Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) 1 [2] 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 50 mije gabime ne BIBEL,disa prej tyre!
JamesWat
Postuar nė: 13.01.2013, 09:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (Foks_Ecc @ 12.01.2013, 11:24)
p.s.
Per te te korigjuar.
Sureja El Hixhr, si dhe ajetet qe flasin per fillim e krijimit te NJERIUT flasin per argjilin. Ajeti tek nisen shpallja, krijoi njeriu, nuk vlet per fillimin e krijimit te njerezimit, por te njeriut pas fillimit, pra te njeriut te pare, qe eshte e vertete se njeriu prej gjakut te perzier te nenes dhe babait, dhe e treta ku flet per per gjallesat eshte e verteta se nga uji nisi gjithi krijimi i gjithe gjallesave, para njeriut, kur u krijuar krijesa e pare materije, qe domosdo u krijua para njeriut.

Gjithe keto i ke te argumentuara edhe me hadithe te profetit.s.v.s.

Une e dij se ti nuk i dine keto gjera, por ne pika te shkurta ti tregoj.

Nga keto qe ke sjell te gjithe jane te verteta, por behen te dyshymta kur i selekton vetem ate ajet, sille edhe ajetin para dhe pas, ose sille gjithe suren, e marim fjalorin arabisht - shqip, edhe e diskutojme kete pune,

Po ti je injorante, se nuk dine keto gjana, vec thua hajt te fus b....ka me vjen lezet.

Ja kontraditat ke plot ide per krijimin e jetes ne kuran.

A mund tė jetė nga toka?: Sura 11:61 “Ėshtė ai qė ju ka krijuar juve nga toka”

Ose nga argjila e thatė (Salsaal)?:
Sura 15:26, 28, 33 “Ne e krijuam njeriun nga argjila tingėlluese”
S. 17:61… Ti e krijove nga argjila
S. 32:7 Ai e filloi krijimin e njeriut nga argjila

A erdhėm ne prej diēkaje?: s. 19:67 Ne e krijuam atė pėrparė nga asgjė

Jo!Ja kontradita midis ketyre ajeteve. smil3dbd4e5e7563a.gif

S. 52:35 A ishin krijuar ata nga asgjė?

A erdhėm ne nga balta?:
S. 23:12 Ne e krijuam njeriun nga njė produkt i tokės sė lagur (dherishte) (p***thall)
S. 23:12 Njeriun Ne e krijuam nga njė kuintesencė (e argjilės)
S. 38:71 Unė kam pėr tė krijuar njė tė vdekshėm nga balta

Apo uji?:
S. 25:54 Ėshtė Ai i Cili e krioji njeriun nga uji (shiko gjithashtu 21:30, 24:45)

Mund tė jetė pluhuri?:
S. 3:59 Ai e krijoi (Jezusin) nga pluhuri
S. 30:20 Ai tė krijoi ty nga pluhuri
S. 35:11 Allahu tė krijoi ty nga pluhuri

Ndoshta ne u ngritėm nga tė vdekurit ose njė person?:
S. 30:19 Ėshtė ai i cili sjell jashtė tė gjallėt nga tė vdekurit
S. 39:6 Ai tė krijoi ty nga njė Person i vetėm (shiko gjithashtu 4:1)

Edhe Jezusi qenka i krijuar nga pluhuri hajde kontradita hajde.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 13.01.2013, 09:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (xheem @ 12.01.2013, 12:44)
Te ēuditshem jane ata qe nuk e futin trurin ne funkcion .

1).Po dheu a behet balte pa uje?
-Dhe+uje=BALTE.Pra njeriu i pare u krijua nga dheu+uji=Balta,behet fjale per krijimin e njeriut te pare.Kupto se eshte naivitet te thuhet per ata dy ajete se jane kontradikte.Kurse pas njeruit te pare nga sperma.

Trupi i njeriu perbehet nga keto elemente.

Oksigjen, Karbon, Hidrogjen(gjendet ne gjithe univerzin, edhe yjet jane te perbera nga H),Nitrogjen, Kalcium, Fosfor, Kalium, Sulfur, sodium, Magnezium, Hekur, flour, Zink,Rubidium, Strontium, Bromin, plumb, baker, Alumin, Kadmium, Kerium, barium, titanium, boron, selenium, nikel, Krom, arsenik, litium, merkur("zhiva"),germanium, kobalt,argjent, uranium, radium edhe elemente tjera se lista eshte e gjate


http://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_make..._the_human_body

E balta apo argjilla nuk i permbajne keto elemente, por prej te gjitha atyre elementeve qe e perbejne trupin e njeriut sipas teje balta i paska vetem tri, Si, H, dhe O.Ideja e krijimit te njeriut nga balta apo krijimi i jetes nga balta perjashton edhe shpjegimin e shkencetareve qe mendojne se jeta ka lindur neper Oqeane pra ka ardhur nga uji ne fillim edhe jo qysh pretendon kurani qe ka ardhur nga balta e cila nuk i permban plot elemente ne trupin e njeriut.Edhe ato elemente qe i permban gjenden ne atmosfere jo vetem tek balta apo argjila.
 Citim
2).Gjak i ngjizur.Shkenca shume vone ka vertetuar se njera nga fazat neper te cilet kalon zhvillimi i embrionit ne mitren e nenes,eshte ne forme gjaku.

Kurse ajeti qe sqaron  tere krijimin e njeriut.
ketu e ke embriologjine mund te te sjell edhe video ta shikosh me qarta Fotografi e jashtme

Roli i vezes eshte i njejte me ate te spermes ne embriologjine.
Po hapi i krijimit te organeve pse nuk permendet ne kuran ka edhe nje gabim sipas kuranit eshtrat krijohen para mishit,sipas shkences muskujt dhe eshtrat krijohen bashkarisht ne te njejten kohe.Solla disa ajete te tjera aty.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 13.01.2013, 09:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 12.01.2013, 17:31)
Kjo krejt mvaret nga ty sa ke njohuri ne lidhje me formimin e njeriut te pare ne fytyren e tokes, pastaj vazhdimesia dhe procedura e krijimit te foshnjeve ne barkun e nenes :). Por shihet qart o vlla ti ja ke lan te gjitha ufove :P smil3dbd4e5e7563a.gif

Te solla versionet te tjera te krijimit sipas kuranit argjila e thate qenka e njejta me balten e lagur sipas llogjikes tuaj.

apo nga dheu?

30.Suretu Er Rrum
20. Nga faktet (e fuqisė) e Tij ėshtė edhe ajo, se Ai ju krijoi prej dheu, e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė

Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) tek All-llahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: "Bėhu"! ai u bė.(3.59)

Edhe Jezusi qenka i krijuar nga dheu. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Kontradita te tjera.

Nga jane krijuar xhinet?

nga flaka

55. Rrahman
15. Dhe Ai krijoi xhinėt nga flaka (pa tym) e zjarrit.

bihe ne kundershtim me kete se cdo gje eshte krijuar nga uji

21. Enbija
30. A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 13.01.2013, 11:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (hubejb1 @ 12.01.2013, 13:32)
o pishpirik,masi je ateist i thift,ri si ateist i thift,pse te djeg kolari ,kur dalin ne pah keto gebime trashanike,perse ,ti o permbaju temes o qepe,se te vjen era sa her e qel

pra ri ne tem ,dhe me pas mos u qaj te verejtjet,,,,

Hajt tani na thuaj nga u krijua njeriu nga:

dheu+uje
pluhur+uje
apo argjil e thate+uje.


smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 13.01.2013, 13:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 13.01.2013, 10:52)
Te solla versionet te tjera te krijimit sipas kuranit argjila e thate qenka e njejta me balten e lagur sipas llogjikes tuaj.

apo nga dheu?

30.Suretu Er Rrum
20. Nga faktet (e fuqisė) e Tij ėshtė edhe ajo, se Ai ju krijoi prej dheu, e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė

Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) tek All-llahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: "Bėhu"! ai u bė.(3.59)

Edhe Jezusi qenka i krijuar nga dheu. smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Kontradita te tjera.

Nga jane krijuar xhinet?

nga flaka

55. Rrahman
15. Dhe Ai krijoi xhinėt nga flaka (pa tym) e zjarrit.

bihe ne kundershtim me kete se cdo gje eshte krijuar nga uji

21. Enbija
30. A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?

Nuk mu pergjigje ne pyetje ? Ti thjesht vetem mundohesh te kundersulmosh, se pari duhet te mbrosh qendrimin tend se njeriu eshte nga shimpanza, ateher pse akoma kemi majmune dhe shimpanze ne ruzullin toksor, dhe e dyta, kush ishte ateher paraardhes i tyre ? Sepse nga asgjeja nuk ka ardh shimpanza.

Kur do me japesh pergjigje per kte ( qe normal ske, se sdin qka filozofon ) ateher do te jap pergjigje un.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 13.01.2013, 14:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 13.01.2013, 10:37)
Trupi i njeriu perbehet nga keto elemente.

Oksigjen, Karbon, Hidrogjen(gjendet ne gjithe univerzin, edhe yjet jane te perbera nga H),Nitrogjen, Kalcium, Fosfor, Kalium, Sulfur, sodium, Magnezium, Hekur, flour, Zink,Rubidium, Strontium, Bromin, plumb, baker, Alumin, Kadmium, Kerium, barium, titanium, boron, selenium, nikel, Krom, arsenik, litium, merkur("zhiva"),germanium, kobalt,argjent, uranium, radium edhe elemente tjera se lista eshte e gjate


http://en.wikipedia.org/wiki/Chemical_make..._the_human_body

E balta apo argjilla nuk i permbajne keto elemente, por prej te gjitha atyre elementeve qe e perbejne trupin e njeriut sipas teje balta i paska vetem tri, Si, H, dhe O.Ideja e krijimit te njeriut nga balta apo krijimi i jetes nga balta perjashton edhe shpjegimin e shkencetareve qe mendojne se jeta ka lindur neper Oqeane pra ka ardhur nga uji ne fillim edhe jo qysh pretendon kurani qe ka ardhur nga balta e cila nuk i permban plot elemente ne trupin e njeriut.Edhe ato elemente qe i permban gjenden ne atmosfere jo vetem tek balta apo argjila.ketu e ke embriologjine mund te te sjell edhe video ta shikosh me qarta Fotografi e jashtme

Roli i vezes eshte i njejte me ate te spermes ne embriologjine.
Po hapi i krijimit te organeve pse nuk permendet ne kuran ka edhe nje gabim sipas kuranit eshtrat krijohen para mishit,sipas shkences muskujt dhe eshtrat krijohen bashkarisht ne te njejten kohe.Solla disa ajete te tjera aty.Tani me siguri mendohesh cfar te thuash per kte, sepse e vertetuar edhe shkencerisht, poashtu nje person pa mjeker, dhe as nuk eshte taleban as terrorist e ma e pakta as musliman, mirepo ka fituar disa cmime ne lidhje me anatomin dhe embriologjin, keshtuqe do thuash se Mendjet e ndritura si te ketij nuk pijn uj tek ti ? Ose qe ky sdin asgje eshte budalla.


I nderuar Jameswat : A ka arritur tani shkenca te zbuloj cila ishte e para: Veza apo Pula
A ka arritur shkenca te zbuloj nje llambe e cila do bente terr.
A ka arritur shkenca te vertetoj, nga erdhen majmunet, nga te
cilet kan evoluar njerezit ?
A ka arritur shkenca te gjej zgjidhje dhe te konfirmon se
gjithqka qe ndodh ne toke, eshte e rastesishme, dhe asgje e
planifikuar ? Procedura e shtimit te popullsis, ngrenia, dhe cdo
procedure qe ekziston ne toke, jane keta te gjithe te
rastesishme?----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
xheem
Postuar nė: 13.01.2013, 15:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (JamesWat @ 13.01.2013, 10:37)

ne kuran ka edhe nje gabim sipas kuranit eshtrat krijohen para mishit,sipas shkences muskujt dhe eshtrat krijohen bashkarisht ne te njejten kohe.Solla disa ajete te tjera aty.[/b]

Lexoni me kujdes,pastaj merrni konkluzione reale,e jo qendrime,trillime ateiste.Edhe nje here lexo me kujdes,a mishi formohet ma pare apo eshterat.“Me pas, ate pike uji e beme cope gjaku, e ate gjak te ngurte e beme cope mishi, e ate cope mishi e shenderruam ne eshtra, edhe eshtrave ua veshem mishin, pastaj ate e beme krijese tjeter (me shpirte). I larte eshte All-llahu, me i miri Krijues!” (El Muminunė, 14)


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
xheem
Postuar nė: 13.01.2013, 15:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (JamesWat @ 13.01.2013, 10:37)
Trupi i njeriu perbehet nga keto elemente.

Oksigjen, Karbon, Hidrogjen(gjendet ne gjithe univerzin, edhe yjet jane te perbera nga H),Nitrogjen, Kalcium, Fosfor, Kalium, Sulfur, sodium, Magnezium, Hekur, flour, Zink,Rubidium, Strontium, Bromin, plumb, baker, Alumin, Kadmium, Kerium, barium, titanium, boron, selenium, nikel, Krom, arsenik, litium, merkur("zhiva"),germanium, kobalt,argjent, uranium, radium edhe elemente tjera se lista eshte e gjate


Nga na vijne keto elemente ne trupin e njeriut?


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 13.01.2013, 15:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007 Citim (extige_88 @ 13.01.2013, 15:11)


Tani me siguri mendohesh cfar te thuash per kte, sepse e vertetuar edhe shkencerisht, poashtu nje person pa mjeker, dhe as nuk eshte taleban as terrorist e ma e pakta as musliman, mirepo ka fituar disa cmime ne lidhje me anatomin dhe embriologjin, keshtuqe do thuash se Mendjet e ndritura si te ketij nuk pijn uj tek ti ? Ose qe ky sdin asgje eshte budalla.


I nderuar Jameswat : A ka arritur tani shkenca te zbuloj cila ishte e para: Veza apo Pula
A ka arritur shkenca te zbuloj nje llambe e cila do bente terr.
A ka arritur shkenca te vertetoj, nga erdhen majmunet, nga te
cilet kan evoluar njerezit ?
A ka arritur shkenca te gjej zgjidhje dhe te konfirmon se
gjithqka qe ndodh ne toke, eshte e rastesishme, dhe asgje e
planifikuar ? Procedura e shtimit te popullsis, ngrenia, dhe cdo
procedure qe ekziston ne toke, jane keta te gjithe te
rastesishme?

Jo bre James ka zbuluar ujin e tharet ne hene, tani meret me ceshtjet ekonomike te importit te ujit te tharet nga hena ne toke me mjetet transportuese te UFO-ve, tani Jamesi eshte ne perllogaritje te kostos se importit nga UFO-t.

Le gjihe shkencetaret e botes ti sjellesh ketu dhe komentimit te sakte te Kuranit ti besh, Jamesi ka te "drejte"se normal, ka zbuluar ujin e tharet ne hene.

smil3dbd4d4e4c4f2.gif

p.s.
Ah be James je bo objekt "zajebancie"


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
hubejb1
Postuar nė: 13.01.2013, 20:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2205
Antari Nr: 17672
Bashkangjitur: 02.10.2008 Citim (JamesWat @ 13.01.2013, 12:18)
Hajt tani na thuaj nga u krijua njeriu nga:

dheu+uje
pluhur+uje
apo argjil e thate+uje.


smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

mund te na e shpjegosh cka o argjili....


----------------------------------------
"Thuaj: me All-llahun, argumentet dhe Pejgamberin e Tij talleni. Mos u arsyetoni, keni bėrė kufėr pasiqė ishit besimtarė". (Et-Teube: 65-66).
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 15.01.2013, 02:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (JamesWat @ 13.01.2013, 10:13)
Ja kontraditat ke plot ide per krijimin e jetes ne kuran.

A mund tė jetė nga toka?: Sura 11:61 “Ėshtė ai qė ju ka krijuar juve nga toka”

Ose nga argjila e thatė (Salsaal)?:
Sura 15:26, 28, 33 “Ne e krijuam njeriun nga argjila tingėlluese”
S. 17:61… Ti e krijove nga argjila
S. 32:7 Ai e filloi krijimin e njeriut nga argjila

A erdhėm ne prej diēkaje?: s. 19:67 Ne e krijuam atė pėrparė nga asgjė

Jo!Ja kontradita midis ketyre ajeteve.  smil3dbd4e5e7563a.gif

S. 52:35 A ishin krijuar ata nga asgjė?

A erdhėm ne nga balta?:
S. 23:12 Ne e krijuam njeriun nga njė produkt i tokės sė lagur (dherishte) (p***thall)
S. 23:12 Njeriun Ne e krijuam nga njė kuintesencė (e argjilės)
S. 38:71 Unė kam pėr tė krijuar njė tė vdekshėm nga balta

Apo uji?:
S. 25:54 Ėshtė Ai i Cili e krioji njeriun nga uji (shiko gjithashtu 21:30, 24:45)

Mund tė jetė pluhuri?:
S. 3:59 Ai e krijoi (Jezusin) nga pluhuri
S. 30:20 Ai tė krijoi ty nga pluhuri
S. 35:11 Allahu tė krijoi ty nga pluhuri

Ndoshta ne u ngritėm nga tė vdekurit ose njė person?:
S. 30:19 Ėshtė ai i cili sjell jashtė tė gjallėt nga tė vdekurit
S. 39:6 Ai tė krijoi ty nga njė Person i vetėm (shiko gjithashtu 4:1)

Edhe Jezusi qenka i krijuar nga pluhuri hajde kontradita hajde.

Problemi yt eshte ose nuk e kupton cka eshte kontradikte ose ben sikur nuk kupton; tentoj te ajo e para. Lere qe asgje prej gjerave qe i shkruan ne forum nuk eshte dituaria jote (shkrim personal) por jane kryekeput texte te mara nga burime anti islame te cilave kunder argumentet u jane dhene me dekada me para, por nuk ke guximin ta postojsh burimin nga i ke mare ata "argumente".

Se pari asnjiher nuk i poston ajetet si duhet, cdo her shpif, genjen dhe cenon kuptimin e tyre duke i shkurtuar dhe duke i nxjer nga konteksti!

Tet tregoj dicka: Sot bera Tave Pasul.
 Citim
Surja 11/61: Edhe te (populli) Themud e patėm njėrin prej tyre, Salihun, e ai u tha: “O populli im, adhuronie All-llahun, ju nuk keni zot tjetėr pos Tij, Ai sė pari ju krijoi nga dheu dhe ju bėri banues tė tij, andaj kėrkoni falje prej Tij, dhe shprehni pendim te Ai. S’ka dyshim, Zoti im ėshtė afėr (me mėshirė), Ai pėrgjigjet (lutjeve)”!

Se pari dihet futa groshe!

 Citim
Surja 15/26: Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur

Dhe e bera pasulin me qepe te ferguar ne tave!

 Citim
Surja 19/67: Po, a nuk po mendon njeriu se Ne e krijuam atė mė parė kur ai nuk ishte asgjė?

Shiko ctash mos keqkuptohemi une nuk e bera qepen dhe groshen vet, ata u bene qysh me pare kane dale prej "agjese" (dheut)

 Citim
Surja 23/12: Pėr All-llahun, Ne krijuam njeriun prej njė ajke (lėngu), e njė balte.

Une nuk edi ty si e ke qejf pasulin por une i futa pak mish te thate.

 Citim
Surja 25/54: Dhe Ai nga uji (fara) krijoi njeriun, dhe e bėri atė tė ketė fis dhe tė ketė miqėsi. Zoti yt ka mundėsi tė jashtėzakonshme.

Te gjith keta i futa ne uje te velaur dhe e kam perzit disa here mos ngjitet

 Citim
Surja 35/11: All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift. E asnjė femėr nuk bart e as nuk lind ndryshe, vetėm se me dijen e Tij, dhe nuk i jepet kujt tė jetojė gjatė ose t’i shkurtohet jeta e tij, vetėm se ajo ėshtė e shėnuar nė Libėr (Lehvi mahvudh), e kjo pėr All-llahun ėshtė e lehtė.

Une e bera pasulin me groshe, mish dhe biber te kuq sepse ja jep kryesisht aromen (shum pak kripe)

 Citim
Shembulli i jetės sė kėsaj bote ėshtė si i njė shiu qė e kemi zbritur nga qielli, e me anėn e tė cilit gėrshetohen bimėt e tokės (mbijnė dhe shpeshtohen tė gjitha llojet) prej nga hanė njerėzit e kafshėt deri kur toka tė ketė marrė stolinė e vet dhe tė jetė zbukuruar (me bimė, pemė e behar), e banorėt e saj tė mendojnė se janė tė zotėt e saj,e asaj i vjen urdhėri ynė, natėn ose ditėn, Ne e bėjmė atė (tė mbjellat) tė korrur sikurse tė mos ekzistonte dje. Kėshtu Ne u sqarojmė faktet njerėzve qė mendojnė.

Se fundmi desha tet tregoj se kete recepte per pasul une ua tregoj vetem njerve qe mendojne smil3dbd4e398ff7b.gif

Ne nje postim nuk mundem tet ti numroj shpifjet vec nje shembull, ti ke thene:
 Citim
S. 35:11 Allahu tė krijoi ty nga [b]pluhuri

Por me lart e ke origjinalin, kuthuhet balta, e gati gjith postimet nga Kurani i ke te shpifura te coptuara apo me qellim te nxjerura nga konteksti. Diku kishe haruar ta heqish emrin Muhammed Marmaduke P. qe tregon se ty vec i ke pare diku dhe ke bere gje perkthim teje fillestar. Prandaj nje keshille prej mua, mos u mer me pune qe ske lidhje.

Postimi nga NightELF.
Burimet: Kurani.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 16.01.2013, 12:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (xheem @ 13.01.2013, 09:06)
Lexoni me kujdes,pastaj merrni konkluzione reale,e jo qendrime,trillime ateiste.Edhe nje here lexo me kujdes,a mishi formohet ma pare apo eshterat.“Me pas, ate pike uji e beme cope gjaku, e ate gjak te ngurte e beme cope mishi, e ate cope mishi e shenderruam ne eshtra, edhe eshtrave ua veshem mishin, pastaj ate e beme krijese tjeter (me shpirte). I larte eshte All-llahu, me i miri Krijues!” (El Muminunė, 14)

Po krijimi i organeve qe eshte hapi i pare ne embrionologji ku ndodhet ne ate ajet.
Shiko videon qe do postoj me poshte se eshte nje interviste interesante me nje musliman per embriologjine ne kuran dhe shkencen greke.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 16.01.2013, 12:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (extige_88 @ 13.01.2013, 08:11)
Tani me siguri mendohesh cfar te thuash per kte, sepse e vertetuar edhe shkencerisht, poashtu nje person pa mjeker, dhe as nuk eshte taleban as terrorist e ma e pakta as musliman, mirepo ka fituar disa cmime ne lidhje me anatomin dhe embriologjin, keshtuqe do thuash se Mendjet e ndritura si te ketij nuk pijn uj tek ti ? Ose qe ky sdin asgje eshte budalla.

Take a better this. smil3dbd4dbc14f3f.gif


http://www.youtube.com/watch?v=QRBrl02tnnY...embedded#t=620s


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 16.01.2013, 14:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (igli_st @ 16.01.2013, 13:54)
Take a better this. smil3dbd4dbc14f3f.gif


http://www.youtube.com/watch?v=QRBrl02tnnY...embedded#t=620s

Keith Leon Moore (born 5 October 1925 in Brantford, Ontario) is a professor emeritus in the division of anatomy, in the Faculty of Surgery, at the University of Toronto, Ontario, Canada. Moore is associate dean for Basic Medical Sciences in the university's Faculty of Medicine, and was Chair of Anatomy from 1976 to 1984. He is a founding member of the American Association of Clinical Anatomists (AACA),[1][2][3] and was President of the AACA between 1989 and 1991

The American Association of Clinical Anatomists awarded Dr. Moore, the previous president, with their Honored Member Award (in 1994).[7][8] The American Association of Anatomists awarded him the Henry Gray/Elsevier Distinguished Educator Award in 2007 for human anatomy education in the anatomical sciencesNdersa kush jane keta qe flasen ? Sepse as youtube nuk i njeh, e le ma bota ose shkenca e mjeksis :D. Iglii iglii, kapu per rrenjesh, e jo per deget :)


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 17.01.2013, 15:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 13.01.2013, 08:11)
Tani me siguri mendohesh cfar te thuash per kte, sepse e vertetuar edhe shkencerisht, poashtu nje person pa mjeker, dhe as nuk eshte taleban as terrorist e ma e pakta as musliman, mirepo ka fituar disa cmime ne lidhje me anatomin dhe embriologjin, keshtuqe do thuash se Mendjet e ndritura si te ketij nuk pijn uj tek ti ? Ose qe ky sdin asgje eshte budalla.

Shikoe videon se e sqaron ky shkencetari embriologjine nga minuta 13 eshte me e rendesishmja.
Hidhi nje sy se edhe per Keith More po flet,shkenca nuk ka qene aq e avancuar ne kohen e Keith More ne lidhje me skanerat per shikimin e fetusit.


http://www.youtube.com/watch?v=XaI0niPwl5U


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 [2] 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio