanė anėn e tyre positive, mbartin edhe anėn e tyre tė errėt. Kėshtu mediat britanike kanė nxjerrė njė mori fotosh festimeve tė mbrėmjes sė ndėrrimit tė viteve, pėr tė kuptuar se tepėrimi me pijet ėshtė i dėmshėm dhe sjell pasoja dhe pamje jo shumė tė kėndshme.
Shikoni fotot dhe mos vėreni vetėm anėn e tyre qesharake…!/alb-observer.com/]

Fotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtme


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 04.01.2013, 18:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (hubejb1 @ 03.01.2013, 16:59)
cka hamamin te shijoje ate nate,.oj tap....drass i pirr....

dhe ai qe ka lek....ai e shijon kesi nata kur ti cohet .....

ju akome e quani veten se jeni nga majmunat....ska dallim te madh nese edhe pagan ju themi...se dini ju skeni faj...kafsha ska faj...


sa per mesjet lexo pak per mutkulturent tende dhe te europes....
se ajo musmlimane e ka pas emrin goldzeit-koha e art,ashtu europianet e quajn kete kohe te muslimaneve......

O psikopatet e dreqit bashke me ate Princon.
A tha ndonjeri ta bejme festen ne ate menyre te tille sa qe te cmendemi me alkol?
Askush nuk e thote nje gje te tille.
Festa te behet ne menyre te tille qe njerezit te jene te kenaqur dhe ta shijojne jeten jo te festojne ne menyre te cmendur dhe ato jane raste te rralla fotot qe ka sjelle Princo nuk pijne uje shume.

Ore nga paganet kane rrjedhur edhe fete monoteiste avancim i tyre jane.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Kacurelja
Postuar nė: 04.01.2013, 19:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2347
Antari Nr: 19113
Bashkangjitur: 23.12.2008Viti i Ri eshte nje feste simbolike e asaj se leme pas nje vit te vjeter dhe presim nje vit te ri. Nuk ka nevoje te festohet edhe aq shume, njerezit vetem duhet te jene te kenaqur qe lene nje vit te mire pas, apo te shpresojne per dite me te mira.
E ata qe e presin kete nate per te shfrytezuar maximumin e budallakive jane ata qe nuk e dine se cdo te thote ndrim i viteve... smil3dbd4d6422f04.gif

Ju sugjeroj qe te mos i merni gjerat aq afer zemres sa te nxeheni aq shume ne debat... smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Me jep nje laps dhe leter, pak drite ne dhomen time, e me ler te kenaqem me shkronjat...!
PM
Top
Princo
Postuar nė: 05.01.2013, 10:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (JamesWat @ 04.01.2013, 19:13)
[b]O psikopatet e dreqit bashke me ate Princon.

O idijot i vetshpallur c'pate me nikun princo cfar ju dogj pse shprehesh ne ket menyr a mos deshiron te tregosh idijotizmin ne shesh . mos vlla se ekemi kuptuar te gjith sheno dhe mos ofendo ..


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 05.01.2013, 14:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Princo @ 05.01.2013, 04:39)
O idijot i vetshpallur c'pate me nikun princo cfar ju dogj pse shprehesh ne ket menyr a mos deshiron te tregosh idijotizmin ne shesh . mos vlla se ekemi kuptuar te gjith sheno dhe mos ofendo ..

S'ka fare kuptim kjo tema qe hap.
Pse nuk sjell raste te tilla ne Shqiperi si ato fotot qe ke sjelle apo te djeg se ato raste jane aq te vogla ne bote saqe nuk pine uje fare.
Nese nuk do qe te tjeret ta festojne kete feste mund te shkosh ne shkretetire tia hipesh ndonje deveje.
smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio