Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 50 mije gabime ne BIBEL,disa prej tyre!
Jack-Jones
Postuar nė: 11.01.2013, 15:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012Bibla me Kontradiktat e veta, po ja filloj:

Sa shumė fėmijė Abrahamit ka pas?

Abrahami kishte vetėm njė djalė.

Hebrenjve 11:17
Me anė tė besimit Abrahami, kur ai u pėrpoq, ofroi Isakun, ... djalin e tij tė vetėmlindurin.

Zanafilla 22:02
Merr tani birin tėnd, birin tėnd tė vetėm Isakun, ... dhe tė ofrojė atė atje pėr olokaustin.

Abrahami kishte mė shumė se njė djalė.

Zanafilla 16:15
Kėshtu Agari i lindi njė djalė me Abrahamin: dhe Abrami i vuri emrin djalit tė tij, qė Agari kishte lindur, Ismael.

Zanafilla 21:2-3
Dhe Sara u ngjiz dhe lindi njė djalė me Abrahamin ėshtė pleqėrinė e tij .... Dhe Abrahami ia vuri atij Is-hakun.

Zanafilla 25:1-2
Pastaj Abrahami mori njė grua, dhe emri i saj ishte Keturahut. Dhe ajo Zimramin lindi, dhe Jokshanin, Medanin, Madianin, Ishbakun dhe Shuahin.

Galatasve 4:22
Abrahami kishte dy djem, njė nga njė grua-lidhje, dhe tjetri nga njė grua e lirė.

.................................................. ...............

Abiathari ishte i ati apo i biri i Ahimelekut?

Abiathari ishte bir i Ahimelekut.

1 Samuel 22:20
Dhe njė nga bijtė e Ahimelekut, bir i Ahitubit, i quajtur Abiathar.

1 Samuel 23:06
Abiathari, bir i Ahimelekut.

Abiathari ishte babai i Ahimelekut.

2 Samuel 8:17, 1 CHRONICLES 18:16, 24:6
Ahimelekut, bir i Abiatharit.

.................................................. ...............

Kush ishte nėna Abijamit?

Maakah, bija e Abishalomit

1 Mbretėrve 15:1-2
Tani nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Jeroboamit, birit tė Nebatit mbretėroi Abijamit mbi Judėn. Ai mbretėroi tre vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Maakah dhe ishte bijė e Abishalomit.

Michaiah e bija e Uriel

2 Kronikave 13:1-2
Tani nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Jeroboamit, Abijahu filloi tė mbretėrojė mbi Judėn. Ai mbretėroi tre vjet nė Jeruzalem. Nėna e tij ishte edhe Michaiah e bija e Uriel.

.................................................. ............

Sa kohė ishte arka e besėlidhjes nė shtėpinė Abinabadit?

Njėzet vjet.

1 Samuel 7:1-2
Dhe njerėzit e Kirjath-Jearimit erdhėn, dhe sjellėn arkėn e Zotit, dhe e sollėn atė nė shtėpinė e Abinadadit nė kodėr, dhe shenjtėruan Eleazarin, birin e tij pėr tė mbajtur arkėn e Zotit. Dhe ndodhi qė, ndėrsa arka qėndroi nė Kirjath-Jearimi, se koha ishte e gjatė, sepse ajo ishte njėzet vjet: dhe tėrė shtėpia e Izraelit i ankohej Zotit.

1 Samuel 10:24
Pastaj Samueli i tha tėrė popullit, e keni parė atė [Sauli] tė cilin Zoti ka zgjedhur, se nuk ka asnjė si ai nė tėrė popullin? Dhe tė gjithė njerėzit bėrtiti dhe tha: "Rroftė mbreti.

Mė shumė se dyzet vjet.

2 i Samuelit 6:2-3
Dhe Davidi u ngrit ... pėr ta ēuar lart qė andej arkėn e Perėndisė .... Dhe u vendosėn nė arkėn e Perėndisė mbi njė qerre tė re, dhe e solli atė nga shtėpia e Abinadabit qė ishte nė Gibeah ....

Acts.13: 21
Dhe pas kėsaj, ata kėrkuan njė mbret; dhe Perėndia u dha atyre Saulin, birin e Kisit, njė burrė nga fisi i Beniaminit, nga hapėsira e dyzet vjet.

.................................................. .............

Sa vjeē ishte Abrami kur Ismaili ishte i lindur?

86 vjeē

Zanafilla 16:16
Dhe Abrami ishte tetėdhjetė e gjashtė vjeē, kur Agari lindi Ismaelin pėr Abramin.

Mė shumė se 135 vjet i vjetėr

Veprat e Apostujve 7:2-4
Abrahamit, atit tonė ... banonte nė Haran, dhe prej andej, kur babai i tij ishte i vdekur, ai hoqi vetė nė kėtė vend.

Zanafilla 11:26
Terahu jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Abrami .... .

Zanafilla 11:32
Dhe Terahu jetoi dyqind e pesė vjet, pastaj Terahu vdiq nė Haran.

.................................................. ................

Sa djem i ka pas Absalomi?

Absalomi nuk pati fėmijė.

2 i Samuelit 18:18
Absalomi ... tha: "Unė nuk kam djalė qė tė ruajė kujtimin e emrit tim.

Absalomi kishte tre djem.

2 i Samuelit 14:27
Dhe u Absalomi kishte lindur tre djem.

.................................................. .................

Kur u Absalomi qoj krye kundėr Davidit?

Pas dyzet vjet

2 i Samuelit 15:07
Dhe ndodhi qė pas dyzet vjet, qė Absalomi i tha mbretit, ty tė lutem, mė lejoni tė shkoj dhe tė paguajė kushtin tim, qė kam premtuar Zotit, nė Hebron.

Shumė mė pak se dyzet vjet qė nga David vendosi vetėm pėr njė total prej dyzet vjet.

2 Samuel 5:04
Davidi ishte tridhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi dyzet vjet.

.................................................. ................

Dy llogari kontradiktore krijimit.

Llogaria parė (Zanafilla 1:01-02:03)

Zanafilla 1:25-27
(Njerėzve u krijuan pas kafshėt e tjera.)

Dhe Perėndia bėri egėrsirat e tokės sipas llojit tė tij, kafshėt simbas llojit tė tyre, dhe ēdo gjė qė zvarriten mbi tokėn simbas llojit tė tij, dhe Perėndia e pa qė kjo ishte mirė. Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė .... Kėshtu Perėndia krijoi njeriun nė imazhin e tij.

Zanafilla 1:27
(Njeriu i parė dhe gruaja janė krijuar nė tė njėjtėn kohė.)

Kėshtu Perėndia krijoi njeriun simbas shėmbėlltyrės sė vet, simbas shėmbėlltyrės sė Perėndisė; Ai krijoi meshkuj dhe femra Ai i krijoi.

Llogaria e dytė (Zanafilla 2:4-25)

Zanafilla 2:18-19
(Njerėzve u krijuan para se kafshėt e tjera.)

Pastaj Zoti Perėndi tha: "Nuk ėshtė mirė qė njeriu tė jetė vetėm; unė do t'i bėj njė ndihmė qė i leverdis. Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit dhe i ēoi te njeriu pėr tė parė si do t'i thėrrasė ato: dhe sido qė njeriu t'i quante qeniet e gjalla, qė ishte emri i tyre.

Zanafilla 2:18-22
(Njeriu u krijua sė pari, pastaj tė kafshėve, pastaj gruaja nga brinja e burrit.)

Pastaj Zoti Perėndi tha: "Nuk ėshtė mirė qė njeriu tė jetė vetėm; unė do t'i bėj njė ndihmė qė i leverdis. Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit dhe i ēoi te njeriu pėr tė parė se ēfarė do t'i quante .... Atėherė Zoti Perėndi e futi nė njė gjumė tė thellė njeriun, tė cilin e zuri gjumi: dhe ai mori njė nga brinjėt e tij dhe e mbylli mishin nė atė vend, dhe brinjėn qė Zoti Perėndi kishte hequr njeriut formoi njė grua , dhe e ēoi te njeriu.

.................................................. ............

Kush ishte i ati Akani?

Babai Akani ishte Karmi.

Joshua 7:01
Pėr Akani, bir i Karmi, bir i Zabdi, birit tė Zerahut, nga fisi i Judės, mori e mallkuar gjė.

Babai Akani ėshtė Zerahut

Joshua 7:24
Dhe Jozueu, dhe tėrė Izraeli bashkė me tė, mori Akani, bir i Zerahut, ....

Jozueu 22:20
A nuk u caktua Akani, bir i Zerahut, kryejnė njė shkelje gjė e mallkuar, dhe zemėrimin e ra mbi tė gjithė asamblenė e Izraelit?

.................................................. ...................

Sa Femije te Adinit u kthyen nga Babilonia?

454

EZRA 2:15
Fėmijėt e Adin, katėrqind e pesėdhjetė e katėr.

655

Nehemia 7:20
Fėmijėt e Adin, gjashtėqind e pesėdhjetė e pesė.

.................................................. .......................

Sa Femije te Adonikamit u kthyen nga Babilonia?

666

EZRA 2:13
Fėmijėt e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė.

667

Neh.7: 18
Fėmijėt e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e shtatė.

.................................................. ...................

Se si duhet tė ndėshkohen shkelėsit e kurorės?

Ata duhet tė ekzekutohet.

Levitiku 20:10
Dhe njeriu qė shkel kurorėn me gruan e njė tjetri, edhe ai qė shkel kurorėn me gruan e fqinjit tė tij, shkelėsi dhe e kurorės do tė dėnohen me vdekje.

Ata nuk duhet tė ndėshkohet.

John 8:3-8
Atėherė skribėt dhe farisenjtė i sollėn njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn dhe, mbasi e vunė nė mes, ata thonė: "Mėsues, kjo grua ėshtė kapur duke shkelur kurorėn, nė akt shumė. Tani nė ligj Moisiu na ka urdhėruar, qė tė tilla duhet tė vritet me gurė, por ēfarė thua? Kjo thanė ata, ta vėnė nė provė, qė ata mund tė kenė tė akuzojnė atė. Por Jezusi u pėrkul, dhe shkruante me gisht nė terren, sikur nuk i ka dėgjuar ato. Pra, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u ngrit, dhe u tha atyre: "Ai qė ėshtė pa mėkat midis jush, le ta hedhė i pari gurin kundėr saj.

.................................................. .................

A ėshtė e gabuar qė tė ketė marrėdhėnie seksuale jashtė martesės?

Po

Eksodi 20:14, Ligji i Pėrtėrirė 5:18
Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

Hebrenjve 13:04
Kurverat dhe shkelėsit e kurorės Perėndia do tė gjykojė.

Jo

HOS 01:02
Dhe Zoti i tha Oseas: "Shko, merr pėr grua njė ty tė kurvėrisė ....

HOS 03:01
Pastaj i tha Zotit: "O, Zoti akoma, dashuri njė grua e dashur tė mikut tė saj, por njė shkelėse e kurorės.

.................................................. ................

Ashazi ishte varrosur me etėrit e tij?

PO

2 KINGS 16:20
Dhe Ashazi zuri gjumi me etėrit e tij, dhe u varros me ta nė qytetin e Davidit.

JO

2 CHRONICLES 28:27
Dhe Ashazi zuri gjumi me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytet, nė Jeruzalem, por e ēuan jo nė varrezat e mbretėrve tė Izraelit

.................................................. .....................

Kur e bėri Ashaziahu tė mbretėrojė?

Nė vitin e dymbėdhjetė tė Joramit.

2 KINGS 8:25
Nė vitin e dymbėdhjetė tė Joramit, birit tė Ashabit, mbretit tė Izraelit e bėri Ashaziahu, bir i Jerohamit mbret i Judės, tė fillojnė tė mbretėrojė.

Nė vitin e njėmbėdhjetė tė Joramit.

2 KINGS 9:29
Dhe nė vitin e njėmbėdhjetė tė Joramit, birit tė Ashabit, filloi tė mbretėrojė Ashaziahu.

.................................................. .......................

Sa vjeē ishte Ashaziahu kur filloi tė mbretėrojė?

22 vjeē

2 KINGS 8:26
Njėzet e dy vjeē Ashaziahu ishte kur filloi tė mbretėrojė.

42 vjeē

2 CHRONICLES 22:02
Dyzet e dy vjeē Ashaziahu ishte kur filloi tė mbretėrojė.

.................................................. ..........................

Ēfarė fisi ishte Ajalonin nga?

Dan.

Joshua 21:23-24
Dhe nga trib e Dan ... Ajalonin me tokat e tij, Gath-Rimonin me tokat e tij.

Efraimi.

1 CHRONICLES 6:66, 69
Nga fisi i Efraimit ... Ajalonin me tokat e tij, Gath-Rimonin me tokat e tij.

.................................................. .........................

Perėndia do qė disa tė shkojnė nė ferr?

Perėndia dėshiron qė tė gjithė tė shkojnė nė qiell.

1 Timoteut 2:3-4
Perėndinė, Shpėtimtarin tonė, tė cilėt do tė kenė tė gjithė njerėzit tė shpėtohen.

2 Pjetri 3:09
Zoti ėshtė ... nuk do qė ndokush tė humbasė, por qė tė gjithė tė vijnė nė pendim.

Perėndia do qė disa tė shkojnė nė ferr.

Fjalėt e urta 16:04
Zoti ka bėrė tė gjitha gjėrat pėr veten e tij: po, edhe tė pabesin pėr ditėn e fatkeqėsisė.

John 12:40
Ai i ka verbuar sytė e tyre, dhe i ka ngurtėsuar zemrat e tyre, se ata nuk duhet tė shohin me sytė e tyre, as nuk kuptojnė me zemėr, dhe tė konvertohet, dhe unė t'i shėroj.

Romakėve 9:18
Prandaj ai ka mėshirė pėr atė qė ai do tė ketė mėshirė, dhe tė cilin ai do ai ngurtėson.

2 Thesalonikasve 2:11-12
Perėndia do tė dėrgojė atyre mashtrim tė fortė, qė ata duhet tė besojnė njė gėnjeshtėr: Se ata tė gjithė mund tė jetė i dėnuar.

.................................................. ................

Jezusi u thoni dishepujve tė tij ēdo gjė?

Jezusi u tha dishepujve tė ēdo gjė tė tij.

John 15:15
Pėr tė gjitha gjėrat qė kam dėgjuar nga Ati im qė unė kam bėrė tė njohura tek ju.

Ka pasur disa gjėra qė Jezusi nuk u tha.

John 16:12
Unė kam ende shumė gjėra pėr t'ju thėnė, por ju nuk mund t'i mbani.

.................................................. ...............

Ishte David vetėm kur kėrkojnė bukė tė shenjtėruar nė Nob?

Ai ishte i vetėm.

1 Samuel 21:01
Pastaj erdhi Davidi nė Nob tek prifti Ahimelek: dhe Ahimelekut ishte frikė nė takimin e Davidit, dhe i tha: "Pse je vetėm dhe nuk ka njeri me ty?

Ai ishte me tė tjerėt.

Matthew12 :3-4
Por ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur ai pati uri, dhe ata qė ishin me tė, Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohej t'i hante , as pėr ata qė ishin me tė, por vetėm priftėrinjtė?

Mark 2:25-26
Dhe ai u tha atyre: "A nuk keni lexuar ēfarė bėri Davidi, kur pati nevojė dhe kishte uri, ai dhe ata qė ishin me tė? Si ai hyri nė shtėpinė e Perėndisė nė kohėn e kryepriftit Abiathar, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohet pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė, dhe u dha edhe atyre qė qenė me tė?

Luka 6:3-4
Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: A nuk keni lexuar aq shumė si ky, ēfarė bėri Davidi, kur vetė pati uri, dhe ata qė ishin me tė, si hyri ai nė shtėpinė e Perėndisė, dhe tė ka marrė dhe hani bukėt e paraqitjes, dhe u dha edhe atyre qė ishin bashkė me tė, ajo nuk ėshtė e ligjshme pėr tė ngrėnė, por pėr priftėrinjtė vetėm?

.................................................. ...................

A Sauli dhe Samuel vrasin tė gjithė tė Amalekitėve?

Po

Dhe Sauli i mundi Amalekitėt nga Havilahu deri vish deri nė Shur, qė ndodhet pėrballė Egjiptit. Dhe ai i mori Agagun, mbretin e Amalekitėve gjallė, dhe vendosi shfarosjen e tė gjithė njerėzit me shpatė. ...
Dhe Samuel preu nė copa me qejf pėrpara Zotit nė Gilgal. 1 Samuel 15:7-8, 33

Jo, nėnė Agagun mbeti e gjallė.

Samueli i tha: Si shpata ka bėrė pa fėmijė gratė, kėshtu qė nėna jote tė kenė fėmijė nė mesin e grave. 1 Samuel 15:33

Jo, Davidi vrau tė gjithė ata disa vjet mė vonė.

Dhe Davidi dhe njerėzit e tij u ngjitėn, dhe pushtuan e Geshuritėve, dhe bėnin plaēkitje nė vendin, dhe tė Amalekitėve; pėr ato kombe janė tė banorėve tė vjetėr tė vendit, si po shkon deri nė Shur, deri nė vendin e Egjiptit. Dhe Davidi e shkretonte vendin, dhe u largua as burra as gra gjallė, dhe merrte dele, dhe qe, lopė, gomarė, dhe devetė, dhe rroba, dhe kthehej dhe shkonte tek Akishi. 1 Samuel 27:8-9

Dhe atėherė Davidi vrau tė gjithė ata pėrsėri, vetėm pėr t'u siguruar. (Pėrveē kėsaj herė 400 guys shpėtoi.)

Dhe ndodhi qė, kur Davidi dhe njerėzit e tij arritėn nė Tsiklag ditėn e tretė, Amalekitėt kishin pushtuar nė jug, dhe Tsiklag, dhe Tsiklag pushtuar, dhe dogji nė zjarr;. . . Dhe Davidi i sulmoi nga muzgu deri nė mbrėmjen e ditės tjetėr: nuk shpėtoi njė njeri prej tyre, pėrveē katėrqind tė rinjve qė u hipėn deveve dhe ia mbathėn. 1 Samuel 30:1, 17

Jo, Sauli u vra nga njė Amalekiti.

Unė jam njė Amalekiti. ... Kėshtu qė unė u mbi tė, dhe e vrau. 2 Samuel 1:8-10

.................................................. ....................

I cili ishte babai Amasan?

Babai Amasan ishte Ithra njė Izraelit.

2 i Samuelit 17:25
Amasan ishte bir njeriu, emri i tė cilit ishte Ishra dhe Izraelit.

Babai Amasan ishte Jetheri njė Ismaeliti.

1 CHRONICLES 2:17
Dhe i ati i tė cilit ishte Jetheri, Ismaeliti.

.................................................. .....................

Si duhet tė bijve tė Amonit tė trajtohen?

A nuk luftojnė kundėr tyre ose tė marrė tokėn e tyre.

Ligji i Pėrtėrirė 2:19
Dhe kur tė vish afruar gjatė kundėr bijve tė Amonit, fatkeqėsi e tyre jo, as t'i manipulojė, sepse unė nuk do tė tė japė ty e vendit tė bijve tė Amonit posedimin e ndonjė, sepse unė kam dhėnė bijve tė Lotit pėr njė posedim.

Ligji i Pėrtėrirė 2:37
Vetėm deri nė vendin e bijve tė Amonit nuk vije ti, e as tek ndonjė vend tė Jakob lumit, as deri nė qytetet e nė malet, as ēdo gjė tek Zoti, Perėndia ynė na kundėrshtoi.

Vrasin ata dhe pėr tė marrė tokėn e tyre.

Gjyqtarėt 11:32
Atėherė Jefteu kaloi bijve tė Amonit pėr tė luftuar kundėr tyre, dhe Zoti i dha nė duart e tij.

Jeremia 49:2
Unė do tė bėj njė alarm tė luftės pėr t'u dėgjuar nė Rabah, qytet i bijve tė Amonit, dhe kjo do tė bėhet njė grumbull tė shkretė, dhe bijat e saj do tė digjen me zjarr.

.................................................. .........

Kush ishte Anahut?

E bija e Cibeonit
"Anahut, e bija e Cibeonit" - Zanafilla 36:2, 14

Vėllai i Cibeonit
"Kėta janė bijtė e Seirit, Horeut, qė e banuara tė vendit;. Ishin Lotani, Shobali, dhe Tsibeoni, Anahu" - Zanafilla 36:20

"Bijtė e Seirit ... Anahu dhe Anahu" - 1 Kronikave 1:38

I biri i Cibeonit
"Dhe kėta janė bijtė e Cibeonit, tė dy Ajah, dhe Anahu: kjo ishte qė Anahu qė gjenden mushka nė shkretėtirė, si ai kulloste gomarėt e Cibeonit babait tė tij." - Zanafilla 36:24

"Bijtė e Cibeonit;. Ajahut, dhe Anahu" - 1 Kronikave 1:40

.................................................. .......................

Qė ēuan Anakim nga Hebronit?

Joshua

Jozueu 11:21
Dhe nė atė kohė erdhi Jozueu, dhe tė shfaros Anakims nga malet, nga Hebroni, nga Debirit, nga Anabi, dhe nga tė gjitha malet e Judės, dhe nga tė gjitha malet e Izraelit: Jozueu i shfarosėn krejt me qytetet e tyre.

Caleb

Joshua 15:13-14
Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, simbas urdhrit tė Zotit pėr tė Jozueut, edhe qyteti i Arba ati i Anakut, e cila ėshtė qyteti Hebron. Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshai, dhe Ahimani dhe Talmai, bijtė e Anakut.

.................................................. ..................

Sa kohė ka kaluar zemėrimi i Perėndisė?

zemėrimi i Perėndisė zgjat vetėm njė moment.

Psalmi 30:5
Pėr tij vazhdon zemėrimi, por njė moment.

Jeremia 3:12
Unė jam i mėshirshėm ", thotė Zoti, dhe unė nuk do tė mbajnė zemėrim pėr gjithnjė.

zemėrimi i Perėndisė zgjat njė kohė tė gjatė.

Numrat 32:13
Dhe zemėrimi i Zotit u ndez kundėr Izraelit, dhe ai bėri tė enden nė shkretėtirė pėr dyzet vjet.

Jeremia 17:04
Ju keni ndezur njė zjarr nė zemėrimin tim, i cili do tė djegė pėr gjithnjė.

Malakia 1:04
Populli kundėr tė cilit Zoti indinjatėn pėr gjithnjė.

Mateu 25:41
Largohuni nga unė, ai mallkuar, nė zjarr tė pėrjetshėm, tė pėrgatitur pėr djallin dhe engjėjt e tij.

Mateu 25:46
Dhe kėto do tė shkojnė nė mundim tė pėrjetshėm.

.................................................. .......................

Nga ajo qė ishin tė kafshėve tė krijuar?

Ujė

Zanafilla 1:20
Pastaj Perėndia tha: "Tė mbushen ujėrat rrituni me tė madhe krijesė qė lėviz dhe ka jetė, dhe tė fluturojnė zogjtė lart mbi tokė nė kupėn e hapur e qiellit.

Toke

Zanafilla 2:19
Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit

.................................................. ...................

A Pjetri pyet Jezusi, ku ai ishte duke shkuar?

PO

John 13:36
Simon Pjetri i tha: "Zot, ti ku po shkon?

Nr

John 16:05
Por tani unė po shkoj tek ai qė mė ka dėrguar, dhe askush nga ju s'po mė pyet: "Ku po shkon?

.................................................. ................

Kush ka faj pėr mėkatin origjinal?

EVA

1 Timoteut 2:14
Dhe Adami nuk u mashtrua, por gruaja u mashtruar ishte nė shkelje.

Adam

Romakėve 5:12
Nga njė mėkat njeri hyri nė botė, dhe vdekje nga mėkati.

.................................................. ...................

Kush i bėn njerėzit tė shurdhėr dhe tė verbėr?

Zoti

Eksodi 4:11
Kush e bėn njeriun tė pagojė, tė shurdhėr, me sy, ose tė verbėr? A nuk jam unė Zoti?

John 9:1-3
Dhe si po kalonte Jezusi, ai e pa njė njeri qė ishte i verbėr qė nga lindja e tij. Dhe dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: "Mėsues, kush ka mėkatuar, ai apo prindėrit e tij, se ai ka lindur i verbėr? Jezusi u pėrgjigj, As ka ky njeri mėkatuar, as prindėrit e tij, por se veprat e Perėndisė duhet tė manifestohet nė tė.

shpirtrat e ndyrė.

Mark 9:17, 25
Dhe dikush nga turma, duke u pėrgjigjur, tha: "Mėsues, unė tė prura djalin tim qė ka njė frymė memece. Jezusi ... qortoi frymėn e ndyrė duke thėnė: "Nė frymė memece dhe e shurdhėt, unė po tė urdhėroj, dil prej tij dhe mos hyr mė kurrė tek ai.

.................................................. ....................

Perėndia mund tė bėjė ndonjė gjė?

Perėndia mund tė bėjė .

Zanafilla 18:14
Ėshtė ndonjė gjė shumė e vėshtirė pėr Zotin?

Job 42:1-2
Atėherė Jobi iu pėrgjigj Zotit dhe tha: "Unė e di se mund tė bėsh ēdo gjė ....

Jeremia 32:17
Ah, Zot, Zot! ... Nuk ka asgjė tepėr tė vėshtirė pėr ty.


Ka disa gjėra qė Perėndia nuk mund tė bėjė.

Gjyqtarėt 1:19
Dhe Zoti ishte me tė Judės, dhe ai e pėrzuri nga banorėt e malit, por nuk mund tė tė dėbojė banorėt e fushės, sepse kishin qerre tė hekurta.

Mark 06:05
Dhe ai s'mundi tė kryejė aty asnjė vepėr tė pushtetshme.

Hebrenjve 6:18
Ishte e pamundur pėr tė Perėndia tė gėnjejė.

.................................................. ...................

Ja, unė jam Zoti, Perėndia i ēdo mishi: a ka ndonjė gjė shumė e vėshtirė pėr Zotin;?

Mateu 19:26, Marku 10:27
Pėr Perėndinė ēdo gjė ėshtė e mundur.

Luka 1:37
Sepse me Perėndinė asgjė, do tė jetė e pamundur.

Luka 18:27
Gjėrat tė cilat janė tė pamundshme pėr njerėzit janė tė mundshme pėr Perėndinė.

Zbulesa 19:06
Mbretėron Zoti, Zoti i plotfuqishėm.

.................................................. ........................

Sa shumė njerėz ka vrareDavidi?

700 burra nė qerre dhe kalorės 40.000

2 i Samuelit 10:18
Dhe Davidi vrau njerėzit e shtatėqind qerreve e Sirėve, dhe dyzet mijė kalorės.

7000 burra nė qerre dhe 40.000 kėmbėsorė

1 CHRONICLES 19:18
Davidi vrau shtatė mijė burra qė luftuan nė qerre, dhe dyzet mijė kėmbėsorė.

.................................................. ......................

Ėshtė Perėndia autor i konfuzionit?

po

Zanafilla 11:7-9
Shko tek, tė zbresim pra atje poshtė dhe tė ngatėrrojmė gjuhėn e tyre, qė njėri tė mos kuptojė tė folurėn e tjetrit ..... Prandaj ėshtė emri i tij i quajtur Babel, sepse Zoti aty ngatėrroi gjuhėn e tėrė dheut:

1 Korintasve 1:27
Perėndia ka zgjedhur gjėrat e marra tė botės pėr tė turpėruar tė urtėt.

Jo

1 Korintasve 14:33
Sepse Perėndia nuk ėshtė autori i konfuzionit ....

.................................................. ............................

Zoti do tė mallkojnė tokėn?

E pra, ndoshta, nė qoftė se ai merr ēmendur pėrsėri.

Malakia 4:06
Dhe ai do tė kthehet nė zemrėn e prindėrve te fėmijėt, dhe zemra e bijve etėrve tė tyre, qė tė mos vijnė e tė godas tokėn me njė mallkim.

Jo, ai kurrė nuk do tė bėjė atė pėrsėri.

Zanafilla 8:21
Dhe Zoti ndjeu njė erė tė kėndshme dhe ai tha nė zemėr tė tij, unė nuk do ta mallkoj mė tokėn pėr shkak tė njeriut.

.................................................. .......................

Si e vriti Davidi Goliathin?

Me njė hobe.

1 Samuel 17:49-50
Davidi e vuri dorėn nė ēantėn e tij, dhe mori qė andej njė gur, dhe zhargon atė, dhe goditi Filisteun nė ballin e tij, se guri i zhytur nė ballin e tij, dhe ai ra me fytyrė pėr tokė. David mbizotėronte mbi Filisteun me njė hobe dhe njė gur dhe e goditi Filisteun dhe e vrau, por nuk kishte asnjė shpatė nė duart e Davidit.

Me njė shpatė.

1 Samuel 17:51
David vrapoi, dhe u ndal mbi Filisteun, dhe e mori shpatėn e tij, dhe tėrhoqi atė nga mill e tij, dhe e vrau, dhe i prenė kokėn e tij me to.

.................................................. ..........................

Kush e shkatėrrojSodomėn dhe Gomorėn?

Engjėjt

Zanafilla 19:13
Pėr ne do tė shkatėrrojmė kėtė vend, sepse britma e banorėve tė tij ėshtė e madhe pėrpara fytyrės sė Zotit dhe Zoti na dėrgoi pėr ta shkatėrruar atė.

zot

Zanafilla 19:24
Zoti bėri qė mbi Sodomėn dhe Gomorėn, tė binte squfur dhe zjarr nga ana e Zotit tė qiellit.

.................................................. .......................

Kush mund tė dėbuam demonėt nė emrin e Jezusit?

Vetėm ndjekėsit e Jezusit mund ta bėjė kėtė.
(Kjo ėshtė njė nga shenjat e njė besimtar i vėrtetė.)

Mark 16:17
Dhe kėto janė shenjat qė do t'i pėrcjellin ata qė besojnė, nė emrin tim ata do tė dėboj demonėt.

Tė tjerėt mund ta bėjė kėtė, too.

Mateu 7:21-23
Jo ēdo njeri qė mė thotė: "Zot, Zot, do tė hyjė nė mbretėrinė e qiejve, por ai qė bėn vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiej. Shumė do tė mė thonė nė atė ditė, Zot, Zot, a nuk kemi profetizuar nė emrin tėnd? dhe nė emrin tėnd kanė dėbuam demonėt dhe nė emrin tėnd bėrė shumė vepra tė mrekullueshme? Dhe atėherė unė do pretendoj atyre, nuk e dija se ju: largohuni nga unė, ju qė paudhėsi.

Mark 9:38
Dhe Gjoni u pėrgjigj duke thėnė: "Mėsues, ne pamė njė qė i dėbonte demonėt nė emrin tėnd, dhe ai nuk na ndjek dhe ia ndaluam, sepse ai nuk na ndjek.

Luka 9:49
Dhe Gjoni u pėrgjigj dhe tha: "Mėsues, ne pamė njė qė i dėbonte demonėt nė emrin tėnd, dhe ia ndaluam, sepse ai nuk tė ndjek bashkė me ne.

.................................................. ...................

Duhet tė gjithė tė vdesin?

Disa njerėz nuk do tė vdesin.

Zanafilla 5:24
Pra Enoku eci me Perėndinė: dhe ai nuk ishte, sepse Perėndia e mori me vete.

John 8:51
Tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them, se ai qė zbaton fjalėn time, nuk do tė vdiste.

John 11:26
Dhe ai qė jeton e beson nė mua, nuk do tė vdesin.

Hebrenjve 11:05
Me anė tė besimit Enoku u pėrkthyer qė ai tė mos shikonte vdekje dhe nuk u gjet mė, sepse Perėndia e kishte pėrkthyer atė.

Tė gjithė do tė vdesin.

Romakėve 5:12
Prandaj, si nga njė mėkat njeriu hyri nė botė, dhe vdekje nga mėkati, dhe kėshtu vdekja kaloi mbi tė gjithė njerėzit.

Hebrenjve 9:27
Dhe si ėshtė e caktuar njerėzve u njė herė pėr tė vdekur.

.................................................. ................

Kur e bėri tokėn e thatė mbas pėrmbytjes?

Nė ditėn e parė tė muajit tė parė.

Zanafilla 8:13
Nė muajin e parė, nė ditėn e parė tė muajit, ujėrat ishin tharė mbi tokė.

Nė ditėn e 27 tė muajit tė dytė.

Zanafilla 8:14
Dhe kėshtu nė muajin e dytė, nė tė shtatė dhe ditėn e njėzetė tė muajit, toka ishte e thatė.

.................................................. ..................

Banon Zoti nė errėsirė apo me dritė?

Perėndisė banon nė errėsirė.

1 Kg.8: 12, 2 CHRONICLES 06:01
Zoti i tha se do tė banojė nė renė e dėndur.

Psalmi 18:11
Ai e bėri errėsirėn vendin e tij tė fshehtė; raundin e tij tė pavion rreth tij ishin errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.

Psalmi 97:2
Resh dhe errėsire tė janė rreth tij.

Perėndisė banon nė dritė.

1 Timoteut 6:15-16
Zot i zotėrve, i cili vetėm ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 11.01.2013, 18:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 11.01.2013, 09:16)
Bibla me Kontradiktat e veta, po ja filloj:

Sa shumė fėmijė Abrahamit ka pas?

Abrahami kishte vetėm njė djalė.

Hebrenjve 11:17
Me anė tė besimit Abrahami, kur ai u pėrpoq, ofroi Isakun, ... djalin e tij tė vetėmlindurin.

Zanafilla 22:02
Merr tani birin tėnd, birin tėnd tė vetėm Isakun, ... dhe tė ofrojė atė atje pėr olokaustin.

Abrahami kishte mė shumė se njė djalė.

Zanafilla 16:15
Kėshtu Agari i lindi njė djalė me Abrahamin: dhe Abrami i vuri emrin djalit tė tij, qė Agari kishte lindur, Ismael.

Zanafilla 21:2-3
Dhe Sara u ngjiz dhe lindi njė djalė me Abrahamin ėshtė pleqėrinė e tij .... Dhe Abrahami ia vuri atij Is-hakun.

Zanafilla 25:1-2
Pastaj Abrahami mori njė grua, dhe emri i saj ishte Keturahut. Dhe ajo Zimramin lindi, dhe Jokshanin, Medanin, Madianin, Ishbakun dhe Shuahin.

Galatasve 4:22
Abrahami kishte dy djem, njė nga njė grua-lidhje, dhe tjetri nga njė grua e lirė.

.................................................. ...............
Kush ishte nėna Abijamit?

Maakah, bija e Abishalomit

1 Mbretėrve 15:1-2
Tani nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Jeroboamit, birit tė Nebatit mbretėroi Abijamit mbi Judėn. Ai mbretėroi tre vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Maakah dhe ishte bijė e Abishalomit.

Michaiah e bija e Uriel

2 Kronikave 13:1-2
Tani nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrisė sė Jeroboamit, Abijahu filloi tė mbretėrojė mbi Judėn. Ai mbretėroi tre vjet nė Jeruzalem. Nėna e tij ishte edhe Michaiah e bija e Uriel

Po sqaroj 2 nga keto tani me vone do sqaroj te tjera,besoj se keto jane shkeputur nga nje liber i nje myslimani me duket i cili ka nxjerre kontraditat ne bibel.
Problemi eshte se keto duhen shqyrutar mire ne gjuhen hebraike pasi bibla eshte shkruajtur per 1500 vjet dhe jo per 1 dite,kalendret kane ndryshuar etj gjera.

1-Abrahami ka pasur 2 djem ISakun dhe Ismaelin pergjigja e sakte qe e di cdo i krishtere apo edhe hebrenjte qe kane Toren.termi i vetemlindur ka nje kuptim me te gjere nuk tregon qe ka nje femije po qe eshte femija i vetem i ligjshem me gruan e tij jo me sherbeoren.

2-A ishte emri i nėnės sė Abijahut, Mikaja,e bija Urielit nga Gibeahu (2 Kronikave 13:2) apo Maakah, bija e Absalomit (2 Kronikave 11:20 & 2 Samueli 14:27)?

(Kategoria: Ėshtė keqkuptuar pėrdorimi i hebraishtes)

Kjo mospėrputhje nė dukje mbėshtetet nė kuptimin e fjalės hebraike “bat”, e cila ėshtė e pėrkthyer nė anglisht “e bija”. Edhe pse zakonisht pėrdoret pėr tė treguar pasardhėsin femėr tė gjeneratės sė parė, gjithashtu mundet t’i referohet edhe njė lidhjeje familjare tė largėt. Njė shembull i kėsaj ėshtė tek 2 Samueli 1:24, qė thotė: “O bija tė Izraelit, vajtoni Saulin…” Pasi qė kjo ėshtė 900 vjet pas kohės kur Izraeli (i quajtur gjithashtu Jakob) jetoi, ėshtė e qartė qė ky varg i referohet grave izraelite, qė ishin pasardhėse tė largėta tė tij.

Kur e shikojmė nė kėtė dritė, ‘mospėrputhja’ zhduket. 2 Kronikave 13:12 shėnon qartė qė Mikaja ėshtė bija e Urielit. Ne mund tė supozojmė qė Urieli u martua me Tamarėn, bijėn e vetme dhe mė tė afėrt tė Absalomit. Sė bashku ata patėn Mikajėn e cila mė pas u martua me mbretin Rehoboam dhe u bė nėna e Abijahut. 2 Kronikave 11:20 dhe 1 Mbretėrit 15:2, nė njoftimin se Maakah ishte e bija e Absalomit, thjesht e lidhin atė me gjyshin e saj mė tė famshėm, nė vend tė babait mė pak tė njohur, pėr tė treguar prejardhjen mbretėrore. Abishalomi ėshtė njė variant i Absolomit dhe Mikaja ėshtė njė variant i Maaka. Kėshtu qė pema gjenealogjike duket nė kėtė mėnyrė:

Absolom/Abishalom
|
Tamara—–Uriel
|
Rehobami—–Maakah/Mikajah
|
Abijahu


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Jack-Jones
Postuar nė: 11.01.2013, 19:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 188
Antari Nr: 27603
Bashkangjitur: 25.11.2012 Citim (igli_st @ 11.01.2013, 12:02)
Po sqaroj 2 nga keto tani me vone do sqaroj te tjera,besoj se keto jane shkeputur nga nje liber i nje myslimani me duket i cili ka nxjerre kontraditat ne bibel.
Problemi eshte se keto duhen shqyrutar mire ne gjuhen hebraike pasi bibla eshte shkruajtur per 1500 vjet dhe jo per 1 dite,kalendret kane ndryshuar etj gjera.

1-Abrahami ka pasur 2 djem ISakun dhe Ismaelin pergjigja e sakte qe e di cdo i krishtere apo edhe hebrenjte qe kane Toren.termi i vetemlindur ka nje kuptim me te gjere nuk tregon qe ka nje femije po qe eshte femija i vetem i ligjshem me gruan e tij jo me sherbeoren.

2-A ishte emri i nėnės sė Abijahut, Mikaja,e bija Urielit nga Gibeahu (2 Kronikave 13:2) apo Maakah, bija e Absalomit (2 Kronikave 11:20 & 2 Samueli 14:27)?

(Kategoria: Ėshtė keqkuptuar pėrdorimi i hebraishtes)

Kjo mospėrputhje nė dukje mbėshtetet nė kuptimin e fjalės hebraike “bat”, e cila ėshtė e pėrkthyer nė anglisht “e bija”. Edhe pse zakonisht pėrdoret pėr tė treguar pasardhėsin femėr tė gjeneratės sė parė, gjithashtu mundet t’i referohet edhe njė lidhjeje familjare tė largėt. Njė shembull i kėsaj ėshtė tek 2 Samueli 1:24, qė thotė: “O bija tė Izraelit, vajtoni Saulin…” Pasi qė kjo ėshtė 900 vjet pas kohės kur Izraeli (i quajtur gjithashtu Jakob) jetoi, ėshtė e qartė qė ky varg i referohet grave izraelite, qė ishin pasardhėse tė largėta tė tij.

Kur e shikojmė nė kėtė dritė, ‘mospėrputhja’ zhduket. 2 Kronikave 13:12 shėnon qartė qė Mikaja ėshtė bija e Urielit. Ne mund tė supozojmė qė Urieli u martua me Tamarėn, bijėn e vetme dhe mė tė afėrt tė Absalomit. Sė bashku ata patėn Mikajėn e cila mė pas u martua me mbretin Rehoboam dhe u bė nėna e Abijahut. 2 Kronikave 11:20 dhe 1 Mbretėrit 15:2, nė njoftimin se Maakah ishte e bija e Absalomit, thjesht e lidhin atė me gjyshin e saj mė tė famshėm, nė vend tė babait mė pak tė njohur, pėr tė treguar prejardhjen mbretėrore. Abishalomi ėshtė njė variant i Absolomit dhe Mikaja ėshtė njė variant i Maaka. Kėshtu qė pema gjenealogjike duket nė kėtė mėnyrė:

Absolom/Abishalom
|
Tamara—–Uriel
|
Rehobami—–Maakah/Mikajah
|
Abijahu

Ja ke fut kot..
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 11.01.2013, 19:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 11.01.2013, 13:18)
Ja ke fut kot..

Te paren ta sqarova qe kishte 2 djem Ismaelin dhe Isakun.

E ke gjet keq ti me keto gjenalogjite e hebrenjve qe jane shume te nderlikuara dhe kerkojne shume studime per ti kuptuar.
Mund ti pyeses cifutet te ti sqarojne mire keto pasi ata e ruajne racen e tyre edhe sot.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 11.01.2013, 22:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (igli_st @ 11.01.2013, 20:26)
Te paren ta sqarova qe kishte 2 djem Ismaelin dhe Isakun.

E ke gjet keq ti me keto gjenalogjite e hebrenjve qe jane shume te nderlikuara dhe kerkojne shume studime per ti kuptuar.
Mund ti pyeses cifutet te ti sqarojne mire keto pasi ata e ruajne racen e tyre edhe sot.

po mir ti the se duhet te njohim mire gjuhen hebraike qe ta perkthejm....
po ca ndodh me gjuhen greke ......si a puna aty....

ne cile gjuh do perkthehet me mire...


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 11.01.2013, 23:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010Keshtu asht kur dikush ende sdin me fol shqipen mire, edhe pa e njoft as religjionin e vet mire, mundohet thjesht me derdollat naper forum kinse une i gjithdijtshmi me i kundershtu figurat e ndritura, edhe vjen burri botes thot : Spijn uj figurat e ndritura ne jeten time ahaha. smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 12.01.2013, 13:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Jack-Jones @ 11.01.2013, 09:16)
Sa vjeē ishte Abrami kur Ismaili ishte i lindur?

86 vjeē

Zanafilla 16:16
Dhe Abrami ishte tetėdhjetė e gjashtė vjeē, kur Agari lindi Ismaelin pėr Abramin.

Mė shumė se 135 vjet i vjetėr

Veprat e Apostujve 7:2-4
Abrahamit, atit tonė ... banonte nė Haran, dhe prej andej, kur babai i tij ishte i vdekur, ai hoqi vetė nė kėtė vend.

Zanafilla 11:26
Terahu jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Abrami .... .

Zanafilla 11:32
Dhe Terahu jetoi dyqind e pesė vjet, pastaj Terahu vdiq nė Haran.

.................................................. ................

Sa djem i ka pas Absalomi?

Absalomi nuk pati fėmijė.

2 i Samuelit 18:18
Absalomi ... tha: "Unė nuk kam djalė qė tė ruajė kujtimin e emrit tim.

Absalomi kishte tre djem.

2 i Samuelit 14:27
Dhe u Absalomi kishte lindur tre djem.

.................................................. .................
Dy llogari kontradiktore krijimit.

Llogaria parė (Zanafilla 1:01-02:03)

Zanafilla 1:25-27
(Njerėzve u krijuan pas kafshėt e tjera.)

Dhe Perėndia bėri egėrsirat e tokės sipas llojit tė tij, kafshėt simbas llojit tė tyre, dhe ēdo gjė qė zvarriten mbi tokėn simbas llojit tė tij, dhe Perėndia e pa qė kjo ishte mirė. Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė .... Kėshtu Perėndia krijoi njeriun nė imazhin e tij.

Zanafilla 1:27
(Njeriu i parė dhe gruaja janė krijuar nė tė njėjtėn kohė.)

Kėshtu Perėndia krijoi njeriun simbas shėmbėlltyrės sė vet, simbas shėmbėlltyrės sė Perėndisė; Ai krijoi meshkuj dhe femra Ai i krijoi.

Llogaria e dytė (Zanafilla 2:4-25)

Zanafilla 2:18-19
(Njerėzve u krijuan para se kafshėt e tjera.)

Pastaj Zoti Perėndi tha: "Nuk ėshtė mirė qė njeriu tė jetė vetėm; unė do t'i bėj njė ndihmė qė i leverdis. Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit dhe i ēoi te njeriu pėr tė parė si do t'i thėrrasė ato: dhe sido qė njeriu t'i quante qeniet e gjalla, qė ishte emri i tyre.

.................................................. ............

Sa Femije te Adinit u kthyen nga Babilonia?

454

EZRA 2:15
Fėmijėt e Adin, katėrqind e pesėdhjetė e katėr.

655

Nehemia 7:20
Fėmijėt e Adin, gjashtėqind e pesėdhjetė e pesė.

.................................................. .......................

Sa Femije te Adonikamit u kthyen nga Babilonia?

666

EZRA 2:13
Fėmijėt e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė.

667

Neh.7: 18
Fėmijėt e Adonikamit, gjashtėqind e gjashtėdhjetė e shtatė.

.................................................. ...................

Se si duhet tė ndėshkohen shkelėsit e kurorės?

Ata duhet tė ekzekutohet.

Levitiku 20:10
Dhe njeriu qė shkel kurorėn me gruan e njė tjetri, edhe ai qė shkel kurorėn me gruan e fqinjit tė tij, shkelėsi dhe e kurorės do tė dėnohen me vdekje.

Ata nuk duhet tė ndėshkohet.

John 8:3-8
Atėherė skribėt dhe farisenjtė i sollėn njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn dhe, mbasi e vunė nė mes, ata thonė: "Mėsues, kjo grua ėshtė kapur duke shkelur kurorėn, nė akt shumė. Tani nė ligj Moisiu na ka urdhėruar, qė tė tilla duhet tė vritet me gurė, por ēfarė thua? Kjo thanė ata, ta vėnė nė provė, qė ata mund tė kenė tė akuzojnė atė. Por Jezusi u pėrkul, dhe shkruante me gisht nė terren, sikur nuk i ka dėgjuar ato. Pra, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u ngrit, dhe u tha atyre: "Ai qė ėshtė pa mėkat midis jush, le ta hedhė i pari gurin kundėr saj.

.................................................. .................

A ėshtė e gabuar qė tė ketė marrėdhėnie seksuale jashtė martesės?

Po

Eksodi 20:14, Ligji i Pėrtėrirė 5:18
Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

Hebrenjve 13:04
Kurverat dhe shkelėsit e kurorės Perėndia do tė gjykojė.

Jo

HOS 01:02
Dhe Zoti i tha Oseas: "Shko, merr pėr grua njė ty tė kurvėrisė ....

HOS 03:01
Pastaj i tha Zotit: "O, Zoti akoma, dashuri njė grua e dashur tė mikut tė saj, por njė shkelėse e kurorės.

.................................................. ................

Ashazi ishte varrosur me etėrit e tij?

PO

2 KINGS 16:20
Dhe Ashazi zuri gjumi me etėrit e tij, dhe u varros me ta nė qytetin e Davidit.

JO

2 CHRONICLES 28:27
Dhe Ashazi zuri gjumi me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytet, nė Jeruzalem, por e ēuan jo nė varrezat e mbretėrve tė Izraelit
.................................................. .....................

Ky qe e ka postuar kete eshte ateist 100%.

Sa vjeē ishte Abrami kur Ismaili ishte i lindur?

Zanafilla 16:16
Dhe Abrami ishte tetėdhjetė e gjashtė vjeē, kur Agari lindi Ismaelin pėr Abramin.

Pergjigjja eshte ketu 86 vjec kur i lindi Ismaeli.Keto veprat e apostujve apo vargjet e tjera qe ke sjelle jane shkruajtu mijera vite me vone dhe nuk e di une ca llogaritje benin ata me vitet dhe si i kane kopjuar shkruesit.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Sa djem i ka pas Absalomi?

2 i Samuelit 18:18
Absalomi ... tha: "Unė nuk kam djalė qė tė ruajė kujtimin e emrit tim.

Pergjigja eshte qe nuk kishte djem kur ishte ne fundin e jetes se tij sic thuhet ne vargun me larte sepse djemte i vdiqen ne lufte kishte edhe nje vajze Abasolomi.Jo se nuk kishte patur djem gjate jetes se tij.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Dy llogari kontradiktore krijimit.

Nuk ka ndonje problem aty.Burri eshte krijuar para gruas dhe nga burri eshte marre gruaja.
Sa per te 2 qe thote kush u krijuan te paret njerezit apo kafshet lexo perkthimin e sakte dhe jo perkthimet e dobta qe te sjelle ai.

Zoti Hyj tha edhe: “Nuk ėshtė mirė qė njeriu tė jetė vetėm: do t’ia bėj njė ndihmė qė t’i pėrngjajė”.Pasi Zoti Hyj i kishte formuar prej dheut tė gjitha kafshėt e gjalla tė fushės dhe tė gjithė shpendėt e qiellit, i solli te njeriu, pėr tė parė, se si do t’i quajė, sepse secila kafshė e gjallė do tė mbante atė emėr, me tė cilin do ta quante njeriu.(Zanafolla 2-18,19)

Nuk thuhet gje ne kete varg qe jane krijuar pas njeriut kafshet,kafshet jane krijuar para njeriu sic e thote Zanafilla 1:25-27
-------------------------------------------------------------------------------------------
Sa per Ezra dhe Nehemia nuk ka ndonje kontradite aty.
Regjistrimi i Ezres nga Nehemia eshte bere ne nje kohe 5-10 vjet diference.
Prandaj ato qe paraqiten aty jane luftera te ndryshme jo e njejta lufte.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Se si duhet tė ndėshkohen shkelėsit e kurorės?

Levitiku 20:10
Dhe njeriu qė shkel kurorėn me gruan e njė tjetri, edhe ai qė shkel kurorėn me gruan e fqinjit tė tij, shkelėsi dhe e kurorės do tė dėnohen me vdekje.

Pergjigja eshte se ky varg flitet per kohen e cifuteve qe e shkruajti Moisiu rreth mijera vite para Jezusit dhe eshte ligji qe lidhi zoti me izraelin beselidhje e vjeter

E sqaron qarte Jezusi ketu.

John 8:3-8
Atėherė skribėt dhe farisenjtė i sollėn njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn dhe, mbasi e vunė nė mes, ata thonė: "Mėsues, kjo grua ėshtė kapur duke shkelur kurorėn, nė akt shumė. Tani nė ligj Moisiu na ka urdhėruar, qė tė tilla duhet tė vritet me gurė, por ēfarė thua? Kjo thanė ata, ta vėnė nė provė, qė ata mund tė kenė tė akuzojnė atė. Por Jezusi u pėrkul, dhe shkruante me gisht nė terren, sikur nuk i ka dėgjuar ato. Pra, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u ngrit, dhe u tha atyre: "Ai qė ėshtė pa mėkat midis jush, le ta hedhė i pari gurin kundėr saj.

Lidhi beslidhjen e re jezusi me gjithe njerezimin duhet lexuar bibla per ti kuptuar keto edhe jo nje mendje ateisti.
--------------------------------------------------------------------------------------------
A ėshtė e gabuar qė tė ketė marrėdhėnie seksuale jashtė martesės?

Po

Eksodi 20:14, Ligji i Pėrtėrirė 5:18
Nuk do tė shkelėsh besnikėrinė bashkėshortore.

Hebrenjve 13:04
Kurverat dhe shkelėsit e kurorės Perėndia do tė gjykojė.

Shume sakte shkruhet me larte eshte e ndaluar.

Jo

HOS 01:02
Dhe Zoti i tha Oseas: "Shko, merr pėr grua njė ty tė kurvėrisė ....

HOS 03:01
Pastaj i tha Zotit: "O, Zoti akoma, dashuri njė grua e dashur tė mikut tė saj, por njė shkelėse e kurorės.

Ndersa ketu ndryshon ceshtja re nese gruaja heq dore nga kurveria patjeter qe lejohet te martohet dhe te ndjeki urdhrat e perendise kjo ka baze edhe ne islam vet Muhamedi u martuar me Hatixhen qe ishte martuar me pare pra jo e virgjer.
Nuk ka ndonje keqkuptim ketu.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Shikoe sa mashtrues eshte ky ateisti nuk e sjell te tere vargun biblik.

Ashazi ishte varrosur me etėrit e tij?

20 Akazi pushoi me tė parėt e vet dhe qe varrosur me ta nė Qytetin e Davidit. Nė vend tė tij u bė mbret biri i tij, Ezekia.

Pra te gjithe eterit e Ashazit qenkan varrosur duke qarte qe jo sepse djali i tij Ezekai u be mbret dhe femijet e tjere te tij qe ishin gjalla e varrosen ate me femijet e tij te tjere te vdekur.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 12.01.2013, 16:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 11.01.2013, 09:16)
Kush i bėn njerėzit tė shurdhėr dhe tė verbėr?

Zoti

Eksodi 4:11
Kush e bėn njeriun tė pagojė, tė shurdhėr, me sy, ose tė verbėr? A nuk jam unė Zoti?

John 9:1-3
Dhe si po kalonte Jezusi, ai e pa njė njeri qė ishte i verbėr qė nga lindja e tij. Dhe dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: "Mėsues, kush ka mėkatuar, ai apo prindėrit e tij, se ai ka lindur i verbėr? Jezusi u pėrgjigj, As ka ky njeri mėkatuar, as prindėrit e tij, por se veprat e Perėndisė duhet tė manifestohet nė tė.

shpirtrat e ndyrė.

Mark 9:17, 25
Dhe dikush nga turma, duke u pėrgjigjur, tha: "Mėsues, unė tė prura djalin tim qė ka njė frymė memece. Jezusi ... qortoi frymėn e ndyrė duke thėnė: "Nė frymė memece dhe e shurdhėt, unė po tė urdhėroj, dil prej tij dhe mos hyr mė kurrė tek ai.

ehe te ngjashme me keto gjen ne kuran.

Kush i udheheq Pabesimtaret qe te mos shkojn ne rrugen e drejte?
Allahu?

2:6-7
Sa i pėrket jobesimtarėt, nėse tėrhoqe vėrejtjen apo nuk ua tėrhoqe vėrejtjen se ėshtė e gjitha njė pėr ta, ata nuk besojnė. All-llahu ka mbyllur tė dėgjuarit e tyre dhe zemrat e tyre, dhe nė tė pamurit e tyre ka njė perde.

6:25
Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė, tė mos e kuptojnė, dhe nė veshėt e tyre shurdhim tė rėndė

18:57
Kush ėshtė mė zullumqar se ai qė ėshtė kėshilluar me argumentet e Zotit tė vet, e ua kthen shpinėn atyre dhe harron atė qė vetė e punoi? Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė nė mėnyrė qė tė mos e kuptojnė atė (Kur'anin), kurse nė veshėt e tyre shurdhim, andaj edhe nėse i thėrret ti ata nė rrugė tė drejtė, ata si tė tillė nuk do tė udhėzohen kurrė.

apo Iblisi?

16. (Iblisi) Tha: "Pėr shkak se mė humbe mua, unė do t'u ulem atyre (do t'u zė pusi) nė rrugėn Tėnde tė drejtė,
17. Mandej do t'ju sillem atyre para, prapa, nga e djathta dhe nga e majta e tyre, e shumicėn e tyre nuk do ta gjesh qė tė falėnderohen (tė besojnė)!"
18. (All-llahu) Tha: "Dil nga ai (xhenneti), i urrejtur, i dėbuar. Kush prej tyre vjen pas teje, Unė kam pėr ta mbushur xhehennemin me tė gjithė ju.

15.39.
(Iblisi) Tha: "Zoti im, pėr shkak se mė pėrzure (mė largove), unė do t'ua zbukuroj (tė kėqijat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t'i largoj nga rruga e drejtė!"

19.83.
A nuk e di ti se Ne i kemi lėshuar djajt kundėr jobesimtarėve, e ata i nxisin pandėrprerė nė vepra tė kėqija.

Ani kjo Sureja e 19:83 kur po thote i kan lshu Shejtanet drejt jo Pabesimtarve kjo eshte fatale. Edhe Allahu paska shejtan? Hajde rren hajde pfff....

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 12.01.2013, 16:55


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 12.01.2013, 17:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Jack-Jones @ 11.01.2013, 09:16)
Nga ajo qė ishin tė kafshėve tė krijuar?

Ujė

Zanafilla 1:20
Pastaj Perėndia tha: "Tė mbushen ujėrat rrituni me tė madhe krijesė qė lėviz dhe ka jetė, dhe tė fluturojnė zogjtė lart mbi tokė nė kupėn e hapur e qiellit.

Toke

Zanafilla 2:19
Dhe nga dheu Zoti Perėndi formoi tėrė kafshėt e fushės dhe tėrė zogjtė e qiellit

Te cuditshem jeni ju muslimanet keto kontradita i keni vet ne kuran.

Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?Nga balta?15.Suretu El-Hixhr
26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

Apo nga uji?

24.Suretu En Nur
45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

Apo nga "gjaku i ngjizur"?


96.Suretu El 'Alak
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.

Paskeni edhe nje shtese ju.

Kurani eshte Bibla v 2.0 beta testing (Nuk do kete release candidate apo final version). Ka upgrade te user interface por shume konklikte te sistemit. Ne momentin qe instalohet nuk ka uninstaller po mund te fshihet vetem ne menyre manuale (problem me gjet celsat ne regjister) Ata qe nuk marrin vesh shume jane te detyruar ta mbajne te instaluar pergjithmone, kjo si pasoje u sjell stres, merzi dhe zemrim. smil3dbd4dbc14f3f.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 12.01.2013, 17:03


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 12.01.2013, 17:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007O James sille gjithe Suren kur te citosh Ajetet Kuranore, mos e mer vetem nje pjese.

Se edhe une te mar pjese pjese nga libri i Kadare, del se Kadare i shane nga nena familja vajzat e gjithe shqipetareve.

p.s.
Per te te korigjuar.
Sureja El Hixhr, si dhe ajetet qe flasin per fillim e krijimit te NJERIUT flasin per argjilin. Ajeti tek nisen shpallja, krijoi njeriu, nuk vlet per fillimin e krijimit te njerezimit, por te njeriut pas fillimit, pra te njeriut te pare, qe eshte e vertete se njeriu prej gjakut te perzier te nenes dhe babait, dhe e treta ku flet per per gjallesat eshte e verteta se nga uji nisi gjithi krijimi i gjithe gjallesave, para njeriut, kur u krijuar krijesa e pare materije, qe domosdo u krijua para njeriut.

Gjithe keto i ke te argumentuara edhe me hadithe te profetit.s.v.s.

Une e dij se ti nuk i dine keto gjera, por ne pika te shkurta ti tregoj.

Nga keto qe ke sjell te gjithe jane te verteta, por behen te dyshymta kur i selekton vetem ate ajet, sille edhe ajetin para dhe pas, ose sille gjithe suren, e marim fjalorin arabisht - shqip, edhe e diskutojme kete pune,

Po ti je injorante, se nuk dine keto gjana, vec thua hajt te fus b....ka me vjen lezet.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
xheem
Postuar nė: 12.01.2013, 18:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (JamesWat @ 12.01.2013, 17:54)
ehe te ngjashme me keto gjen ne kuran.

Kush i udheheq Pabesimtaret qe te mos shkojn ne rrugen e drejte?
Allahu?

2:6-7
Sa i pėrket jobesimtarėt, nėse tėrhoqe vėrejtjen apo nuk ua tėrhoqe vėrejtjen se ėshtė e gjitha njė pėr ta, ata nuk besojnė. All-llahu ka mbyllur tė dėgjuarit e tyre dhe zemrat e tyre, dhe nė tė pamurit e tyre ka njė perde.

6:25
Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė, tė mos e kuptojnė, dhe nė veshėt e tyre shurdhim tė rėndė

18:57
Kush ėshtė mė zullumqar se ai qė ėshtė kėshilluar me argumentet e Zotit tė vet, e ua kthen shpinėn atyre dhe harron atė qė vetė e punoi? Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė nė mėnyrė qė tė mos e kuptojnė atė (Kur'anin), kurse nė veshėt e tyre shurdhim, andaj edhe nėse i thėrret ti ata nė rrugė tė drejtė, ata si tė tillė nuk do tė udhėzohen kurrė.

apo Iblisi?

16. (Iblisi) Tha: "Pėr shkak se mė humbe mua, unė do t'u ulem atyre (do t'u zė pusi) nė rrugėn Tėnde tė drejtė,
17. Mandej do t'ju sillem atyre para, prapa, nga e djathta dhe nga e majta e tyre, e shumicėn e tyre nuk do ta gjesh qė tė falėnderohen (tė besojnė)!"
18. (All-llahu) Tha: "Dil nga ai (xhenneti), i urrejtur, i dėbuar. Kush prej tyre vjen pas teje, Unė kam pėr ta mbushur xhehennemin me tė gjithė ju.

15.39.
(Iblisi) Tha: "Zoti im, pėr shkak se mė pėrzure (mė largove), unė do t'ua zbukuroj (tė kėqijat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t'i largoj nga rruga e drejtė!"

19.83.
A nuk e di ti se Ne i kemi lėshuar djajt kundėr jobesimtarėve, e ata i nxisin pandėrprerė nė vepra tė kėqija.

Ani kjo Sureja e 19:83 kur po thote i kan lshu Shejtanet drejt jo Pabesimtarve kjo eshte fatale. Edhe Allahu paska shejtan? Hajde rren hajde pfff....Ky postim ėshtė ndryshuar nga xheem nė 12.01.2013, 18:42


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
xheem
Postuar nė: 12.01.2013, 18:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (JamesWat @ 12.01.2013, 18:02)
Te cuditshem jeni ju muslimanet keto kontradita i keni vet ne kuran.

Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?Nga balta?15.Suretu El-Hixhr
26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

Apo nga uji?

24.Suretu En Nur
45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

Apo nga "gjaku i ngjizur"?


96.Suretu El 'Alak
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.

Paskeni edhe nje shtese ju.

Kurani eshte Bibla v 2.0 beta testing (Nuk do kete release candidate apo final version). Ka upgrade te user interface por shume konklikte te sistemit. Ne momentin qe instalohet nuk ka uninstaller po mund te fshihet vetem ne menyre manuale (problem me gjet celsat ne regjister) Ata qe nuk marrin vesh shume jane te detyruar ta mbajne te instaluar pergjithmone, kjo si pasoje u sjell stres, merzi dhe zemrim. smil3dbd4dbc14f3f.gif

Te ēuditshem jane ata qe nuk e futin trurin ne funkcion .

1).Po dheu a behet balte pa uje?
-Dhe+uje=BALTE.Pra njeriu i pare u krijua nga dheu+uji=Balta,behet fjale per krijimin e njeriut te pare.Kupto se eshte naivitet te thuhet per ata dy ajete se jane kontradikte.Kurse pas njeruit te pare nga sperma.


2).Gjak i ngjizur.Shkenca shume vone ka vertetuar se njera nga fazat neper te cilet kalon zhvillimi i embrionit ne mitren e nenes,eshte ne forme gjaku.


Kurse ajeti qe sqaron tere krijimin e njeriut.

22:5. O ju njerez, nese dyshoni per ringjalljen, atehere (mendoni krijimin tuaj qe) Ne u krijuam ju prej dheu, pastaj prej uji, pastaj prej nje gjaku te ngjizur, pastaj prej nje sa kafshate mishi, qe eshte krijese e formuluar ose e paformuluar, ne menyre qe t'ju sqarojme. Ndersa ate qe e deshirojme Ne, e perqendrojme ne miter deri ne nje afat te caktuar, e mandej u nxjerrim foshnje dhe ashtu te arrini pjekurine tuaj. Ka qe dikush prej jush vdes heret, e dikush te jetoje deri ne pleqeri te thelle, ne menyre qe te mos dije asgje nga dija qe ka pasur. E ti e sheh token e thare - tė vdekur, e kur Ne ia leshojme asaj ujin ajo gjallerohet, shtohet dhe nga te gjitha llojet rrite bime tė kendshme.


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 12.01.2013, 19:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 12.01.2013, 18:02)
Te cuditshem jeni ju muslimanet keto kontradita i keni vet ne kuran.

Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?Nga balta?15.Suretu El-Hixhr
26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

Apo nga uji?

24.Suretu En Nur
45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

Apo nga "gjaku i ngjizur"?


96.Suretu El 'Alak
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.

Paskeni edhe nje shtese ju.

Kurani eshte Bibla v 2.0 beta testing (Nuk do kete release candidate apo final version). Ka upgrade te user interface por shume konklikte te sistemit. Ne momentin qe instalohet nuk ka uninstaller po mund te fshihet vetem ne menyre manuale (problem me gjet celsat ne regjister) Ata qe nuk marrin vesh shume jane te detyruar ta mbajne te instaluar pergjithmone, kjo si pasoje u sjell stres, merzi dhe zemrim. smil3dbd4dbc14f3f.gif

o pishpirik,masi je ateist i thift,ri si ateist i thift,pse te djeg kolari ,kur dalin ne pah keto gebime trashanike,perse ,ti o permbaju temes o qepe,se te vjen era sa her e qel

dhe ti nip i englezve,skllev i tyre,ti po mundoheshma shum se vet ata me i mbrojt ata ma shum se ata jan ne gjendje me mbrojt veten ,prandaj ,st e kuptoj pse shtine hunden ku sduhet,masi skishe gje per te thene mos u ba injorant e manipulator,e dim qe jeni shpifes,ja shpifet vetit se jeni hajvanat,kush ju ka faj ,
pra ri ne tem ,dhe me pas mos u qaj te verejtjet,,,,


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 12.01.2013, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga hubejb1 nė 12.01.2013, 19:44


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 12.01.2013, 23:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 12.01.2013, 18:02)
Te cuditshem jeni ju muslimanet keto kontradita i keni vet ne kuran.

Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?Nga balta?15.Suretu El-Hixhr
26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

Apo nga uji?

24.Suretu En Nur
45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

Apo nga "gjaku i ngjizur"?


96.Suretu El 'Alak
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.

Paskeni edhe nje shtese ju.

Kurani eshte Bibla v 2.0 beta testing (Nuk do kete release candidate apo final version). Ka upgrade te user interface por shume konklikte te sistemit. Ne momentin qe instalohet nuk ka uninstaller po mund te fshihet vetem ne menyre manuale (problem me gjet celsat ne regjister) Ata qe nuk marrin vesh shume jane te detyruar ta mbajne te instaluar pergjithmone, kjo si pasoje u sjell stres, merzi dhe zemrim. smil3dbd4dbc14f3f.gif

Kjo krejt mvaret nga ty sa ke njohuri ne lidhje me formimin e njeriut te pare ne fytyren e tokes, pastaj vazhdimesia dhe procedura e krijimit te foshnjeve ne barkun e nenes :). Por shihet qart o vlla ti ja ke lan te gjitha ufove :P smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio