Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) 1 2 [3]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 50 mije gabime ne BIBEL,disa prej tyre!
JamesWat
Postuar nė: 17.01.2013, 15:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 13.01.2013, 07:55)
Se pari duhet te mbrosh qendrimin tend se njeriu eshte nga shimpanza, ateher pse akoma kemi majmune dhe shimpanze ne ruzullin toksor, dhe e dyta, kush ishte ateher paraardhes i tyre ? Sepse nga asgjeja nuk ka ardh shimpanza.

Kur do me japesh pergjigje per kte ( qe normal ske, se sdin qka filozofon ) ateher do te jap pergjigje un.
Shimpazeja eshte nje specie dhe asnje teori nuk thote se njeriu e ka origjinen nga shimpazeja por nga nje pasardhesi i cili pesoi mutacione dhe evoloi ne njeriun e sotem.
Fotografi e jashtme
 Citim (extige_88 @ 13.01.2013, 08:11)
I nderuar Jameswat : A ka arritur tani shkenca te zbuloj cila ishte e para: Veza apo Pula
Shkenca mund te mos kete arritur deri tani te vertetoj dicka kjo nuk do te thote se nuk do arrij ne te ardhmen sic eshte zbulimi i 241 planeteve.Ka disa gjera ne natyre te cilat nuk mund te vertetohen,bota eshte mister gjithashtu.
 Citim
A ka arritur shkenca te zbuloj nje llambe e cila do bente terr.
Erresira nuk egziston ajo thjesht vjen nga mungesa e drites eshte jo-egzistente.
 Citim
A ka arritur shkenca te vertetoj, nga erdhen majmunet, nga te cilet kan evoluar njerezit ?
Kur te zbulohen fosile te reja do te kete nje argumente me te mire per kete,njerezit e evolojne sepse ata pesojne mutacione gjenetike te cilat shkaktohen nga rrezatimi,viruset etj.Eshte enigme se si ka lindur arti kultura etj mund te pranohet edhe hipoteza e nje ndikimi jashtetokesore qe njerezit e lashte i keqkuptuar dhe i adhuruan ata si zota.
 Citim
A ka arritur shkenca te gjej zgjidhje dhe te konfirmon se gjithqka qe ndodh ne toke, eshte e rastesishme, dhe asspak eplanifikuar ?
Bota eshte mister dhe ne na duhet ta zbulojme ate,ato gjera qe kemi zbuluar na duhet te besojme deri tani.
 Citim
Procedura e shtimit te popullsis,  ngrenia, dhe cdo procedure qe ekziston ne toke, jane keta te gjithe te rastesishme?
Po e njejta pyetje eshte edhe per zotin kjo i rastesishem eshte ai,njeriu nuk i di te gjitha gjerat ne univers nese ai do i dinte nuk do ishte nje qenie njerezore.E kush tha qe mund te jemi 100% tokesor apo nuk kemi origjine nga ndonje planet tjeter.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 17.01.2013, 18:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010 Citim (JamesWat @ 17.01.2013, 16:22)
Shimpazeja eshte nje specie dhe asnje teori nuk thote se njeriu e ka origjinen nga shimpazeja por nga nje pasardhesi i cili pesoi mutacione dhe evoloi ne njeriun e sotem.
Fotografi e jashtmeShkenca mund te mos kete arritur deri tani te vertetoj dicka kjo nuk do te thote se nuk do arrij ne te ardhmen sic eshte zbulimi i 241 planeteve.Ka disa gjera ne natyre te cilat nuk mund te vertetohen,bota eshte mister gjithashtu.Erresira nuk egziston ajo thjesht vjen nga mungesa e drites eshte jo-egzistente.Kur te zbulohen fosile te reja do te kete nje argumente me te mire per kete,njerezit e evolojne sepse ata pesojne mutacione gjenetike te cilat shkaktohen nga rrezatimi,viruset etj.Eshte enigme se si ka lindur arti kultura etj mund te pranohet edhe hipoteza e nje ndikimi jashtetokesore qe njerezit e lashte i keqkuptuar dhe i adhuruan ata si zota.Bota eshte mister dhe ne na duhet ta zbulojme ate,ato gjera qe kemi zbuluar na duhet te besojme deri tani.Po e njejta pyetje eshte edhe per zotin kjo i rastesishem eshte ai,njeriu nuk i di te gjitha gjerat ne univers nese ai do i dinte nuk do ishte nje qenie njerezore.E kush tha qe mund te jemi 100% tokesor apo nuk kemi origjine nga ndonje planet tjeter.

A je tu e pa tash ti shkencen tende i nderuar, shife ne qofte se ke nje pergjigje te sakt ne cilen do prej kesaj pyetje :

1. A ka arritur shkenca te zbuloj cila eshte e para: veza apo pula .

Pergjigja yte eshte: Se nuk ka arritur sepse eshte mister bota

2. A ka arritur shkenca te krijoj nje llambe e cila do te bente terr.

Pergjigja yte: Terri nuk ekziston mirepo eshte mangesi e drites ( ateher si u krijua kjo ? a nuk dmth se ka dikush qe e ka krijuar kete mbase shkenca nuk e krijon dot ).

3. Nga erdhen ato majmun nga te cilet evoluioi njeriu.

Pergjigja yte: Nuk kemi fakte e as argumente, mirepo presim mos ndoshta do te dali ndonje fosil ( rrene ) pak ma e permbajtme, megjithate shpresojm ose besojm se ndoshta do te ndodhi kjo, sepse nuk ka te ndodhi asnjeher, Bota eshte mister.

4. A ka arritur shkenca te gjej zgjidhje dhe te konfirmon se gjithqka qe ndodh ne toke, eshte e rastesishme, dhe asspak eplanifikuar ?

Pergjigja yte: Bota eshte perseri mister, dhe shkenca nuk din asgje ne lidhje me kete.

5. Procedura e shtimit te popullsis, ngrenia, dhe cdo procedure qe ekziston ne toke, jane keta te gjithe te rastesishme?

Pe mar 1 shembull lopen, se ajo se ka kqyr vehten ne pasqyr e ta dij me kan ngjason edhe ta dij kopen e vet, mirepo eshte dicka e krijuar nga zoti, ku sejcili mund te dallon grupen e vet. Poashtu Teoria e big bangut , ku ju mendoni se ka ndodhur nje eksplodim dhe gjithqka eshte caktuar ne vend te vet, gjithqka eshte ber kaq bukur ne natyre, dhe eshte zhvilluar cdo process gjithqka rastesisht. Ateher perse i nderuar nuk marim te perplasim 3 gota te qelqit per toke dhe te krijohen zbukurim, mirepo gjithqka mund te shohesh eshte nje grup grimcash qelqi te cilat smund te ken asnje funksion pozitiv, asnje zbukurim, dhe asnje procedur jete.

ps: Ufot veq ujtin e tharet e kan sjell, ma teper sdij qe ki than diqka nlidhje me ufot


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 19.01.2013, 11:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (nightelf @ 14.01.2013, 20:00)
Problemi yt eshte ose nuk e kupton cka eshte kontradikte ose ben sikur nuk kupton; tentoj te ajo e para. Lere qe asgje prej gjerave qe i shkruan ne forum nuk eshte dituaria jote (shkrim personal)  por jane kryekeput texte te mara nga burime anti islame te cilave kunder argumentet u jane dhene me dekada me para, por nuk ke guximin ta postojsh burimin nga i ke mare ata "argumente".
Une si solla me shume si kontradita ato thjesht me shume i solla si paralelizma me biblen qe shoket e tu musliman marrin copy-paste nga burimet ateiste apo nga qe jane te nxjerra nga teologe ateiste.Po pse marr ndonje copy-paste une ndonjehere dhe nuk paskam dituri sipas teje nese do ishte keshtu do isha katandisur si ata shoket e tu muslimane(robotot) qe shperndajne copy-paste ne internet dhe nuk dine as te argumentojne.
 Citim (nightelf @ 14.01.2013, 20:00)
Se pari asnjiher nuk i poston ajetet si duhet, cdo her shpif, genjen dhe cenon kuptimin e tyre duke i shkurtuar dhe duke i nxjer nga konteksti!
Ato qe te solla ne fillim per balten,gjakun ujin ti solla 100% te sakta nga kurani ndersa keto te dytat qe citove ti nuk jane ajetet e kuranit por konteksti i ajetit,versionet e krijimit te njeriut.
 Citim (nightelf @ 14.01.2013, 20:00)
Tet tregoj dicka: Sot bera Tave Pasul.

Se pari dihet futa groshe!
Dhe e bera pasulin me qepe te ferguar ne tave!
Shiko ctash mos keqkuptohemi une nuk e bera qepen dhe groshen vet, ata u bene qysh me pare kane dale prej "agjese" (dheut)
Une nuk edi ty si e ke qejf pasulin por une i futa pak mish te thate.
Te gjith keta i futa ne uje te velaur dhe e kam perzit disa here mos ngjitet
ne e bera pasulin me groshe, mish dhe biber te kuq sepse ja jep kryesisht aromen (shum pak kripe)
Se fundmi desha tet tregoj se kete recepte per pasul une ua tregoj vetem njerve qe mendojne
Pse keshtu qenka i krijuar njeriu?(sikur per nje ceshtje allahu thoshte behu edhe behej)
Po ta futesh ne laborator pasulet qe bere ti i permban te gjitha elementet qe i vure ne fillim ti edhe nese ka ndryshuar struktura e elementeve gjate berjes se pasuleve.
Te solla elementet e njeriut me siper sipas shkences a i permban balta me ujin te gjitha ato elemente me siper.

C'ne i krijuar nga dheu ISai? smil3dbd4ddd6835f.gif
 Citim
Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) tek All-llahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: "Bėhu"! ai u bė.(3.59)

 Citim (nightelf @ 14.01.2013, 20:00)
Ne nje postim nuk mundem tet ti numroj shpifjet vec nje shembull, ti ke thene:
Por me lart e ke origjinalin, kuthuhet balta, e gati gjith postimet nga Kurani i ke te shpifura te coptuara apo me qellim te nxjerura nga konteksti. Diku kishe haruar ta heqish emrin Muhammed Marmaduke P. qe tregon se ty vec i ke pare diku dhe ke bere gje perkthim teje fillestar. Prandaj nje keshille prej mua, mos u mer me pune qe ske lidhje
Ashtu te duken ty shpifje ato se bihen ne kundershtim me mendimet e tua dhe je kunder disa gjerave.Pa na e sill ate postimin me Marmaduke.Ne replika apo ne hapjen e faqeve ka qene ajo.
 Citim (nightelf @ 14.01.2013, 20:00)
Postimi nga NightELF.
Burimet: Kurani.
Pas nje lodhje te gjate degjohet kjo kenga.


http://www.youtube.com/watch?v=9bZkp7q19f0


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 19.01.2013, 15:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 17.01.2013, 12:22)
A je tu e pa tash ti shkencen tende i nderuar, shife ne qofte se ke nje pergjigje te sakt ne cilen do prej kesaj pyetje :
A je mire ti?Duhet te dish se ne natyre ka gjera qe nuk vertetohen keto gjera ne matematike quhen aksioma.Budallake yt eshte se ti nuk di ca eshte shkenca.Shkenca nuk verteton pse eshte ashtu e pse keshtu?dhe ne kete moment nderhyn feja.Do ti sqaroj keto pak me qarte tani.
 Citim
1. A ka arritur shkenca te zbuloj cila eshte e para: veza apo pula .
Pergjigja yte eshte: Se nuk ka arritur sepse eshte mister bota
Kjo pyetje mund te quhet edhe mister por me shume eshte e cudtishme pasi eshte si shembulli i ADN me qelizen pa qelize nuk ka Adn dhe pa ADN nuk ka qelize.Mund te them qe deri tani teoria e evolucionit nuk ka arritur deri ne ate faze ta zgjidhi kete problem por kjo nuk do te thote se sdo arrij dot ne te ardhmen.
 Citim
2. A ka arritur shkenca te krijoj nje llambe e cila do te bente terr.
Pergjigja yte: Terri nuk ekziston mirepo eshte mangesi e drites ( ateher si u krijua kjo ? a nuk dmth se ka dikush qe e ka krijuar kete mbase shkenca nuk e krijon dot ).
E kam sjelle nje filozofi shkencore ne lidhje me energjine ketu ne forum une lexo ate se retorike me kete eshte.Drita eshte nje forme energjie.
A e din ti se ne Hapsiren Kuantume grimcat nen atomike paraqiten prej azgje edhe zhduken ne azgje edhe pse hapsira Kuantume eshte nje fush me energji qe mund te sqaroje Dualitetin e grimcave nen atomike qe ne te njejten koh paraqiten si grimca nen atomike sic jane Fotonet edhe si vale, prap kjo tregon mjaft Energjia as nuk krijohet as nuk shkatrohet ky eshte fakt i mirnjohur shkencor edhe para Big Bangut universi ka qen nje form energji e koncentruar ne nje pik shum te dendur edhe te nxehte.
 Citim
3. Nga erdhen ato majmun nga te cilet evoluioi njeriu.Pergjigja yte: Nuk kemi fakte e as argumente, mirepo presim mos ndoshta do te dali ndonje fosil ( rrene ) pak ma e permbajtme, megjithate shpresojm ose besojm se ndoshta do te ndodhi kjo, sepse nuk ka te ndodhi asnjeher, Bota eshte mister.
Evolucion nuk eshte majmuni qe behet njeri. Evolucion eshte shfaqja e kancerve pra si MUTACION GJENETIK edhe mbiejtesa ose vdekja ndaj ketyre kancerve si PERZGJEDHJE NATYRORE, ai qe mbijeton do leje pasardhes imun ndaj ketyre kancerve edhe do kontribuoje qe brezat e ri te jene me te zhvilluar nga pikepamja gjenetike.

Ik qaj tani, se nuk ke se cfare te kapesh ndaj shkences
 Citim
4. A ka arritur shkenca te gjej zgjidhje dhe te konfirmon se gjithqka qe ndodh ne toke, eshte e rastesishme, dhe asspak eplanifikuar ?
Pergjigja yte: Bota eshte perseri mister, dhe shkenca nuk din asgje ne lidhje me kete.
Shkenca te zbulon dhe te jep gjera te sakta dhe te verteta ndersa feja eshte dogmatike ate qe e thote s'ka burre nene te kritikoj.Shkenca nuk shpjegon pse natyra eshte keshtu?Pikerisht aty nderhyn feja.Me jep nje shembull ti me kete rastesine e veprimeve ka veprime te rastesishme per njeriun ka edhe veprime qe i ben me vullnetin e tij.
 Citim
5. Procedura e shtimit te popullsis,  ngrenia, dhe cdo procedure qe ekziston ne toke, jane keta te gjithe te rastesishme?
Keto procedura qe permend ti kane evoluar me njeriun,njeriu ushqehej ndryshe ne lashtesi e ndryshe tani njeriu ndikon mbi natyren gjithashtu fakti 'ngrohja globale.
 Citim
Pe mar 1 shembull lopen, se ajo se ka kqyr vehten ne pasqyr e ta dij me kan ngjason edhe ta dij kopen e vet, mirepo eshte dicka e krijuar nga zoti, ku sejcili mund te dallon grupen e vet. Poashtu Teoria e big bangut , ku ju mendoni se ka ndodhur nje eksplodim dhe gjithqka eshte caktuar ne vend te vet, gjithqka eshte ber kaq bukur ne natyre, dhe eshte zhvilluar cdo process gjithqka rastesisht. Ateher perse i nderuar nuk marim te perplasim 3 gota te qelqit per toke dhe te krijohen zbukurim, mirepo gjithqka mund te shohesh eshte nje grup grimcash qelqi te cilat smund te ken asnje funksion pozitiv, asnje zbukurim, dhe asnje procedur jete.
E c'ka do te tregosh me kete shembullin ti pse eshte e zhvilluar natyra apo fizika?
Gjerat ne bote ndelikohen nga forma me e thjeshte tek forma me e nderlikuar,universi si ka qene para miliarda vitesh e si eshte tani.Toka si ka qene para miliard vitesh qe sulmohej nga meteoret deri sa mori formen e sotme.
Nese ti mendon se eshte krijuar nga nje mendje inteligjente ku eshte prova qe universi krijohet per nje kohe 13 miliard vjecare apo toka qe peson transformime te shumta derisa vjen ne formen e sotme mos po bente eksperimente ne keto kohe zoti apo c'fare?
 Citim
ps: Ufot veq ujtin e tharet e kan sjell, ma teper sdij qe ki than diqka nlidhje me ufot
Ndoshta te duken te cudtishme ufot ty ne lidhje me ndryshimin gjenetik te njeriut po problemi eshte se edhe njeriu ka arritur ne ate faze sa krijon delen Doli para 16 vjetesh.Njeriu sot ka aftesi te krijoi plot kafshe me ndryshime gjenetike ne kine u be nje eksperiment me nje qen.

Nuk kisha kohe kur te bera citimin e pare po kesaj radhe nese ke ndonje pyetje mund te ma citosh.Pas nje lodhje te gjate degjohet kenga.http://www.youtube.com/watch?v=9bZkp7q19f0


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 20.01.2013, 23:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
Une si solla me shume si kontradita ato thjesht me shume i solla si paralelizma me biblen qe shoket e tu musliman marrin copy-paste nga burimet ateiste apo nga qe jane te nxjerra nga teologe ateiste.Po pse marr ndonje copy-paste une ndonjehere dhe nuk paskam dituri sipas teje nese do ishte keshtu do isha katandisur si ata shoket e tu muslimane(robotot) qe shperndajne copy-paste ne internet dhe nuk dine as te argumentojne.

Epo kur te sjellish paralelizma mos i quaj kontradikta, nuk mundesh te bejsh krahasim mes Kuranit dhe Bibles, prandaj keta paralelizmat e tua jane vetem nje tentative per te manipuluar, por ne nuk ham bar. Ata qe solle ti nuk jane kontradikta, pasi nuk thuhen ne njeren dicka qe perjashton tjetren.

E shikoj se duhet te behem arsimtar per ty. Nese nuk edi cka eshte kontradikte po te mesoj: Nese kemi nje ndodhi P dhe nje ndodhi te kunder me te Q atehere P dhe Q = False, kjo dmth jane ne kontradikte me njera tjetren ose me mire njera negon tjetren.

Ja Shembuj qe edhe nje njeri si ti qe nuk ka pasur kujdes ne gjumnaz kur i kemi mesuar rregullat e llogjikes ne matematike:

Dielli eshte i nxeht dhe dielli eshte i fohte (kjo eshte kontradikte)
Ujti eshte i lenget dhe ujti eshte i ngurte (kjo nuk eshte kontradikte, pasi uje behet edhe akulli!)
Kurse nese flasim per Ujtin ne trajten e shquar (dmth per nje uje te caktuar) atehere: eshte i lenget dhe ujti eshte i ngurte, eshte kontradikte.

Ata qe solle ti nuk jane ne kontradikte me njera tjetren, pasi pjesmarja e njerez prej sendeve qe permende nuk thot qe tjetra nuk mund te mer pjes, e kuptove ctash? Ctash kur te pergjigjesh meru me argumentin jo me te tjeret ose me Gangnam Style! Nese nuk mund te kundershtojsh hesht!

E ctash qe ta kesh idene pse te thash se nuk mund ta bejsh ate paralelizem ja nje argument:
2 Samuel 24:1 Zemėrimi i Zotit u ndez pėrsėri dhe ai nxiti Davidin kundėr popullit, duke i thėnė: "Shko tė bėsh regjistrimin e Izraelit dhe tė Judės".
1 Chronicles 21:1 Por Satanai u ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin tė bėnte regjistrimin e popullit tė Izraelit.

E Bibla eshte plot e perplot me Kontradikta, Kurani nuk ka kontradikta, ka keqkuptime si puna nga njerez si puna jote, qe fillimisht nuk e kane lexuar (kete prej gjermanis e shikoj) dhe se dyti nuk u interson realiteti por vetem ta nxjerin urejtjen e tyre (te pa baze dhe plot paragjykime) ne shesh.

Ne te dija vargjet e bibles flasin per te njejten ndodhi, por njeri thot "Zoti e Nxiti Davidin" kurse ne tjetren thot "Satani e nxiti Davidin" (Nese do lexohe ne "http://alb.scripturetext.com" e ke gjith kontekstin e ta shikojsh se flitet per te njejten ndodhi). Ctash kjo eshte kontradikte ne formen me te bukur, pasi Zoti dhe Satani ne asnje far menyre nuk jane synonim per njeri tjetrin ne asnji religion ne bote.

Kjo per kontradiktat. Ctash ti akoma mburesh me dituri? Kur une me matematike te vitit te pare dhe 2 vargje prej bibles e rrezova krejt "argumentin" qe ndertove ty. Kur te akuzojsh tjeret per Copy/Paste atehere mos e ben vet, perndryshe mos na shit mend ketu qe din dicka, pranohe qe ti asnjiher nuk e ke lexuar Kuranin, asnjiher nuk e ke lexuar Biblen dhe gjith paragjykimet qe i ke jane nga disa faqe anti islame dhe mendon se ti na je bere ctash doktor per Islamin! Ti mer vesht prej Islamit sa Elefanti prej Astronomise!

 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
Ato qe te solla ne fillim per balten,gjakun ujin ti solla 100% te sakta nga kurani ndersa keto te dytat qe citove ti nuk jane ajetet e kuranit por konteksti i ajetit,versionet e krijimit te njeriut.

Jo jo, mos genje, mos u ben nji shpifes ordiner, ti je aj i magjepsur nga faqet anti islame, saqi njiher nuk e ke bere mundin njiher ta hapish kuranin dhe ta shikojsh se ata njerez a i bejne citatet e sakta. Une ta dhash ti nje shembull per citat te gabuar, por gati te gjitha i kishe. E gabur eshte edhe kur nuk e poston ajetin e plot, apo nese ajetit nuk i fillon/mbaron kuptimi ati mos e sjellish bashk me ajetet tjera qe te kuptohet per cka flitet e jo cka te pelqen ty te kuptojn tjeret.

 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
Pse keshtu qenka i krijuar njeriu?(sikur per nje ceshtje allahu thoshte behu edhe behej)

Po Allahu, thot behu dhe behet, por smundet te thot Allahu te behen cashtu sic e ka pershkruajt? Kjo nuk eshte kontradikte.

 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
Po ta futesh ne laborator pasulet qe bere ti i permban te gjitha elementet qe i vure ne fillim ti edhe nese ka ndryshuar struktura e elementeve gjate berjes se pasuleve.

Te tregova une gjith recepten per Pasulin? Shiko 2 gjera qe u fus ne pasul me qellim nuk ti tregova, ti ne labor ndoshta mundesh ti shikojsh (ndoshta edhe jo te gjitha). Por kjo nuk eshte kontradikte une askund nuk te premtova se tet ta tregoj tere recepten, perkundrazi smil3dbd4e398ff7b.gif ate qe e ben speciale eshte Gajbi.

 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
Te solla elementet e njeriut me siper sipas shkences a i permban balta me ujin te gjitha ato elemente me siper.


Askush nuk e kundershton shkencen, valle mos ke ndonje Ajet Kuranor qe thot qe ata elemente nuk permbahen? Allahu xh.sh. na tregon ne vet kuranin se ne nuk na i ka treguar gjith gjerat dicka ka mbajt gajb (sekret), kjo nuk eshte kontradikte smil3dbd4e398ff7b.gif

 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
C'ne i krijuar nga dheu ISai? smil3dbd4ddd6835f.gif

Pse jo? Shiko ne cfar menyre te poshter mundohesh te manipulojsh ajeti nuk eshte ashtu sic e postove ty por eshte keshtu:

Ali Imran 59: Vėrtet, qėshtja e Isait (tė lindur pa baba) te All-llahu ėshtė sikurse qėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha “Bėhu!” ai u bė.

Pse nuk e sjell gjith ajetin por vec gjysmen? Shume bukur e shpjegon Kurani, shembulli i Ises eshte sikurse shembulli i Ademit. Ke ndonje problem? Shikon ketu ndonje kontradikte?

 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
Ashtu te duken ty shpifje ato se bihen ne kundershtim me mendimet e tua dhe je kunder disa gjerave.Pa na e sill ate postimin me Marmaduke.Ne replika apo ne hapjen e faqeve ka qene ajo.


Ti shpif, pasi nuk je kompetent te bejsh perkthime prej nje gjuhe ne nje gjuhe tjeter edhe sikur te jesh doktor i gjuhes angleze, per te perkthuar kuran duhet se pari te jesh Doktor i gjuhes Arabe!

Jo, shpifjet me duken mua shpifje! silli burimet! smil3dbd4d4e4c4f2.gif une kam 3 Burime: Quran.com, alb.scripturetext.com dhe mendjen time.

Pastaj ke shum te mesojsh per Islamin, Teoria e Evulucionit bazen e ka te muslimanet, i pari qe solli ne jete nje teori te tille ishte Al-Jahiz jo Darwini. (Mesove dicka te re) "Kreacionizmi Islam" nuk egzistonte para Harun Jahjes ai e solli kete ide te mare nga krishteret edhe pse pati shum sukses te njerzit e rendomte dhe te thjesht, nuk pati te intelektualet dhe dietaret Islam.

Evulucioni mund te jet pergjigja "Si", Islami na tregon "Pse" dhe e vetmja pjese ku Islami nuk pajtohet me Evulucionin eshte fillimi i jetes. Teoria e Evulucionit thot qe eshte krijuar rastesisht (dhe fare argumente shkencore nuk kane per kete) biles ka kunderargumente, pasi e pagjalla nuk kalon vet ne te gjalle (shiko Proteionidet).

 Citim (JamesWat @ 19.01.2013, 12:06)
Pas nje lodhje te gjate degjohet kjo kenga.Oppan Gangnam Style, Op Op Op...


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 21.01.2013, 13:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim
Epo kur te sjellish paralelizma mos i quaj kontradikta, nuk mundesh te bejsh krahasim mes Kuranit dhe Bibles, prandaj keta paralelizmat e tua jane vetem nje tentative per te manipuluar, por ne nuk ham bar. Ata qe solle ti nuk jane kontradikta, pasi nuk thuhen ne njeren dicka qe perjashton tjetren.
Po shoku yt musliman i quante kontradita apo i mori nga burime ateiste te gjetura nga ata.Si shkon problemi me te?Te shohim se c'thua ti per kontraditat.
 Citim
E shikoj se duhet te behem arsimtar per ty. Nese nuk edi cka eshte kontradikte po te mesoj: Nese kemi nje ndodhi P dhe nje ndodhi te kunder me te Q atehere P dhe Q = False, kjo dmth jane ne kontradikte me njera tjetren ose me mire njera negon tjetren.Ja Shembuj qe edhe nje njeri si ti qe nuk ka pasur kujdes ne gjumnaz kur i kemi mesuar rregullat e llogjikes ne matematike
Do te thuash qe s'eshte kontradita kjo qe njeriu u krijua nga gjaku,dheu apo uji.
Kontradita eshte e qarte ne kuran ne nje ajet Allahu thote qe per nje ceshtje ai i thote behu edhe ajo behet por nga ana tjeter atij i nevojitet uje edhe balte sic pretendon ti se e ka krijuar.A nuk eshte nje kontradite kjo?
 Citim
Ata qe solle ti nuk jane ne kontradikte me njera tjetren, pasi pjesmarja e njerez prej sendeve qe permende nuk thot qe tjetra nuk mund te mer pjes, e kuptove ctash? Ctash kur te pergjigjesh meru me argumentin jo me te tjeret ose me Gangnam Style! Nese nuk mund te kundershtojsh hesht!
Ta shpjegova kontraditen me siper.Po thua se njeriu u krijua nga balta por njeriu ka pjese te vogla te perberjes se baltes ne trupin e njeriut.Ti tregova perberesit e trupit te njeriut me larte kjo eshte nje kontradite e qarte.
 Citim
E ctash qe ta kesh idene pse te thash se nuk mund ta bejsh ate paralelizem ja nje argument:
2 Samuel 24:1 Zemėrimi i Zotit u ndez pėrsėri dhe ai nxiti Davidin kundėr popullit, duke i thėnė: "Shko tė bėsh regjistrimin e Izraelit dhe tė Judės".
1 Chronicles 21:1 Por Satanai u ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin tė bėnte regjistrimin e popullit tė Izraelit.
Ca kontradite sheh ti ketu,Satanai mund te jete vete zoti i bibles. smil3dbd4dbc14f3f.gif Ku e di ti kush eshte ai?A e ke lexuar librin e Charles Darvinks c'ka thote per zotin e Abrahamit.
 Citim
E Bibla eshte plot e perplot me Kontradikta, Kurani nuk ka kontradikta, ka keqkuptime si puna nga njerez si puna jote, qe fillimisht nuk e kane lexuar (kete prej gjermanis e shikoj) dhe se dyti nuk u interson realiteti por vetem ta nxjerin urejtjen e tyre (te pa baze dhe plot paragjykime) ne shesh.
Kurani ka plot kontradita edhe pse eshte shkruajtur nga nje person?Ka edhe kontradita me numrat qe mund te ti sjell edhe ne anglisht nese do.
 Citim
Ne te dija vargjet e bibles flasin per te njejten ndodhi, por njeri thot "Zoti e Nxiti Davidin" kurse ne tjetren thot "Satani e nxiti Davidin" (Nese do lexohe ne "http://alb.scripturetext.com" e ke gjith kontekstin e ta shikojsh se flitet per te njejten ndodhi). Ctash kjo eshte kontradikte ne formen me te bukur, pasi Zoti dhe Satani ne asnje far menyre nuk jane synonim per njeri tjetrin ne asnji religion ne bote.
Kontradita ketu eshte per shkak se eshte shkruajtur nga persona te ndryshem dhe ne periudha te ndryshme kohore.
 Citim
Jo jo, mos genje, mos u ben nji shpifes ordiner, ti je aj i magjepsur nga faqet anti islame, saqi njiher nuk e ke bere mundin njiher ta hapish kuranin dhe ta shikojsh se ata njerez a i bejne citatet e sakta. Une ta dhash ti nje shembull per citat te gabuar, por gati te gjitha i kishe. E gabur eshte edhe kur nuk e poston ajetin e plot, apo nese ajetit nuk i fillon/mbaron kuptimi ati mos e sjellish bashk me ajetet tjera qe te kuptohet per cka flitet e jo cka te pelqen ty te kuptojn tjeret.
Ky eshte kurani i perkthyer ne shqip i kam hap plot here ajetet ti shikoj.

http://www.kuranifisnik.net/KuraniFisnik/s...=15&txtAjet2=39
 Citim
Po Allahu, thot behu dhe behet, por smundet te thot Allahu te behen cashtu sic e ka pershkruajt? Kjo nuk eshte kontradikte.
Te tregova une gjith recepten per Pasulin? Shiko 2 gjera qe u fus ne pasul me qellim nuk ti tregova, ti ne labor ndoshta mundesh ti shikojsh (ndoshta edhe jo te gjitha). Por kjo nuk eshte kontradikte une askund nuk te premtova se tet ta tregoj tere recepten, perkundrazi  ate qe e ben speciale eshte Gajbi.
Kontradiktė nė rastin e postimi tim ne teme eshte qė Kurani jep katėr variante tė ndryshme dhe kundėrthėnės ndaj njėri-tjetrit se nga u krijua njeriu. Kurani pra thotė se "Njeriu u krijua nga uji, njeriu u krijua nga balta, njeriu u krijua nga dheu, njeriu u krijua nga gjaku i ngjizur". Ėshtė si tė them unė se "nightelf ėshtė femėr, nightelf ėshtė mashkull,nightelf ėshtė copė druri, nightelf ėshtė balte''.
 Citim
Askush nuk e kundershton shkencen, valle mos ke ndonje Ajet Kuranor qe thot qe ata elemente nuk permbahen? Allahu xh.sh. na tregon ne vet kuranin se ne nuk na i ka treguar gjith gjerat dicka ka mbajt gajb (sekret), kjo nuk eshte kontradikte
Nga cila qenka krijuar njeriu nga balta apo argjila se po te shohesh formulat kimike ka ndryshime mes tyre.Ka edhe perralla afrikane mijera vite para bibles qe flasin per krijimin e njeriut nga argjila.
 Citim
Pse jo? Shiko ne cfar menyre te poshter mundohesh te manipulojsh ajeti nuk eshte ashtu sic e postove ty por eshte keshtu:

Ali Imran 59: Vėrtet, qėshtja e Isait (tė lindur pa baba) te All-llahu ėshtė sikurse qėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha “Bėhu!” ai u bė.

Pse nuk e sjell gjith ajetin por vec gjysmen? Shume bukur e shpjegon Kurani, shembulli i Ises eshte sikurse shembulli i Ademit. Ke ndonje problem? Shikon ketu ndonje kontradikte?
Une s'merrem me manipulime por me fakte.
Ta solla ajetin me larte por nuk e kam fajin une se je qorr ose ndoshta ke bere ndonje gabim se ke pare kur me ke cituar.Aty ne ajet thuhet qe Isai eshte krijuar nga dheu apo jo.
smil3dbd4e5e7563a.gif
 Citim
Ti shpif, pasi nuk je kompetent te bejsh perkthime prej nje gjuhe ne nje gjuhe tjeter edhe sikur te jesh doktor i gjuhes angleze, per te perkthuar kuran duhet se pari te jesh Doktor i gjuhes Arabe!

Jo, shpifjet me duken mua shpifje! silli burimet!  une kam 3 Burime: Quran.com, alb.scripturetext.com dhe mendjen time.
Ta tregova me siper ajetin qe ta dhashe edhe burimin e kuranit ne shqip pra kush e ka problemin ti apo une.E ka perkthyer Sherif Ahmeti mire ne shqip s'ka nevoje ta perkthej edhe une.
 Citim
Pastaj ke shum te mesojsh per Islamin, Teoria e Evulucionit bazen e ka te muslimanet, i pari qe solli ne jete nje teori te tille ishte Al-Jahiz jo Darwini. (Mesove dicka te re) "Kreacionizmi Islam" nuk egzistonte para Harun Jahjes ai e solli kete ide te mare nga krishteret edhe pse pati shum sukses te njerzit e rendomte dhe te thjesht, nuk pati te intelektualet dhe dietaret Islam.
Nuk e di se kush eshte ky por krijuesi i saj eshte Charls Darwin i cili beri udhetimin e me anijen Bigell dhe i veshtroi shpendet ne ishujt qe shkoi.Ky personi qe na tregon ti s'ka bere ndonje udhetim.Teoria e evolucionit nuk pranohet nga muslimanet as nga te krishteret se bie ne kundershtim me fene tyre pasi njeriu nuk ka evoluar nga majmuni sipas tyre gjithashtu nuk besojne moshen e tokes edhe te universit por mendojne se eshte 7000 vjecare.
 Citim
Evulucioni mund te jet pergjigja "Si", Islami na tregon "Pse" dhe e vetmja pjese ku Islami nuk pajtohet me Evulucionin eshte fillimi i jetes. Teoria e Evulucionit thot qe eshte krijuar rastesisht (dhe fare argumente shkencore nuk kane per kete) biles ka kunderargumente, pasi e pagjalla nuk kalon vet ne te gjalle (shiko Proteionidet).
Evolucioni ka shume mospajtesa me islamin apo me idene kreacionaviste.Detyra e fese eshte te thoj qe fosilet i ka vendosur Satania ne Toke qe njerezit te fillojne te dyshojne per krijimin e jetes. smil3dbd4dbc14f3f.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
extige_88
Postuar nė: 21.01.2013, 13:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 317
Antari Nr: 25112
Bashkangjitur: 23.05.2010A je mire ti?Duhet te dish se ne natyre ka gjera qe nuk vertetohen keto gjera ne matematike quhen aksioma.Budallake yt eshte se ti nuk di ca eshte shkenca.Shkenca nuk verteton pse eshte ashtu e pse keshtu?dhe ne kete moment nderhyn feja.Do ti sqaroj keto pak me qarte tani.

Cfar mendove ti ateher, shekulli 21, shkenca ka arritur kulminacionin, ndersa ti ende i permbahesh nje teorie qe nuk ke askund argumente, apoo te pakten paramendime se nga vjen, thjesht e ki pa ne filma te animuar ose ne reklamen e Redbull se si krijohet njeriu ( epo te pakten shpresoj mos te na dalen edhe neve fletet te fluturojm me tutje ) sepse te gjitha i ke mister, edhe me drejtohesh ma se a jam un normal ? Absurde je i papam. Ato aksioma te cilat i quan ti jane te gjitha terma te quajtur nga njerezit, sepse jane gjera per te cilet ska pergjigje shkenca dhe thjesht i ka quajtur ashtu, kjo asgje nuk verteton para meje qe ti ke pergjigje per mua ( Mister)

Kjo pyetje mund te quhet edhe mister por me shume eshte e cudtishme pasi eshte si shembulli i ADN me qelizen pa qelize nuk ka Adn dhe pa ADN nuk ka qelize.Mund te them qe deri tani teoria e evolucionit nuk ka arritur deri ne ate faze ta zgjidhi kete problem por kjo nuk do te thote se sdo arrij dot ne te ardhmen.

Upss edhe kjo Mister perseri, do te parashtroja pyetjen shkenca e ka krijuar ADN ? Apo thjesht ka gjetur ADN se si eshte e formuar dhe si funksionon?


E kam sjelle nje filozofi shkencore ne lidhje me energjine ketu ne forum une lexo ate se retorike me kete eshte.Drita eshte nje forme energjie.
A e din ti se ne Hapsiren Kuantume grimcat nen atomike paraqiten prej azgje edhe zhduken ne azgje edhe pse hapsira Kuantume eshte nje fush me energji qe mund te sqaroje Dualitetin e grimcave nen atomike qe ne te njejten koh paraqiten si grimca nen atomike sic jane Fotonet edhe si vale, prap kjo tregon mjaft Energjia as nuk krijohet as nuk shkatrohet ky eshte fakt i mirnjohur shkencor edhe para Big Bangut universi ka qen nje form energji e koncentruar ne nje pik shum te dendur edhe te nxehte.


Mire, ti me sqaron dhe me tregon se si funksionon dicka, mirepo une nuk dij se shkenca ka arritur te krijoj nje energji te tille. Pasi energjia as nuk krijohet as nuk shkatrohet sipas shkences, ateher a nuk duhet te parashtrosh pyetjen si u krijua ajo krejt ne filim ? Upss Gangnam style ndegjoje pak relaksohu se me siguri do nxehesh tani paksa sepse vie e 3 pergjigje ku per ty eshte perseri total mister.

Evolucion nuk eshte majmuni qe behet njeri. Evolucion eshte shfaqja e kancerve pra si MUTACION GJENETIK edhe mbiejtesa ose vdekja ndaj ketyre kancerve si PERZGJEDHJE NATYRORE, ai qe mbijeton do leje pasardhes imun ndaj ketyre kancerve edhe do kontribuoje qe brezat e ri te jene me te zhvilluar nga pikepamja gjenetike.

Ik qaj tani, se nuk ke se cfare te kapesh ndaj shkences


Nuk kam pse te qaj une i gjore, sepse nuk je duke e pare vehten, i jep kurajo vehtes qe je shume i zgjuar ti sme ke dhene aspak pergjigje. Un nuk te thash te me sqarosh procesion e evolucionit. Un te bera nje pyetje konkrete direkte: Qe te kete breza te rij duhet te kete breza te vjeter. Qe te vjen puna te ket evolucion te vije njeriu i ndermjetem sic thua ti, esht dashur te kete nje njeri para te ndermjetmit. Tash un perseri te pyes, cili ka qen o vlla ma i pari i pari bash i pari para se me fillu ky evolucion, mutacion kancerogjen apo qfardo qe ti ta quash ? Perse pi bjen rreth e rrotull e sme jep pergjigje direkte se pyetjen e ki direkte, nuk te pyes per procesin. ( Mos me thuaj perseri Mister )

Shkenca te zbulon dhe te jep gjera te sakta dhe te verteta ndersa feja eshte dogmatike ate qe e thote s'ka burre nene te kritikoj.Shkenca nuk shpjegon pse natyra eshte keshtu?Pikerisht aty nderhyn feja.

Shkenca deri tani per cdo gje ka qen dhe eshte e gjitha me supozime, dhe vetem ka arritur te gjej disa procedura qe ndodhin ( per qfar arsye ndodhin dhe si ndodhin ) ndersa nuk ka arritur te krijoj gjera te tilla qe te ndodhin e mar shembull: Aeroplanet jane ndertuar ne formen e zogjve ( dmth shkenca ka kopjuar prej natyres dhe nuk mund te argumenton natyren. Ohhh e mistershme dhe kjo apo jo jameswat.


Nese ti mendon se eshte krijuar nga nje mendje inteligjente ku eshte prova qe universi krijohet per nje kohe 13 miliard vjecare apo toka qe peson transformime te shumta derisa vjen ne formen e sotme mos po bente eksperimente ne keto kohe zoti apo c'fare?

Ndersa ti e ke njohurin se perse ndryshon toka dhe universi gjithmone ? Ne gjithqka eshte fajtor faktori njeri, zbulimet, nxemja globale, perdorime uraniumi, gazrave djeges, vizitat e shumta ne hapsire te gjitha keto shkaktojne ndryshimet ne natyre, dhe aspak eksperimentale

Ndoshta te duken te cudtishme ufot ty ne lidhje me ndryshimin gjenetik te njeriut po problemi eshte se edhe njeriu ka arritur ne ate faze sa krijon delen Doli para 16 vjetesh.Njeriu sot ka aftesi te krijoi plot kafshe me ndryshime gjenetike ne kine u be nje eksperiment me nje qen

Ahaha, ashtu shkenca ka arritur te krijoj dhe foshnjat, mirepo pse shkenca nuk e krijon spermatozoidin dhe te krijon nje qenie unikate, e jo te kopjuar. Delja eshte thjesht sikurse kopshtaret qe shortojn pemet, dhe ajo eshte per afersisht sikurse njerezit e thjesht qe e bejne ciftezimin e qenit ujk me qen sharri, ose disa rraste te shumta te ngjashme me kete. Mirepo JO NGA HICI i nderuar, sepse kur do arrij ta krijoj nga hici dhe te ja vendoj emrin CONCORDIA psh 1 kafshes ateher po ( Edhe pse edhe ti edhe un e dime shume mire qe ska shaaaanse te bej nje gje te tille)

Peace out bro se edhe ciftezimin e paske perfshire ne krijim ahahaha.


----------------------------------------
I don't mind beeing busy, but i mind wasting my time..
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 21.01.2013, 23:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Po shoku yt musliman i quante kontradita apo i mori nga burime ateiste te gjetura nga ata.Si shkon problemi me te?Te shohim se c'thua ti per kontraditat.

Ti nuk ke pergjigje per mua dhe i vetmja mbrojte qe te kujtohet eshte shiko cka ben ai tjetri? Nese ti mendon se ai gabon atehere pse e ben te njejten gje si ai? smil3dbd4ddd6835f.gif

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Do te thuash qe s'eshte kontradita kjo qe njeriu u krijua nga gjaku,dheu apo uji.

Pasuli behet nga, grosha, ujti, kripa? Kontradikte kjo? Keta jene pjese perberese dhe nuk thot qe njera perjashton tjetren te kthehemi edhe njiher ne shkolle fillore ti mesojsh rregullat e llogjikes?

Pasi e shikoj qe llogjike ske, por ke nje te mire thae qe din anglisht, kap njiher mesohe llogjiken
http://en.wikipedia.org/wiki/First-order_logic (sepse eshte e definuar edhe ajo nuk eshte ajo cka te pjell ti mendja, mesoi operacionet llogjike dhe atehere tregoma kjo si na qenka kontradikte)

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Kontradita eshte e qarte ne kuran ne nje ajet Allahu thote qe per nje ceshtje ai i thote behu edhe ajo behet por nga ana tjeter atij i nevojitet uje edhe balte sic pretendon ti se e ka krijuar.A nuk eshte nje kontradite kjo?

Kjo nuk eshte kontradikte, Allahu thot behu, nuk te tregon ti si te behet. Sikur tet tregonte ti se si te behet dicka dhe nuk do ishte bere ashtu atehere do kishim kontradikte. (e shikoj ke pas probleme serioze ne matematike).

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Ta shpjegova kontraditen me siper.Po thua se njeriu u krijua nga balta por njeriu ka pjese te vogla te perberjes se baltes ne trupin e njeriut.

A eshte balta pjese perberese? smil3dbd4d4e4c4f2.gif Dmth eshte edhe nga balta edhe nga tjerat gjerat, qe jane te shprendara ne Kuran dhe nga gjerat qe nuk permenden pasi vet Allahu na ka treguar se disa gjera i ka mbajt sekret (arsyet jane te ndryshme). Ti vet e pranon qe nuk eshte kontradikte)

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Ti tregova perberesit e trupit te njeriut me larte kjo eshte nje kontradite e qarte.

Ku e shikon kontradikten ketu? Kontradikte do te ishte nese thuheshte prej ujtit dhe mos ket uje ne trupin e njeriut, ti mund te thuash mungojn ne Kuran keta komponenta, por mungesa nuk eshte kontradikte (nuk ka kundershtim ketu).

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Ca kontradite sheh ti ketu,Satanai mund te jete vete zoti i bibles. Ku e di ti kush eshte ai?

Jo dhe sikur te kishe pak dituri mbi gjuhen hebreje do e kishe ditur pse. Zoti ne bibel permendet me disa emra i pari qe permendet eshte Elohim, disa te tjere jane El, Ela dhe Yahwe. Kurse "Hasatan" (Satani) eshte "kundershtuesi" (ose me mire Kundershtuesi i Zotit) e ctash nese ti thua qe ai eshte "Zoti" atehere ke kundershtoi? Kjo eshte paradox dmth kontradikta e pare eshte e vertete! (In your face)

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
A e ke lexuar librin e Charles Darvinks c'ka thote per zotin e Abrahamit.

Per ke e ke fjalen per Charles Darwin apo Richard Dawkins?

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Kurani ka plot kontradita edhe pse eshte shkruajtur nga nje person?Ka edhe kontradita me numrat qe mund te ti sjell edhe ne anglisht nese do.

Pse anglisht? Copy/Paste? Kape njiher lexohe dhe gjemi vet kontradiktat smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Ja www.kuranifisnik.net e din smil3dbd4d4e4c4f2.gif lexohe dhe sjelli ajetet, por jo gjysma gjysma sic ta kanda? Ok? Ti shikojm njiher ata kontradiktat e tua.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Kontradita ketu eshte per shkak se eshte shkruajtur nga persona te ndryshem dhe ne periudha te ndryshme kohore.

Kontradikta eshte ketu per shkakun se smil3dbd4d4e4c4f2.gif ka kontradikte. (kush te pyeti per shkaqet?) Thjesht thuaj ne bibel ka kontradikta.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Ky eshte kurani i perkthyer ne shqip i kam hap plot here ajetet ti shikoj.http://www.kuranifisnik.net/KuraniFisnik/s...=15&txtAjet2=39

Epo ctash lexoje dhe sjelli kontradiktat, por lodhu pak se keshtu ma ben shum te leht.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Kontradiktė nė rastin e postimi tim ne teme eshte qė Kurani jep katėr variante tė ndryshme dhe kundėrthėnės ndaj njėri-tjetrit se nga u krijua njeriu. Kurani pra thotė se "Njeriu u krijua nga uji, njeriu u krijua nga balta, njeriu u krijua nga dheu, njeriu u krijua nga gjaku i ngjizur". Ėshtė si tė them unė se "nightelf ėshtė femėr, nightelf ėshtė mashkull,nightelf ėshtė copė druri, nightelf ėshtė balte''.Nga cila qenka krijuar njeriu nga balta apo argjila se po te shohesh formulat kimike ka ndryshime mes tyre.

Jo anallogjin e ben ty te gabuar, femer mashkull jane gjera te kunderta, por te permbajtja qe permendet ne kuran nuk ke gjeja te kunderta, ku njera perjashton tjeter. Krejt problemi yte eshte se nuk te punon llogjika si duhet (apo ashtu te pelqen). Pse nuk e mer shembullin tim? Pasuli eshte i bere prej, Ujtit, Groshes, Mishit, etj etj. smil3dbd4d4e4c4f2.gif Eshte kjo kontradikte? Atehere vella ti ke probleme me turrin nese kete shembull kaq te thjesht nuk e kupton.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Ka edhe perralla afrikane mijera vite para bibles qe flasin per krijimin e njeriut nga argjila. Une s'merrem me manipulime por me fakte.

Perallat ti kam lene ty smil3dbd4d4e4c4f2.gif se vec me peralla je duke u mare asnji argument nuk te mbajti deri ctash.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Ta solla ajetin me larte por nuk e kam fajin une se je qorr ose ndoshta ke bere ndonje gabim se ke pare kur me ke cituar. Aty ne ajet thuhet qe Isai eshte krijuar nga dheu apo jo.

Po por perseri shpife, pasi nuk e solle ajetin e tere por vetem gjysmen, ajeti eshte shum me i gjate sec e solle ty, dhe ai ne fillim thot Se shembulli i Ises a.s. eshte si shembulli i Ademit a.s. pastaj thuhet qe eshte nga balta qe edhe nje njeri si ty ta kupton. Mos perseritem shiko me lart e postova ajetin e tere, jo ata fjalet gjysmake qe i poston ty.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Ta tregova me siper ajetin qe ta dhashe edhe burimin e kuranit ne shqip pra kush e ka problemin ti apo une.E ka perkthyer Sherif Ahmeti mire ne shqip s'ka nevoje ta perkthej edhe une.

Jo ti nuk e tregove ajetin ti tregove vec nje pjes te ajetit, prandaj te them se je nje renacak dhe akoma prentendon se e paske sjelle. Mos duhet tet mesoj edhe gramatiken e shkolles fillore ctash?

Grametike per klase fillore, qe ta kupton edhe ty qe fjalite nuk keputen ashtu sic ka ka enda ty.
Nese une them: "Ty nuk shkon ne shkoll, je i semure".
1. Tjeter kutpim ka nese citoj "Ty nuk shkon ne shkolle"
2. Tjeter kuptim ka nese citoj "Je i semure"

Ne rastin e pare kutpohet se ti je nje njeri qe nuk shkon ne shkolle i pa shkolluar, debil, budall (shembull i mar, mos i mer mbi vete) kurse ne rastin e dyte nese e citoj pjeserisht dikush mund ta kuptoj se ke kencar, apo shizofreni (psihikisht e mbetur prapa) ku ta di une cka. Kurse kuptimi i vertete eshte qe ti ke qene semure dhe ske mund te shkojsh ne shkolle (krejt kuptim tjeter apo?). Prandaj mos i cepto fjalet, mos perdor keshtu trika se nuk i ham ato fora.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Nuk e di se kush eshte ky por krijuesi i saj eshte Charls Darwin i cili beri udhetimin e me anijen Bigell dhe i veshtroi shpendet ne ishujt qe shkoi.Ky personi qe na tregon ti s'ka bere ndonje udhetim.

Kur nuk e din pse nuk hesht? Ti thua qe nuk e din dhe perseri na shet mend?

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Teoria e evolucionit nuk pranohet nga muslimanet as nga te krishteret se bie ne kundershtim me fene  tyre pasi njeriu nuk ka evoluar nga majmuni sipas tyre gjithashtu nuk besojne moshen e tokes edhe te universit por mendojne se eshte 7000 vjecare.

Ata qe thua ty vlen per krishteret, Muslimanet nuk besojn se toka eshte 7000 vjec, keta jene besime kishtere, gabimet e tyre mos na i vesh ne.

 Citim (JamesWat @ 21.01.2013, 14:01)
Evolucioni ka shume mospajtesa me islamin apo me idene kreacionaviste.Detyra e fese eshte te thoj qe fosilet i ka vendosur Satania ne Toke qe njerezit te fillojne te dyshojne per krijimin e jetes.

Shejtani ka ne dizpocion shpifes, renacak, idioata, amorale ska nevoj per fosile. Perseri mundohesh ideollogji krishtere tja veshish Islamit.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 25.01.2013, 16:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Ti nuk ke pergjigje per mua dhe i vetmja mbrojte qe te kujtohet eshte shiko cka ben ai tjetri? Nese ti mendon se ai gabon atehere pse e ben te njejten gje si ai?  smil3dbd4ddd6835f.gif
Si s'kam pergjigje!!Po e shikon ti qe po del jashte temes ketu apo jo.Duhet te flasesh per kontraditat ne bibel dhe jo te diskutojme per kontraditat ne kuran.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Pasuli behet nga, grosha, ujti, kripa? Kontradikte kjo? Keta jene pjese perberese dhe nuk thot qe njera perjashton tjetren te kthehemi edhe njiher ne shkolle fillore ti mesojsh rregullat e llogjikes?

Po nga ato behet po nese themi ne se pasulja eshte krijuar nga kripa ketu ka nje kontradite pasi pasulja nuk behet vetem nga kripa dhe ne ajete tregohet qarte qe njeriu eshte krijuar nga nje perberes dhe nuk permenden te gjithe perberesit ne nje ajet.Ose eshte nje menyre shpjegimi jo e mire ne te kundert. smil3dbd4ddd6835f.gif
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Pasi e shikoj qe llogjike ske, por ke nje te mire thae qe din anglisht, kap njiher mesohe llogjiken
http://en.wikipedia.org/wiki/First-order_logic (sepse eshte e definuar edhe ajo nuk eshte ajo cka te pjell ti mendja, mesoi operacionet llogjike dhe atehere tregoma kjo si na qenka kontradikte)

Llogjike kam ne rregull po a ke ti,s'kam kohe te lexoj ato pasi e di mire llogjiken.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Kjo nuk eshte kontradikte, Allahu thot behu, nuk te tregon ti si te behet. Sikur tet tregonte ti se si te behet dicka dhe nuk do ishte bere ashtu atehere do kishim kontradikte. (e shikoj ke pas probleme serioze ne matematike).

Kontradita eshte e qarte pasi ne kuran thuhet se per dicka i thote behet dhe ajo behet dhe perse Allahut i duhet balta qe krijoi njeriun apo ta lagte me uje e te priste sic thuhet ne kuran a nuk duket kontradita kjo.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
A eshte balta pjese perberese?  Dmth eshte edhe nga balta edhe nga tjerat gjerat, qe jane te shprendara ne Kuran dhe nga gjerat qe nuk permenden pasi vet Allahu na ka treguar se disa gjera i ka mbajt sekret (arsyet jane te ndryshme). Ti vet e pranon qe nuk eshte kontradikte

Balta perbehet nga Si,H dhe O keto ndodhen ne sasi te vogel ne trupin e njeriut dhe oksigjeni apo hidrogjeni gjendet edhe ne univers,oksigjeni eshte pjese perberese e biosferes jo vetem e njeriut.Prandaj nese kurani do te thoshte se njeriu e ka filluar krijimin nga uji(h20) qe perben 65% te trupit tone do te ishte me afer te vertetes dhe do ishte me afer shkencen qe tregon krijimin e jetes nga fundi i oqeaneve.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Ku e shikon kontradikten ketu? Kontradikte do te ishte nese thuheshte prej ujtit dhe mos ket uje ne trupin e njeriut, ti mund te thuash mungojn ne Kuran keta komponenta, por mungesa nuk eshte kontradikte (nuk ka kundershtim ketu).

Shiko po ta lexosh qarte kuranin e kupton qe njeriu eshte krijuar prej balte te pjekur i cili permban edhe uje.Pra njeriut eshte krijuar vetem prej baltes se pjekur kaq e cudtishme pasi njerezve te pare kjo u dukej menyre per e afert per te shpjeguar krijimin e tyre.
http://sq.wikipedia.org/wiki/Ademi#Krijimi_i_njeriut
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Per ke e ke fjalen per Charles Darwin apo Richard Dawkins?

Per Richard Darwinks e kam fjalen po jam nxituar kur ta shkruajta.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Pse anglisht? Copy/Paste? Kape njiher lexohe dhe gjemi vet kontradiktat 

Ja www.kuranifisnik.net e din  lexohe dhe sjelli ajetet, por jo gjysma gjysma sic ta kanda? Ok? Ti shikojm njiher ata kontradiktat e tua.

KUSH U KRIJUA E PARA QIELLI APO TOKA?


QIELLI
79.27. A ėshtė mė i rėndė rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė!
79.28. Ngriti kuoėn e tij dhe e pėrsosi atė.
79.29. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi.
79.30. E pastaj tokėn e sheshoi. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

TOKA
29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshmi pėr ēdo gjė.

41.9. thuaj: “A ju jeni ata qė nuk i besoni Atij qė e krijoi tokėn pėr dy ditė dhe Atij i pėrshkruani shok, e Ai ėshtė Zoti i botėve!
41.10. Ai qė nė tė vuri kodra tė forta, ia shtoi tė mirat asaj dhe brenda katėr ditėve tė plota caktoi tė gjitha kushtet pėr tė jetuar nė tė. Pra, pėr ata qė pyesin (pėr kohėn e krijimit tė saj)”
41.11. Mandej e mėsyu qiellin (krijim e qiellit) e ai ishte tym (mjegullinė qė ishte si materie e parė) dhe atij e edhe tokės i tha: “Qasuni urdhėrit Tim me dėshirė ose me dhunė!” Ato tė dyja thanė: “Po i qasmi me dėshirė!”
41.12. Dhe ata i krijoi shtatė qiej brenda dy ditėve dhe secilit qiell icaktoi atė qė i nvojitej. Qiellin mė tė afėrt (tė dynjasė) Ne e stolisė me yje ndriēuese dhe e bėmė tė mbrojtur. Ky ėshtė caktm i plotfuqishmit, i tė dijshmit.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Kontradikta eshte ketu per shkakun se  ka kontradikte. (kush te pyeti per shkaqet?) Thjesht thuaj ne bibel ka kontradikta.

Po kontradita eshte ajo kaq si keto te kuranit.smil3dbd4dbc14f3f.gif
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Epo ctash lexoje dhe sjelli kontradiktat, por lodhu pak se keshtu ma ben shum te leht.

Ja tjetra. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Dhe Ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit fryt bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.Quran [(13.3)]

Perkthime te ketij ajeti ne anglisht(perkthime te forta).

And it is He who spread out the earth, and set thereon mountains standing firm and (flowing) rivers: and fruit of every kind He made in pairs, two and two: He draweth the night as a veil o'er the Day. Behold, verily in these things there are signs for those who consider! (Yusuf Ali)

And He it is Who spread out the earth and placed therein firm hills and flowing streams, and of all fruits He placed therein two spouses (male and female). He covereth the night with the day. Lo! herein verily are portents for people who take thought. (p***thall)


Kjo me shume eshte nje absurditet jo nje kontradite pasi tregohet se frutat kane cifte mashkull edhe femer si njerezit nese e interpretojme ajetin ndryshe qe behet fjale per llojet brenda frutit del se molla nuk eshte 2 llojesh pasi kemi lloje te ndryshme mollash sido qofte ne te dyja interpretimet ngelet kontradite shkencore.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Perallat ti kam lene ty  se vec me peralla je duke u mare asnji argument nuk te mbajti deri ctash.

Perrallat i beson ti dhe jo une ti po na argumenton nje perralla deri tani.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Po por perseri shpife, pasi nuk e solle ajetin e tere por vetem gjysmen, ajeti eshte shum me i gjate sec e solle ty, dhe ai ne fillim thot Se shembulli i Ises a.s. eshte si shembulli i Ademit a.s. pastaj thuhet qe eshte nga balta qe edhe nje njeri si ty ta kupton. Mos perseritem shiko me lart e postova ajetin e tere, jo ata fjalet gjysmake qe i poston ty.

Ta solla heren e 2 ajetin te plote aty thuhet qe u krijuar nga dheu dikush po ky eshte ISai apo Ademi shtrohet pyetja pasi aty behet fjale per Isan dhe nuk sqarohet kush eshte i krijuari nga dheu ne ajetin.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Jo ti nuk e tregove ajetin ti tregove vec nje pjes te ajetit, prandaj te them se je nje renacak dhe akoma prentendon se e paske sjelle. Mos duhet tet mesoj edhe gramatiken e shkolles fillore ctash?

RRenacak nuk jam une po ta solla ajetin me larte kur te citova postimin shko shikoe me lart se mos e gjen. smil3dbd4ddd6835f.gif
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Kur nuk e din pse nuk hesht? Ti thua qe nuk e din dhe perseri na shet mend?

Teoria e evolucionit vazhdon te zgjerohet nga shkencetaret edhe sot Darwini ishte nje njeri i thjeshte nuk ishte biolog e as shkencetar.
 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Ata qe thua ty vlen per krishteret, Muslimanet nuk besojn se toka eshte 7000 vjec, keta jene besime kishtere, gabimet e tyre mos na i vesh ne.

Do te thuash me qarte se jane hebrenjte te paret qe besojne ne kete moshe te tokes pasi te krishteret nga librat e hebrenjve e krijuan besimin e tyre.
Shko edhe lexo gjenalogjine e Jezusit ne bibel nga Adami ata profete qe permenden i keni edhe ju gjithashtu ju besoni ne krijimin e tokes per 6 dite jave pasi sipas haditheve Ademi krijohet diten e premte.

 Citim (nightelf @ 21.01.2013, 17:05)
Shejtani ka ne dizpocion shpifes, renacak, idioata, amorale ska nevoj per fosile. Perseri mundohesh ideollogji krishtere tja veshish Islamit.

Po pak a shume mendimet te ngjashme i kane ne lidhje me shkencen dhe kjo per ti larguar nga besimi ne zot me fosilet nuk i ecen keq apo jo.
smil4a8acf686328f.gif


http://www.youtube.com/watch?v=v0VWbI9eWEU


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 25.01.2013, 23:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Si s'kam pergjigje!!Po e shikon ti qe po del jashte temes ketu apo jo.Duhet te flasesh per kontraditat ne bibel dhe jo te diskutojme per kontraditat ne kuran.

I gjith ky postimi tend eshte jasht temes, ti fillove me krahasim mes Bibles dhe Kuranit, e cka te bej une ctash tet la te bredhish? Jo, une nuk e ndryshoj temen vetem se e pastroj temen nga shpifjet e tua, deri ctash e kam bere me sukses, ne gjerat si i kam repliku nuk ke gjet gabim, por vec ke sjelle "argumente" tjera. cka dmth qe e pranon se ta dash pergjigjen per ata e ske ma cka te thuash, kurse ne gjerat e mia nuk je pergjigj dhe ke sjelle "probleme" tjera.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Po nga ato behet po nese themi ne se pasulja eshte krijuar nga kripa ketu ka nje kontradite pasi pasulja nuk behet vetem nga kripa dhe ne ajete tregohet qarte qe njeriu eshte krijuar nga nje perberes dhe nuk permenden te gjithe perberesit ne nje ajet.Ose eshte nje menyre shpjegimi jo e mire ne te kundert.

Po ku lexove ti "vetem"? Une nuk permenda, problemi yt eshte nese ti lexon fjale qe nuk shkruajn ne tekst smil3dbd4e398ff7b.gif Vet te tregova se ne Kuran nuk permenden krejt perberesit, biles vet Kurani thot vet qe shum gjera nuk na i ka treguar, pra probleme eshte te ty personalisht se lexon fjale qe nuk egzistojn ne tekst dhe i shikon si kontradikt gjerat q* i imagjinojsh vet.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Llogjike kam ne rregull po a ke ti,s'kam kohe te lexoj ato pasi e di mire llogjiken.

E shikoj sa mire e din llogjiken, lexon fjale qe nuk jane ne tekst dhe i shkon si kontradikte gjerat qe nuk jane smil3dbd4e398ff7b.gif te ben mire te lexojsh njiher gjerat neutral pa paragjykime.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Kontradita eshte e qarte pasi ne kuran thuhet se per dicka i thote behet dhe ajo behet dhe perse Allahut i duhet balta qe krijoi njeriun apo ta lagte me uje e te priste sic thuhet ne kuran a nuk duket kontradita kjo.

Probleme yt eshte se ty mendon se Allahu duhet te ben cka don ty e jo cka don Ai vet, Allahu xh.sh e ka krijuar edhe balten, e ka krijuar nga molekuat, e i ka krijuar molekuat nga atomet, i ka krijuar atomet nga grimcat (quarks, leptone dhe bosone), e ata nuk e dim nga cka i ka krijuar. Ky eshte arti i krijimit te Allahut, ai ka dashur krijimit te tij t'i'a jep kete bukuri, pse kjo eshte kontradikte? (Dhe mos thua qe e din mire llogjiken, te lutem!)

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Balta perbehet nga Si,H dhe O keto ndodhen ne sasi te vogel ne trupin e njeriut dhe oksigjeni apo hidrogjeni gjendet edhe ne univers,oksigjeni eshte pjese perberese e biosferes jo vetem e njeriut.Prandaj nese kurani do te thoshte se njeriu e ka filluar krijimin nga uji(h20) qe perben 65% te trupit tone do te ishte me afer te vertetes dhe do ishte me afer shkencen qe tregon krijimin e jetes nga fundi i oqeaneve.

Po thot Kurani, njeriu eshte krijuar nga Ujti (ajo ≈65%) por me cudit si mund vet te tregon se balta perbehet nga Si, H dhe O dhe pastaj kjo kunderhston me ate qe thot Kurani sa njeri eshte krijuar nga Ujti (H2O)? H dhe O = H2O smil3dbd4d4e4c4f2.gif Fillove vet ta kundershtojsh veten.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Shiko po ta lexosh qarte kuranin e kupton qe njeriu eshte krijuar prej balte te pjekur i cili permban edhe uje.Pra njeriut eshte krijuar vetem prej baltes se pjekur kaq e cudtishme pasi njerezve te pare kjo u dukej menyre per e afert per te shpjeguar krijimin e tyre.
http://sq.wikipedia.org/wiki/Ademi#Krijimi_i_njeriut

Ajeti nuk thot "vetem", ajo "vetem" eshte shpifja jote smil3dbd4e398ff7b.gif Pra mos e akuzo Kuranin per shpifjet e tua.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Per Richard Darwinks e kam fjalen po jam nxituar kur ta shkruajta.

smil3dbd4ddd6835f.gif Po kur te them une se nxiton! Mos thuaj nxitova, por nuk e pash si duhet kor e kopjova nga "Filan" faqja.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
KUSH U KRIJUA E PARA QIELLI APO TOKA?

Ne te dija ka aq shum hapsire interpretacioni saqe nuk mund te flitet per kontradike.
Qielli:
"E pastaj tokėn e sheshoi." Mund te them qe: e ka krijuar se pari token dhe pastaj e sheshoi (kjo nuk dmth se pastaj e krijoi token). Cka ka ndodh ndermjet nuk dihet.

Toka:
29. "Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej." Edhe kjo nuk eshte kontradikte, pasi ajo "vullnetin e vet ia drejtoi qiellit" dmth qe qielli ishte i krijuar pastaj i krijoi "shtate qiejt".

Pra pasi Kurani nuk permend chronolligji egzakte dhe ka hapsire interpretimi nuk mund te flasim per kontradikte. Pasi fjalet qe perdoren nuk e kane ate kuptim qe mundesh ty tua japish.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Po kontradita eshte ajo kaq si keto te kuranit. Ja tjetra.

Kontradikta si ajo siper? smil3dbd4e5e7563a.gif Te thash njiher, mjaft shpife se kot e ke, lere qe i devijon temat, por edhe na lodh ne qe kemi pune me te mire sesa te rime ti korigjojm shpifjet e tua.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Dhe Ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit fryt bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė. Quran [(13.3)]

smil3dbd4d8676346.gif Mos me thuaj se nuk e din qe bimet kane gjini dhe organe seksuale?

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Perkthime te ketij ajeti ne anglisht(perkthime te forta).

Pse nuk mund te gjejsh faqe anti-islame ne shqip xhe ne cdo rast duhet anglisht te postojsh Aq i ke kontrolluar vet "argumentet". Ti me ata faqet kurgje nuk je, paramanedo pa ta.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Kjo me shume eshte nje absurditet jo nje kontradite pasi tregohet se frutat kane cifte mashkull edhe femer si njerezit nese e interpretojme ajetin ndryshe qe behet fjale per llojet brenda frutit del se molla nuk eshte 2 llojesh pasi kemi lloje te ndryshme mollash sido qofte ne te dyja interpretimet ngelet kontradite shkencore.

Absurditet eshte per ty nese them qe ka 2 lloj njerzish, meshkuj dhe femra? Kjo kundershton qe njerzit kane race, moshe, nacione, kulture, etj etj? O Zot i madh ku i mer bre keta krahasime une nuk edi? Ajeni ne asnji menyre nuk perjashton, se ka ndarje te metutjeshme, ti vet ajeti te tregon se "prej secilit fryt beri dy lloj" qe te tregon se ka ndarje te metutjeshme por keta gjithashtu mund te ndahen ne meshkuj dhe femra.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Perrallat i beson ti dhe jo une ti po na argumenton nje perralla deri tani.

Po ti deri ctash peralla dhe shpifje na ke treguar, pse une i besoj?

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Ta solla heren e 2 ajetin te plote aty thuhet qe u krijuar nga dheu dikush po ky eshte ISai apo Ademi shtrohet pyetja pasi aty behet fjale per Isan dhe nuk sqarohet kush eshte i krijuari nga dheu ne ajetin.

Ajeti thot, shembulli i Isait eshte si shembulli i Ademi. Ti ctash nese nuk e kupton eshte problemi yt.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Renacak nuk jam une po ta solla ajetin me larte kur te citova postimin shko shikoe me lart se mos e gjen.

Perseri tet them, meso njiher gramatike dhe kuptohet qe fjalite kane fillim dhe fund. Kur ti e nxjer nje pjes te fjalise kjo dmth ke shpif dhe nuk e ke sjell fjaline por vec nje pjes te saj. Ti solle nje pjes une e solle tere Ajetin. Pretendo ctash akoma se nuk ke shpif.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Teoria e evolucionit vazhdon te zgjerohet nga shkencetaret edhe sot Darwini ishte nje njeri i thjeshte nuk ishte biolog e as shkencetar.

Po per fat te mire shkenca zhvillohet smil3dbd4d4e4c4f2.gif Po cka tu bejme atyre njerzve qe kane mbet me nje vend e nuk zhvillohen me tej? Nje keshille prej meje, mos pi uje ne lum apo proi apo liqe se nuk e dish cka ka hy ndermjet shko pi uj ne burim ku edin qe eshte i paster smil3dbd4e398ff7b.gif

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Do te thuash me qarte se jane hebrenjte te paret qe besojne ne kete moshe te tokes pasi te krishteret nga librat e hebrenjve e krijuan besimin e tyre.
Shko edhe lexo gjenalogjine e Jezusit ne bibel nga Adami ata profete qe permenden i keni edhe ju gjithashtu ju besoni ne krijimin e tokes per 6 dite jave pasi sipas haditheve Ademi krijohet diten e premte.

smil3dbd4d4e4c4f2.gif Peresri gabim, tregom ne gjuhen arabe cila fjale perdoret per "dite"? Dhe shko pyete nje arab cka dmth kjo fjale? Pastaj ec tregome se Muslimanet besojn si Krishteret dhe Jehudite. Muslimanet i kane te ndaluar doktrinat e tyre, por perfat te keq ka edhe musliman qe mendojn keshtu si ty.

 Citim (JamesWat @ 25.01.2013, 17:56)
Po pak a shume mendimet te ngjashme i kane ne lidhje me shkencen dhe kjo per ti larguar nga besimi ne zot me fosilet nuk i ecen keq apo jo.

Muslimanet nuk besojn dicka te tille, keta jane doktrina Krishtere dhe Jehude.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 27.01.2013, 10:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
I gjith ky postimi tend eshte jasht temes, ti fillove me krahasim mes Bibles dhe Kuranit, e cka te bej une ctash tet la te bredhish? Jo, une nuk e ndryshoj temen vetem se e pastroj temen nga shpifjet e tua, deri ctash e kam bere me sukses, ne gjerat si i kam repliku nuk ke gjet gabim, por vec ke sjelle "argumente" tjera. cka dmth qe e pranon se ta dash pergjigjen per ata e ske ma cka te thuash, kurse ne gjerat e mia nuk je pergjigj dhe ke sjelle "probleme" tjera.

Si qenkam jashte teme kur une i tregova paralelizmat hapesit te temes me kuranin.Si nuk po e ndryshon temen ti kur merresh me kontradita ne kuran dhe s'merresh me kontraditat e bibles.Jam pergjigj ne gjerat e tua dhe kontradita apo probleme ne kuran i kerkon ti dhe jo une.Ti po i mbron te krishteret nga shpifjet (hehe) shume mire po ben.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Po ku lexove ti "vetem"? Une nuk permenda, problemi yt eshte nese ti lexon fjale qe nuk shkruajn ne tekst  smil3dbd4e398ff7b.gif  Vet te tregova se ne Kuran nuk permenden krejt perberesit,  biles vet Kurani thot vet qe shum gjera nuk na i ka treguar, pra probleme eshte te ty personalisht se lexon fjale qe nuk egzistojn ne tekst dhe i shikon si kontradikt gjerat q* i imagjinojsh ve.

Nese nuk i permend te gjitha gjerat atehere eshte faji i tij dhe jo problemi im sikur kurani ishte i qarte per te gjithe njerezit apo jo.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
E shikoj sa mire e din llogjiken, lexon fjale qe nuk jane ne tekst dhe i shkon si kontradikte gjerat qe nuk jane  te ben mire te lexojsh njiher gjerat neutral pa paragjykime.

Po ateisti neutral i lexon gjerat se nuk eshte i ndikuar nga dogma fetare.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Probleme yt eshte se ty mendon se Allahu duhet te ben cka don ty e jo cka don Ai vet, Allahu xh.sh e ka krijuar edhe balten, e ka krijuar nga molekuat, e i ka krijuar molekuat nga atomet, i ka krijuar atomet nga grimcat (quarks, leptone dhe bosone), e ata nuk e dim nga cka i ka krijuar. Ky eshte arti i krijimit te Allahut, ai ka dashur krijimit te tij t'i'a jep kete bukuri, pse kjo eshte kontradikte? (Dhe mos thua qe e din mire llogjiken, te lutem!)
smil4a8ad6df85dde.gif smil4a8ad6df85dde.gif
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Po thot Kurani, njeriu eshte krijuar nga Ujti (ajo ≈65%) por me cudit si mund vet te tregon se balta perbehet nga Si, H dhe O dhe pastaj kjo kunderhston me ate qe thot Kurani sa njeri eshte krijuar nga Ujti (H2O)? H dhe O = H2O  Fillove vet ta kundershtojsh veten.

Mos u be injorant tani,ne balten e pjekur uji nuk eshte ne ate strukture dhe eshte ne perqindje te paket pasi avullon dhe trupi i njeriut e permban ne trajte lengu ujin ne ate perqindje qe te permenda.Nuk e kundershtoj veten kot.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Ajeti nuk thot "vetem", ajo "vetem"  smil3dbd4e398ff7b.gif eshte shpifja jote  Pra mos e akuzo Kuranin per shpifjet e tua.

Po kjo qe thote njeriu eshte krijuar nga gjaku i ngjizur qe s'ka lidhje me balten .

96.Suretu El 'Alak
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.

 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Po kur te them une se nxiton! Mos thuaj nxitova, por nuk e pash si duhet kor e kopjova nga "Filan" faqja.

E kam degjuar me pare edhe librin e tij po e ngaterrova me Charles Darwin se kane mbiemra te ngjashem eshte perkthyer edhe ne shqip ky liber.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Ne te dija ka aq shum hapsire interpretacioni saqe nuk mund te flitet per kontradike.
Qielli:
"E pastaj tokėn e sheshoi." Mund te them qe: e ka krijuar se pari token dhe pastaj e sheshoi (kjo nuk dmth se pastaj e krijoi token). Cka ka ndodh ndermjet nuk dihet.

Toka:
29. "Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej." Edhe kjo nuk eshte kontradikte, pasi ajo "vullnetin e vet ia drejtoi qiellit" dmth qe qielli ishte i krijuar pastaj i krijoi "shtate qiejt".

Pra pasi Kurani nuk permend chronolligji egzakte dhe ka hapsire interpretimi nuk mund te flasim per kontradikte. Pasi fjalet qe perdoren nuk e kane ate kuptim qe mundesh ty tua japish.

Tani mos u bej injorat kjo eshte kontradita shiko po ta shpjegoj une.
Tek ajetet e para e tregojne qarte qe eshte krijuar qielli pasi eshte ngritur dhe formuar nata me diten pastaj ka vazhduar krijimin me token.
Ndersa te ajetet e dyta qe tregojne token 100% e krijuar me kodra me te tera e para me vone tregon qe qielli ka qene tym pra eshte krijuar e para toka.

Nuk eshte turp ta pranosh kontraditetn.

 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Kontradikta si ajo siper?  Te thash njiher, mjaft shpife se kot e ke, lere qe i devijon temat, por edhe na lodh ne qe kemi pune me te mire sesa te rime ti korigjojm shpifjet e tua.

Kjo eshte kontradite e qarte madje edhe kontradite me shkencen ndersa ajo me krijimin e njeriut nuk eshte kontradite. smil3dbd4e398ff7b.gif.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Mos me thuaj se nuk e din qe bimet kane gjini dhe organe seksuale?
Pse nuk mund te gjejsh faqe anti-islame ne shqip xhe ne cdo rast duhet anglisht te postojsh Aq i ke kontrolluar vet "argumentet". Ti me ata faqet kurgje nuk je, paramanedo pa ta.

Bimet kane gjini e tregon edhe Mendeli qe bente eksperiment me to po ajetet flasin qarte qe frutat kane gjini dhe jo bimet e tyre prandaj ti solla edhe 2 perkthime ne anglisht meqe gjuha arabe s'perkthehet lehte.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Absurditet eshte per ty nese them qe ka 2 lloj njerzish, meshkuj dhe femra? Kjo kundershton qe njerzit kane race, moshe, nacione, kulture, etj etj? O Zot i madh ku i mer bre keta krahasime une nuk edi? Ajeni ne asnji menyre nuk perjashton, se ka ndarje te metutjeshme, ti vet ajeti te tregon se "prej secilit fryt beri dy lloj" qe te tregon se ka ndarje te metutjeshme por keta gjithashtu mund te ndahen ne meshkuj dhe femra.

Po ka raste qe e shpjegoni dhe ashtu ju kur nuk ju konvenon dicka.
Ne lidhje me sekset e bimeve shiko ketu se ka dhe bime hemafrodit peme te frutave.Ajeti flet per gjinine e frutave dhe jo te bimeve frutat jane 2 e nga dy.

http://en.wikipedia.org/wiki/Plant_sexuali...plant_sexuality
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Po ti deri ctash peralla dhe shpifje na ke treguar, pse une i besoj?
Ajeti thot, shembulli i Isait eshte si shembulli i Ademi. Ti ctash nese nuk e kupton eshte problemi yt.

Perralla e krijimit te njeriut nga balta eshte e vjeter ne bibel tek Zanafilla.

Nuk thote vetem aq ajeti shiko.


Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) tek All-llahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: "Bėhu"! ai u bė.(3.59)

Pra Jezusi apo Isa qenka i krijuar nga balta. smil3dbd4ddd6835f.gif
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Perseri tet them, meso njiher gramatike dhe kuptohet qe fjalite kane fillim dhe fund. Kur ti e nxjer nje pjes te fjalise kjo dmth ke shpif dhe nuk e ke sjell fjaline por vec nje pjes te saj. Ti solle nje pjes une e solle tere Ajetin. Pretendo ctash akoma se nuk ke shpif

Jo une s'shpif po se ke pare ti eshte tjeter gje.Ta solla prap ajetin me larte.
Ta kam sjelle ajetin kur te citova ty per here te pare shko e lexoje repliken time dhe aty e gjen ajetin qe ta tregova te plote sic ta solla tani.
smil3dbd4e398ff7b.gif
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Po per fat te mire shkenca zhvillohet  Po cka tu bejme atyre njerzve qe kane mbet me nje vend e nuk zhvillohen me tej? Nje keshille prej meje, mos pi uje ne lum apo proi apo liqe se nuk e dish cka ka hy ndermjet shko pi uj ne burim ku edin qe eshte i paster

Kur te kem kohe do ta lexoj ca ka thene apo bere ai shkencetari musliman ne lidhje me teorine e evolucionit.
 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Peresri gabim, tregom ne gjuhen arabe cila fjale perdoret per "dite"? Dhe shko pyete nje arab cka dmth kjo fjale? Pastaj ec tregome se Muslimanet besojn si Krishteret dhe Jehudite. Muslimanet i kane te ndaluar doktrinat e tyre, por perfat te keq ka edhe musliman qe mendojn keshtu si ty.

Ja ku e ke ajetin edhe ne shqip dite eshte perkthyer.

10. Junus
3. Vėrtet Zoti juaj ėshtė All-llahu, i cili krijoi qiejt e tokėn brenda gjashtė ditėsh e pastaj qėndroi mbi Arshin; Ai rregullon gjendjen. Ndėrmjetsues nuk do tė ketė vetėm po qe se lejon Ai. Ky, Madhėria e Tij ėshtė All-llahu, Zoti juaj, pra adhurojeni Atė! A nuk merrni mėsim?

 Citim (nightelf @ 25.01.2013, 17:26)
Muslimanet nuk besojn dicka te tille, keta jane doktrina Krishtere dhe Jehude.

Po a nuk e ka origjinen doktrina jote nga keto doktrina.


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 27.01.2013, 10:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (extige_88 @ 21.01.2013, 07:55)
Cfar mendove ti ateher, shekulli 21, shkenca ka arritur kulminacionin, ndersa ti ende i permbahesh nje teorie qe nuk ke askund argumente, apoo te pakten paramendime se nga vjen, thjesht e ki pa ne filma te animuar ose ne reklamen e Redbull se si krijohet njeriu ( epo te pakten shpresoj mos te na dalen edhe neve fletet te fluturojm me tutje ) sepse te gjitha i ke mister, edhe me drejtohesh ma se a jam un normal ? Absurde je i papam. Ato aksioma te cilat i quan ti jane te gjitha terma te quajtur nga njerezit, sepse jane gjera per te cilet ska pergjigje shkenca dhe thjesht i ka quajtur ashtu, kjo asgje nuk verteton para meje qe ti ke pergjigje per mua ( Mister)

Shkenca nuk e arrin kur kulminacionin mos u bej injorant.
Kur nuk di mos fol kot absurditet e tua.
Aksioma eshte dicka qe nuk vertetohet pranohet ashtu qysh eshte.

Bota eshte e mbushur plot me enigma dhe mistere.
 Citim (extige_88 @ 21.01.2013, 07:55)
Upss edhe kjo Mister perseri, do te parashtroja pyetjen shkenca e ka krijuar ADN ? Apo thjesht ka gjetur ADN se si eshte e formuar dhe si funksionon?

Shkenca ne te ardhmen do arrij te ndryshoj Adn duke hequr gjenin e keq pra nderhyrhje ne Adn.Kush lindi e para nuk esht e pjese studimi e teorise se evolucionit pasi ai studion zhvillimin e krijesave dhe jo kush lindi e para.
 Citim (extige_88 @ 21.01.2013, 07:55)
Mire, ti me sqaron dhe me tregon se si funksionon dicka, mirepo une nuk dij se shkenca ka arritur te krijoj nje energji te tille. Pasi energjia as nuk krijohet as nuk shkatrohet sipas shkences, ateher a nuk duhet te parashtrosh pyetjen si u krijua ajo krejt ne filim ? Upss Gangnam style ndegjoje pak relaksohu se me siguri do nxehesh tani paksa sepse vie e 3 pergjigje ku per ty eshte perseri total mister.

Shume mire e ke thene shkenca kete sqaron si funksionojne gjerat ne natyre dhe nuk merret me Pse-ne shkenca.
Energjia sic ta sqarova krijohet ne asgje dhe zhduken ne asgje pra nuk ka krijim energjia dhe ka egzistuar gjithmone ne & dhe universi ka qene dicka me pare Big Bang nje forme energjie.

 Citim (extige_88 @ 21.01.2013, 07:55)
Nuk kam pse te qaj une i gjore, sepse nuk je duke e pare vehten, i jep kurajo vehtes qe je shume i zgjuar ti sme ke dhene aspak pergjigje. Un nuk te thash te me sqarosh procesion e evolucionit. Un te bera nje pyetje konkrete direkte: Qe te kete breza te rij duhet te kete breza te vjeter. Qe te vjen puna te ket evolucion te vije njeriu i ndermjetem sic thua ti, esht dashur te kete nje njeri para te ndermjetmit. Tash un perseri te pyes, cili ka qen o vlla ma i pari i pari bash i pari para se me fillu ky evolucion, mutacion kancerogjen apo qfardo qe ti ta quash ? Perse pi bjen rreth e rrotull e sme jep pergjigje direkte se pyetjen e ki direkte, nuk te pyes per procesin. ( Mos me thuaj perseri Mister ) 

Duhet te lexosh teorine e Darwinit qe ta kuptosh kete.
Ka egzistuar nje krijesa e perbashket dhe nga kjo krijese kane ardhur te gjitha speciet e planetit permes seleksionimit natyror.
Balenat kane ardhur nga arinjte qe u perpoqen te notonin prandaj balenat jane gjitare dhe jo peshq.
Teoria e evolucionit eshte e sakte pasi tregohet qarte qe ne mjedise te ndryshme ka kafshe te ndryshme ne artik ka foka qe kane shtresa dhjami dhe i jane pershtatur klimes,kaktuset ne shkretetire kane gjemba sepse jane pershtatur klimes permes seleksionimit natyrore.
Origjina e jetes ne toke shfaqet rreth 4 miliard vjet me pare dhe arkeobakteret jane bakteret primitive.
 Citim (extige_88 @ 21.01.2013, 07:55)
Shkenca deri tani per cdo gje ka qen dhe eshte e gjitha me supozime, dhe vetem ka arritur te gjej disa procedura qe ndodhin ( per qfar arsye ndodhin dhe si ndodhin ) ndersa nuk ka arritur te krijoj gjera te tilla qe te ndodhin e mar shembull: Aeroplanet jane ndertuar ne formen e zogjve ( dmth shkenca ka kopjuar prej natyres dhe nuk mund te argumenton natyren. Ohhh e mistershme dhe kjo apo jo jameswat.

Ka kopjuar disa gjera po jo te gjitha.
Nga e ka kopjuar anijen kozmike?

Misteret qe i kane ngelur njeriut per shekuj jane:

-Si u krijuam?
-A ka nje krijues?
-A jemi vetem ne univers? etj


Shkenca mundohet me i zgjidh keto probleme duke perdorur deget e saj.

 Citim (extige_88 @ 21.01.2013, 07:55)
Ndersa ti e ke njohurin se perse ndryshon toka dhe universi gjithmone ? Ne gjithqka eshte fajtor faktori njeri, zbulimet, nxemja globale, perdorime uraniumi, gazrave djeges, vizitat e shumta ne hapsire te gjitha keto shkaktojne ndryshimet ne natyre, dhe aspak eksperimentale

Universi zgjerohet apo jo,nese do kishte krijues kjo do te thote se krijimi nuk paska mbaruar akoma. smil3dbd4ddd6835f.gif smil3dbd4ddd6835f.gif
 Citim (extige_88 @ 21.01.2013, 07:55)
Ahaha, ashtu shkenca ka arritur te krijoj dhe foshnjat, mirepo pse shkenca nuk e krijon spermatozoidin dhe te krijon nje qenie unikate, e jo te kopjuar. Delja eshte thjesht sikurse kopshtaret qe shortojn pemet, dhe ajo eshte per afersisht sikurse njerezit e thjesht qe e bejne ciftezimin e qenit ujk me qen sharri, ose disa rraste te shumta te ngjashme me kete. Mirepo JO NGA HICI i nderuar, sepse kur do arrij ta krijoj nga hici dhe te ja vendoj emrin CONCORDIA psh 1 kafshes ateher po ( Edhe pse edhe ti edhe un e dime shume mire qe ska shaaaanse te bej nje gje te tille)

Peace out bro se edhe ciftezimin e paske perfshire ne krijim ahahaha.

Po flet per bioteknologjine tani,bioteknologjia ka egzistuar qe ne kohet e lashta sic eshte ai rasti qe permende ti ose zbutja e qenve etj.
Po bioteknologjia e sotme eshte e shume e zhvilluar se ajo tradicionalja derisa mund te arrij ne fantashkence sic jane OMGj.
Nga hici nuk mundet mos ja fut kot se ashtu do ishte bere zot njeriu.

Ne lidhje me misterin po marr nje shembull:ne nuk mund te gjejme madhesine mesatare te shkembit ne Jupiter kjo nuk do te thote se edhe ne gjera te tjera qe nuk i zbulojme dot te gjejme zgjidhje nga feja.
smil3dbd4ddd6835f.gif----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 27.01.2013, 11:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (nightelf @ 20.01.2013, 17:16)
E ctash qe ta kesh idene pse te thash se nuk mund ta bejsh ate paralelizem ja nje argument:
2 Samuel 24:1 Zemėrimi i Zotit u ndez pėrsėri dhe ai nxiti Davidin kundėr popullit, duke i thėnė: "Shko tė bėsh regjistrimin e Izraelit dhe tė Judės".
1 Chronicles 21:1 Por Satanai u ngrit kundėr Izraelit dhe e nxiti Davidin tė bėnte regjistrimin e popullit tė Izraelit.

E Bibla eshte plot e perplot me Kontradikta, Kurani nuk ka kontradikta, ka keqkuptime si puna nga njerez si puna jote.

Kjo na qenka kontradita sipas teje. smil3dbd4d4e4c4f2.gif Kur nuk e di ti per c'fare behet fjalen nrm qe kontradite eshte.
Pergjigja eshte te 2 e kane inspiruar Davidin me qellimet e tyre.
Per te gjetur pergjigjen.

Kush e nxiti Davidin?

Edhe bibla keqkuptime ka. smil3dbd4ddd6835f.gif----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 27.01.2013, 18:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Si qenkam jashte teme kur une i tregova paralelizmat hapesit te temes me kuranin.Si nuk po e ndryshon temen ti kur merresh me kontradita ne kuran dhe s'merresh me kontraditat e bibles.Jam pergjigj ne gjerat e tua dhe kontradita apo probleme ne kuran i kerkon ti dhe jo une.Ti po i mbron te krishteret nga shpifjet (hehe) shume mire po ben.

Ti fillove me "paraleizma", une ta vertetova se nuk jane te bazuara dhe se nuk mundesh te bejsh paralelizma mes Kuranit dhe Bibles. Nuk e ndryshoj temen, ti shpife (dole prej temes) dhe une te korigjova dhe duhet te vazhdoj tet korigjoj perderisa ti nuk ndalesh duke shpif.

Ti fillove i pari ne pretekstin se do bejsh paralelizma ne mes Kuranin dhe Bibes dhe fillove te shpifish per Kuranin ne nji teme qe behet fjale per biblen, e ctash cke mendon ti tet la une te bredhish si tet pelqen? Jo shum gabim je, une nuk e devijoj temen, une vetem i korigjoj shpifjet e tua, as me pak as me shum

Nese akoma mendon se une e kam devijuar atehere tregoma ku kam shkruajt dicka per kuranin (me vet iniciative) qe nuk eshte replike direkte per ty?!

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Nese nuk i permend te gjitha gjerat atehere eshte faji i tij dhe jo problemi im sikur kurani ishte i qarte per te gjithe njerezit apo jo.

Jo nuk eshte problem, se ai vet thot se nuk i permend gjith gjerat, ti mos permendjen e quan kontradikte, ky eshte problemi yt mendor! Mos permendja nuk eshte kontradikte, kontradikta eshte kontradikte!

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Po ateisti neutral i lexon gjerat se nuk eshte i ndikuar nga dogma fetare.

Ateist qe gati gjith burimet Anti Islame i mer prej faqeve krishtere? Fairthfreedomh dhe wikiislam jane faqe krishtere me pronar krishter (edhe pse ata thuan qe jane ex-Muslims, ctash me jane te njohur njerzit pas atyre faqeve)! Lere ti ate je ateist smil3dbd4d4e4c4f2.gif Ateisti nuk argumenton kaq dobet sa ty, mos me trego mua se vet kam qene!

O ty te lexoje neutral mire do ishte, por aty nuk shkruan "vetem" ty lexon "vetem" ky eshte neutraliteti yt? Neutral te duket te lexojsh fjale qe nuk jane ne tekst? smil3dbd4e5e7563a.gif

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Mos u be injorant tani,ne balten e pjekur uji nuk eshte ne ate strukture dhe eshte ne perqindje te paket pasi avullon dhe trupi i njeriut e permban ne trajte lengu ujin ne ate perqindje qe te permenda.Nuk e kundershtoj veten kot.

Une edi qe nuk e ben kot, por kryesorja e kundershtove veten. Perqindje pa perqindje, ne asnji menyre nuk mund ta mohojsh se gjith ata qe permenden me te vertete bejn pjes ne trupin e njeriut. quod est demonstrandum, Kush eshte ctash injoranti?

Ska ketu kontradikte, mos e zgjat me per ket pune, gjej shpifje tjera ctash.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Po kjo qe thote njeriu eshte krijuar nga gjaku i ngjizur qe s'ka lidhje me balten.

96.Suretu El 'Alak
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.

Shih sa bukur u mesove edhe te pyesish. Ja po ta shpjegoj, ti i nxjer gjerat nga konteksti, pasi asnjiher nuk e ke lexuar Kuranin. Sikur ta kishe lexuar kurani do ta shihje se gjerat permende ne caste te ndryshme. Ctash cka te bej kjo me kete qe pyete ty?

Po ta shpjegoj nepermejt groshes, nese une them se pasuli qe e bera eshte krijuar nga dheu, ujti, dielli dhe fara, a po genjej? Jo, pasi flas per fazen e zhvillimit te groshes si bime. Qe te mbie grosha duhet te mbjellet fara, te ujitet, te rie ne diell, te zhvillohet dhe pastaj ta mbelledhim e ta pergadisim per te ngrene.

Pasi ti asnjiher nuk e ke lexuar Kuranin dhe nuk ke lidhje me Islamin, ti kjo te duket si kontradikte, por Ajetet ne fjale nuk flasin prej Krijimin "per se", por fjalsin per krijimin ne barkun e nenen. Pra ti mund te marish molla dhe dardha e te thuash ja kontradikte, mollat krahasoi me molla, dardhat me dardha. Ne Ajetet qe flisnim me para flitet per Krijimin e njeriut si qenie e jo per aftesit e shumimit qe ja ka dhane njeriut (i cili perkshkruhet ne ajetet ne fjale).

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
E kam degjuar me pare edhe librin e tij po e ngaterrova me Charles Darwin se kane mbiemra te ngjashem eshte perkthyer edhe ne shqip ky liber.

Po mire de, une e di se ty e ke "ndigjuar" se ta kishe lexuar nuk do kishe bere keshtu gabime, une shum mire i di idete e atij autori dhe jam ne shum perputhshmeri me idete e tij (jo me te gjitha). Librat e tij i kam lexuar kur ti ndoshte nuk e dije qe egziston ai si njeri smil3dbd4d4e4c4f2.gif prandaj mos u lodh kot, te thash ne nji postim me para por ndoshte se ke lexuar, kot mundohesh me keta shpifje, se pergjigjet jane dhene dekada me para, per fat te keq ty sje interesuar ti lexojsh.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Tani mos u bej injorat kjo eshte kontradita shiko po ta shpjegoj une.
Tek ajetet e para e tregojne qarte qe eshte krijuar qielli pasi eshte ngritur dhe formuar nata me diten pastaj ka vazhduar krijimin me token.
Ndersa te ajetet e dyta qe tregojne token 100% e krijuar me kodra me te tera e para me vone tregon qe qielli ka qene tym pra eshte krijuar e para toka.

smil3dbd4d4e4c4f2.gif Mire une po behem injonart, une shum bukur ta tregova se ka hapsire interpetimi, por une nuk mundem te flas me per kete gje sepse ti ma tregove sa neutral lexon, ku ta di une ctash mendja jote cfar fjale tjera shikon aty qe nuk jane. Nese akoma nuk e ke kuptuar tregom, do ta sqaroj me gjeresiht.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Nuk eshte turp ta pranosh kontraditetn.

Nuk eshte trup e pranoj, tregme nje dhe do ta pranoj, deri ctash asnjera nuk ka mbajte. Por edhe nje gje tet them, nuk eshte trup ta pranojsh gabimnin smil3dbd4e398ff7b.gif

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Kjo eshte kontradite e qarte madje edhe kontradite me shkencen ndersa ajo me krijimin e njeriut nuk eshte kontradite.

Mire sukses, e pranove nje gabim, ctash tu thkehemi bimeve, mendoj qe puna e krijimit mbaroi me, pasi e pranove vet.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Bimet kane gjini e tregon edhe Mendeli qe bente eksperiment me to po ajetet flasin qarte qe frutat kane gjini dhe jo bimet e tyre prandaj ti solla edhe 2 perkthime ne anglisht meqe gjuha arabe s'perkthehet lehte.

Po ka raste qe e shpjegoni dhe ashtu ju kur nuk ju konvenon dicka.
Ne lidhje me sekset e bimeve shiko ketu se ka dhe bime hemafrodit peme te frutave.Ajeti flet per gjinine e frutave dhe jo te bimeve frutat jane 2 e nga dy.

Kjo eshte pak pergjigje me e gjate, ctash une duhet tet ta mesoj biollogjin e klases se shtate (por sot nuk kam kohe), offf cka me ka gjet. TO BE CONTINUED...

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Perralla e krijimit te njeriut nga balta eshte e vjeter ne bibel tek Zanafilla.

Po, edhe Jehudite edhe Krishteret kane pasur shpjalle, por jane vete fajtor por koruptimin e tyre, eshte me se e kuptueshme, se mund te ket dicka te pa ndryshuar, por per fat te keq nuk mund te bejm dallim mes atyre qe kane ndryshar dhe qe nuk kane ndryshuar.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Nuk thote vetem aq ajeti shiko.

Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) tek All-llahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: "Bėhu"! ai u bė.(3.59)

Pra Jezusi apo Isa qenka i krijuar nga balta. smil3dbd4ddd6835f.gif

Ctash radha e pare qe e poston ajetin e plote (po permisohesh), se radheve tjera vetem gjysmen e citoje. Ctash ku e ke problemin me kete (ku sheh kontradikte)? Shum i kjarte eshte ajeti.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Jo une s'shpif po se ke pare ti eshte tjeter gje.Ta solla prap ajetin me larte. Ta kam sjelle ajetin kur te citova ty per here te pare shko e lexoje repliken time dhe aty e gjen ajetin qe ta tregova te plote sic ta solla tani. smil3dbd4e398ff7b.gif

Jo shpife, sepse vetem gjysmen e postoje, pse nuk te them per kete me siper se shpif? Cthash ne fund e rregullove ajetin dhe nuk te them me qe ne fund shpife, por deri ctash ishe duke shpif.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Kur te kem kohe do ta lexoj ca ka thene apo bere ai shkencetari musliman ne lidhje me teorine e evolucionit.

Lexo se te bin mire, por lexoj burimet origjinale jo prej burimeve te dyshimta.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Ja ku e ke ajetin edhe ne shqip dite eshte perkthyer.

Shqip te pyeta apo ne gjuhen Arabe? Edi une perkthimin, sepse ne dallim prej teje qe nuk e ke lexuar asnjiher Kuranin une e kam lexuar ne disa gjuhe.

 Citim (JamesWat @ 27.01.2013, 11:18)
Po a nuk e ka origjinen doktrina jote nga keto doktrina.

Mund te flasish per origjine, por jo per autenticitet, pasi si Muslimanet ashtu edhe Jehudit dhe Krishteret shpalljet e tyre i kane mare nga Zoti. Por persrei ka dallim, sepse shpalljet e tyre nuk jane me autentike per krahasim me Kuranin.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 27.01.2013, 18:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008 Citim (igli_st @ 27.01.2013, 12:17)
Kjo na qenka kontradita sipas teje. smil3dbd4d4e4c4f2.gif Kur nuk e di ti per c'fare behet fjalen nrm qe kontradite eshte.
Pergjigja eshte te 2 e kane inspiruar Davidin me qellimet e tyre.
Per te gjetur pergjigjen.

Kush e nxiti Davidin?

Edhe bibla keqkuptime ka. smil3dbd4ddd6835f.gif

Kjo nuk eshte te dy, por tregon kjaret se bibla ka ndryshuar me kohe dhe se shkrimet jane devijuar nga njerzit.

Nese mendon se nuk eshte, atehere tregom, si mund qe Zoti ta ket nxitur ne dicka Davidin e Djalli mund akoma te perzihet ne ate ceshtje? Mos eshte djalli ne te njejten shkalle me Zotin dhe mund ta kundershtoj si ti kujtohet? Apo mes eshte Zoti aq i pa afte ta nxjer ne fund vullnetin e tij?

Smund te thuhet per ty gjera te kunderta ta bjene te njejten gje (ky eshte definicioni i kontradiktes), ose mos ke deshire te thuash se kane pase interes te perbashket?! smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 2 [3]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio