Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (7) « E para ... 5 6 [7]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 33-vjeēarja djeg djalin se nuk mėsoi Kuranin
JamesWat
Postuar nė: 18.01.2013, 19:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 18.01.2013, 12:14)
33 vjecarja djeg foshnjen se nuk mesoi Kur'anin.
S'eshte rast i vetem ky raste te tilla jane te shpeshta ne Pakistan po ata 30 burra qe ta dogjen njeriun te gjalle sepse dogji kuranin edhe ata te semure ishin.Ku i dihet ca ka ndodhur e ka ndikuar dicka sikur kjo komunikonte drejtperdrejte me Allahun apo jo?[/B
 Citim (extige_88 @ 18.01.2013, 12:14)
Dhe un e nderlidha temen qe nese dikush vret ne emer te presidentit, e aj deklarohet se nuk e kam urdheru un me vra ateher askush se fajson
[B]Keto vrasjet ne emer te perendive jane njohur edhe ne kohet pagane ku perendite deshironin gjak.Ke do fajesosh ti ne kete rast Zeusin qe nuk egziston apo Osirin.Presidenti eshte qenie njerezore nuk besoj te jete perendi per njerezit smil4a8acf219332d.gif Keto raste ne kohet moderne ndodhin vetem tek xhihadistet nuk ndodhin nga ateistet apo te krishteret,budistet,hinduistet etj.
 Citim (extige_88 @ 18.01.2013, 12:14)
ndersa tani kjo grua qe e ka ber kete akt te mizorshem, dhe eshte thirrur ne Kur'an ( un nuk dij se shkruan dikund ne Kuran digje femijen tend, mbyte apo diqka te tille nese nuk din me lexu Kur'an ) dhe perseri me ia mvesh religjionit gjithqka.Por gjithqka qe ju intereson ashti anti islamikve te ia mveshin religjionit ...
Ore po te shkruhej dicka e tille ne kuran nuk ngelej njeri gjalla ne toke njerezit do ishin ne nje kaos te madh.Vetem per disa foto te bera nga nje keqkuptim shiko se c'ndodh.Asgje nuk i vishet ketij religjioni kur sipas teje gjithe keta njerez jane te cmendur dhe s'ka asnje pik faj religjioni dhe kur del ndonje ofendim per ateistet edhe ata keshtu behen,ke te drejte.E kam shkeputur nje pjese ..

 Citim
Doli se kjo ishte nje foto nga Associated Press,e nje francezi,i cili merrte pjese ne nje konkurs ku fitonte ai qe hungerinte me mire si derr,ne nje feste fshati ne France.Fotoja nuk kishte te bente aspak me profetin,me Islamin apo me Danimarken por kleriket dashakeqes,gjate misionit te tyre sherr-dashes ne Kajro dhane maksimumin qe te benin lidhjen mes ketyre.Rezultatet ishin te parashikueshme.
’Dhimbja’ dhe ’ofeza’ e kultivuar me kujdes shpertheu pese muaj pasi karikaturat ishin publikuar origjinalisht.Demonstrues ne Pakistan dhe Indonezi dogjen flamure danez(ku i gjeten keta flamure?) dhe kerkesa histerike i ju bene qeverise daneze per te kerkuar ndjese.Per c’fare te kerkonte ndjese? Qeveria daneze nuk i kishte vizatuar e as nuk i kishte publikuar karikaturat.Danezet jetojne ne nje vend me nje shtyp te lire,nje realitet ky qe njerezit ne shume vende islamike e kane te veshtire per ta perceptuar.Gazeta te ndryshme ne Norvegji,France,Gjermani e madje ne Amerike(dyshimshem ama jo ne Britani) i ribotuan karikaturat si nje xhest solidariteti per Jylland-Posten per ti hedhur me shume benzine zjarrit.Ambasada e konsullata u sulmuan e u shkaterruan,mallrat daneze u bojkotuan,qytetare daneze e ne pergjithesi perendimore u kercenuan fizikisht;kisha kristiane ne Pakistan pa asnje lidhje me Danimarken apo edhe vete Europen ne pergjithesi, u dogjen.Nente persona u vrane kur demonstrues ne Libi sulmuan dhe dogjen konsullaten italiane ne Benghazi.Sic shkroi dhe Germaine Greer,ajo qe keta njerez duan te perfeksionojne eshte ’kaosi’.Nje milione dollare u vune per koken e karikaturistit danez nga nje imam ne Pakistan,i cili me sa duket nuk ishte aspak familiar me faktin se kishte te bente me dymbedhjete karikaturiste te ndryshem dhe se per me shume,qe tre karikaturat/fotot shtese asnjehere nuk ishin publikuar ne Danimarke.E meqe jemi akoma ketu,nga vinte kjo shume kaq e madhe parash? Ne Nigeri,protestues myslymane dogjen disa kisha dhe perdoren thika e kama per te sulmuar e vrare rrugeve bashkeatdhetaret e tyre kristiane.Njeri syresh u fut brenda nje gome kamioni,i u hodh benzine e ju vu zjarri per ta lene te digjej i gjalle.Demonstrues u fotografuan ne Britani duke mbajtur pankarta ku shkruhej ’Therrini ata qe ofendojne Islamin’,’Copetoini ata qe tallen me Islamin’ dhe ’Pritjani koken atyre qe shajne Islamin’.Per fat te mire politikanet e atjeshem u treguan te gatshem ti kujtojne njerezve se Islami eshte nje fe e paqes dhe meshires.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 18.01.2013, 19:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 18.01.2013, 20:06)
S'eshte rast i vetem ky raste te tilla jane te shpeshta ne Pakistan po ata 30 burra qe ta dogjen njeriun te gjalle sepse dogji kuranin edhe ata te semure ishin.Ku i dihet ca ka ndodhur e ka ndikuar dicka sikur kjo komunikonte drejtperdrejte me Allahun apo jo?[/B[B]Keto vrasjet ne emer te perendive jane njohur edhe ne kohet pagane ku perendite deshironin gjak.Ke do fajesosh ti ne kete rast Zeusin qe nuk egziston apo Osirin.Presidenti eshte qenie njerezore nuk besoj te jete perendi per njerezit smil4a8acf219332d.gif Keto raste ne kohet moderne ndodhin vetem tek xhihadistet nuk ndodhin nga ateistet apo te krishteret,budistet,hinduistet etj.Ore po te shkruhej dicka e tille ne kuran nuk ngelej njeri gjalla ne toke njerezit do ishin ne nje kaos te madh.Vetem per disa foto te bera nga nje keqkuptim shiko se c'ndodh.Asgje nuk i vishet ketij religjioni kur sipas teje gjithe keta njerez jane te cmendur dhe s'ka asnje pik faj religjioni dhe kur del ndonje ofendim per ateistet edhe ata keshtu behen,ke te drejte.E kam shkeputur nje pjese ..


Pikerisht kete desha te them, sepse smund te fajsosh perendite per shkak se dikujt ju ka tek me mbyt njeri ne emer te dikujt. Do te fajsohet personi i cili e ben kete akt mizor. Mvjen sinqerisht keq, se media kontrollon mendjen e gjithkujt, se askush nuk interesohet te behet vet i mencur e te analizon. Nga metoda se si shpreheni ju ne ket rast, dmth se UCK vertet ishin Terrorist dhe jo clirimtar te vendit. Dhe dmth se te gjith kan luftu per Ali Ahmetin, e askush per clirimin e kombit. Sepse cka ju servon media ju ashtu e akceptoni, sdini te analizoni e te beni kritik te dickaje. Megjithat un thash askujt si dhimbset foshnja nga ju shifet qart, por ju intereson vetem kujt me ja lan fajin. Mendimi juj, mendimi im, cdokush ka te drejten te flas ketu. Un sjam dikush qe me abra kadabra me ja mbush menden, un thjesht shpreh mendimin tim si e shoh te drejten.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 19.01.2013, 10:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 18.01.2013, 13:29)
Pikerisht kete desha te them, sepse smund te fajsosh perendite per shkak se dikujt ju ka tek me mbyt njeri ne emer te dikujt Do te fajsohet personi i cili e ben kete akt mizor..
Po fajin e ka edhe udheheqesi i bandes i cili i udheheq keta te bejne keto akte terroriste dhe femrave u mesojne te hidhen ne ere.Si nuk e ka fajin feja po pse s'ndodh kjo me ateistet apo me te krishteret por vetem me islamiket ndodh kjo.
 Citim
Nga metoda se si shpreheni ju ne ket rast, dmth se UCK vertet ishin Terrorist dhe jo clirimtar te vendit.
Per kete te solla shembullin me siper me karikaturat qe muslimanet i perceptuan ndryshe dhe filluan te terrorizojne gjithe boten sic ishte edhe rasti i filmit ofendues kur ate e publikon nje njeri dhe ata djegin ambasada ne gjithe boten edhe flamuj amerikan.
 Citim
Dhe dmth se te gjith kan luftu per Ali Ahmetin, e askush per clirimin e kombit. Sepse cka ju servon media ju ashtu e akceptoni, sdini te analizoni e te beni kritik te dickaje.
Media dhe njerezit normal i shohin ne rregull keto veprime ndersa perceptimi i disa te tjereve eshte ndryshe ku djegin kisha te pafajshme ne Pakistan.Po te sjell nje shembull per kete nje grua ne Afganistan u perdhunua nga nje ushtar amerikan dhe muslimanet terrorista shkuan e vrane njerez ne aeroportin e Gjermanise.Ti mund te besh pyetjen kane lindur te semure keta keshtu apo i ka bere ideologjia e tyre cili eshte mendimi yt?
 Citim
Megjithat un thash askujt si dhimbset foshnja nga ju shifet qart, por ju intereson vetem kujt me ja lan fajin. Mendimi juj, mendimi im, cdokush ka te drejten te flas ketu. Un sjam dikush qe me abra kadabra me ja mbush menden, un thjesht shpreh mendimin tim si e shoh te drejten.
Po sjell shembullin e foshnjave qe vriten edhe padashje sepse aty eshte lufte ky shembull te duket interesant ty dhe e ngjashme me aktet terroriste.Kjo eshte llogjika jote e dukurit ne menyre te drejte. smil3dbd4dbc14f3f.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top

Topic Options Faqe: (7) « E para ... 5 6 [7]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio