Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hajredin Kuēi: Feja Islame nuk bėn kompromis me vl
xheem
Postuar nė: 31.12.2012, 16:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006
"Vetėm Islami ėshtė ajo fe e cila nuk ka bėrė kompromise me idealet dhe principet e saja, andaj edhe ėshtė njė shkallė mė lartė se fetė tjera.”

E hėne 31 Dhjetor 2012 13:55
Web faqe tė ndryshme nė internet kanė pėrhapur fjalimin e zėvendės kryeministrit Hajredin Kuēi qė e mbajti me rastin e hapjes sė Universitetit "Haxhi Zeka" nė Pejė. Nė fjalimin e tij citohet tė jetė thėnė:
“Kush ju ka thėnė se demokracia ėshtė ndėrtuar mbi bazat e ateizmit-laicizmit ? A e dini si janė ndėrtuar Universitetet, a e keni parė se kur studentet pėrfundojnė studimet, gjatė ceremonisė sė festimit, qfarė kostumi-veshje kanė ? Ajo ėshtė veshje kishtare, dhe veshjen e tillė mund ta shihni edhe nė kisha, ceremonit kishtare. Po ashtu, studentet tė cilėt pėrfundojnė studimet, qfarė kėnge kėndojnė nė ceremonin e festimit, kujt i pėrngjanė ai kor?
Ai kendim ėshtė tipik kishtar, pra ėshtė e marrur nga praktikat e kishės.
Andaj, i forti e bėnė ligjin, dhe shtetet e mėdha europiane, duke qenė krishtere, kanė futur praktikat kishtare nė sistemin demoktratik.
Pasi jemi tek feja, duhet theksuar edhe njė gjė, se feja Islame i ka qėndruar besnik principeve tė saja, dhe nuk bėnė kompromise me principet dhe rregullat e saja.
Ndėrsa dervishėt i kanė tradhėtuar principet e tyre fetare, dhe nė shenjė tė "tolerancės" kanė filluar ta lejojnė pirjen e alkoolit, martesat e jashtė-ligjshme, mos-kryerja e obligimeve fundamentale fetare, dhe shumė gjėra tė tjera, gjė qė Islami burimor nuk bėnė kompromise me principet dhe rregullat e saj.
Poashtu edhe feja krishtere, mė parė ata qė kanė ditur shkrim-lexim kanė qenė vetėm kreri fetarė, klerikėt krishter, dhe nuk kanė lejuar qė ditura tė pėrhapet duke pretenduar se vetėm ata e mbajnė “monopolin e diturisė”.
Mirpo mė vonė feja krishtere i theu kėto “principe” tė tyre, dhe shumė gjėra tė tjera, pa dashur tė hyjmė nė detaje.
Prandaj, vetėm Islami ėshtė ajo fe e cila nuk ka bėrė kompromise me idealet dhe principet e saja, andaj edhe ėshtė njė shkallė mė lartė se fetė tjera.”
Prof. Dr. Hajredin Kuēi
(Mbajtur mė 29.12.2012 nė Universitetin “Haxhi Zeka” – Pejė)


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
xheem
Postuar nė: 31.12.2012, 16:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006Opinione te ketilla,japin vetem mendjet e ndritura te popullit.

Gjithmone e kam respektuar kete njeri,te cilin ne ē'do dabat me miq dhe me shoke e kam quajtur nje nga "kokat" e ndrytura te kombit shqiptar.Pa e ditur se posedon nje shkendije islame m
bernda shpirti te tij,e kam respektuar tej mase,kurse qe nga dita e sodit,do t'a respektoj dhe nderoj edhe me shume.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga xheem nė 31.12.2012, 16:32


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio