Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gjergj Kastrioti - Skenderbeu ne SHKUP, SKENDERBEU Marshon drejt SKUPIT
Terroristi
Postuar nė: 25.11.2006, 22:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 1858
Bashkangjitur: 25.07.2006Si e pritet dhe cfar do te thot per ju monomenti i heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti SKENDERBEU?

URIME SHQIPTARVE


----------------------------------------
LeGjIoNaRėT
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 25.11.2006, 23:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006
Paj te then te drejten se as politikuajt shqiptar ne maqedoni sjan asgje me te livdueshem se keta politikuajt "patriota"kosovar

Mua me duket se me se shumti ketij akti u gezuan historianet sllave, te cilet arriten qellimet e tyre te vendosin kete figur ne te gjitha qendrat kryesore shqipetare.
Pse nuk vendoset Ymer Prizreni,Haxhi Zeka e deri te Adem Jashari?? a thua do ta lejonin nje gje te tille sllavo-maqedonasit ??
PM
Top
dajki
Postuar nė: 26.11.2006, 01:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006URIME gjith shqipetareve,per ket feste kombetare.
Eshte fest e jona dhe e askujt tjeter,le te gezohen sllavet sa te dojne,"pula qe nuk enderron duke ngren miser,nuk e zbardh mengjesi".

eshte vetem nisen,per cdo gje duhet te ket her te par.jam shum optimist se do te vij dita qe edhe herojt e tjer ti sjellim ne trojet tona. (ashtu sic kemi filluar qe ti emrojm shkollat dhe rruget me emrat e herojve te 99 dhe te 2001-shit.Shpresa na mban ne jet,asgje nuk behet brenda nates.
me rrespekt
urime urime urime


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 26.11.2006, 13:00
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Hajde Mire se Vjen i MADHI Gjergj Kastrioti SKENDERBEU :)

Me 28 nentor Historia Kthehet Edhe ate ne Qytete Shqiptare ne Maqedoni.

Kaloj krejt vendet shqiptare prej ne Struge e mrin ne Shkup edhe ku do Ket Gur Temelin Ku do Qendroj me vite.

Urime per gjith Shqiptaret Dita e 28 nentorit Dita e FLAMURIT Kuq e Zi


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
ardi_pr
Postuar nė: 26.11.2006, 13:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Shumices se shqiptareve te sotit ua kan mbjell ne krye se shqiptaret kane vetem nje "Hero" dhe nje "Heroin" Gjergji dhe Majka tereza, sipas disa pseudo-shqipetareve ishte Gjergji qe na"ēliroj" prej osmanlive, ai na "ēliroj" prej gjonturqve, ai na "ēliroj" prej nazistave, prej fashistave, ai na "ēliroj" prej grekėve, ai na "ēliroj" prej Komunistave enveristo-titista, ai gjithashtu na "ēliroj" prej serbo-sllavizmi smil3dbd4e7853679.gif smil3dbd4e7853679.gif smil3dbd4e7853679.gif
Zaten per disa shqipetar pro-latin sot eshte i vetmi "hero" kombetar smil3dbd4e7853679.gif

Mirepo nese i pyet keta se qfar ka bere konkretisht Gjergji per shqipetaret askush nuk eshte ne gjendje te te jap pergjigje konkrete dhe me fakte,askush nuk e sqaron prejardhjen e tij, gjuhen e tij te cilen e ka perdorur, motren pse ja dha Malazesit e kunaten Shkaut dhe askush, per kend luftoj, askush nuk sqaron masakren qe i beri shqipetareve qe kishin pranuar islamin,askush nuk sqaron pse Dukagjinasit ja kthyen shpaten ushtise se gjergjit!!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
lili82
Postuar nė: 26.11.2006, 16:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Ardi_Pr ti bre njeri shum po dishe e sen spo dishe :)Me keto fjal qe i thua ti po bjen se Shqiperia e ka sundu Turqin e jo Turqia Shqiperin apo me mir me then trohet Shqiptare.Po ti bre njeri a e din mas pari se kush te ka nda prej nje shqiperie te madhe apo.Ti um duket te jan mbyll syt,apo je ra ne nje gjum dimror.
Nejse nuk ki faj ti,faj ka réthi ne te cilin je rritderi dje neper puba me konobarica e sot kishe fetar,deri dje nen cizmen e shkaut e sot kishe i lir dhe nuk ka njeri tjeter ne rozullin toksor perveq teje.
Ti po mendon se je dikushi,po ta mer mendja se din diqka me shum se tjere.Veq njeri ti påer SKENDERBEUN UM duket se veq peralla te shkive ke lexu apo tregime te Marin Barletit.Hej njeri shkrimet e Marin Barletit jan shkrime letrare te cilat jan te mbeshtetura ne TREGIME!.tI NJERI DUHET TE LEXOSH hISTORIN E SKENDERBEUT MBI BAZA HISTORIKE E JO LETRARE.
E pse ja kthyen Dugagjinasit shpaten,e qe pse:Sepse SKENDERBEU beri nje martes politike me doniken e cila ishte bija e Gjergj Arianitit.Kjo martes beri disa te pakenaqur ne mes te krenve shqipetare dhe sidomos ne nipin e Skenderbeut Hamz Kastriotin i cili ishte i ritur me fene MUHAMEDANE DHE PARIN E DUKAGJINIT.Keta te fundit VENEDIKU mundoeshte me i nxit,me lutue poziten e Skenderbeut.Kur u zbulue nje komplot per vrasjen e SKENDERBEUT dhe dishimi rra mbi DUKAGJINET atehere Shqiperia rra ne vellavrasje!E ti po vete kunder kujna ka luftue ka luftue kunder nje Turqie qe po bona sikur plakat Emri mos i qoft!! Ti po te duken te mir e te sjellshem,ti pom permend ktu pallavra masakra te shqiptareve e anej e knej e nuk e permend masakren e BERATIT qe e beri ushtria TURKE mbi popullaten shqiptare.40 000 kalores turq nen komanden e ISA BEJ EVRENOZIT GRINE ME SHPAT SA MUJTEN,DUKE MOS LEN AS KOMANDANTIN MUZAK TOPIJA.E mbas kesaj masakre Moisiu i Dibres se bashku me Hamz Kastriotin hudhen ne ushtrin Turke.E mbas nje periudhe shum te vogel Moisi Dibrani marshoi kunder Shqipris me nje ushtri te perzime turke e shqiptare por humbi dhe u dermue para se me i shkel kama ne token arbnore.E ti njeri mos um trego pallavra ktu se ne kohe te turqis Shqiperia ka qen e ndame ne principata te vogla autonome.
Skenderbeu kishte fillue sistemin e centralizimit te shtetit tue aneksue krahinat qe ata sundun ne baz te sistemit feudal.Nga rrethanat historike ishte i detiruar per nje politik te till,e edhe kjo mund te ishte nje shkas i dezertimeve ne ushtrin e skenderbeut pas disfates se BERATIT.
tI BRE NJERI TU KA MBYLL SYT ME SIGURI TU E LEXU HISTORIN E SKENDERBEUT NGA IMZOT FAN NOLI NE GJUHEN ANGLEZE...----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 26.11.2006, 17:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Pasi qe tema eshte skenderbeu, nuk do ta toleroj veten me ra ne pozite tenden e me u mundu me e nencmu forumistin tjeter vetem se ka mendime tjera, ske faj se nese une jam rritur neper puba,sepaku pasna perjetu diqka, dhe pasna qene i lire e ndersa ti si duket ske perjetu asgje pa pyetur partine dhe ke lexu vetem ate qka te kan urdheru madje edhe mendimet tuaja i ke pasur te kufizuara!!!

Nejse ti kthehemi temes ti "dijetar" i kombit se shpejti ndoshta edhe ti do ta merresh titullin "hero" gjithqka eshte e mundur me njerez qe kemi neper pushtete!!

Ne fakt shumica e historianeve sot mbeshteten ne perrallat e Priftit mesjetar Marin Barletit ne lidhje me figuren skenderbeut.

Marin Barleti dihet se ishte nji prift mesjetar katolik nga Shkodra qė gjoja pat "rastin" me njoftė disa nga prijėsit luftarak t'asaj kohe, tė cilėt i "kallzuen" gjithēka dinin mbi trimnit dhe fitoret e tė parit tė tyne, Gjergj Kastriotit.Ai kishte pasė gjithashtu mundėsin me "studiue" dokumentet zyrtare tė arkivit tė
Venedikut, ku kishte shkue me jetue mbas pushtimit tė Shkodrės prej Turqve.
Barleti biografin e Skėnderbeut e shkrojti nė gjuhėn latine (edhe nje argumente qe ne kohen e skenderbeut nuk perparoj gjuha shqipe) dhe e botoi nė Romė nė fillim tė shekullit tė XVI. Nji shekull ma vonė, G.Bienuni, nji prift italian nga Brescia, gjeti nji tjetėr biografi tė Skėnderbeut tė shkruar prej nji autori anonim prej Tivari, tė cilin Imzot Fan Noli e pagėsoi Tivarasi. Dorėshkrimi origjinal i veprės sė Tivarasit, qė mbante datėn 1480, ka humbė pėrjetė dhe njifet vetėm nga referencat dhe citatat qė pėrmban libri i Biemmit "Istoria di Giorgio Castrioto Scander-Begh". (shih historia e shqiperis se Tajar Zavalanit)

Prejardhja e skenderbeut (lidhje me kete spate komente)
Ta sqaroj une:

E ema e Skenderbeut ishte sllavo-malazeze 100% , gjithashtu flitet se edhe prejardhaj e Gjonit eshte e dyshimte pra Skenderbeu kishte gjak sllavi se paku 50%, se ai kishte lidhje me sllav gjithashtu deshmojn emrat e familjareve te tij , si Konstadini (i varrosur ne nje Kishe ne Greqi), Reposhi, Mara, Jella, Vojasva etj etj.
Gjithashtu Skenderbeu forcoj miqasi me serbo-malazezet, madje motra Mara eshte martuar me sundimtarin e Malit tė Zi, Stefan Crnojevicin ndersa Kunata e Skėnderbeut Angjelina u martua me Stefan Brankoviēin , biri i Despotit tė Serbisė, Gjergj Brankoviēit, armiq te perbetuar kunder shqipetareve te cilit luftonin kunder fiseve shqiptare ne trojet Dardane!
P.S nje kishe ne serbi akoma mban emrin e Angjelines

Pastaj ne kohen e skenderbeut nuk u fliste shqipja, se paku jo ne administaten e tij, pse nuk me sjell fakte se ne administraten e tij nuk eshte folur sllavishtja dhe latinishtja dhe me trego pse nuk u botua asnje liber shqip gjat sundimit te tij??
Gjon Buzuku botoj ne vitin 1555 pra gati 100 pas skenderbeut dhe ai konfirmoj se me heret nuk ishte shkruar liber shqip (skenderbeu patriot a??)

Sa i perket Dukagjinasve, ata ia kthyen shpaten skenderbut pasi ai bente marveshje me Barankovicet, e dihet se tokat dardane ishin nen pushtimin e ketyre felliqesirave kristo-sllave ne kohen paraosmane!!

Dukagjinasit nuk i ka dashtė Vatikani por i ka dashtė populli; Skėnderbeun nuk e ka dashtė shumė populli por e ka dashtė Vatikani. Rryma e sotme katolike do tė harroj Dukagjinasit dhe tė glorifikoj Skėnderbeun krejt pavarėsisht ndjenjave tė popullsisė katolike shqiptare. Rryma katolikocentrike ėshtė bėrė vegėl e nacionalshovinizmave serb e grekė. Pavarėsisht se qėllimi kryesor i katolikocentrikėve mund tė jetė kthimi i sa mė shumė njerėzve nė katolik, nė kontekstin e sotėm rajonal e shqiptar, mė shumė se kėtij qėllimi i shėrben nacionalizmit serb.


Shqipetaret e sotit e shohin Skenderbeun Hero Kombi, nese i pyet se kur jane formuar kombet??? ateher mbesin pa tekst

Kombet a nuk u formuan disa shekuj me vone se sa ishte Skenderbeu gjall? pikerisht pas Revulicionit Francez!!

Pra nuk mund tė konsiderohet se Skėnderbeu ishte hero kombit shqiptar. Sepse nė atė kohė nuk kishte kombe fare!
Mbase e kemi vėshtirė ta pranojmė, por Skėnderbeun nuk e quajtėn kot "Kalorės i Krishtit"----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
lili82
Postuar nė: 26.11.2006, 18:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Qenka keq kur te nencon dikushi,VEQ TI KUR E NENCON DIKUNIN TE DOKET MIR APO?
Sa per kufizime ti je njeri i kufizuar,nese une i besoj partis ti i beson shkinis,edhe do librave "FETAR" qe nuk kan te bejn kurgja me fen.Ti je i kufizuar,se ti je i vetmi njeri qe mendon se nje njeri eshte trim dhe hero vetem nese ai eshte Musliman.
per ti ma njeri me vleft eshte qemal ataturku i turkis.hej njeri a mos je turk?


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
GentIeman
Postuar nė: 26.11.2006, 18:22
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006O ti lili, mesohu njiher te diskutojsh, kur nuk ke argumente te forta menjiher e perzin fejen me kombin.. Ardi jam i sigurt se eshte shqiptar me i mire se ti, se ti je nji shqiptar frigacak qe mundohesh vetem te tregohesh patriot...


----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 26.11.2006, 18:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006 Citim (lili82 @ 26.11.2006, 18:04)
Qenka keq kur te nencon dikushi,VEQ TI KUR E NENCON DIKUNIN TE DOKET MIR APO?
Sa per kufizime ti je njeri i kufizuar,nese une i besoj partis ti i beson shkinis,edhe do librave "FETAR" qe nuk kan te bejn kurgja me fen.Ti je i kufizuar,se ti je i vetmi njeri qe mendon se nje njeri eshte trim dhe hero vetem nese ai eshte Musliman.
per ti ma njeri me vleft eshte qemal ataturku i turkis.hej njeri a mos je turk?


Lili,
nje dite te kam kritikuar dhe te kam thene se paraqitesh si te jesh 14 vjeqar, o burre mesohu te debatosh, ti fatkeqesisht nuk kekultur debati, nuk jemi me ne komunizem te mendojmi te gjithe njejt perndryshe te priste burgu!!
Ty te vyen shume kohe per te dalur nga kjo krize psiqike, shume shqipetar vuajne me keto komplekse!!

Kam pershtypjen se ke filluar se qajturi vetem se nuk mund ti kundervihesh ardit!! smil3dbd4d4e4c4f2.gif

P.S mos u mundo te dalesh jashte temes, se sa ke dijeni e deshmon edhe kete, ne fakt Kemal Ataturku ka qene armiku me i madh i Islamit!!
PM
Top
xami
Postuar nė: 26.11.2006, 20:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 114
Antari Nr: 3468
Bashkangjitur: 20.10.2006E PRU BDI-JA DHE IZET MEXHITI I CILI ISHTE I NDALUAR NGA TERORISTI SKLLAV MENDUHI DHE KOSTOVSKI....POR SIC THA VET MEXHITI..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"" SKENDERBEUN SEN E KAN NDALE PERANDORI E KAMOLI KOSTOVSKI ME MENDUHIN...??
URIME MERITOREVE SE E PRUN.......
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 27.11.2006, 00:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006ardi_pr--------- A e ke aq rende ta urosh ardhjen e Skenderbeut ne qendren e shkave? A nuk te behet qejfi se ne qender te shkupit ngritet simboli i shqiptarizmit?

Sidoqofte eshte per tu pershendetur e inshallah i sjellim edhe herojt tjere kombtare.URIME......URIME


Me respekt
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 27.11.2006, 10:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (luan2u @ 27.11.2006, 00:09)
ardi_pr--------- A e ke aq rende ta urosh ardhjen e Skenderbeut ne qendren e shkave? A nuk te behet qejfi se ne qender te shkupit ngritet simboli i shqiptarizmit?

Sidoqofte eshte per tu pershendetur e inshallah i sjellim edhe herojt tjere kombtare.URIME......URIME


Me respekt


Une do tju uroj kur te sjellni figurat si:

Ymer Prizreni
Abdyl Frasheri
Sami Frasheri
Haxhi Zeka
Sylejman Vokshi
Zija Prishtina
Pasko Vasha
Iljaz Dibra
Ahmet Koronica
etj etj etj............----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
saraj
Postuar nė: 27.11.2006, 11:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 255
Antari Nr: 3784
Bashkangjitur: 02.11.2006Mire se na vjen Skender Beu ne shkup...
O Xami ME SA E DI UNE Skender Beu eshte edhe ne Diber pa KALI, NESE E DIN tregom kush e pruni ne Diber, ne kohen kur Izeti e te tjere si ai ishin tu pi qumsht me shishe.
PMIntegrity Messenger IM
Top
luan2u
Postuar nė: 27.11.2006, 11:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006ardi_pr
Mos ki gajle se dale nga dale te gjithe do ti sjellim, por ti koleg tregohu pak patriot e uroje gestin e bere, se Skenderbeu eshte heroi yne kombetar te pelqeft ti ose jo.


Me respekt
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio